Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kisskd

    tag

    válasz Forza_JUVE #1760 üzenetére

    Sorban (?):

    1) Ha már ennyire alapos vagy, én lehet raknék egy rendes routert is be a telekomos biszbasz után.
    2) Ha alapos vagy, a falkábelt szerintem így se, úgy se végződteted dugóban. A kiállásokhoz (keystone) aljzat, a csillagpontba pedig (árnyékolt) patch panel, elegánsabb, és hosszabb távon praktikusabb is így. Amúgy ez az általad linkelt kábel (se) megy bele egy alap dugóba. Ha feltétlen dugózni akarsz, akkor kereshetsz direkt vastagabb, Cat6-7 fali kábelre való spec. dugót, hozzá való fogóval, de nem az igazi megoldás.
    3) Jó-e az árnyékolás földelés nélkül, vagy nem ér smit, vagy rosszabb kérdésben én még "tudományos" bizonyítékot nem találtam. Elméleti tankönyv szerint földelni kellene, gyakorlatban meg sokak tapasztalata, hogy mindenképp jobb, mint a semmi.
    4) Ha árnyékolt kábelhez legalább árnyékolt keystone modult raksz, és árnyékolt patch kábelt raksz, és bekötöd a linkelt switchbe, akkor érzésem szerint könnyen meg is oldódik a kérdés, mert ennek ott a hátán a földelőcsavar. Hasonlóan ha árnyékolt patch panel van az egyik végén, azt is tudod "könnyen" földelni.
    5) Álmennyezetben keresztezésnél az MBCu 2x szigetelt, szóval ott a gégecsőhiánynak nem kéne gondnak lennie.
    6) Kell-e árnyékolt: elméletileg szerintem kellene, gyakorlatilag ÉN nem tapasztaltam ebből gondot gigabiten (majd a tapasztaltabbak cáfolnak) ilyen környezetben. Minél magasabb kategória, és minél árnyékoltabb, annál nagyobb az esély, hogy a hosszabb/zavaroknak jobban kitett ágakon is stabil 10G-d legyen később.
    +1) nem tudom, te húzod-e, vagy mennyire ér el a pofon a villanyszerelőtől, de a cső nem tűnik (innen) túl vastagnak, elgondolkodnék karcsúbb kábelen. Dugóba még ez sem jó, de húzni könnyebb lehet ezt a "karcsúsított" verziót (Cat7 S/FTP, 5,7mm átmérővel, szemben a te Cat6a S/FTP-del, ami 7,3mm).

  • kisskd

    tag

    válasz Forza_JUVE #1765 üzenetére

    Patch: én megbántam, ahova nem raktam, most újítunk fel 3 "saját" ingatlant, a kutyaházban is patchpanel lesz kb., "tisztább, szárazabb érzés". Esetleg néz fel apróra, sokszor van bagóért fenn, elromlani nem tud, meg nem romlik.

    Földés: na ebben én nem vagyok guru, és közepesen megbízható forrásokat találtam, amikor én kerestem (ha tud erre vki tuti "szakmai" forrást, arra kíváncsi lennék). "Tankönyvileg" van aki szerint az a tuti fogod a földelőszondát, és leföldeled szépen a patch mellett :D Ennél reálisabba, hogy bekötöd egy EPH pontra, ha van közel, ha nincs, akkor meg "paraszt" megoldásként lopsz egy földelést egy közeli dugaljból. 1 végén, vagy 2 végén földeljünk megint jó hitvita: "2 végén csapat" azt mondja, az a tuti, minél több a réz a föld felé, annál kisebb az ellenállás, "1 végén csapat" szerint viszont ha nem hegesztőkábelekből építettél EPH hálózatot, és kellően messze van a 2 vége, akkor lehet a 2 közt potenciálkülönbség, amikor is az árnyékolásod gyorsan erőátviteli vezetékké válik, amit nem szeretnénk ... :DD SZERINTEM (nem vagyok szakavatott, se "hozzáértő", csak olvasgattam, és próbálom kilogikázni magamnak), ha 1 végén sikerül, az már elég jó, ha mindkettőn, az sem rosszabb.

    Kábel: örülök, hogy bejött, nem rég fedeztem én is fel, ráadásul szuper jófej/hatékony a bolt is. Nem mennek jól fejből a méretek, de épp azért szóltam, mert a Cat5e UTP vs. Cat6a-7 S/FTP nagyon más érzés behúzni, ezt saját káromon tanultam meg :U

    Keystone: elvileg épp az a lényege, hogy ha van keystone keret a szerelvénycsaládban / keystone kompatibilis a patch "panel" (ami itt inkább szintén keret), akkor onnantól abba bármilyen keystone modult bepattinthatsz / cserélheted is később. Minél tovább árnyékolt, annál jobban örülünk (de megint, nem hiszem, h nálad most ezen múlna a teljesítmény). Modulból ilyet használtam, de ha keresgélsz, találsz olcsóbbat, vagy akár nézhetsz alacsonyabb minősítésűt is most, ha hagysz a végén kábelt, ezt relatíve egyszerűen tudod cserélni. Van amúgy pl. F-csatlakozó is (az egyetlen eddig általam talált értelmes, és kb. esztétikus kábelTV végződtetési megoldás), meg USB, HDMI, stb. is. Ha a keret volt a kérdés, akkor az szerelvénycsalád függő, általában a belépő fölött már van, jobb esetben dupla is. Pl. Suno, Niloé Step, Sedna Design (utóbbi kettő csak szimpla :(), Valena. Menj a gyártó oldalára, keresd ki a katalógust, és annak a végén szokott cikkszám lista lenni, úgy már megleled a webshopokban is. Még egy tipp: extra mély doboz nem árt alá, ha a fal elbírja (bár más alá sem).

  • Essejó

    veterán

    válasz Forza_JUVE #1768 üzenetére

    Mintha az okos tv kettősszigetelésű lenne emlékeim szerint, és a hálózati áram csatlakozója nem földelt. Azon kívül elég kicsi az esélye, hogy a lan csatlakozója földelt lenne.
    Egybként a B verzió az egészségesebb, nem illik a lan hálózat földelését az elektromos rendszer földjére kötni.
    Az meg a dolog mások fele, hogy a Soho redszerekben nem is találsz olyan csatlakozót ami tudna mit kezdni a bekötött árnyékolással.

    Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

  • Essejó

    veterán

    válasz Forza_JUVE #1770 üzenetére

    Ezt nem jótól kérdezed.:DDD
    Itt az albiban mikor beköltöztünk, csak falon kívüli kábelezésre volt lehetőség. Patch kábelből viszont, égen földön csak Cat5e CCA-t kaptam. És kellemes a csalódás, mert semmi problémát nem okoz az átvitelben, pedig több kábel is elektromos hosszabbító mellett fut 3-5 méter hosszan. Egyébként mire kell a Cat7 kábel? Otthoni környezetben a Cat5e 60-100 méter hosszan átviszi a 2 Gigát, mire az e fölötti sebességek elérhető árúak lesznek itthonra, lehet 1xűbb lesz optikát szerelni.

    Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

  • kisskd

    tag

    válasz Forza_JUVE #1770 üzenetére

    Nem tudom, a sokból melyikre válaszoljak :)

    Földhurok: kb. ezt írtam le én is szerintem "konyhanyelvibben", mint az egy végén földelünk párt érve. Ellenérv általában az szokott lenni, hogy ha egy jól kiépített (!) EPH/földelő hálózatra kötöd rá mindkét végét, akkor úgysem az árnyékolás lesz a legjobb út (pl. itt is), onnantól meg visszakanyarodunk a több rézkeresztmetszet = jobb érvrendszerre.

    TV: amit én láttam eddig, azok kettős szigetelésűek voltak, azt hiába kötöd földelt aljzatba, a kis lapos dugvillán nincs is "pöcök" a földelésnek. Ahol ez jobban felmerülhet az egy AC tápos fém házas switch, vagy egy PC. Ilyen esetben, ha az egyvégén földelős tábort erősíted, használhatsz árnyékolatlan patch kábelt a végponti eszköznél, így elkerülöd, hogy találkozzon a falba épített hálózat árnyékolása az végponti eszköz földelt árnyékolásával.

    Keystone: nem próbáltam, de szerintem igen, AWG26-ot fogad mindkét keystone, a kábel kívülről meg vékonyabb, mint a szokásos Cat6a (ez esetleg a biztosító rögzítésnél lehet gond, de ezt ebben a formátumban keveset fogod cibálni) , a két kérdéses pont ez szokott lenni. A legjobb, ha megkérded a kabelfutar-t, tudni szokták mit árulnak.

    Külön szonda: van aki szerint ez a tuti, ne tévedjen vissza smi AC irányból az árnyékolásra, mások szerint viszont pont így ágyazol meg az (óvatlan) földhuroknak. Őszintén nem tudom, hol az igazság / mi a hitvita.

    Szerelvénydoboz: csináltam már bele "retrofit" esetben keystone modult + klasszik 7,5mm-es Cat7 SFTP-t egy normál mélységű dobozba, megoldható, de nem élmény (+ megint nem felelsz meg sztem a minimális hajlítási sugár kérdéskörnek).

    Cat7 vs. optika: 10Gbit rézre már hobbistaként lehet szerezni eszközöket "drága hobbi" áron, nem? Nem vagyok benne biztos, hogy 10 éven belül szeretném szétszedni annyira a lakást, hogy biztosan (!) újra tudjak húzni mindent (+ nem vagyok képben, falban húzott optikához milyen csövezési feltételek vannak).

    [ Szerkesztve ]

  • Essejó

    veterán

    válasz Forza_JUVE #1892 üzenetére

    Ha a Switch hátulján van föld csatlakozás akkor tán illik. A Routerek általában kettős szigetelésűek, azt tilos földelni.

    Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

  • Essejó

    veterán

    válasz Forza_JUVE #1894 üzenetére

    Sosem volt még pach panelem, azért is nem írtam rá semmit.

    Mondjuk megnézném, hogy ha árnyékolt a kábel az a csatlakozóba bedugva földre kerül-e vagy sem. Bár az álmoskönyv szerint a lankábel árnyékolását nem illik a lakóház földelésére kötni. De ez egy örök vita a villanyászok és a hálépesek között.

    Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

Új hozzászólás Aktív témák