Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Jarvis

    tag

    Sziasztok!

    Kicsit új vagyok a témában, ezért szeretnék segítséget kérni.
    Szeretnék egy kicsit húzni a processzoron hogy, ezáltal nagyobb legyen az FSB és elbírja az 1600Mhz-es RAM-ot ami a gépbe van. Most így sajna csak 1333Mhz-n megy.

    Alaplap: Asrock P43DE3
    Proci: Intel Core 2 Quad Q9650 (3.0Ghz)
    RAM: DDR3 Kingston HyperX (1600Mhz)

    Próbálgattam már hogy feljebbhúzom a BIOS-ba a processzort, 9x400-ra, és így el is indul a gép, ilyen kor 3.6Ghz-en van már a proci. Viszont LinX-es teszt első 10 másodpercébe kékhalál-al leáll a gép.
    Viszont furcsa hogyha ilyenre beállítom a procit és a RAM-ot is engedem hogy 1600MHz-re rakja akkor be se kapcsol a gép. Csak sipol.
    Ez az érdekes hogy mért épp a RAM-nál nem kapcsol be, amikor az gyárilag bírja az 1600-at.

    Úgy hallottam hogy amíg a Volt-ot nem növelem addig nem tesz kárt a processzorban és semmiben sem az OC, ez igaz?

    Most próbálgatom hogy mennyire tudnám még felhúzni komolyabb belenyúlások nélkül. Most 9x360-on van(3,24Ghz), a RAM pedig 1440-en.

  • Jarvis

    tag

    válasz enemy107 #41163 üzenetére

    Akkor megnézem a proci Volt beállítását és átrakom manuálisra. Különben mivel lehet megnézni hogy hány Volt-on van a proci?

    A másik hogy az alaplapom csak a DDR3-as ramot kezeli, a 2-est már nem, és rá van írva hogy 1600Mhz-ig bírja, direkt azért vettem a RAM-el eggyütt, még a kompatibilítás listát is megnéztem a Kingston oldalán és azt írta hogy megy vele.
    1333-on megy alapból, és sztem az egyedüli gond a proci FSB-je miatt van.
    9x360-nál már nem bírom feljebb húzni a procit. Még 9x365-nél elindul de a windows logonál kékhalál, 9x370-nél pedig nem ad képet a gép amikor bekapcsolom. De csak ha a ramot is emelem vele eggyütt.
    Ram Mhz emelés nélkül kb 9x380-ig bírja a proci stabilan. 9x400-ra felraktam és el is indul a gép de teszt-nél azonnal kékhalál.

    Különben a LinX-et ajánlották minden külföldi forumon, mert hogy újabb mint a Prime95, és nem kell órákig tesztelni mert akár 30 percből is kiderül hogy a rendszer stabil-e vagy sem.

  • Jarvis

    tag

    Na átraktam a CPU Voltage-et Manual-ra és 1.22500-ot ír, és amit kaptam az alaplap mellé Asrock OC tuner-t, az is ezt az értéket írta 3.0Ghz-en, és most 3.24Ghz-en is, sőt ha jól emlékszem még 3.6Ghz-en is ugyan ez volt, úgyhogy nekem nem emelte autómatán az alaplap a Feszt.

    A DRAM az 1.659-en van, mindig is ezen volt.
    Az NB az 1.15V-on.
    Úgyhogy semmilyen feszültség nem változott.
    A ram időzítését próbálgattam, azzal amit a gyár kiadott hogy úgy mennie kell 1600Mhz-en, de úgy sem indult el a gép.

  • Jarvis

    tag

    válasz enemy107 #41168 üzenetére

    Mint mondtam új vagyok így nekem nem minden érthető abból amit mondtál.
    A procim 1.225V-ot kap, ezt kapta eddig is amíg autómatán volt. De most átraktam manuálisra.

    Bár olvastam hogy másnak is van ezzel az alaplappal gondja ilyen téren, de csakis olyannak akinek úgyanúgy mint nekem, csak 1333-on megy az FSB gyárilag. Viszont akinek Core 2 Exreme-je van 1600-as FSB-ve, annak simánt ment ezen a lapon az 1600-as ram is.

    Hogyérted hogy visszábosztani 800Mhz-re? Igazából 2-3 opció közül választhatok hogy milyenre rakom annak a függvényében hogy hogy változik a proci FSB-je és hogy mire van belőve a "Strap FSB to MCH", ez a másik dolog hogy foglalmam sincs mi ez. Lehet benne választani 800, 1066, 1600 közül. Nekem 1600-on van.

    Más forumokon azt olvastam hogy ezt a procit fel tudta sok ember húzni 3.5Ghz-re fesz változtatás nélkül.
    Ezzel nem is lenne gond, mert jó lenne nekem úgy is, viszont a ramomat nem tudom olyanra beállítani.
    Mert ha ennyire felrakom az már 1550Mhz körül lenne, de mint tudjuk ezt a gép valamiért nem szereti.
    Ha a "Strap"-ot átrakom pl 1066-ra akkor még az 1333-at sem éri el a ramom az meg túlhúzott procinál sztem szégyen. Tehát ha lenne módja hogy manuálisan beállítsam a ramot 1333-ra, vagy max 1440-ig ahogy most is megy a gép, úgy hogy a procit feljebb tudom húzni 3.5-re az jó lenne.

