Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Plazmacucci

    félisten

    válasz CPT.Pirk #96 üzenetére

    Mondj egy helyet ahol rendesen tanítanak programozni (vagy bármi mást) és nem otthon kell megértened magadtól. Az oktatók nagy része hulladék sajnos.

    Vissza kell vinnem pár kazettát.

  • Zolee11

    senior tag

    válasz Cathfaern #91 üzenetére

    Csak tudod ezzel mi a probléma. Hogy aki ilyen szinten van, azaz jól programoz, főleg a ma felkapott területeken, és jól beszél angolul, az miért dolgozzon itthon? Az összes jó informatikus nyugaton dolgozik, ezért van belőle hiány, és ameddig itthon nem képesek felfogni a munkáltatók, hogy kénytelenek versenyre kelni a nyugati bérekkel, addig mit várnak? Ki dolgozik fél, negyed, töredék fizetésért? Aki rákényszerül, senki más.

    no brain, no problem

  • vzozo

    senior tag

    válasz gmaci78 #78 üzenetére

    Ez mi? Meg a sok +1-ezés?

    Szerintetek az informatikus az egy éhbéren tartott, az iroda hátsó sötét zugában kódolgató-üzemeltetgető valaki?

    Valahogy az az érzésem, hogy nagyon más filmet nézünk ugyanabban a moziban.

    A mérnök informatikus, architekt, tanácsadó, rendszertervező, etc. is mind informatikus - és ezekből azért elég jól meg lehet élni Magyarországon is. De a még otthon dolgozó üzemeltetői poziban lévő ismerőseim is teljesen jól elvannak (300 nettó felett), szó szerint kötelezően (!) napi 8 órás meló, minden más ügyelet, éjszakai munka pluszpénzért...

    Azt meg el kellene felejteni, hogy bármi értéket számít az 5-10-15 éves tapasztalat. És ha 5-10-15 éven keresztül az volt a dolgod, hogy egy nagy kék meg egy kis piros ikonra kattints, nem fejlődtél mellettem semmit, akkor az mit is számít? Jah, kérem, meg jól kell munkahelyet választani, és nem leragadni az első kizsákmányoló (többnyire KKV-nál) helyen.

    #102: Az összes jó informatikus nyugaton dolgozik, ezért van belőle hiány

    Te figyi, és akkor nyugaton miért van szintén hiány?

    #97: Sajnos ismerek olyan dba-t akinek nincs meg ez az alap tudása, hiába profi az oracle+db2-hez, meg a nagy rendszerek üzemeltetéséhez, ha nem érti meg, hogy ha nem hozza létre a felhasználót aki használhatja az adatbázist

    Akkor biztos, hogy annyira profi? Azért a felhasználói / jogosultságkezelésnek 1. semmi köze nincs a programozáshoz, amivel indítottad a kommented, 2. alap fogalom, DBA-k számára is, ha ezzel nincs tisztában, akkor NEM profi.

    [ Szerkesztve ]

  • emvy

    nagyúr

    Alapszintű programozási tudás nélkül nemhogy jó informatikus nem lehet valaki, de jó természettudos, mérnök, matematikus se.

    Emberek, adatokkal és rendszerekkel dolgozunk. Ahol ilyenek vannak, hogy algoritmusok is előfordulnak. Hogy lehet hatékony, modern sysadminkent dolgozni Ansible, Chef meg társai nélkül? Hogy lehet akár biológuskent kísérleti eredményeket R, SciPy vagy Matlab nélkül?

    while (!sleep) sheep++;

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz vzozo #103 üzenetére

    "Te figyi, és akkor nyugaton miért van szintén hiány?"
    Azért mert a nyugati informatikusok meg Magyarországra jönnek dolgozni :DDD

  • sutszi

    veterán

    válasz Zolee11 #102 üzenetére

    Ez kis fizetés dolog ez valami rossz becsípődés itt vagy mi?

    Aki penge egy területen az itthon simán nettó 400-500 fölé tud ugrani, csak olyan céghez kell menni aki kifizeti és jó hely is... Vannak ilyenek. Ezen túl mi kell még?! Persze értem én, hogy mindenki a milliárdokat kergeti, de a kényelmes élet nem itt kezdődik.

    Persze ide lehet hozni, az ilyen példákat, hogy márpedig a kiskutya kft-nél az állásinterjún azt mondták netto 88 plafon...és akkor mi van?
    Mesélek valamit.
    2012 nyarán kezdtem (mondjuk úgy)élesben dolgozni és már csak 1 db államvizsgám volt.(félévvel később megcsináltam) Tudod mennyiért kezdtem a melót? 95K netto. Fejlesztés. Vidéki megyeszékhely. 8 órába, semmi túlóra. Szerinted mennyire tetszett ez nekem?!

    Mellette bedolgoztam másik helyre is hétvégén. Ez ment 2 évig úgy, hogy emelkedett ugyan a fenti összeg de nem eleget...
    Majd másik helyen kérdezték, hogy lenne a kedvem.... én meg mondtam egy kétszer akkor számot mint az akkor éppen aktuális. Csont nélkül rábólintottak. Jöttünk pestre...ennyi... és tudod mi a poén. 1,5-2 év múlva megint van lehetőségem duplázni, mert van fejlődési lehetőség a területemen, akár a jelenlegi cégnél, akár máshol... Igaz én nem ülök be a tv elé ha hazaértem, és nem esik ki a billentyűzet a kezemből 17:00-kor...

    Szóval ne sírjunk már itt kis fizetések miatt, mert lehet előrelépni csak tenni kell érte. Először mindig rossz, de ez azért van, hogy később jobb legyen.

    Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

  • #82729984

    törölt tag

    Na csak hogy én is hozzá tegyem a kétcentesem:

    1, az úgy nem igaz hogy informatikus hiány van (ez egy óriási lefedő fogalom), inkább ez úgy igaz hogy az informatikán belül bizonyos szakágazatokban óriási hiány van. Pl. rendszergazdákból szinte biztos hogy nincs hiány, de vszinüleg php (web) programozókból is dunát lehetne rekeszteni.
    Amit én látok az alapján pl. programozókból van hiány ott is főleg c, java vonalon (de semmiképp nem web). De pl. normális szoftver tesztelőt is szinte lehetetlen találni (értsd: nem játékot nyomogatni 7x24-ben, hanem valódi tesztelőt aki ismeri a tesztelés minden részletét).

    2, junior kérdés: ez sajnos a körülmények miatt ilyen. Kapitalizmus van, az nyer aki előbb van kész. Ebből következőleg egyszerüen egy projekt nem visel el 10-20%-nál több juniort, máskülönben a hajadra kenheted a projekt elkészültét. Ezért van az hogy mindenhol profit keresnek, mert amikor a 10 fős fejlesztői létszámból már 3-4 juniorod van akkor ha az 5. is az lesz akkor vége a világnak. És mire a juniorjaid betanulnak lehúzhatod a rolót.
    Viszont az informatikai jellegéből fakadóan (új szakma nem fogsz 50 éves szakit találni benne mint pl. egy vizvezeték szerelőnél) a profik száma igencsak kevés (és még azt is elszivja a nyugat), szemben a tömérdek friss diplomás juniorral. Ezért aztán minden cég profi szakember hiánnyal küzd, és ebből fakad az 5 év gyakorlat 2 prog nyelv profi ismerete stb követelmények mert mindenki profit akar felvenni.

    3, fizetések: szerintem bőven lehet jól keresni a magyar it-ban is, de ez szaktudás és hely függvénye (budapest biztos hogy jobban fizet mint akármelyik vidéki kisváros). De irreális nyugat európai fizetést elvárni, ez nem a cégen múlik hanem egyszerüen magyarország ennyire csóro.

  • Zolee11

    senior tag

    válasz vzozo #103 üzenetére

    ...teljesen jól elvannak (300 nettó felett), szó szerint kötelezően (!) napi 8 órás meló, minden más ügyelet, éjszakai munka pluszpénzért...

    a lényeg ebben a mondatban az elvannak, ha itthon ennyit keresel, nyugaton ennek a többszörösét :)

    Te figyi, és akkor nyugaton miért van szintén hiány?
    Talán mert nem mindenki születik Einstein-nek? Olyan elvárásokat támasztanak a programozók iránt, amit igen kevés ember képes elérni. Ez nem egy zongorázás, vagy autóversenyzés, vagy festészet, zene, amelyhez elég az érzék és maximum a kézügyesség, ilyen szintű összetett gondolkodásra már csak lassan a gépek lesznek képesek, na de az már egy másik történet. :)

    (#106) sutszi
    Szerintem nagyon nem érted miről beszélek. :)
    Itthon is el lehet érni az 500-600k-t, bizony, kint meg ugyanezért a 1,5-2 milliót, ugyanannyival azért nem kerül többe az élet sem, és aki ennyire penge és otthon marad, az vagy nagyon lusta személyiség, vagy halálosan beteg a honvágy miatt, ha külföldön dolgozik. Nekem egyetlen egy penge ismerősöm sem itthon dolgozik, igaz én nem informatikus vagyok, csak rálátok a témára. Persze nélkületek még kevesebb ember lenne itthon az informatikában.
    A mondandóm lényege, hogy jó lenne felismerni a tényt, hogy egyre kevesebb ember hajlandó világviszonylatban fillérekért dolgozni otthon/itthon, ha pénzért is dolgozhat máshol.

    [ Szerkesztve ]

    no brain, no problem

  • #81556480

    törölt tag

    Ez is valahogy ilyen országunkra jellemző sztori? ugyanis én tök más szakmában is ebbe " élek" . Sofőrhiány van, mégse vesznek fel kezdőt. Pedig rém egyszerű betanítani valakit. Aztán a másik hogy valahová 5 év tapasztalatot kérnek.(nevetséges) Ez a munka meg olyan hogy ha 1 év alatt nem tudod megtanulni , érezni, akkor sosem fogod!
    A fizetés pedig szintén a nevetséges kategóriát súrolja belföldön, a munkaidő meg a 15 órákat.

    Szerencsére már túlléptem ezen a korszakon, de akkor is elfogadhatatlan.

  • emvy

    nagyúr

    válasz #82729984 #107 üzenetére

    Webes vonalon is sok embert keresnek, csak ez ma mar nem PHP-t jelent, hanem inkabb JS (+frameworkok).

    while (!sleep) sheep++;

  • gmaci78

    tag

    válasz vzozo #103 üzenetére

    Szep es jo amit te írsz, igen vannak ilyen helyek, igen ez lenne a jó és igen 15 év alatt el is lehet jutni arra a szintre, de mi az általánosságokról beszéltünk és sajnos magyarországon az az általános amit leírtam és nem az amit te írsz.

    Attól hogy van 10% ilyen is attól még a maradék 90% sajnos nem ilyen!

    Éshogy miért külföld és ott miért van hiány, azért, mert oda még több kell, mert a németek, angolok totál hülyék a matekhoz és az informatikához, ott szinte 0 a belső előforrás, ott külföldről kell beszerezni az informatikusok nagy részét és ahol van gazdaság oda kell is a sok informatikus. Valljuk be manapság már mindenhez kell az informatika, úgyhogy kell az informatikus is. És magyarország naggyon a béka segge alatt van "termelésileg", itt ilyen lagymatag tesz-vesz van a "nyugat"-hoz képest.

    És mielőtt megkérded, hogy mi még miért vagyunk itthon páran?: A kérdés jogos lenne, őszintén magam se tudom, de ez bármikor változhat, lehet csak a megfelelő alkalomra várunk jópáran és bármikor léphetünk. Idősen már nyomósabb érv kell, de fiatalon mihamarabb érdemes menni!

    Geri

  • Tigerclaw

    nagyúr

    Az ha valaki nem talál szakembert némileg annak is köszönheti, hogy már a meghirdetésekor saját maga szűkíti le a jelentkezőket, mert olyan elvárásokat támaszt, amire neki semmi szüksége sincs, csak épp divatos. Ma már pl. a nyelvtudás említése, vagy megkövetelése szinte minden szakma esetén szerepel a hirdetésben. Ezzel nem lenne baj, de a 95%-nál nálunk ez a tudás nem hasznosul. Beszéljen két idegen nyelvet a jelentkező, de arra ne is számítson valaha használnia is kell a munkájában. IT területen is divatos telerakni hárombetűs mozaikszavakkal az álláshirdetést. Mivel a cég is hazudik az elvárásairól, a sok jelentkező igazodik ehhez és ők is szétkamuzzák a CV-jüket, aztán a cég a legtöbb esetben nem olyan lovat kap, amire fájt a foga, hiszen eleve hazugságokkal kezdődött az egész munkakapcsolat.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Romvr

    őstag

    Összegyűjtöm lassan 10 év tapasztalatát munkakeresés / cégek / dolgozók szemszögéből. Voltam már mind a két oldalon.
    Munkáltatói szemszög:
    - Papír az kell, mert a cég profilján jól mutat hogy csak értelmiségi, diplomások dolgoznak nálunk
    - Legalább angol kell, hisz alap hogy beszéled manapság, főleg IT témakörben.
    - Nem árt ha tudsz még egy nyelvet (mondjuk német) hisz a terjeszkedés a cél. A nyeleket szintén papírokkal igazolod, az első pont miatt.
    - Pl. Egy üzemeltetői feladatkörhöz kell programozói, fejlesztői, tudás is, mert mivan ha éppen arra lesz szükség valamikor? Azért nem veszünk fel 1-2 hétre egy fejlesztőt. Hálózathoz is értsen, mert cserélni, bővíteni is kellhet a jövőben. Szerverek és kliensek az alap, hogy Expert szinten tudod, bekötött szemmel.
    - Tapasztalat legalább 3-5 év, szakirányú, hisz mi nem kis-kopaszokat keresünk, hanem olyat aki nem jön zavarba ha bedobjuk a mélyvízibe.
    - Hát a fizetés az olyan, hogy mivel 90%-ban üzemeltetés lesz, ezért max bruttó 300, jó esetben kafetériát is adunk mellé, de lehet jövőre már nem lesz... költséghatékonyság, válság...stb miatt csak ennyit tudunk ajánlani.
    - Persze 8 órára jelentünk be, de ha nem vagy itt 7:30-ra és nem maradsz legalább 20:00-ig akkor keresünk mást helyetted. Arról nem is beszélve hogy ha hajnali 2-kor hívunk hogy gyere mert gáz van akkor itt kell lenned 1 órán belül, de nem baj ha 20 perc múlva. Szóval írjuk hogy "rugalmas munkaidő".
    - Úgy is lesz olyan aki elvállalja, hisz szarban vannak az emberek, nem gáz ha 3-4 hónapig keressük az illetőt.

    De ez hogy csapódik le a munkavállalónál?
    - Két nyelvet kell beszélni? Mi vagyok én szinkrontolmács?
    - Minek egy szaros üzemeltetéshez PHP, JAVA, C+, C# ?
    - Hát a Cisco, Oracle ?
    - Miért nem elég nekik hogy van 5 év szakmai tapasztalatom? Miért kell az a rohadt diploma? Ráadásul úgy hogy még csak nem is kell szakirányúnak lennie? Ha Francia Klasszicista Festőkből diplomáztam úgy is lehetek ITs?! Mivan?!
    - Rugalmas munkaidő? Tehát ingyen túlóra, hétvégén is.
    - Nem elég hogy 2 oldal A4-est teleírtak az "Elvárások" részbe 10 betűmérettel, de ezt még vállaljam is el bruttó 300-ért? Ha mindenben megfelelek akkor legalább 600-at kérek.

    Na ezért van az hogy az ITs inkább kimegy külföldre, ahol a 8 óra az 8 óra, vagy ha nem akkor azt be is merik vallani. Vagy inkább elmegy takarítónak az Osztrákokhoz és úgy is megkeresi, végzettségek nélkül azt a pénzt amit itt diplomával, két nyelvvel és 5 év szakmai tapasztalattal. Ja és még jogaid is lesznek nem csak kötelezettségeid.

    [ Szerkesztve ]

    "(...) instead of looking out, they look in. Instead of speaking, they listen. Instead of trying to make sense, they make dreams." ~ Thistle-Chaser

  • #82729984

    törölt tag

    válasz Zolee11 #108 üzenetére

    "a lényeg ebben a mondatban az elvannak, ha itthon ennyit keresel, nyugaton ennek a többszörösét "

    Azért ez nem ilyen egyszerü képlet, ott mások az árak is meg a viszonyok.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz emvy #110 üzenetére

    Igazából jó PHP programozóból is hiány van. Pontosan azért, mert a PHP az egyik legegyszerűbb elkezdhető nyelv, és emiatt nagyon sokan azt hiszik, hogy tudnak PHP-ben programozni. De nagyon kevés aki ténylegesen tud is, és nagyon nehéz kiválogatni ki a tényleg jó. Kicsit tűt szénakazalban effektus.

  • emvy

    nagyúr

    válasz gmaci78 #111 üzenetére

    > mert a németek, angolok totál hülyék a matekhoz és az informatikához

    Gondolom vicc volt, bar annak nem rossz. (Per pillanat London es Berlin a ket legpezsgobb IT-varos Europaban; ezenkivul Angliaban vannak Europa legjobb termeszettudomanyos kutatokozpontjai, Nemetorszagban meg par mernok azert kitermelodott az utobbi evtizedekben.)

    while (!sleep) sheep++;

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz emvy #117 üzenetére

    Persze mert ott az összes magyar informatikus ;]
    Komolyra fordítva nem tudom elhinni, hogy egyesek miket gondolnak halál komolyan.

  • gmaci78

    tag

    válasz sutszi #106 üzenetére

    Igen, jól csinálod, mi is így kezdtük és csináljuk, csak már 15+ éve. És igen meg lehet találni és élni belőle itthon is, persze nem úgy mint külföldön de el lehet, nemhiába vagyunk itthon még páran, és nem havi 80-ért, akkor már én se itt írogatnék természetesen.

    Úgyhogy igazad van, de azért majd 10 év múlva ismét kíváncsi leszek a véleményedre, mert 15+év azért másabb általában, mint 3-4. És nem lenézés meg semmi, ne érts félre, jól csinálod, keményen meg minden, kitartást hozzá!

    Geri

  • vzozo

    senior tag

    válasz Zolee11 #108 üzenetére

    ha itthon ennyit keresel, nyugaton ennek a többszörösét

    Sőt, még a balkonládákban is euróbokrok nőnek, és reggelente csak le kell szüretelni az ötszázasokat...

    Olyan elvárásokat támasztanak a programozók iránt,

    Értsétek már meg, hogy informatikus != programozó!

    ugyanannyival azért nem kerül többe az élet sem

    Hol? Milyen körülmények között? Mert lehet ám tizedmagaddal nyomorogni meg mindig az akciós szemét kaját venni, és ki sem mozdulni a négy fal közül... Vagy pl. ahol én élek, ott egy kisebb lakás havi bérleti díja rezsivel 1000-1500 EUR, egy ffi fodrász 30-40 EUR, kondibérlet 50-100, orvosok, biztosítások, egyéb szolgáltatások áráról ne is beszéljünk... Marha gyorsan elolvad ám az a többlet!

    Persze ne érts félre, jobban be lehet osztani, ha ügyes az ember és szakmailag kiemelkedő - csakhogy az ilyen talpraesett és képzett emberkék Magyarországon sem minimálbért kapnak, hanem akár nettó 500k-1M, havonta - és ezt 30 évesen is el lehet érni. Been there, done that.

  • Romvr

    őstag

    válasz Romvr #113 üzenetére

    Nem akartam kilométer hosszan írni így itt a folytatás:

    Munkáltatói tapasztalat:
    - Jönnek a zavarosban halászók akik CV-t írni úgy tudnak mint Stephen King regényt. Aztán mikor elkezded őket keresztkérdésekkel bombázni csak rizsáznak, vagy néznek bután
    - Vannak a "Mindenhez értek" emberek, akik persze nem értenek semmihez.
    - Vannak a mimózák, akik már az interjú alatt elsírják magukat ha kicsit keményebben kérdezel.
    - Vannak az Autisták, akik fejben megírnak egy működő programot két perc alatt, de képtelenek kommunikálni érthetően, normálisan.
    - Aztán jönnek a friss diplomások, nagy elvárásokkal. Ők lehet még meg is felelnének de keveslik a 300-at és inkább 500-at kérnek. Persze ebből nem engednek.
    - Utána következnek a vén szakik, az hőskorból. Ők tényleg értenek hozzá, el is vállalnák, de nem biztos hogy van diploma, hiába írták az önéletrajzba. Őket a vezetőségi nyomás miatt selejtezzük le.
    - Így a nagyjából 500 interjúból marad három ember, akik mindenben megfelelnek. Közülük azt válasszuk ki akik igennel felelnek a "És ezt vállalnád bruttó 250-ért is?" kérdésre.
    - Első nap már panaszkodik mindenre de azért óránként kell b*szogatni hogy csináljon is már valamit.

    Munkavállalói tapasztalat:
    - Az első körös interjún a már untig ismert HR-es kérdésekkel traktál egy olyan fiatal, de szép mosolyú leányzó akivel szívesebben beszélnél egészen más dolgokról. Megadod a sablon válaszokat, majd elköszöntök. Ha neki rossz napja volt, vagy nem tetszett az After Shave-ed illata akkor már kukázza is a CV-d.
    - Ha bekerülsz a szakmai körbe, akkor az ITs főnök Google-ből összehalászott, nem releváns kérdésekkel traktár. Pl.: a TeamViewer milyen portokon kommunikál? Ha véletlen tudod rá a választ és visszakérdezel hogy a cég TeamViewer-t használ e a válasz: Nem. Az interjú végére leszűröd hogy a főnöknek gőze sincs arról hogy miért is tette fel a feltett kérdéseket.
    - Persze van egy harmadik kör is amikor már a vezetőségből fogadnak többen is. Itt már csak angolul folyik a duma és ismét keresztkérdésekkel bombáznak, miután kiáradozták magukat a cég múltjáról és jövőjéről. Ha itt képes vagy legalább két oszkáros alakítást lenyomni akkor fel is vesznek.
    - Az első munkanap pedig realizálod, hogy túl keveset kértél, miután a 8 órában egy perc nyugalmad nem volt, hogy elrágj egy szendvicset, vagy megigyál egy kávét. Mikor szóvá teszed, megkapod a választ "ha nem tetszik, kiléphetsz."
    - Két hét múlva minden szabadidődben az álláshirdetéseket böngészed.

    [ Szerkesztve ]

    "(...) instead of looking out, they look in. Instead of speaking, they listen. Instead of trying to make sense, they make dreams." ~ Thistle-Chaser

  • vzozo

    senior tag

    válasz gmaci78 #111 üzenetére

    Szep es jo amit te írsz, igen vannak ilyen helyek, igen ez lenne a jó és igen 15 év alatt el is lehet jutni arra a szintre, de mi az általánosságokról beszéltünk és sajnos magyarországon az az általános amit leírtam és nem az amit te írsz.

    Lásd az előző posztomat. Nem kell semmilyen 15 év, csak kemény munka, szorgalom, tenniakarás.

    Mondom, erős a gyanúm, hogy hiába ülünk ugyanabban a moziban, más filmeket nézünk.

    Én a saját és a baráti köri tapasztalatok alapján írom, amit írok. Igaz, ebben a körben mindenki szereti a szakmáját, nyitott a világra, képes és akar is tanulni, nem húzza a száját mindenen, hanem odateszi magát.

    mert a németek, angolok totál hülyék a matekhoz és az informatikához

    Igen, sőt, hanyatlik is az a nyugat, meg azt hallottam az usákok verik a négereket is. Mi ez a nettó komcsi propaganda?

    #112: Ma már pl. a nyelvtudás említése, vagy megkövetelése szinte minden szakma esetén szerepel a hirdetésben. Ezzel nem lenne baj, de a 95%-nál nálunk ez a tudás nem hasznosul.

    Hasonlítsd már össze a magyarul, illetve az angolul-németül elérhető szakirodalom mennyiségét... Nyilván a munkahelyek 95%-ában nem kell fejlődni, tanulni, problémát megoldani, doksit olvasni, ugye? Akkor értem már miért sírtok, azokon a munkahelyeken, ahol nincsenek ilyen feladatok, simán el tudom képzelni, hogy a minimálbér a megfelelő juttatás. Mert annyit ér az a munka.

  • Hedgehanter

    őstag

    válasz Romvr #121 üzenetére

    Ezekek a legsz@rabb helyzetek mind a ket oldalrol amiket felsoroltal.

  • Béééla

    őstag

    válasz Plazmacucci #101 üzenetére

    Nálunk a Kandón (lol, villamosmérnökin :D ) nagyon kevés tanár, de tanít programozni - nem C/akármi kódot verni, programot tervezni! Náluk ugyan elment egy kis idő arra, hogy "a téglalap az utasítás, a rombusz a döntés, tehát akkor az elöltesztelés, hátultesztelés így valósul meg", meg egyáltalán azt megmutatják hogy szerveződik a sok elemi utasítás programmá. Aztán a sok IQ harcos ugyanúgy megbukott, szarból nem lesz vár. A NIK-en meg volt szerencsém látni: nagyelőadóban egy dián felolvasta hogy mi az a ciklus, egy példa és mehet tovább.
    Persze a programozás sok gyakorlás nélkül semmit sem ér, az magolással tényleg nem megy, az alapanyag minőségéről az oktató meg nem tehet.

    Bélabá

  • adrian360

    őstag

    az a baj hogy az informatikus szót úgy használja a magyar, mintha a szakácsra pincérre azt mondanám hogy vendéglátós. és ez van munkavállaló és munkaadó szinten is. a két oldal nagyon messze van egymástól, de erről tehetnek a vérpistikék is, akik elhiszik magukról hogy "informatikusok" mert otthon felhegesztett egy hackelt windowst a gépére. másik hasonlattal élve a mosogatófiú el akarja hitetni magáról hogy mesterszakács.

  • Plazmacucci

    félisten

    válasz Romvr #121 üzenetére

    Ez így is van , de hozzáteszem ott is ahol nem kérnek diplomát és csak nettó 130-at fizetnek...

    Vissza kell vinnem pár kazettát.

  • dabadab

    titán

    válasz Tigerclaw #112 üzenetére

    "Ma már pl. a nyelvtudás említése, vagy megkövetelése szinte minden szakma esetén szerepel a hirdetésben. Ezzel nem lenne baj, de a 95%-nál nálunk ez a tudás nem hasznosul"

    :Y Hogyan tud valaki barmit is csinalni IT teruleten ugy, hogy nem tud angolul?...

    DRM is theft

  • Zolee11

    senior tag

    válasz vzozo #120 üzenetére

    Pontosan, még a balkonládában is euró és angol font nő. :)
    Viccet félretéve hiába kekeckedsz én tapasztalatokról beszélek, olyan ismerősökről akik pontosan ezért élnek külföldön, Ausztrália, USA, Nagy-Britannia, mert ott nemcsak a fizetések valódi fizetések, hanem az élet is sokkal színvonalasabb, kivéve USA, mert az egy nagy rakás guanó, és a Londoni élet is, de ezeken a helyeken is szép életkörülményeket lehet kialakítani. Ők sem azért mentek el itthonról, mert itthon olyan elégedettek lettek volna a munkakörülményekkel.
    Világos, hogy nem minden informatikus programozó, de itthon főként belőlük van hiány, szerintem. Meg egyéb területeken is a csoport-, közép-, és felső-vezetőkből.
    Az igazán jó programozók és informatikusokból azért van hiány, mert nincs megfizetve a szakma csúcsa. Eleve a legjobb programozókból mindenhol hiány van, akkor nincs mit ezen sápítozni, vagy megfizetik őket, vagy nem lesz ilyen munkavállalójuk, ilyen egyszerű.

    no brain, no problem

  • Tikakukac

    titán

    válasz dabadab #127 üzenetére

    1 példát tudok élből. És annyi fizuja van, mint a szüleimnek ketten együtt, fele olyan idősen. És az én hatóköröm az nagyon pici a témában.

    Notikkal foglalkozik, leginkább mindent csinál, inkább értékesít. Olyan 350k körül van a kézhez kapott összeg. Ez a pályakezdő diplomás, nyelvvizsgás rendszergazdi fizunak pont a triplája, pár hete mondta a másik szoba tulaja, hogy mennyit is kap végül.

    [ Szerkesztve ]

    A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

  • dabadab

    titán

    válasz Tikakukac #129 üzenetére

    Es mit csinal? (Meg mondjuk az se vilagos, hogy akkor mennyi is az annyi, mert tudok olyan otveneseket, akiknek a fizetesenek a duplaja is nagyon keves lenne.)

    DRM is theft

  • Baggins86

    aktív tag

    válasz dabadab #127 üzenetére

    Én rengeteg ilyet ismerek, a titok az, hogy csak magyarokkal foglalkoznak. Ettől függetlenül a többség érti a szakmai szöveget/dokumentációkat, de a beszéddel már van probléma.

  • CounterBoci

    senior tag

    válasz bambano #67 üzenetére

    Nem technikus, technológus. Szintén programozok, csak más nyelven. A szerszámgépek is a számítógépes hálón kommunikálnak, akkor az nem it terület? Azért 5. munkahely, mert ahol elfogyott a kihívás, nem volt több új dolog, amit meg tudtam tanulni, léptem tovább. Kurvára nem egy kaptafa. A motivációt kéne meglátni ebben, nem az önfényezést.

  • dabadab

    titán

    válasz Baggins86 #131 üzenetére

    Az oke, hogy szarul beszelnek, de attol meg tudniuk kell angolul, mert a dokumentacio meg ilyenek csak angolul van, a stackoverflow is, szoval magyarul nem boldogulnak.

    DRM is theft

  • senior tag

    válasz vzozo #122 üzenetére

    "Mondom, erős a gyanúm, hogy hiába ülünk ugyanabban a moziban, más filmeket nézünk."

    Igen, más filmet nézünk. 100.000-en 100.000 féle filmet. És éppen emiatt nem lehet megmondani a frankót.

  • Retro DJ

    aktív tag

    válasz DaveJr #90 üzenetére

    Én pont ebben a problémában vagyok, és mentalitásomból adódóan feltettem a kérdést: "mi lehet bennem a hiba?"

    37 éves vagyok, gyerekként még C+4-el kezdtem ismerkedni a számítógépekkel (persze ez nem igaz, mert már HT-1080zvel is próbálkoztunk a Kossuth Egyetemen (mert annó így hívták)).

    Aztán megvolt az Amiga, és az első PCm egy TANDON 386sx20 gyári gép. Ausztriából szürkeimportált.
    Német Dos-sal. Aztán került rá 5.0, aztán addig ismerkedtem vele míg csináltam egy LOW Level formatot meg elállítottam a BIOS-t és a 40 gigás merevlemezből 10 gigás lett. Jó pár év elment, szerelgettem gépeket, írtam egyszerűbb programokat.
    Aztán négy évig rendszergazda voltam az önkormányzatnál, idő közben elvégeztem egy tanfolyamot (pontosabban csak levizsgáztam) hogy papírom is legyen arról, értek valamihez. Egy jobb fizetésért átmentem egy multihoz ügyfélszolgálat + mobil javítás pozícióba. Tizenhárom év után elbocsájtottak (leépítés).

    Most munka nélkül állok már egy éve. Az informatika elhúzott mellettem, próbáltam olvasgatni, legalább a horizontot tartani, de ez nem sikerült.

    Több fajta önéletrajzot is kipróbáltam, természetesen nem sablonokat, mindig átírom a cég profiljára.
    Próbálkoztam betanított munkára is jelentkezni, nem hívnak vissza. Ezek mellett villamos középfokú végzettségem van, de ami nagy hátrányom igazán nincs normális szintű nyelvismeret a kezemben.
    Mivel régebben csak angol nyelven íródtak a szoftverek, sok kifejezést, szófordulatot ismerek, de ez igazán nem elég.

    Annak ellenére, hogy közelebb vagyok a 40-hez úgy érzem gyorsan tudok tanulni, alkalmazkodni. Lehet, hogy már nem annyira mint egy huszon éves, de kortársaimhoz képest sokkal jobban.

    Sok mindenre nyitott vagyok, nem szeretem azt, hogy nem tudom megcsinálni, vagy megoldani... Sokáig próbálkozom egy-egy probléma megoldásával (elsősorban műszaki területen).

    Ennek ellenére itt vagyok ahol a part szakad. Kicsit már el vagyok keseredve a sok önéletrajz miatt, amit elküldtem, de válaszra sem méltattak.

    Félek attól, hogy a sok hazudozó önéletrajz miatt, már nem hisznek abban a munkaadók, hogy valóban megfelelnék egy adott pozícióban. Úgy tűnik, hogy a sorsom megpecsételődött?

    Retro

  • Goose-T

    veterán

    válasz Retro DJ #135 üzenetére

    A kérdesedet meg is válaszoltad:

    Az informatika elhúzott mellettem, próbáltam olvasgatni, legalább a horizontot tartani, de ez nem sikerült.

    Aki ebben a szakmában lemarad, annak annyi.

    Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

  • Retro DJ

    aktív tag

    válasz Goose-T #136 üzenetére

    Igen ám, de ha lenne irány, úgy gondolom hamar felszívnám magam hisz nincs lehetetlen... De melyik legyen ez az irány, vaktában lövöldözgetni sem célszerű... :(

    Retro

  • kraftxld

    nagyúr

    válasz Retro DJ #137 üzenetére

    Bármelyik irány jó, ha érdekel, valamint profin és megfelelő háttértudással csinálod. 13 év alatt azért elég sokmindent meg lehetett volna tanulni :(

    | MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz dabadab #133 üzenetére

    Nekünk volt olyan programozónk, akivel egy mondatot nem tudtál volna beszélgetni angolul az időjárásról sem, de a szakmai angollal valahogy boldogult. Szerintem az ilyeneket simán felszívja a KKV szektor, jóval alacsonyabb bérért, mert ha a CV-ben nincs ott az angol nyelvvizsga, akkor a vállalat HR-ese azonnal kukázza. Sok sikertelen próbálkozás után alább adnak az igényekből a kis cégek tárt karokkal várják őket.

    A mi emberünk is lehúzott nálunk 4 évet, mire átverekedte magát egy nyelvvizsga központon. A papír kézhezvételétől számítva 2 hónapon belül már le is lépett a Vodafone-hoz.

  • #82729984

    törölt tag

    válasz Retro DJ #137 üzenetére

    Nézd amit irtál az alapján pont nem vagy igazán IT-s.
    Önkormányzatnál rendszergazdai tevékenység tizenx évvel ezelőtt -> ennek ma zéró értéke van.
    Multinál ügyfélszolgálat -> dettó
    mobiljavitás -> ez nem info, de ebből még lehetne valami de gondolom ez inkább elektronikai szakirány? Vagy mit értesz az alatt hogy mobiljavitás? De ha tényleg van elektronikai tudásod mobiltelefon javitásához akkor bp-en szerintem simán el tudnál helyezkedni valami szervizben.
    ha ez kimerül firmware újratelepítésben, akkor megint csak zéró.

    Egy ilyen önéletrajz alapján én sem hivnálak be (hacsak nem vagy ismerős én meg állami cégnél :D ).

    Ha egyébként az IT-ban akarsz érvényesülni, akkor pl, java, android programozás felé orientálódnék a helyedben.

  • Béééla

    őstag

    válasz Retro DJ #135 üzenetére

    Gonosz és földhözragadt leszek.
    Az informatika olyan sebességgel fejlődik, hogy ha az ember nem képzi magát minden nap, akkor vége. Csapjon el egy autó, ess kómába két évre, ébredj fel úgy hogy másnap mehess melóba és a két év alatt elment a szekér.

    Azt legalább írtad, hogy "próbáltam olvasgatni, legalább a horizontot tartani". Na ez az olvasgatás, ami rohadt kevés ide. Tegyük fel, menj el mobilalkalmazás-fejlesztőnek. Két év alatt mennyivel is bővül egy mobil OS API-ja és mennyit változik? Ha nem pörögsz folyamatosan a szakmában, elmehetsz sokadik vonalas gányernek, de nem jó fizetésért. Többen írták, hogy lehet jól keresni itthon. Hogy a fenébe ne lehetne! Csak ott követelnek is! Azért, mert ott az új utat taposod ki, olyan területre mész ahol ember nem járt előtte. Amíg egy önkormányzati rendszergazda nagyjából annyit csinál, hogy egy rendszert és hálót kiépít meg karban tart, nem mellesleg megpróbál semmi kapitális baromságot elkövetni mint fejlesztést javasolni ami pénzbe kerül vagy egy centivel odébb teszi az ikont, addig mondjuk egy fejlesztő informatikus (legyen programozó, programtervező, bármi) majd' minden nap új technológiával találkozik. Tudom, mindkettőbe bele tudtam szagolni. Három évig havi nettó 23 ezerért (ez már az emelt mani volt) rendszerparáználkodtam középiskolában, ahol azért is sírtak ha nem volt kint mindennek az ikonja az asztalon, vagy ha mindenkinek egyedi felhasználóneve-jelszava lett volna (nincs nekünk 3 másodpercünk se belépni!!!!!) és ha bármi olyat eszeltem ki, ami javított volna egy hangyányit is, elvetették vagy visszacsinálták, például hiába húztam ki gigabites hálót, visszacserélték a régi switchet "mert az új hangos volt". Egyedül a wifinek örültek, de annak is csak azért mert így még többen tudnak egyszerre fészbúkkozni.
    A fejlesztői helyen meg olyan dolgokkal kell foglalkozni, aminek a dokumentációja legfeljebb kísérleti vagy béta, rendes fejlesztőkörnyezet fejlesztés alatt, és még lehetne sorolni. Cserébe akkora plusz értéket teremt a végeredmény, hogy nem is merem leírni :B
    Viszont a 40 éves programozó kollégának is meg kellett tanulnia teljesen új dolgokat, nekem egy hónapja vetették fel hogy meg kéne tanulnom egy vadonat új nyelvet mert ebben van megírva minden. Megfizetik, nem is unatkozom, és remélem majd fejlődök is.

    A legnagyobb bajnak azt látom, hogy önismeret kevés van. Amikor gimis voltam, azt hittem tök jó dolog ha Windows tudok telepíteni meg mókolni, tudtam HTML-el szórakozni, hálózatoztam és még egypár apróságot műveltem mint WinMo ROM főzése. Kurva nagy ásznak tartottam magam, mert a környezetben ez durván kiemelkedő volt, viszont a valóságban ez nulla valós tudás. Cserébe az egyetem alatt egy bulin nem voltam, viszont kutatók éjszakáján előadóként jelentem meg, külföldre jártam konferenciákra előadni, mert bele kellett húzni, ha a legjobbak között akartam lenni. Belehúztam, végül államvizsga előtt majdnem annyit kerestem, mint anyám-apám diplomával és rendes állással együtt.
    És most is hétvégente "hobbiból" képzem magam, ezer oldal alatti olvasmányok már csak könnyed esti mesék. De nem is nyavalygok, hogy éhenhalok.

    Bélabá

  • senior tag

    válasz Stauffenberg #139 üzenetére

    Azért ez is csak agyarországra jellemző. Ha nincs VIZSGÁD (!) akkor a HR-es (!) kidobja a cv-det (..tehát mielőtt egy írástudó elé kerülne)

    Magyar példa:

    -Jó napot, az állásra jelentkeznék.
    -Ok. Mennyire jól beszél angolul ?
    -Elég jól, 10 évet éltem USA-ban
    -Miért nincs nyelvizsgája ?
    -MINEK (!?)... de tényleg minek ??

    Külföldi példa (Belgium)

    - Beszél Flamandul és/vagy franciául ?
    - Nem
    - Nem baj, akkor majd angolul beszélgetünk.

    Egyébként az is megér egy misét, hogy külföldön SOHA nem kértek semilyen papírt ami végzettséget, tudást , bármit igazolt volna.

  • DaveJr

    őstag

    válasz #142 üzenetére

    "SOHA nem kértek semilyen papírt ami végzettséget, tudást , bármit igazolt volna"

    Ez azért nem teljesen igaz. Elég sokat tenderezünk Németországba és más úniós országokba. Mindig kérétk az önéletrajz mellé a diplomát.

    Isten és a programozók versenyt futnak egymással. A programozók egyre hülyebiztosabb programokat készítenek, Isten pedig egyre hülyébb embereket.

  • velizare

    nagyúr

    válasz Romvr #113 üzenetére

    egyetlen helyen kértek tőlem papírt a nyelvtudásomról. csodálkoztam is, mit akarnak egy 15+ éves nyelvvizsgabizonyítvánnyal. később kiderült, hogy azért, mert sem az állásközvetítőnél, sem a munkahelyen nem volt éppen elérhető ember kompetens nyelvtudással, hogy lecsekkolja az enyémet.
    angolból nem voltak ilyen problémák.

    Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz dabadab #127 üzenetére

    Ezt nem kifejezetten informatikusra értettem, hanem az összes álláshirdetésre, ahol nem melóst keresnek. Berakják feltételnek, vagy előnynek miközben jól tudják, hogy soha a büdös életben nem kell majd használnia a nyelvtudását a munkája során. Ugyanez vonatkozik az IT-s hirdetésekre, mert telerakják divatos kulcsszavakkal, ahelyett hogy leírnák, hogy ténylegesen mit várnak el. (ne csodálkozzanak ha kevesebb jelentkezőből kell válogatniuk, ha saját maguk szűrik meg totál feleslegesen a jelentkezőket egy rossz álláshirdetéssel)

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Jhonny06

    veterán

    válasz Tikakukac #129 üzenetére

    "Ez a pályakezdő diplomás, nyelvvizsgás rendszergazdi fizunak pont a triplája"

    Esetleg állami pozícióban, pl. egy iskolában, "feltelepítem a Paint-et" című feladatokkal, amúgy nagyon nem.

    [ Szerkesztve ]

  • dabadab

    titán

    válasz Stauffenberg #139 üzenetére

    "ha a CV-ben nincs ott az angol nyelvvizsga, akkor a vállalat HR-ese azonnal kukázza."

    Ezen azert meglepodnek. Konkretan az en CV-mben sincs ott, mert egy 16 evesen letett kozepfokunak viszonylag keves koze van ahhoz, hogy most mennyire tudok angolul (nemetbol meg tenyleg soha nem tettem nyelvvizsgat), de ez eddig nem okozott problemat, viszont az interjuknak szokott lenni angol resze is.

    DRM is theft

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Béééla #141 üzenetére

    Nem csak az informatikában megy el melletted az idő ha ülsz a seggeden, ez valamennyi tudásalapú hivatásra igaz. Az összesre.

    A magyar intézményesített képzési rendszer nagy hibája, hogy nem tanítja meg a diákot/hallgatót arra, hogy az oklevél/diploma kézhezvétele után kiemelt fontosságú az állandó önképzés. Inkább idomított gorillákat akarnak képezni és ezzel csak azt érik el, hogy adnak a kezükbe egy végzés pillanatában úgy-ahogy versenyképes tudást (ez a jobbik eset), de arra nincsenek felkészítve, hogy az igazi tanulás csak ezután jön.

    Mondjuk a "life long learning" kifejezést annyit hallgattuk a szakunkon, hogy a könyökünkön jött ki, de ezt valahol általános iskolában (vagy már előtte) kellene elkezdeni. Azt kellene megtanulni, hogyan kell tanulni. Ennek hiányában emberünk lediplomázik vagy megszerzi az OKJ oklevelet, beül egy munkahelyre és azt hiszi innentől már csak robotolni kell.

  • Hedgehanter

    őstag

    válasz dabadab #147 üzenetére

    Nalam ez a diplomaval tortent meg. Nincs, azonnal elutasitottak, majd 2 honap mulva hivtak hogy erdekelne e a melo..:)

  • Tikakukac

    titán

    válasz Jhonny06 #146 üzenetére

    Akkor ezt beszéld meg az ELTE nevezetű hellyel, ők meg nagyon így csinálják. És sajnos nagyon nem Paint telepítés folyik. Szopatás van meg túlórák nonstop nullforintért agyhalott munkatársakkal. Van az az idő amikor meg erre is rábólintasz, mert behívnak állásinterjúra és kiderül Java programozó kéne. De ezt előre nem mondják csak ott, telón és minden máson igen, rendszergazda kell. Lul.
    De van még 3 rendszergazdi frissen végezve, akkor vagy mindegyik hazudik vagy mégiscsak van kis szemét a levesben, mert elég vicces sztorikat dobálgatnak.

    A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés