Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • fogtunder

    nagyúr

    én is most jutottam el oda, hogy időszerűvé vált egy ssd beszerzése, de a karácsonyi szezon miatt és a 830 kifuttatásával kissé beszűkültek a lehetőségek, elszálltak az árak (830 és vertex 3 voltak a jelöltek).

    elég sokat olvastam utána (az anandtech tesztje eléggé informatív volt szerencsére), és a win8 upgrade lemez miatt végül 840-est vettem a 120 gigásat. ahogy eddig tapasztaltam, kb. napi 4 gigát írok egy nap, többnyire nagy excel file-okkal dolgozom (gyakran 35-50 megások is vannak a nagy mennyiségű adat miatt), ezen kívül normál használat, torrent nem megy meghajtóra, csak némi direct download, ami egyébként is lenne (program telepítők pl.). ilyen felhasználás mellett nem érzem a tlc sebességbeli hátrányát a vertex 3-hoz képest, amit sikerült kipróbálnom pár napra vásárlás előtt, ugyanazon win 7 rendszer alatt. az írást nem éreztem kevésnek, az olvasás pedig még mindig bőven jó.

    a tapasztalatom az, hogy a hibernációt nem igazán kell notebookon kikapcsolni, mert sleepben sokkal tovább bírja, ha meg mégis kell, akkor nem veszik el a munkamenetem. a másik pozitívum, hogy a win8 upgrade után drasztikusan csökkent a boot idő, a dokkolón rákötött külső monitor a boot sequence alatt fel sem éled még, csak a lock screenre.

    a napi 4-5 giga írással még bőven 3 év fölött van a várható élettartama a meghajtónak, többre szerintem nincs is szükség, mert:

    addigra a körülötte lévő laptop is elévül, a folyékonyabb munkafolyamatok miatt visszanyert idővel behozza az árát, rendszeres mentés van róla, ha meghal, veszek újat és visszarakom a mentést, mire valószínűleg behal, ugyanez a tárhely töredék pénzen lesz megvásárolható, és ezért használtan sem lesz értéke, az új meghajtó vásárlását nem igazán könnyíti meg anyagi szempontból.

    plusz még kellett a win 8 upgrade is, ha ez nincs hozzá, akkor valószínűleg teljesen mást veszek, így gyakorlatilag egy 64 gigás ssd + digitális win 8 upgrade árából megvolt egy nagyobb kapacitású meghajtó és az oprendszer. nagyon kíváncsi leszek, hogy jövőre hogyan fog alakulni az ára az akció nélkül, akkor már lehet nem lesz annyira best buy. arra is kíváncsi vagyok, hogy hány tb írásnál fog behalni az xtremsystems-en futó tesztmeghajtó (kb. 2000 írási ciklusnál tart egy 250-es verzió perpillanat).

    I hate morning people. And mornings. And People.

  • fogtunder

    nagyúr

    válasz .mf #88 üzenetére

    szerintem akinek fontos adatai vannak ssd-n, az nem félévente csinál lemezképet, hanem legalább hetente. nekem heti kettő van pl. szerdán hálózati meghajtóra, hétvégén belső hdd-re.

    a 840-est nemrég áramtalanították, xs-en, ugyanúgy megy tovább. tudom, ez csak egy power cycle.

    I hate morning people. And mornings. And People.

  • fogtunder

    nagyúr

    válasz dfsz34 #91 üzenetére

    kifutottam a szerkesztésből.

    a gyári write cycle-t úgy adják meg (a gyári tesztek alapján), hogy ezt tutira ki kell bírnia, különben nem vállalnák, pláne nem a samsung, aki az egyik legnagyobb oem ssd beszállító. napi átlag 4 gigával számolva, és 5x write amplificationnel (ami eléggé nagyvonalú túlzás, tekintve a vezérlő fejlettségi szintjét) évente kb. 8544 TB adatot írunk a lemezre. ez a garancia idő alatt ez 25,6TB, ez még mindig köszönő viszonyban sincs a gyári értékkel, amit minimum tudnia kell (120GB*1000). a legnagyobb baj, hogy nem tudunk egy hozzávetőleges write amp számot, akkor sokkal pontosabban lehetne számolni a felhasználói szokások alapján, de ettől függetlenül, ha valakit az írási értékek nem zavarnak, szerintem nem kell ezen parázni.

    I hate morning people. And mornings. And People.

  • fogtunder

    nagyúr

    válasz forbence #98 üzenetére

    erre a konklúzióra gondolom a cikk részletes átolvasása után jutottál :)

    azért nem az slc-ket fejlesztik tovább, mert egyrészt, ahogy írták, a csíkszélességgel együtt is csökken az élettartam, plusz rétegek hozzáadásával egységnyi területen több adat tárolható, gyorsabban, költséghatékonyabban lehet tárhelyet növelni. plusz még differenciálni is lehet a termékeket nand chip alapján.

    a másik oka az, hogy az slc nand élettartama bőven túlmutat az egységsugarú felhasználó igényein.

    I hate morning people. And mornings. And People.

  • fogtunder

    nagyúr

    válasz Benőke #106 üzenetére

    igen ezt, és kellemetlen dolog a tervezett elavulás, de...

    a fogyasztói társadalom lényege az is, hogy ha nem értesz egyet az elveivel, vagy a végtermékeivel, azt úgy tudod kimutatni, hogy nem vásárolsz a termékből, nem fogyasztasz. az életben maradáshoz nem kell ssd, lehet nélküle boldog, produktív életet élni. én nem nézek tv-t kb. 4 éve, és boldogabb is vagyok így, a keresletet és a piacot ugyan nem befolyásoltam, de magamat nem idegesítem azzal, hogy a sz*rért kifizetek havi több ezer forintot.

