Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • moonlight115

    tag

    válasz Vakegérke #8 üzenetére

    Szerintem a Gordon-módszer [link] tanulmányozása hasznos lehet. Érdemes rászánni az időt, nemcsak a kérdezőnek, hanem mindenkinek, aki szeretne viszonylag konfliktusmentesen élni. Minden emberi kapcsolatban sok múlik a kommunikáción - tudom, ezzel nem mondok újat -, de a gyereknevelésben pláne kulcsfontosságú. Mert melyik gyerek szereti, ha kioktatják, parancsolgatnak neki, tiltanak, vagy éppen ellenkezőleg, túl engedékenyek, mindent ráhagynak (ilyenkor azt érzi, hogy nem törődnek vele)? Kell a gyereknek a korlát, csak nem mindegy, közben vesztesnek érzi magát, vagy ő is részese a korlát felállításának. A Gordon könyveiben leírt "értő figyelem" egy olyan technika, ami sokat segíthet a konfliktuskezelésben, sőt, elérhetjük, hogy el se jussunk addig.
    Én örülök, hogy véletlenül rábukkantam. Nem állítom, hogy minden esetben eszembe jut alkalmazni, elvégre nem lehet "könyv szerint" élni, de úgy vagyok vele, a könyv írója (pszichológus) "talán" hozzáértőbb, mint én, "talán" tanulhatok tőle. Nekem sok esetben bevált, mindegy, hogy gyerekkel, vagy felnőttel "szemben" alkalmaztam.

    "Holdfényszonátának összedőlt a könyvespolca, mert bétóven sors szimfóniát rakott rá..." /by old rocker/

  • moonlight115

    tag

    válasz Vakegérke #10 üzenetére

    A szülők, ha elég intelligensek és fontos nekik, hogy a gyerekeik nyugodt légkörben nevelődjenek, rászánják magukat egy kis tanulásra, de legalább egy-két Gordon-könyv elolvasására, megvitatására. Szerintem ez még egyfajta szórakozásnak, közös programnak is felfogható. Mindketten érdekeltek abban, hogy minél kevesebb civódás legyen, tehát logikus, hogy valamit tenni kell ez ügyben. Nyilván, ha már megvannak a kiosztott szerepek, a bejáratódott játszmák, akkor nehéz változtatni, de nem lehetetlen. Hozzáállás kérdése csupán, hogy mivel töltik az idejüket.

    A nevelési elvek semmire sem jók, ha rossz a kommunikáció, mint pl. : " biztos mondtál vagy tettél olyat, ami kiváltotta a reakciót a fiúban. " Elhamarkodott ítélkezés, bizalmatlanságot sugall, a gyerek jogosan érezheti igazságtalannak, legközelebb ő is így tesz, mert erre tanítják, ebben nő fel. :U Gondolom, ez még a Gordon előtt történhetett. Persze tudom, nem lehet minden szituációban hideg fejjel mérlegelni, de a felnőtt nem gyerek, tanuljon meg uralkodni magán, 10-ig számolni, csak gyakorlás kérdése. Ezzel személyes példát is mutat, ami nem mellékes szempont. Tegye fel a kérdést: Ezt vajon mondanám a főnökömnek? A gyerekem miért alantasabb, ő nem érdemli meg, hogy tisztelettel, udvariasan szóljak hozzá? És én nem ezt várom el tőle? Akció - reakció, magyarán: Amilyen az adjonisten...
    Bocs a bölcselkedésért, de én ezt így látom, csak egy jó tanács a remélhetőleg sok közül. :)

    "Holdfényszonátának összedőlt a könyvespolca, mert bétóven sors szimfóniát rakott rá..." /by old rocker/

Új hozzászólás Aktív témák