    Különben mit ad az a CPU FSB vagy Core Ratio?? 6-9 ig állíthatom 0,5-ösöl emeléssel.

  • Jarvis

    tag

    válasz RetepNyaraB #41183 üzenetére

    Hát így XMS-ről nem tudok, viszont XMP lehetőség van a ramban. Ha bemegyek a DRAM timing-ba ott tudom kiválasztani a profilok közül hogy "auto" vagy "Profile 1" vagyis az XMP. De ilyenkor viszont minden OC lehetőséget elvesz a gép, se procit se semmit nem tudok beállítani. ÉS természetesen így se megy.
    Konzultáltam a RAM gyártójával hogy mit lehetne csinálni, ők megadták az időzítéseket de úgy sem megy.

    Furcsa viszont hogyha a Chip a gond, akkor mért láttam hogy másiknak komolyabb FSB-s procival ment a ram 1600-on. De ezt is köszönöm, legközelebb ha lapot veszek külön a chip-et is megnézem hogy mit tud.

    MI az az MCH?

  • Jarvis

    tag

    válasz RetepNyaraB #41187 üzenetére

    Az XMP beállíáts, vagyis a profile egy az az 1600Mhz-es beállítást takarja, és így igen ezzel autómatán felhúzza a procit is 9x400Mhz-re, viszont ígyis csak sipol a gép, és nem kapcsol be.

    Masszív BIOS resetet nem próbáltam, bár lényegében nemhiszem hogy segítene, itt máshol van a kutya elásva.
    Azt nem értem hogy gondolod hogy a tápegységből is kiugorjon a maradék nafta?????
    Különben az a BIOS van hozzá amivel vettem, még annó néztem 2 éve amikor meg akartam csinálni, mert ajánlották hogy frissítsem, de ehhez a laphoz nem volt az Asrock oldalán újabb.

    Másrészt hogyértve nem komálja a ramot a vezérlő? Direkt megnéztem az Asrock kompatibilítási listáján, hogy ez a lap melyikeket szereti 1600-on, és ez is közte volt.

  • Jarvis

    tag

    válasz enemy107 #41189 üzenetére

    Na most valamiért játék közbe kékhalálal behalt a gép, nemtudom hogy 0,2Ghz-el felhúzott procivall volt gond, hőmérsékletek stimmeltek, és elötte a stabilitás teszten is jó volt a gép.

    Mindeggy felhúztam 3334Mhz-re, ez 9x370Mhz, és így a RAM 1480Mhz lenne, de mint tudjuk így nem indulna el a gép. Úgyhogy a Strap FSB to MCH-t úgyhagytam 1600-on. 800-on nem lett volna értelme mert a DRAM frekvenciánál csak az 1480Mhz volt a választható lehetőség. 1066-on pedig csak 1122Mhz volt.
    1600-on meg az 1480 és az 1232Mhz. Úgyhogy az 1232-re esett a választás DRAM-nál. Ez elég szar mert így 101Mhz-el lassabb a RAM.
    Különben ad ez valamit hogy most 800-as Strap-nál 1480-on megy a ram, vagy 1600-as Strap-nál megy 1480-on?
    Így eggyenlőre jól mutat a gép. Legalább is a teszten már 5 lefutott, pontosan 20 perce fullon megy a processzor és nincs gond. Viszont nemtudom hogy melyik program hőmérséklet adatának hidjek.
    Leszedtem a Core Temp nevű programot, ez így max terhelésen a következőket írja magokra osztva:
    0: 57C
    1: 50C
    2: 52C
    3: 54C

    Viszont van nekem egy Asrock OC tuner-em amit az alaplaphoz kaptam, az viszont egybe írja a hőmérsékletet, de szte a CPU az 45C-os, a északi híd pedig 29C-os.

    Furcsa módon Gflops-ba nem produkál jobbat a proci. 3.24Ghz-en a program szerint 45Gflops volt a számítási teljesítménye. Így 3.33Ghz-en pedig csak 43Gflops. De lehet hogy ez betudható a lassabb RAM-nak?

    [ Szerkesztve ]

  • Jarvis

    tag

    válasz enemy107 #41192 üzenetére

    Mint mondtam lejjebb vettem 1232Mhz-re, és el is indul a gép. 30 perc LinX-es teszt után sem volt semmi baja.
    És ez 3.33Ghz-en volt.
    Az a kékhalál dolog AC4 közbe nemtudom hogy mitől lehetett. Akkor 3.24Ghz-en volt, és ott is bírta a gép elötte a 30 percnyi LinX-et.

    De igazából az nem OC hogyha csak a processzort emelem feljebb a RAMot meg leviszem a béka segge alá.
    Max 3.6Ghz-en tudnám a RAM-ot visszarakni 1333-as alap értékre, ha a "Strap"-ot 800-ra állítanám.
    De a 3.6Ghz-et meg már nem bírja el a gép. A legkissebb terhelésnél is behal. Külföldi oldalon azt írták hogy 3.5Ghz-ig lehet felhúzni feszkó növelés nélkül, de akkor nekem még mindig alacsonyabb lenne a RAM sebessége mint alapjáraton.

  • Jarvis

    tag

    válasz RetepNyaraB #41194 üzenetére

    Gondolom nagyobb fesszel stabilabban menne. Viszont most még ezekkel a beállításokkal is nagyon szépen visz mindent úgyhogy eggyenlőre nagyon nem piszkálom meg. Majd ha már úgy érzem hogy kezd kevés lenni a gép, és esetleg már a pénz is meglesz jobb cuccokra, akkor feljebb húzom, azt bírja amíg bírja.

    Azért köszönöm mindenkinek a segítséget.

  • Jarvis

    tag

    Annyi érdekelne még hogy ugye a LinX nevű program kiírja hogy a processzor számítási teljesítménye 40-45Gflops. Nincs egy olyan program ami az egész gépet megnézi? Tehát videókártyával eggyütt, és úgy ad egy ilyen adatot?

  • Jarvis

    tag

    válasz tamast2 #41211 üzenetére

    Annyira nyugodtan azért nem állíthatod. Ahhoz hogy te ott a 200-on fellül egy bizonyos érték felett stabil legyen a gép, már feszültséget is adni kell rá, és ennek hála jó hűtésednek is kell lennie.
    Amíg feszültség emelés nélkül feltudod húzni, úgy hogy a windows-ba prime95 vagy LinX-el stabilan bírja a gép, addig nem okozol kárt a processzorban.
    Amint emelni kell a feszkót, annál nagyobb eséllyel lesz kevesebb az élettartama.
    Tehát feszkóemeléssel ne évekre tervezz, főleg ha nincs jó hűtőd.

  • Jarvis

    tag

    válasz Apollo_21 #41230 üzenetére

    Véletlenül nemtudod hogy az AMD processzoroknak hogy van az FSB-jük??
    Mert azt néztem a képed alapján hogy 100Mhz-en 42-es szorzó van.
    De akkor milyen az FSB?

    Úgytudom hogy az AMD-knél nincs gond azzal hogy nem megy egy ram 1600-on meg nagyobbon, mert minden AMD procinak nagyobb az FSB-je, asszem kb 2000Mhz körüliek. De akkor mégis mi alapján lehet kiszámolni? Mert AMD-s prociknál a CPU-Z sokszor nem jelzi ki hogy mennyi az FSB.

  • Jarvis

    tag

    válasz Apollo_21 #41232 üzenetére

    Ahogy néztem a képeden nálad NB frekvenciát mutat. Nálam ilyen nincs is.
    Különben nem. A processzornak is megvan az FSB-je hogy mennyi bír és az alaplapnak is.
    Hiába 2000-res egy AMD proci FSB-je hogyha az alaplap csak 1600-at bír, akkor 1600-nál gyorsabban nem fog menni a RAM.

    Az FSB-t az alatt mutatja ahol neked a 99.8Mhz van. Ott ír olyat hogy Rated FSB. De lehet hogy csak Intel-nél mutatja.

  • Jarvis

    tag

    Sziaszok!
    Van egy Core 2 Quad Q9650-esem(3.0Ghz), és egyre jobban látom már hogy kezd elmúlni felette az idő.
    Az AC Unity, kegyetlenül akadozik, a hang is sokszor beakad. A Dying Light is csak Low-on megy szépen, afelett játszhatatlan.

    Régebben is próbálgattam már az OC-t, de valahogy sosem sikerrel. A max amit eltudok érni az 3.6Ghz, de csak 3.2Ghz-ig stabil a rendszer. Afelett kékhalál. CPU feszültségemelése nem segít ebben.

    Cuccok:
    Asrock P43DE3
    Kingston HyperX 8GB 1600Mhz(csak 1333-on megy)
    Geforce GTX660Ti

    A furcsa az hogyha engedem neki hogy a ramot is emelje az FSB-vel akkor 1413Mhz után már nem is bootol be a gép. Még akkor sem ha ilyenkor a CPU még csak kb 3.2Ghz körül lenne.
    Viszont ha a (remélem jól emlékszem a nevére) "Strap FSB to MCH"-t átállítom 1600-ról 800Mhz-re, akkor csak 9x400-as szorzónál éri el a ram az 1333Mhz-et, ilyenkor viszont beindul a gép. Viszont a legkissebb terheléstől is kékhalál.
    Valaki tudna ebben segítséget nyújtani, hogy esetleg az alaplapnak is növeljek feszültséget? Vagy mért pont a RAM miatt nem indul be? Ennek az alaplapnak gyárilag bírnia kéne az 1600Mhz-es ramot.

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés