Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Fricu

    tag

    válasz didyman #911 üzenetére

    Bizonyára igazad van, nem bánnám, ha erről írnál kicsit részletesebben.
    Amiket én megnéztem (össz vagy 10 db csak, az is javarészt régi típus) az mind olyan volt, hogy a +-5 és +-12 V-ot egy-egy középleágazásos tekercs szolgáltatta a szokásos kétutas megoldásban.
    Tehát a plusszok: a két tekercs (többnyire közösített) középleágazása a szekunder földön, a két másik vég megy a közös katódú egy házas Schottky dióda két anódjára, a közös katód megy a ferrit gyűrűre tekercselt (áramváltó?) egyik tekercselésén át az előterhelés elkó-szűrő-elkó blokkra, majd ki.
    A mínuszos ág kicsit más, ráadásul még a -5 és a -12 is eltér egymástól. Itt ugyanazokat a tekercsvégeket használják ki, de a másik félperiódusban. Tehát amikor az egyik tekercsvég pozitív, és tölti a +5V elkóját, akkor a szemben lévő tekercsvég negatív, és tölti a -5V elkóját, a következő félperiódusban fordul a dolog. Egyenirányításra sima diszkrét Fast Recovery diódákat láttam betenni, hűtés nélkül, (ami a kis áramfelvétel miatt elfogadható) katódjukkal a tekercs felé, a közösített anódok mennek a ferritgyűrűn át a kimeneti szűrőblokkra, amiből a -5-nél többnyire hiányzik az első elkó. A -12-nél a két egyenirányítót vagy az áramváltót követi még egy soros FR dióda is, ezután jön csak a szűrőblokk. Vagyis a -5V elvileg alacsonyabb vagy két három tizeddel a plusszosnál a félvezető típusa miatt, ezt a -12-nél még további 0,5-0,7 terheli, csak a kapcsolástechnika miatt, ami összesen már 1 Volt körüli. Ok, erre nem valszeg nem kényes az alaplap, de a 10%-ból így már nem nehéz a tápnak kiesni.
    A mínuszos ág gyengébb szűrése eddig nem okozott gondot, de az én általam javított MaxPower furcsán viselkedett, teljes szűrés nélkül mindkét minusz fesz instabil volt, és minimális terhelésre (30-40 mA) is durván leesett, miközben a plusz ágak jól terhelhetők voltak.
    Gőzöm nincs miért. Lehet ennek köze a ferrittekercshez? Egyáltalán mit csinál ez itt, mit értetek az áramváltó alatt ebben a pozícióban?
    Nekem az áramváltó eddig olyan volt, hogy a mérendő ágban egy 1-2 menetes árammérő tekercs a primer, és egy jóval nagyobb menetszámú, de kisáramú (kis átmérőjű) szekundertekercs a kiértékeléshez, műszerhez, stb. Itt inkább olyan érzésem van, hogy valahogy a betelítődéssel segít kimenetet szűrni. De ez csak tipp, aki tudja megoszthatná velem, hogy is van ez.
    A 3,3 Volt-ot eddig saját tekercs állította elő, ugyanúgy, mint a +5V-nál.
    Azt a megoldást, hogy az egyenirányított +5V további kapcsolgatásával állítják elő, én még nem láttam. (de ez nem jelent semmit, kevés gépet láttam).
    Na most ennyi.
    Üdv. :F

    Fricu

Új hozzászólás Aktív témák