Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    A Világ minden pénze nem lenne elég fenntartani az arányokat.

    Az arány persze, hogy rohamosan romlik, hiszen száz év alatt 6 milliárd emberrel lett több és főleg a legszegényebbek között.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Noukoum #38 üzenetére

    Szerintem meg te adsz a szájába olyasmiket, amiket nem mondott.

    Pont arról beszél, hogy ma is van szegélység. Csak mások a körülmények a fejlettebb társadaloban. Nem állította azt, hogy jobb lenne élni régen.

    És igaza van abban, hogy manapság az egyén csak statisztika. Mivel mocskosul sok ember van. Hiába képzeli mindenki magáról, hogy egyéniség, de most tényleg százakkal és ezrekkel helyettesíthető szinte mindenki. Pár száz éve meg egészen egyszerűen nem volt ennyi ember és a jobbágynak is volt értéke. Persze nem a mai értelemben vett "egyéniség" szerint, hanem mint az ökörnek, darabra.

    Sokkal magasabb életszínvonalon "nyomorgunk", mint régen. Viszont az óriási létszám és a fejlett technológia miatt nem is lesz mindenkiből gazdag cégvezető.

    Egyébként pillanatok alatt vissza lehet zuhanni a régi fajta nyomorba is. És manapság is előfordulhat, hogy egyik héten még high tech cuccokkal játszunk egy szép városban, a következő héten meg a lakosság jelentős részét megölik vagy elkergetik.

    #44Noukoum
    végigolvastam és ezért gondolom azt, hogy nagyon félreértettél valamit

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    van ám direkt ilyen topic is [link]
    ebben a topicban a gazdag multi tulajdonosokra és vállalkozókra kell irígykedni :D

  • azbest

    félisten

    válasz Stauffenberg #120 üzenetére

    Máshogy szar fiatalnak lenni. A régi fajta szegénységet nyomornegyedekben, gettókban találni meg.

    Rossz lehetőségekkel bíró környéken lehet manapság is "olcsón" ingatlant találni. Csak ugye átlagembernek az pont nem esik egybe azzal, ahol munkahelyt is lehet találni.

    Nameg, ma sokkal többet láthat az átlagember abból, hogy mennyivel gazdagabb és szórakoztatóbb életet is élnek mások az ő üres életéhez képest, miközben a napi betevőért küzd. De ez is helyfüggő. Van ahol már 50-100 éve is megvolt ez, ami nálunk csak a rendszerváltás után vált láthatóvá. Szóval nem jó ugyanannak az időszaknak a magyar és például amcsi jellemzőit nézni, mert vagy 100 év lemaradásban vagyunk a jó részében is. De még itthon a nagyvárosi vs vidéki élet is durván nagy különbséget mutathatott 50 éve és mutathat manapság is. Csak az olcsó kínai tömegtermékek azok, amelyek itt is megvannak most egyszerre.

    Amiben még nehézséget látok a mai boldogulás terén: minden agyon van szabályozva. Mindenért adóztatnak. Szóval nincs meg az az egyéni szabadság, hogy valaki "önálló" életet éljen, mert a rendszer követeli a jussát és üldözi a bartert / közösségen belüli kölcsönös segítést. Cserébe kínál valami állami szolgáltatást, ami szintén relatív, hogy mihez képest jobb vagy rosszabb, mint régen itt vagy most máshol.

    Az olló kapcsán meg tényleg érdemes figyelembe venni azt is, hogy nem mindegy, arányokról vagy konkrét létszámokról beszélünk. Nagyon csalóka lehet ez emiatt. Olyan sok kisember van, hogy őket egyénileg semmibe sem becsülik, mert ezer másikat lehet a helyükre beállítani. Most egy-egy nagyobb cég vezetői több ember felett "uralkodak", mint régen egy nagy uralkodó. Ezerszer több alattvaló, ezerszer több vagyon az uralkodó kincstárában és nem szempont, hogy elhullik pár gyalog, mert akkor is lesz bőven másik bérrabszolga. És az is csalóka, hogy most sokszor ki vannak szervezve külön cégekbe a parasztok, ezért nem látszik direktben, hogy hány millióan dolgoznak be egy cég alá.

    De úgy általában, arányaiban sokkal jobb és tartalmasabb élete lehet egy mai embernek. A szó szerint nyomorgók arányaiban kevesebben vannak, aboszolút létszámban viszont lehet sokan, csak van mondjuk 6 milliárd jobban élő is melletük.

    A modern társadalomban a fiatalok nyomora sok esetben pszichológiai: nem látják, hogy hogyan lehetnének valakik, akik híresek vagy fontosak. Nem tudnak kitűnni a tömegből, de látják a látszatot, hogy mások milyen sikeresek és boldogak. Szerintem ez vezet sok extrém és idiótának tűnő lázadáshoz is, mert bármilyen hülyeség mögé beállnak, csak hogy azt érezzék különlegesek. Sokan nem bírják elviselni ezt, vagy nem tudnak találni olyan elérhető célokat, amelyekkel sikerülélményük lehetne.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Foglalt név #122 üzenetére

    Még nem nézem végig, de ha jól sejtem arról szól, hogy háború után az elpusztult infrastruktúra és megritkult népesség megnyitott egy keresletnövekedést a munkaerő terén, ami miatt a szokásosnál jobb jövedelmeket tudtak elérni az akkoriak.

    Szóval csak kell egy világháború / durva járvány / katasztrófa, ahol milliárdok meghalnak (mivel már 8 milliárdot közelítünk, már milliók nem osztanak-szoroznak). És akkor majd jaj de jó lesz az akkor születő fiataloknak, mert lesz hová növekedniük, terjeszkedniük. Ez most nagyon sötéten hangzik, de objektíven nézve végülis erről van szó. (szerk, közben épp a nyugdíjak / adók finanszírozásához értem a videóban)

    De szerintem nagyon nem ment át a mondanivalóm. A nagy jómódban nem anyagi, hanem pszichológiai egzisztenciális krízist él át az emberek többsége. Ezt láthatod onnan is, hogy azokban az országokban vannak furcsa mozgalmak és követelések, ahol nem a puszta létért való küzdelem köti le az emberek idejét. Az információhoz jutás (és egyúttal az álinformációs áradat) hatására szembesülnek az emberek azzal, hogy csak fogaskerekek a gépezetben. S ezrek közül csak néhány fog valami "fontos" emberré válni.

    A boldog tudatlanságban az élet császárának érezhették magukat az egyszerű emberek. Elég volt ehhez csak falu erős janijának lenni, hogy bukjanak rá a csajok. Vagy bekerülni a kórusba. Vagy a falu körül némi földdel két tucat zsellérrel dolgoztatni, a helyi boltot birtokolni.

    És igen, aki jókor van jó helyen, az jól tud járni. Nem elég csak szorgalmasnak lenni, mert szorgalmas emberből is sok van. Szerencse is kell hozzá. Vagy olyan személyiség, ami nem moralizál a tettei másokra való hatásán.

    És ahogy erre utaltam, az sem mindegy, hogy ki hová született. Mert itthon eleve töredéke az esélye és lehetősége annak, hogy valami kiugró eredményt érjek el (gazdasági, méretbeli, fragmentáltságbeli és nyelvi okokból is).

    És bizony nem alaptalan az a mondás, hogy az első millió megszerzése nehéz és szürke.
    A mai jogi és gazdasági és technológiai körülmények közt csak átlagos geek lenne Dell vagy Neumann vagy Jobbs fiatalként. Nem elég egy ötlet, mert sok ezer - százezer másik konkurens ember tudja ugyanazt. Ami 70 éve újdonság és vilegmegváltó ötlet és tudás volt, az ma már általános iskolás tananyag. Sokkal magasabb a küszöb a nagyon bonyolult tudomány által annak, hogy a mai szinten kiemelkedőt alkosson valaki. És sokkal több a konkurencia is.

