Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dchard

    veterán

    Ahhoz képest, hogy többedszerre eladott technológiáról van szó, elég drága.

    Majd akkor fog terjedni, ha mint a WIFI integrálva lesz mindenbe, TV-be, laptopba, PC-be.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz antikomcsi #87 üzenetére

    Szabesznak teljesen igaza van, totális tévedésben vagy.

    Az, hogy a párhuzamosan futó, nem sodort vezetékek között áthallás van, az lassan egy évszázada ismert a távközlési szakemberek számára. ADSL-nél jellemző probléma az áthallási zaj, mivel a telefonhálózat törzsépári szakasza nem sodrott kábelekből áll.

    És egyáltalán nem mindegy, hogy sodrott vagy nem sodrott párhuzamosan futó vezetékekről van szó. Jelentős áthallás csak a párhuzamosan futó nem sodrott kábelek között léphet fel, jellemzően ennek a telefonvezetékek és az elektromos vezetékek felelnek meg. Minden fajta más kábelek között (sodrott, vagy árnyékolt mint a koax), nem, vagy alig van áthallási zaj.

    Az ADSL-es példából kiindulva az is egyértelmű, hogy az alacsonyabb freki tartományokban sokkal nagyobb az áthallási zaj, mivel kisebb a vezetékek csillapítása.

    Ugyan a példaként hozott weiss féle cikkben sajnos nincs SNR térkép arról, amikor a fázisok közötti átmenetet mérték, a nyakamat rátenném, hogy akkor a frekimenet elején az alacsony tartományban voltak elfogadható értékek, ezért is a látványos sebességcsökkenés, mert a magas frekik kiesnek a buliból.

    Viszont pontosítanék Szabesznál is:

    1. Nem a fázisra ültetik rá a vivőjelet, semmi köte az 50Hz-hez. Mint ahogy a telefonnál sem az analóg telefonra ültetik rá az ADSL vivőjelét. Ha szkóppal rámérsz, akkor DSL-nél egy kb. 2V-os zajtömeget fogsz látni, ennek nem sok köze van az analóg telefonhoz.

    2. A powerline működéséhez zárt áramkör kell, tehát nem elég a fázis hozzá, kell neki 0 is, és nem azért, hogy a powerline adaptert árammal lássuk el :)

    3. Vannak olyan powerline rendszerek, amik nem a fázis és a nulla, hanem a nulla és a föld között hoznak létre zárt áramkört, így képesek a több fázisos rendszrekben is jól működni, mivel több fázis esetén is jellemzően a föld és a nulla külön-külön közösítve vannak.

    4. És persze az abszolút csúcs: a legújabb fejlesztés - amennyiben 1 fázis van - képes a fázis, a nulla és a föld vezetékeket is használni, ez kb. úgy működik mint a MIMO a wifinél és hatására további sávszélességhez, valamint robosztusabb adatátvitelhez jutunk.

    Kísérleti stádiumban foglalkoznak már az úgynevezett fantom móddal is, ahol egy speicális modulációs eljárással két vezeték segítségével egy harmadik virtuális vezeték hozható létre és használható átvitelre. A módszer 3 (igazából n+1) vezetékkel is működik, itt több virtuális csatorna jön létre további sávszélességgel. A technológiát az Alcatel-Lucent fejleszti, nem tegnap kezdték :)

    Ja igen, ez a hülyeség meg hogy az óra után az egyik fázis jobbra a másik balra megy, hát nem túl életszerű, de ez mindegy is, mivel a mérés már 50cm együttfutás esetén is 10megát mutatott ki, szóval...

    Dchard

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

Új hozzászólás Aktív témák