Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Godefroy

    senior tag

    válasz #65675776 #15 üzenetére

    Pontosan erre gondoltam én is.
    Ha az Ubuntu teszi "tönkre" akkor miért is a Samsung a hibás?

    flame on: Még hál' Istennek, hogy az enyémen Windows7 van elotelepítve. ;) flame off :)

    [ Szerkesztve ]

    Arra sosem emlékezünk ami nem jut eszünkbe...

  • PPatrik

    aktív tag

    válasz #65675776 #15 üzenetére

    Nem ez a baja. De nagyon orulok neki, hogy veletlen nem raktam ra ubuntut. :U Az indokomat itt irtam le.

    [ Szerkesztve ]

  • Kendek

    MODERÁTOR

    válasz #65675776 #15 üzenetére

    A Linux kernelt nem a Canonical fejleszti, sőt, ők teszik hozzá a legkevesebbet. Ha van specifikus Samsung meghajtó a kernelben, akkor azt maguk a Samsung szoftvermérnökei teszik bele. Hacsak nem adnak ki dokumentációt a szabványostól eltérő implementációikhoz, hogy más megírhassa a támogatást. De mindkét esetben a saját felelősségük, és a saját káruk. Az is a saját felelősségük ha nincs ilyen specifikus meghajtó, de ők pedig eltérnek a szabványtól.

    <-ƘƘ->

  • audi100td

    nagyúr

    válasz #65675776 #15 üzenetére

    Most a Samsung írta azt a drivert vagy az Ubuntu fejlesztői? Nem kötekedésből, csak nem egyértelmű számomra. Ha a Samsung saját drivere, akkor viszont nem értem miért lenne ez az Ubuntu sara.

    szerk: elkéstem :)

    [ Szerkesztve ]

  • lenox

    veterán

    válasz #65675776 #28 üzenetére

    Nem tudom, en azt olvasom, hogy ugy javitotta, hogy kikapcsolta a samsung drivert, ami beleirna a bios memory mapbe. Akkor nem megis a samu a hibas?

  • Kendek

    MODERÁTOR

    válasz #65675776 #28 üzenetére

    A Linux kernel teljesen nyílt, a forráskódjához az égvilágon bárki hozzáférhet, és módosíthatja is azt. Így megfelelő tudás birtokában akár te magad is javíthattad volna a hibát.
    Sőt, felettébb gázos ha nem a Samsung maga foglalkozik a probléma megoldásával.

    [ Szerkesztve ]

    <-ƘƘ->

  • Kendek

    MODERÁTOR

    válasz #65675776 #36 üzenetére

    Az Ubuntu fejlesztésében jó pár ezer ember érintett, persze legtöbbjük csak közvetetten. Közvetlenül (és hivatalosan) a Canonical munkatársai (pár fizetett ember) fejlesztik, ők pedig nem Intel mérnökök. Ha hozzáadsz valamit a Linux kernelhez, azzal már hozzáadtál valamit az Ubuntuhoz is. Ha beteszel egy csomagot a Debian tárolójába, azzal beteszed azt (idővel) az Ubuntuéba is. Ez az egész szépsége, és egyben hibája is. :)
    Amúgy én még mindig arra lennék kíváncsi, hogy akkor egy UEFI frissítéssel is javítható-e a hiba, vagy csak a Linux kernelben? Nekem volt már ilyen problémám (Wind U100, fényerővillogás), előbb javították a kernelben, majd javították egy BIOS frissítéssel is. Hasonló implementációs hibáról volt szó akkor is.

    (#36) daa-raa: Na jó, de ha a drivert nem a Samsung írta, akkor kellett, hogy adjon ki hozzá valamilyen dokumentációt. Pusztán megfigyelés alapján nehéz lett volna megírni hozzá a támogatást. Ha pedig ők úgy gondolták, hogy áldásukat adják a harmadik fél általi támogatásra, akkor most ők fizetnek érte.

    [ Szerkesztve ]

    <-ƘƘ->

  • sg22

    senior tag

    válasz #65675776 #40 üzenetére

    biztos teszteltek, de ugye te sem gondolod hogy az osszes letezo pcn notebookon mindenen letesztelik hogy mukodik e?! :D

    what should I do about this?!

  • Kendek

    MODERÁTOR

    válasz #65675776 #40 üzenetére

    Na most a történet onnan indul, hogy az Ubuntu 12.04.1-es kiadása és az 530U3C típusjelzésű notebook találkozik. Az Ubuntu 12.04-et 2012 áprilisában adták ki, és azóta is ugyanazt a főverziójú Linux kernelt használja (amit 2012 januárjának legelején adtak ki, persze azóta több hibajavító frissítésen is átesett). Én pedig úgy nézem, hogy a Samsung érintett notebookjai később jöttek ki (ha nem is mind). Ha pedig azelőtt is kellett ez a driver, és eddig nem volt vele probléma, akkor kizárásos alapon a notebookokban történt valami olyan változás ami ilyen inkompatibilitási hibához vezetett. És ezt az Ubuntu fejlesztői nem tudták tesztelni (amúgy sem dolguk), hanem a Samsung tesztelési eljárásánál kellett volna kibuknia. De világos, hogy semmilyen Linux alapú disztribúcióval sem teszteltek egy árva percig sem.

    (#41) fojuzer: Nyilván mivel nem Ubuntuval szállítják a notebookokat, nem is fognak hozzá neked semmilyen támogatást sem nyújtani. Azonkívül mint amit ők rátettek, semmi mással sem foglalkoznak ha veled beszélnek. Ergo akkor is azt mondják, hogy nem megy rajta, ha egyébként hiba nélkül megy.
    De a szoftveres támogatással foglalkozó csapatnak gondoskodnia kellene arról, hogy ilyen hiba ne történhessen, főleg mivel ez a Samsung kárára megy.

    [ Szerkesztve ]

    <-ƘƘ->

  • Kendek

    MODERÁTOR

    válasz #65675776 #45 üzenetére

    Éppen azt mondtam, hogy az a driver amit a szóban forgó Ubuntu kiadás telepítőjébe tettek, előbb jelent meg mint a notebook. A harmadik fél tehát valószínűleg tesztelt valamin, de esélye sem lehetett olyan hardveren ami még meg sem jelent. Igazából mindegy, hogy kinek a hibájából ered, fizetni a Samsung fizet, hiszen garanciában javítja a visszavitt notikat. Ergo az ő érdekük az, hogy javítsanak az eredendő problémán is, különben csak saját magukat szívatják tovább. Ugyanúgy az ő érdekük az is, hogy más operációs rendszerekkel is teszteljenek, mert még ha azt is mondják a vásárlóiknak, hogy ugrott a garancia emiatt, többet nem vásárolnak a termékeikből.

    <-ƘƘ->

  • Kendek

    MODERÁTOR

    válasz #65675776 #47 üzenetére

    Nem ilyen egyszerű a dolog, mert visszamenőlegesen nem lehet javítani semmit sem. Ami Ubuntu telepítőt már egyszer kiadtak, azt nem tudják visszamenve az időben újra kiadni. Sőt, a notebookot sem lehet csak úgy javítani egy UEFI frissítéssel sem, mert a kedves tájékozatlan felhasználók nem frissítenek, és használják a normál LTS Ubuntu telepítőjét. Tehát garanciális ügyintézésre lehet számítani, ezt bele is kalkulálhatják a költségvetésbe. Felelősségre vonni viszont nem tudnak másokat érte, csak a saját embereiket. Így tehát mégiscsak kifizetődőbb lett volna egy pár perces tesztelést lefolytatni.

    <-ƘƘ->

  • Kendek

    MODERÁTOR

    válasz #65675776 #51 üzenetére

    Persze, hogy lehet, és rengeteg hibajavítás is érkezik a rendszerhez a támogatási időszaka alatt. :)
    Ugye a probléma ott van, hogy valamivel fel kell telepíteni a rendszert, de ha csak megmutatod a notinak a telepítőt, már többet be sem tudod kapcsolni.
    És éppen amiatt is kell foglalkozni a kérdéssel, amiért a Linux fejlesztőknek ilyen a hozzáállásuk. Egyszerűen kár figyelmen kívül hagyni a Linuxos közösséget, főleg, hogy nem sok potenciális operációs rendszerről van szó. Akármilyen kicsi is mondjuk az Ubuntu részesedése, ha egyszer Windowson kívül csak a Linux van mint valódi ellenfél, miért nem lehet letesztelni rá a hardvert, vagy akár támogatást is nyújtani? De nekem mindegy, mindaddig, amíg vállalják érte az anyagi felelősséget.

    <-ƘƘ->

  • anulu

    félisten

    válasz #65675776 #51 üzenetére

    óvatosan az ilyen kijelentésekkel, mert leharapják érte a fejed. a pingvin "szent tehén", nem tudtad? :U

    "Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

  • Kendek

    MODERÁTOR

    válasz #65675776 #56 üzenetére

    Ha csak driverről van szó, akkor nincsen valami nagy kavalkád, mert egyetlen Linux kernel létezik, és azt frissítik. Az AMD is ugyan főleg Ubuntuhoz viszonyítva fejleszti a Linuxos meghajtót, de a Linux kernelhez és az egyetlen X szerverhez. Az Ubuntu csak egy támpont, ami megadja a verziószámokban az alapot.

    (#57) anulu: Arról már hallottam, hogy egyes notebookokat (akár használhatatlan) Linux disztribúcióval (is) szállítanak, de olyanról még nem, hogy Windowshoz ne nyújtottak volna támogatást.

    (#56) daa-raa: Na, azért az Ubuntu támogatott kiadásai sosem voltak az elavultságukról híresek. Windowshoz képest sokkal feszesebb ütemtervet tartanak, és a legfrissebb megoldásokkal dolgoznak. Az LTS-ek támogatását megnövelték ugyan öt egész évre, de közben több frissített telepítőt is kiadnak, amikben viszont ott van az újabb hardverekhez való támogatás (pl. frissebb Linux kernel).

    [ Szerkesztve ]

    <-ƘƘ->

  • Pikari

    őstag

    válasz #65675776 #56 üzenetére

    makes no sense, a driverek a kernellel vannak relevanciában, nem az adott disztróval.

    A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

  • Kendek

    MODERÁTOR

    válasz #65675776 #60 üzenetére

    A kernel driver nyilván működik, csak rajta keresztül kommunikál a hardverrel a magasabb szinten elhelyezkedő szoftver. De maradva például csak a grafikus meghajtóknál, valóban nehéz mindegyik disztribúciót egyszerre támogatni. Valamihez viszonyítani kell, mert amíg az egyik ezt a verziót szállítja mondjuk a kernelből, addig a másik pedig újabbat. És éppen a korszerűségből van a probléma, mert annyit fejlődik egyik verzióról a másikra a támogatni való szoftver, hogy inkompatibilissé válik a támogatással. Windows alatt nem nagyon van ilyen, mert egyrészről sokkal ritkábbak az ilyen jellegű frissítések, másrészről pedig maximálisan együttműködnek a gyártókkal. Ugye nem véletlen, hogy főleg őket támogatják emiatt, és a részesedésüket ennek is köszönhetik. A Linuxnak ez egy negatív tulajdonsága, de alapvetően más a koncepció.

    <-ƘƘ->

  • Pikari

    őstag

    válasz #65675776 #63 üzenetére

    a drivereket a kernel kezeli, kezelésükhöz az alapvető apikat közvetlenül a kernel nyújtja. hogy efölé milyen userland van bepuzzlézve random vérpistikék által, arról igazán nem a linux tehet. a drivernek - mint olyannak - a disztróhoz az égvilágon semmi köze.

    természetesen, vannak olyan speciális eszközök, mint pl az usb-s munkatárstrollós rakéta, amihez a kernel nem biztosít user módból elérhető apit.

    csakhogy nézzünk meg egy általános eszközt: hangkártya, tunerkártya, hálózati kártya, akármilyenkártya. ehhez semmi szűkség nincs semmiféle disztró szintű beállítókára, sőt, igazából arra sincs szűkség, hogy ezekkel az átlagusernek szopnia kelljen, fel kelljen gyári szám alapján ismernie, vagy hogy drivert kelljen vadásznia. ezért aztán az összes hangkártya, hálókártya, mittudoménmilyenkártya a linux drivermoduljai közé - szó szerint - be van okádva. minden lehetőleg közösebb, szabványosabb interfacekre szétwrapperelve, és tényleg csak ott nyúlva a hardverhez, ahol nagyon muszáj. ez azért van így, mert így minden szóbajöhető veszélyes hulladék csodálatosan, normális minőségben, sebességgel, realibilitással működni fog. ha nincs számottevő változás az interfacekben, akkor ezekhez hozzá se kell nyúlni.

    való igaz volt az, hogy a linuxon gondok vannak a driverekkel - egészen addig, amíg a winvista és win7 meg nem jelent. azóta a linuxnál - épp ezen koncepció pozitívumaiból kifolyólag - jelentős előny van a windowshoz képest. mivel windowson az van, hogy felrakod, és az eszközkezelőben ott van 10 felkiáljójel, hogy tessék, ilyen-olyan sín-rendszer-akármi busz, pci audió devájsz, és akkor tessék, keresd ki, szopd végig a teljes napot, hogy kiderítsd, hogy mi az adott hardver. ha nincs szerencséd, mehet fel minden diagnosztikai program, ami talán legalább azt megmondja, hogy a deviceid alapján vajon mi akar lenni. vagy nem. ha szerencséd van, van driver cd-d, persze ha egy régebbi gépre raknál mondjuk 7-et, hát akkor így jártál, jobb ha elmormogsz egy imát, hogy találj hozzá egy olyan pre-analfabéta drivert, ami nem csinatos kékhalállal kápráztat el azonnal, vagy hogy a driver épp kompatibilis legyen a te hardvered revíziójával. na, hát linuxon ilyen már vagy 5 éve nincs. ami egyszer megy, azt nem nagyon szokták kidobálni már, hacsak nem utoljára 80386os társaságában volt megtalálható. ha befosik a hangkártyád, és elkezded feltúrni a fiókod mélyét, és a kezed ügyébe akad egy Trágyatron AudioCsillám HQ Pro, és hamar beleműtöd a gépbe, akkor az a linuxban mindenféle zsonglőrködés nélkül fel fog ismerődni valami generic szutyoknak a chipje alapján, ellenben windowsban lehet hogy épp win 7 alatt már nem megy semmivel, vagy pont az ellenkezője: win98-hoz volt utoljára driverük. nem is beszélve arról, hogy linuxon arhitektúrák között is minimális átírást követően átvihetőek a szűkséges driverek. a win vista/7 megjelenése bizonyította, hogy a linux driverekhez való hozzáállása a helyes út ahhoz, hogy a lehető legszélesebb körben támogatni lehessen mindenféle hardvert, jelenleg az operációs rendszerek között messzemenően a linux nyújtja a legjobb hardver/driver kompatibilitást, és ezt a windows gyaníthatóan már soha nem fogja tudni utolérni.

    az idő mostanra bizonyította, hogy ez a koncepció az eddigi legjobb, tehát ez még nagyon sokáig így is fog maradni.

    [ Szerkesztve ]

    A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

  • Pikari

    őstag

    válasz #65675776 #65 üzenetére

    ja, minden pünkösdkor kicsomagolja magát a hálókártyából egy kis gnóm, és eljárja a lidérclányok párzási táncát, persze szigorúan drivervezérelve :D

    ---
    "no driver for windows"
    https://www.google.hu/search?q=%22no+driver+for+windows%22&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a

    "no driver for linux"
    https://www.google.hu/search?q=%22no+driver+for+linux%22&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a

    [ Szerkesztve ]

    A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

  • buherton

    őstag

    válasz #65675776 #15 üzenetére

    Az első eset óta számos felhasználó járt így, és mára kiderült, hogy a Samsung UEFI implementációjával van valami gubanc, ezzel ugyanis a Linux bootolása problémás eredményhez vezet függetlenül attól, hogy a biztonságos boot (Secure Boot) funkció aktív-e vagy sem.

    Szerintem nem kell kommentálni.

    (#19) Godefroy: Lásd a hsz elejét.

    (#39) atti_2010: Remélem mond neked valamit, hogy "open source".

    (#45) daa-raa: Mert ők gyártják a jó népnek, és vannak akik nem winfost használnak? Mekkora felháborodás volt, amikor az Intel bejelentette, hogy nem támogatja a win8-at az Atom?

    (#56) daa-raa:Disztró != kernel. A kernelhez kell drivereket írni, nem a disztróhoz, és kernelből pilotban mindig csak egy verzió van. Így ez nem lehet kifogás. Ha valami nem megy egyik disztró alatt és a másik alatt igen, vagyis egyértelműen az a disztró hibája, nem pedig a kernelé. Ebből jön, hogy onnantól kezdve nem a gyártó felelőssége. A Linux is megtehetné, hogy olyan drivereket engedne bele a kernelbe, ami a winfoshoz hasonlóan WHQL minősítést kell hogy kapjon GPU driverek esetén. Csak ekkor sokan pártolnának el.

    (#57) anulu: Az én szabadságomat senki se korlátozza azzal, hogy megszabja milyen oprendszert használjak a gépemen. Nem mellesleg pont erről szól a Linux.

    (#63) daa-raa: Általában a disztrók a generikus kernelt használják mint pl. az Ubuntu.

    tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

  • dabadab

    titán

    válasz #65675776 #15 üzenetére

    Nem, a Samsung UEFI firmware-jet nem fejlesztik kello korultekintessel, abban van a bug, a Samsungnal mar dolgoznak rajta.

    (#57) anulu: azert jo latni, hogy a reszletekrol abszolut semmit sem tudsz, de abban azert teljesen biztos vagy, hogy a hiba a Linuxban van :DDD

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

Új hozzászólás Aktív témák