    Szóval az alaptőke és az alaptudás megszerzése is nehéz, mert magas a küszöb a fejlett világban, hogy átlag fölé kerüljünk. Az átlagember nem cégvezető vagy milliárdos.
    Plusz van egy megfelelési kényszer is, például lakásvásárlás kapcsán. Hogy 20 évre hónapról hónapra élnek, folyton idegeskednek, hogy mi lesz, ha bármi közbejön, utcára kerülhetnek, vacak állásokat kell elvállalniuk, mert nincs tartalékuk... de van a banknak egy háza még 10 évig, amiben élhetnek. Általában sikerül is ez a többségnek, csak közben idegbetegek a stressz miatt. Máshol meg pörög a gazdaság, könnyű megélhetéshez elegendő jövedelű munkát találni, nem paráznak azon, hogy mi lesz velük, mert max másik munkát keresnek. De nem idegbetegek a folyamatos kiszolgáltatottság miatt, pedig nincs saját lakásuk... esetleg idős korukra gyűlik össze rá való. És ez sokat számít a hétköznapi élet élvezetében is.

    De teljesen más példát is mondhatok. Ott az angol királynő. A gyerekei is idősek. Már az unokái sem fiatalok. Szóval, ha egyszer átadja a trónt, akkor több generációval későbbi leszármazott lehet esélyes arra, hogy újra hosszú évtizedekig trónon legyen, mert most idős emberek állnak sorban a trónért. Ha úgy alakulnak a körülmények, hogy egy fiatal kerüljön az előtérbe, rögtön egy 20-on éves trónörökösre szálljon a hatalom, akkor neki van esélye történelmi jelentőségű, meghatározó uralkodóvá válni. Ugyanez van a normál életben is, hogy a normál menetrend szerint idősek adnak át időseknek hatalmat. Valami durva fordulat szokta azt előidézni, hogy többségében fiatalok kerüljenek hatalomra és ezáltal sok idejük és lehetőségük legyen felépíteni magukat.

    Szóval kitartok amellett, hogy máshogy szar fiatalnak lenni. Nem kell éhezni, mindenféle kütyünk és szórakozásunk lehet. De cserébe ott a tudat, hogy nem hagyunk nyomot a történelemben, csak kerekítési hiba egy egyén a társadalomban. És ezt sokan nagyon nehezen viselik, vagy képtelenek elfogadni, lázadni szeretnének, mert a médiában azt hallják, hogy mindenki egyéniség és különleges. Közben meg nem. Csak néhány szerencsés, jókor jó helyen lévő és sok eleve gazdag háttérrel bíró az, akinek befolyása van egyénként is.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Stauffenberg #126 üzenetére

    A szakszervezetek legyengítésénél lehet kultúrális problémák is szerepet játsznak. Európában nekem úgy tűnik, hogy pont a szegényebb régióból érkező vendégmunkások viszik be azt a gondolkodásmódot, amivel a saját hazájukban is nyomorrá tették az életüket. Hogy nem gondolkodnak előre, nem lépnek szakszervezetbe. Inkább legyen két fillérrel több azonnal, minthogy eltartsák a szakszervezetet, inkább feketén vállalnak munkát, csak nehogy adót kelljen fizetni. Aztán sírnak-rínak, hogy kevés a fizetés és nincs érdekképviselet. Ez az emberek hülyesége miatt alakul így. Mert buták. És azok is megszívják miattuk, akik amúgy terveznének, gondolnának a jövőjükre is. Mert a buta többség, aki nem lát előrébb a mánál, az szétcseszi a közös védelmi rendszert.

    #127 dabadab
    mostanában azzal szoktam viccelődni, egyik projektemcél úgy adták el az ügyfélnek az agilis módszerek miatti órákat, hogy ezzel javulni fog a minőség és kevesebbet kell majd supportra költeni később. Nos, valóban sikerült javítani. Olyan jól sikerült, hogy az ügyfél felére csökkentette a költségvetést és az emberek felét leépíthették. S persze a cég bevétele is megcsappan így.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák