Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • MongolZ

    addikt

    válasz dosailord #44 üzenetére

    Ekkora hülyeséget légyszíves ne terjessz. A hőveszteség mindig (parasztosan megfogalmazva) hőátbocsátási tényező * hőmérséklet-különbség. Magyarul minél kisebb a deltaT, annál kevesebb a hőveszteség.
    Másrészről több mindentől függ, pl. hogy mennyi ideig hagyod el a házat, sátorban laksz, vagy 200cm-es fallal rendelkező várban...

    Az a jelenség, amit te írsz, az valóban létezik, gyakorlatban tapasztalt probléma, hogy ha az ember hagyja lehűlni a lakást, akkor jóval több energia kell a fölfűtéshez szummában, mintha tartana egy hőmérsékletet.
    DE!!! Ez szabályozási probléma!
    Röviden az a jelenség (és ez megmaradt a köztudatban), hogy 10-20-30 évvel ezelőtt olyan rendszerek voltak, amik ha megkapták a jelet, hogy fűteni kell (hazajöttél), akkor nyomták ki magukból azt, ami belefért, felment a vízhőmérséklet akár 80-90 fokra, amikor pedig megjött a jel, hogy elég, elérte a beállított 21 fokot, és jellemzően a vegyestüzelésű kazánra kialakított nagy tehetetlenségű rendszerek még fűtöttek addig, amíg a több száz liter 80-90 fokos víz le nem hűlt, a szobák hőmérséklete meg fel nem ment 23-24 fokra. És itt jött ki a pluszfogyasztás. Azaz szummában kevesebb energia kellett a 21 fokra felfűtésre hazaérkezés után, viszont megjelent a túlfűtés, és ezért már valóban jóval magasabb lett a fogyasztás.
    Megoldás: kézi vezérlés esetén alacsonyabb vízhőfok (igen, így lassabban melegszik a ház, de jóval kisebb is lesz a túlfűtés), automatika esetén degresszív szabályozás.

    Ettől függetlenül minimum 5 fokot tartani kell, hogy nehogy megfagyjanak a falak.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák