3DLabs P10 -- megreng a grafikus piac!

Finálé, következtetések

Tudjuk, hogy a profi kártyákat fejlesztő, a korábbi Permedia chipeket gyártó 3DLabs céget megvette a Creative. A teljes akvizíció idén télen zárul le. A 3DLabs mindig is a profi, OpenGL kártyákra koncentrált, és a P10 is jól láthatóan ebbe a vonalba illeszkedik. A P10 fejlesztése egyébiránt majd két évet késlekedett, tehát egy megkésett megoldásról van szó.

A P10 jelenleg már végső szilíciumánál tart, az első profi kártyákat 1-2 hónapon belül várhatjuk a 3DLabs-től, Oxygen2 márkanév alatt. Két -- a profi piacra szánt -- terméket dob ekkor piacra a 3DLabs:

  • Oxygen 2 5400: 64 MB DDR SDRAM, 599 dollár
  • Oxygen 2 7600: 128 MB DDR SDRAM, 899 dollár

"Minket" mindez nem érint, a Creative tervei viszont annál inkább. A Creative ugyanis azt tervezi, hogy a piacon szerzett befolyása, neve és ereje miatt visszatér a grafikus versenybe a P10 egy fogyasztóibb verziójával. Sok kérdés van még ezzel kapcsolatban, egyrészt hardver oldalról (nem csinál-e a Creative 128 bites memóriabuszt a 256-ból a költségek alacsonyan tartása végett, stb.), másrészt a driverek szemszögéből is (ki ír majd az nVidia drivereivel vetekedő minőségű meghajtókat a P10-hez?).

Nincs okunk azonban feltételezni, hogy a Creative ne tudná, hogy mit csinál. A 3DLabs akvizíció téli lezárta egyben azt is jelenti, hogy a P10 ezen verzióját leghamarabb karácsonyra vehetjük meg barátnőnknek... :). Tudjuk, hogy addigra az NV30 és az R300 is megjelenik, valamint, hogy ha a Matrox valaha is akar magával valamit kezdeni ezen szektorban, akkor ők is bedobják az adujukat (Matrox Parhelia). A SiS Xabre még meg sem jelent, és máris elavult, de a Trident is felkötheti a gatyáját, ha tényleg asztali gépekbe is szánja XP4-es chipjét.

Jól látható tehát, hogy a grafikus piac korántsem kétszereplős, mint ahogy azt az utóbbi időben mindannyian hittük. ATi, nVidia, 3DLabs, SiS, Trident, Matrox, S3, stb. Vannak még lehetőségek, a 3D-s grafika nem a világ legbonyolultabb dolga, egy cég ügyes mérnökökkel meglepheti ellenfeleit, és komoly átmeneti előnyre tehet szert, ha jól dönt. Garancia semmire sincs, de lehetőség van, akkor is, ha a kérdés ma jóval tőkeerősebb vállalatokat igényel, mint mondjuk 5 éve.

Az is egyértelmű, hogy semmi sem volt a grafikus piacra olyan hatással, mint a Longhorn lesz (lehet). A jövő a Microsoft kezében van, a grafikus piac pedig egy soha nem látott lehetőség előtt, ha valóban szigorú követelményeket támaszt a hardverrel szemben és betartja a jövőbe mutató ígéreteit a Longhornnal kapcsolatban. Aki "alkalmazkodik", megmarad, aki nem, hátrányba kerül. Ha eddig lassúnak és unalmasnak gondoltuk volna a 3D-s világot, akkor most bekapcsolhatjuk a biztonsági öveket, mert az idei év nagyon pörgős lesz.

A P10 előnyeit és újításait röviden három nagy csoportba sorolhatjuk. Egyrészt, a 256 bites DDR memóriabusz üdvözölt döntés. Másrészt, a virtuális memória modell, avagy a VMS igazi csemege, még akkor is, ha ennek csak idővel lesz komoly hatása. Harmadrészt elegáns megoldás, hogy gyakorlatilag minden szinten teljesen szabadon programozható a P10, valamint a mostani kártyákhoz képest több és jobb végrehajtóegységekkel rendelkezik. A chip ugyan egyelőre egyértelműen a profi piacot célozza meg, de ha hihetünk a Creative-nek, akkor még idén megvehetjük egy, a játékosoknak szánt verzióját is. Ha nem lenne politikai felhangja, most azt mondhatnánk, hogy "a jövő elkezdődött".

(Parci)

Tekintve, hogy se referencia-kártya, se idő előtt hozzáférhető technológiai bemutatók nem álltak rendelkezésünkre, javarészt internetes forrásokra támaszkodtunk, azon belül is az Anandtech, a Tom's Hardware és a Beyond3D oldalára. Éppen ezért javasoljuk minden, angolul tudó olvasónknak a fenti oldalak megkukkantgatását!

Azóta történt

  • Matrox Parhelia-512 -- grafikus K.O.!

    A második pofont a 3DLabs P10 után meglepő módon a régóta szunnyadó Matrox méri a grafikus piacra... 512 bit, 256 bit, 20 GB/s, három képernyős megjelenítés... tovább nem is soroljuk, elképesztő!

  • GeForce FX - a trónkövetelő

    Ahogy azt várhattuk, ma lehullt a lepel az NV30 kódnevű, új generációs nVidia grafikus chipről. Radeon 9700 Pro vagy GeForce FX? Mostantól már ez itt a kérdés.

Előzmények

  • nVidia GeForce4 Ti/MX!

    A trónfosztás megtörtént, a GeForce3 és a teljes MX család már ''történelem''. A jelen: nFiniteFX II, LMA II, 650 MHz-es DDR RAM-ok és sok egyéb...

Hirdetés