    I hate morning people. And mornings. And People.

  • fogtunder

    nagyúr

    válasz Graphics #141 üzenetére

    azért az árverseny miatt kikényszerített, végletekig hajszolt költséghatékonyság és a tervezett elavulás két külön fogalom. nem mindegy, hogy eleve beletervezik, mert különben túl hosszú lenne az életciklus, vagy egyszerűen csak gányul gyártják le.

    I hate morning people. And mornings. And People.

  • fogtunder

    nagyúr

    válasz szacsee #160 üzenetére

    ahogy az általad linkelt meghajtó nand chipjeinek garantált írási ciklusszáma is bőven az elért alatt van, mivel ezeket az értékeket a gyártók úgy adják meg, hogy a legyártott lapkák 99%-a legalább beleférjen és teljesíteni tudja. aki tudja, hogy az after sales költségek mekkora részét is ki tudják tenni egy termék értékesítési bevételének, azok tudják, hogy ezeket a határokat nem a szélirányból jósolva határozzák meg, konzervatívan vannak tervezve eléggé. abba sem lényegtelen belegondolni, hogy a samsung házon belül tudja gyártani az összes komponenst, valószínűleg sokkal előrébb járnak tesztelésben, mint a többiek.

    innentől lehet szintén nagyon nagy ráhagyással visszafelé számolni, hogy rájöjjünk a végén, hogy extrém körülményektől eltekintve jó pár évig ki fog ez még szolgálni minket. ahogy többen írták, ugyanez a para megvolt az MLC chipeknél is, aztán volt értelme? nem. aki ennyire parázik, az ne veszi meg, vannak még MLC és SLC ssd-k a piacon, nyugodtan ki lehet fizetni a fölösleges biztonságérzetet.

    ráadásul ahogy írod, ez egy rohanó technika, 3 év múlva, mire a gari lejár rajtuk, ezek a meghajtó kvázi értéktelenek lesznek amúgy is, vagy átrakod egy másodlagos eszközbe, lepasszolod a családban, vagy eladod gombokért, de ha megint gyorsulást szeretnél, akkor venned kell újat. 3 év átlagos írása pedig köszönő viszonyban sincs a gyártó által garantált határoknak. ha meg előbb hal meg, gariban cserélik.

    egyszerűen nem értem, miért az örökkévalóságnak akarnak az emberek ssd-t venni, ami alapvetően teljesítmény centrikus, azért vetted, hogy gyors legyen a géped, és ezért sokkal rövidebb a hasznos élettartama, mint teszem azt egy monitornak, amiből én is ugyanazt használom 6 éve.

    I hate morning people. And mornings. And People.

  • fogtunder

    nagyúr

    válasz adalbert1 #177 üzenetére

    azért azt vegyük hozzá, hogy a wear leveling, gc és még a többi írással járó élettartam/sebességnövelő technológia rárak némi write amplificationt a totál írásra, de az a sandforce II maghajtóknál gyári érték szerint 1.0 alatt volt, az ösrégi x-25 pedig 1.1-es értékkel operált, tehát ha 2.5-tel szorzod a totál írást, akkor szinte biztosan azon belül van a tényleges írás, de ez sokban függ a felírt adattól, a gyártók pedig nem szeretik publikálni a WA értékeit.

    (#179) Archer: jövőre szerintem el fog az jönni, egyelőre a tlc gyártásnak is fel kell futnia, akik nem házon belül tervezik és gyártják az alkatrészeket, tesztelni fognak egy darabig, aztán jönnek majd a TLC OCZ-k meg Kingstonok, és a Samsungnak esni fog az ára. addig akinek kell a win 8 megveszi, aki nem tudja mi az a TLC, az megveszi, aki ragaszkodik a márkához, az megveszi. ők mind boldogak lesznek vele, és továbbra is azok lesznek az elégedetlenkedők, akik amúgy se vennének.

    [ Szerkesztve ]

    I hate morning people. And mornings. And People.

  • fogtunder

    nagyúr

    válasz Male #194 üzenetére

    mondjuk én arra tippelnék, hogy a 120-asból több fogy, ott ilyen áron csak az ocz kínál ekkora méretet, sőt többnyire még drágább is. innentől megint előjön a kérdés, hogy az ocz mérnökeiben bízol inkább, vagy a samsungosokban. aki most vette akcióban, elpasszolhatja a win 8 upgrade-et is további 5K-ért, az se elhanyagolható.

    I hate morning people. And mornings. And People.

  • fogtunder

    nagyúr

    válasz Fire/SOUL/CD #263 üzenetére

    na annál a méretnél már én is elgondolkodnék a teherbíráson, azért egy egészséges win 7 telepítés megeszi a 60 giga nagy részét, eleve fele az írás, amit elbír, meg gondolom az írási sebesség is.

    I hate morning people. And mornings. And People.

  • fogtunder

    nagyúr

    válasz Balage76 #271 üzenetére

    és ezt miért is nekem írod? nem én kevertem bele a képbe a (z egyelőre) nem létező 60-ast, csak írtam, hogy akkora méretnél már komolyan megnézném, hogy TLC vagy MLC meghajtót veszek. amúgy ha valami létezik, de nincs forgalomban, az számomra nem létezik.

    I hate morning people. And mornings. And People.

  • fogtunder

    nagyúr

    válasz kerekfej #277 üzenetére

    mire bejön, áfával többe van, mint a 120-as sima 840, szvsz semmi értelme, akkor már inkább egy crucial m4.

    I hate morning people. And mornings. And People.

Új hozzászólás Aktív témák