Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • __Psion__

    tag

    A témával kapcsolatban idéznék Bogár László írásból:
    „Az elmúlt másfél évtized során a magyar családüzemek és az állam-üzem a fenti két logikai út sajátos kombinációjaként folyamatos lepusztulás mellett is egyre jobban eladósodott. Az államháztartás folyamatosan romló hiányjelenségei és a magyar társadalom fizikai, mentális, intellektuális, morális és spirituális lezüllése, a fogyasztói idiotizmus veszedelmes burjánzása valójában mind-mind ugyanannak a folyamatnak a különböző jelenségekben való tükröződései.
    A nyála folyós konzum idióta létkarakterének rohamos terjedése a fogyasztás időben és térben való hisztérikus bővítését jelenti. Ez a karakter akkor is fogyaszt, ha semmi szüksége nincs rá, sőt az elfogyasztott jószág mennyisége és/vagy minősége egyenesen lerombolja az egészségét (térbeli dimenzió), és akkor is fogyaszt, ha nincs pénze, és ezzel a jövőbeli elemi szintű fogyasztásának esélyeit éli fel (időbeli dimenzió). Így válik az ember a pénz forgási sebességének növelését elősegítő puszta „biológiai nyúlvánnyá”."

    ╒═════════════════════════════════════════════════╕ ──────────────────────►´Ρςiοn◄────────────────────── ╘═════════════════════════════════════════════════╛

  • __Psion__

    tag

    válasz Vakegérke #16 üzenetére

    A jelenlegi helyzetért nem érdemes a bankokat okolni. Ugyanis ha nem lennének ezek a hitelek, a gazdaságunk már összeomlott volna (persze úgy tűnik a krach így is elkerülhetetlen. Kár szépíteni). De azt sikerült elkerülni, hogy egyszerre nagy társadalmi tömbök legyenek fizetésképtelenek. Illetve a gazdasági mutatókat némiképp feltornászni (0.8%-ra sem lehetünk büszkék, de legalább nem fordultunk mínuszba).
    Így is jól látható a kis és középvállalkozások forgalmának visszaesése (a multinacionális cégek 10% feletti növekedésével nem érdemes foglalkozni, minimális mértékben viselnek közterheket).
    A kialakult helyzetért véleményem szerint a reálbérek borzasztóan alacsony szintje a felelős. Hiszen ha belegondolunk a vállalkozások elenyésző hányada termel exportra, döntő többségük a belső piacokon értékesít. Itt viszont rögtön szembe találkozik a magyar emberek elszegényedésével.
    A fogyasztást mesterségesen, hitellekel egy darabig fent lehet tartani. De a végtelenségig nem lehet a "habokra" pénzeket kihelyezni.
    Megoldás (többek között) a reálbérek fokozatos normalizálása lenne az európai átlaghoz. Azonban ez a jelenlegi multinacionális cégékeket kiszolgáló parlamenttel (pártállástól függetlenül) teljesen elképzelhetetlen.
    A közelmúltban a GKI által tett ún. szuper bruttósítási javaslat szerintem feltétlen figyelmet érdemel.

    „A munkahely tojik mindenre, várhatóan 4% lesz az évi kimért béremelés idén is. Ha úgy veszem, a tulaj is bűnös abban, hogy a dolgozók bedőlnek a pénzintézeteknek, méghozzá muszájból."
    Nem tudom milyen szektorban dolgozol, de nem hiszem, hogy a munkahelyed hibáztatható a kialakult helyzetért. Ezt lokális béremeléssel nem lehet megoldani.

    ╒═════════════════════════════════════════════════╕ ──────────────────────►´Ρςiοn◄────────────────────── ╘═════════════════════════════════════════════════╛

  • __Psion__

    tag

    válasz dabadab #20 üzenetére

    „Ezt igy hogy? Ugy ertem, mit kellene tennie az OGY-nek / komrnaynak ahhoz, hogy nojon a realber?"

    Remélem ezt nem kérdezted komolyan... :)
    Talán nem történt olyan régen 2000-2002 között az Orbán kormány alatt minimálbér megduplázódott. Ezt követte valamivel több mint 30%-os reálbér növekedés.
    Majd kapott újabb lökést a Medgyessy kormánytól. 2002 második felében 50%-os béremelését hajtottak végre a közszférában.

    Szóval a válaszom a minimálbér fokozatos közelítése lenne az európai átlaghoz.

    ╒═════════════════════════════════════════════════╕ ──────────────────────►´Ρςiοn◄────────────────────── ╘═════════════════════════════════════════════════╛

Új hozzászólás Aktív témák