Hirdetés

Hirdetés

Aktív témák

  • Daneey

    tag

    Akkor egy kis beszámoló két nap távlatából az IBM R50e notebook(ok)ról:

    Mikor megláttam élőben (is), akkor tetszett meg a külalakja igazán, mert a színe természetesen fekete, robosztus külsővel, és matt fényezéssel, ami egyfajta, különleges eleganciát ad a notinak. Én nem a 'szép' notikat szeretem, hanem azokat amik megbízhatóak és tartósak is. Mindenképpen IBM-et szerettem volna venni.

    A technikai adatokról annyit, hogy a gép egy Celeron M 360 processzorral (1400 MHz), 256 MiB belső beépített, gyári (igazából Samsung) memóriával, integrált Intel VGA-val, 8x DVD+- íróval, és LAN/WLAN-os kártyával van felszerelve; emellett a körítést az IBM szokásos szolgáltatásai + egy Microsoft Windows XP Home Edition magyarra lokalizált változata adja.
    Mindezt az usanotebook.hu-nál vettem ([link]), és még ott vettem és rakattam bele egy Kingmax 512 MiB-os noti SO-DIMM DDR-SDRAM modult.

    Az első benyomás az otthoni kibontás után lehengerlő volt, a család többi tagjának is :), nemcsak nekem.

    Az első estém aggodalommal töltött el, ugyanis már előzőleg olvastam hogy vmi recovery CD-ket kellene kiírni, mielőtt bármihez kezdenénk. Szerencsére csak a figyelmetlenségem miatt kerültem el a megoldást: ugyanis minden IBM notebook egy rejtett partícióval érkezik, mely a recovery CD-ket váltotta ki, ezzel megkönnyítve a felhasználót, hogy ha nem találja a CD-t... (De nem értem, én mindent - notebookkal kapcsolatos dolgot - a noti-táskámban tartok, akkor pont ezt a CD-t ne tartottam volna ott :F) Tehát ha leformattáljuk teljesen a noti merevlemezét, akkor elvileg mindent elvesztettünk, mert akkor már a megvett legális operációs rendszer sincs meg, mert az rajta volt a rejtett partíción. Ezért ajánlatos kiírni a rejtett partíció tartalmát; a partíció mérete kb. 4 GiB, így 7 CD-re lesz szükség (jelenlegi információk szerint a szoftver még nem támogatja a DVD-re való írást, pedig azzal egycsapásra kiíródna minden, nem kellene a CD-kkel tökölni :) ). Amikor ezt megcsináltad, azután csinálhatsz, amit akarsz a géppel, bajod - elvileg nem származhat belőle, mert ki van írva a partíció a CD-kre. Ha mégis vmi gond lenne, akkor csak beteszed az első CD-t, ő bebootol róla automatikusan, majd visszaállítja azt a gyári állapotot, ahogyan kézhez kaptad, megvetted a notit a boltban.
    Az akkumlátorról: kétszer le kell formázni az akkut mielőtt 'élesben' kezdenéd használni. Ez annyit tesz, hogy először 16 órát kell folyamatosan tölteni (közben dolgozhatsz rajta), majd teljesen lemeríteni, majd ugyanezt a folyamatot még egyszer megismételni. Ezután már teljes kapacitással fog az akksi működni. Jó tanács: ha huzamosabb ideig fogod álózatról használni, akkor (én azt mondom) vedd ki az akkumlátort, bajod nem származhat belőle, és nem okoz stabilitási problémákat sem.

    A megannyi IBM szoftverről, szolgáltatásról: az IBM a notijaihoz rengeteg szoftvert mellékel, amelyek közül vannak teljesen haszontalan (vagy még kiforratlan) darabok, de vannak hasznos, sőt nélkülözhetetlen szoftverek is, amit jó ha igénybe vesz az ember. Ilyen például a IBM Rapid Restore Ultra. Ezt a programot leginkább a Norton Ghost szoftverhez tudnám hasonlítani: a megadott paraméterek, beállítások alapján lemásolja, leklónozza a partíció(ka)t egy adott helyre, így mikor esetleg vmi baj adódna, csak visszaállítjuk azt az állapotot, és visszakaptuk az akkori rendszert. (Ezt a lépést természetesen friss rendszertelepítés után érdemes végrehajtani, de azelőtt mindenképpen telepítsük a szükséges frissítéseket, csak időt takaríthatunk meg vele.)
    Az IBM driverek is nagyon fontosak a noti megfelelő, stabil működése érdekében.
    Mindezek szükséges műveleteit (telepítés/törlés, verzióinformáció) egy nagyon egyszerű, nagyszerű, kis programocska, a Lenovo Software Installer végzi el. Ennek segítségével komolyan néhány kattintás kell, hogy az összes drivert, szoftvert egy lépésben frissítse. (Szükség esetén a program ún. 'downgrade'-elheti a kiválasztott drivereket/szoftvereket /magyarán a legfrissebb, elérhető verziónál alacsonyabb driver/szoftver-t telepít/.)
    Az IBM notik mégegy jellegzetessége a beépített 'egerük', angolul a trackpoint [trekpojnt], vagy magyarra fordítva a pöcökegér. A világ megosztozik a sikerességén, használhatóságán. Az én véleményem a pöcökegérről: szerintem radikálisan jobb, mint a touchpad, de: ha van kéznél notebook engerünk, akkor természetesen használ(hat)juk azt (is). Én egyelőre nem vettem még egeret a notimhoz. 2 nap alatt egész jól megszoktam már, nekem nagyon tetszik.

    A billentyűzet: nohabmozdony szavaival élve ''mesésen finom''. Tényleg nagyon jó, az ütéscsillapításuk is tökéletes, élmény vele írni (akkor miért írtam volna ilyen hosszú post-ot? :D). Az egy kicsit negatívum, hogy a billentyűzetre láthatóan felragasztották a szükséges matricákat, nem tudom 2-3 év múlva hogy fognak még látszódni a matricák a billentyűkön.

    A kijelző: ehhez az árkategóriájú notihoz tökéletes; megfelelően éles, és nagy (15'' TFT, 1024 x 768-as felbontással).

    Egyéb: érdeklődve tapasztaltam, hogy a kijelző huzamosabb használat után sem melegedett egyáltalán; még a kávája sem. Néha-néha felpördül intenzívebben a noti hűtőventillátorai, de ezek hangja elhanyagolható, és különben is egy idő után leállnak.



    Konklúzió: Elvártam az IBM-től, hogy ilyen jó minőségű, nagyon jó paraméterekkel rendelkező notit bocsássanak a potenciális vásárlók kezébe. Mert tiszta szívvel mondom, hogy MEGÉRTE AZ ÁRÁT a notebook. Ki merem jelenteni, hogy Magyarországon ez a legjobb ár/teljesítményű notebook most (ill. módosítok: még mindig lehet kapni a ~140 eFt-os nettó áron kapható IBM R50e-t, operációs rendszer nélkül). Bár vannak ennél olcsóbb, ugyanilyen felszereltséggel rendelkező, alternatív notebook-ok is, de a hozzá kapott szolgáltatások, a megbízhatóság nem kárpotólja a vevőt szerény véleményem szerint. Az ugyanakkor igaz, hogy az IBM csődbe ment és megvette a kínai Lenovo; de bízok benne, hogy folytatni fogják az IBM által nehezen kiharcolt és megbecsült utat, és továbbra is megfelelő, minőségi terméket fognak gyártani/forgalmazni. Mert még ma nagy név az IBM, mindenki hallott vmit róla, de mi lesz később? Senki sem tudja... Kiderül...



    U.i.: mindenesetre a következő notim is remélhetőleg IBM lesz...

    [Szerkesztve]

Aktív témák