Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bkercso

    nagyúr

    válasz Blindmouse #1 üzenetére

    Köszönöm az írást! (Te vagy az első, aki nem általam készített áramkörbe tette őket. :) )

    Egy megjegyzés: jelenleg csak duál kivtelben készülnek, a képeken látható (fél dual) --> single átalakítókat próbaképp építettem, de sajna tovább tartott, mint az opák elkészítése. De ha lesz komoly igény rá, elkészítem single-ben is.

    Annyit még a cikkhet, hogy ha egy offszet oszcillál, akkor az nem offszet, vagyis nem DC. ha meg lassan változik, akkor nem oszcillál, csak nem stabil (az eltérő zenei terhelésből adódó eltérő hőingás miatt).
    Potirecsegés meg attól szokott lenni, ha DC megy át a potin. Ezt egy csatolókondival lehet orvosolni, de én nem szoktam, mert a DC miatti recsegés csak tekergetéskor jelentkezik, a kondi viszont mindig beleszól a hangba. (De ha jól értem, a DC a forrásodból jön, nem az OPÁkból.)

    blindmouse: Hallgatózz! Mérve szépek az IC-k, csak nem zenével mérik őket. Egyik bajuk (ami feladatuk is) a nagy nyílthurkú erősítés: ez teszi őket univerzálisan használhatóvá. Viszont emiatt nagy tranzienstorzításokat produkálnak. Közel lineáris áramkörökbe - amilyen ez az A-osztályú erősítő is - viszont nem kell nagy ny.h. erősítés.
    Anúgy jó minőségű felvételeknél kevés opán vezetik át a hangot és azok is diszkrétek, mint pl. a híres 990-es opa.

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • vodkaboy22

    addikt

    válasz Blindmouse #1 üzenetére

    Hoho én is lefutottam ezen a lejtőn sokszor, de ahogy olvasok egyes "anomáliákra" kezd fény derülni!
    Pl Miért szeretem a diszkrétnek eszközöket tartalmazó dolgok hangját?
    Vagy miért szeretik sokan a csövek hangját?
    Tudod amikor elkészült ez az erősítő beleraktam egy papirforma szerint nagyon jó tlc071-et
    jFET bemenet, nagyon nagy bemeneti ellenállás, nagy nyugalmi áram 10mA<, stb stb stb aztán beleraktam ne5534-et aztán egy opa27g-t ... az opa27 kb 10szer drágább mint a tlc és papirforma szerint 10szer szarabb is... Mégis hangra az egyiket 10 percnél tovább nem hallgatnám... :W

    Hángy IC adatlapon látsz intermodulációs torzitásról adatot? Tudod a hangjel nagyon bonyolult jelforma, több szempontból is. Sajnos a 20-20kHz tartó sávszél pont az a tartomány ahol az alkatrészek nagy ugrást tudnak mutatni viselkedés szempontjából! (Gondolj bele nem mindegy 0.47mikro kondi vagy 4,7 mikro kondi van csatoló kondinak...)
    Ott ahol nem 3-4 db sinus-os jelfolyam van, hanem szegény FFT analizátor távolabbról nézve jó közelítéssel gauss zajt mutat ott bizony nem gondok lehetnek intermodulációs torzitással és ez baj.
    Leegyszerűsítve gondolj bele van külön 80Hz-et tök szép jól hallod van külön 8kHz-et külön megint szép jól hallod, de a zenében ha a kettő 1szerre van jelen akkor nem mindegy, hogy az egyik rovására a másik csupán 10dB-vel hallkul... Na papirforma szerint is ez az amit a diszkrét elemekből építkező eszközök jobban tudnak az 1mm^2-re zsúfolt Si lapon lévő IC-khez képest. De hivatalból ezt az elektroncsövek tudják a legjobban.
    Akkor most dobjuk el az elektroncsöveket, mert papirforma szerint nem érnek semmit? :C

    Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

Új hozzászólás Aktív témák