Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • PROTRON

    addikt

    válasz Atomgeszi #6166 üzenetére

    Ilyen jellegű kivitelezést keveset csináltam, szal más szagértő is besegíthetne tanácsával.

    Az jó hogy 3 fázis van az épületben, nem tudom tervezel-e elektromos auto-t, de manapság sose lehet tudni és tuti vinnék az épület betáplálási pontjától egy vastagabb legalább 5x6-os kábelt, hogy ha más szelek fújnak, lehessen elektromos autótöltőt használni. Tudom egyelőre 1 sima dugaljról is fel lehet tölteni, de változnak az idők.
    Persze nem tudom hogy jelenleg milyen a kialakítás. milyen lehetőségek vannak még.

    A műhelybe mindenképp jó ha van legalább 3x16A, de mégjobb ha 3x32 általánosan oda megy. Nem fogod kihasználni, de pl ha barkácsoláskor kedved támad hegeszteni, nagyon meggyorsul a munkamenet ha nem 3x10A-t kap a gép. Már 1x25-el is gyorsabb mint 3x10-el.
    Egyébiránt egyszemélyes műhelybe más gépek egyenként nem fognak 16A-t se kérni, Neked meg csak 2 kezed van.
    PL 3D nyomtatók is meglepően kis energiaigényűek, csak ugye 10-20 órán át dolgoznak egy nagyobb tárgyon. Eszterga gépek(mármint ami otthonra szükséges lehet) is megállnak 1kW alatt.

    De persze csak emiatt nem kell kifizetni most az elektromos szolgáltató felé a bővítést, ráérsz majd akkor ha tényleg ott az igény adott berendezés miatt. Viszont a belső vezetékezést én erre méretezném.

    Tehát én vinnék egy 5x10-es kábelt vinnék a műhely+garázs irányába a kezdeti ponton 3x40A kismegszakítóval.
    A garázs+műhelynél kerülne 1 elosztó főkapcoslóval ahonnan kap 1 leágazást a későbbi potenciális elektromos autótöltő 3x32-vel, 1db 3x25A leágazást a műhely, 1db általános dugalj meg 1 általános világítási leágazást a garázs.
    Aztán a műhely saját elosztójába tennék a főkapcsoló(és főbiztosító) után 1 db 3x25A leágazást bárminek(pl hegesztő), 1 db-ot a 3p dugaljnak amit írtál, meg 3 db 1p 16-os dugalj leágazást, meg persze 1 db 1p10-est a világításnak.
    Persze megfelelő ÁVK mindenhova ahova kell.

    A betáp kábelt lehet elég 5x6-os is, nem tudom mennyire szeretsz barkácsolni, csak akkor ne 40A kismegszakító kerüljön az elejére.

    Ugyanakkor lehet most épp emelkedik az autótöltésnek a kWh egységára ami miatt egyesek elkezdték temetni, de annyi pénzt öntöttek az elektromos autók fejlesztésébe hogy nem fogják hagyni veszni a dolgot... :D

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

Új hozzászólás Aktív témák