Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tomcat78

    őstag

    válasz nuke7 #11 üzenetére

    Azért az gondolom meg van, hogy a zebrán átkelésnél SEM kényszerítheted vészfékezésre az autóst? Namármost ez a rész elég sok baromi öntudatos zsebribancnak meg díszkiséretének valahogy kimaradt. Mondjuk az ilyeneknek a "tisztelt" szüleit b@sznám nyakon elsőnek, hogy utána a kölök már puhára essen....
    Ezzel a zebra dologgal nem kéne fordítva ülni a lovon. Az út még mindig a járműveknek van fenntartva. A zebrán elsőbbsége van a gyalogosnak. Ezzel baj sincs. Csak sokan elfelejtik mérlegelni, hogy mi fér bele. Teszem azt nagy büdös öntudattal nem lépek le a zebrára 2 méterre egy kocsi elé, ami nem mellesleg mondjuk szabályosan 50-el, 30-al halad. A fizikát nem lehet megb@szni.... És ebbe a szülőknek elég nagy felelőssége van.

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz genlog #19 üzenetére

    A bátorság és a hülyeség között akad egy nüansznyi eltérés.... Nekifutásból- a semmiből nem ugrálunk autó elé még zebrán sem. Na az az igazi balkáni mentalitás, hogy gyalogos vagyok az autós meg álljon meg akkor is, ha nem lehet. Mondjuk az ilyenek meg is érdemlik, hogy matricaként teljesedjenek be.... :U

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz genlog #21 üzenetére

    Balkáni mentalitást emlegettél! Így nem az érveléssel van feltétlen baj, hanem az értelmezésével, annak amit sikerült botor módon ide vetnem. De nem gond, ha Te már ilyen nagyon komoly vagy, legyen. Ugyan áruld el kérlek, hogy szerencsétlen kishazánkban hol van az írásba foglalva, hogy a gyalogos bármit megtehet egy zebrára hivatkozva? Lehet ugrálni következmény nélkül? Nosza, rajta!
    Örülök, hogy ilyen világlátott, bölcs ember világosít föl róla, hogy itthon mindig az autós a hülye, ha valakit kivasalnak egy zebrán. Csak csendben jelzem meg, hogy a baj ezzel a mentalitással van gyalogos barátainknál. És ezt a hülyeséget tömik a gyerekek fejébe- hogy a témához is kapcsolódjunk- hallgass nyugodtan zenét, bambuld a telefonod, mert a zebra a TIÉD! Oda sem kell figyelj, hisz mindenki aki közlekedik azért van, hogy Te nyugodtan le léphess a zebrára. Ha sötét van, és nincs kivilágítva, akkor is, ha rohansz a tesók után, mert elfogy a mekibe a kedvenc burgered, akkor is, ha szakad a hó, és csúszik akkor is. Neked, mint gyalogosnak rohadtul semmivel nem kell törődnöd, mert a zebra csak érted van, neked készült, és neked ott jogod van bármihez.... A kedvencem, mikor biciklisek át tekernek rajta. De itt nálunk volt olyan nyugdíjas hölgy, aki szerint az autósnak kötelezően meg kellene állni a zebra elött és körülnézni.... No comment....
    Tudod a baj azzal van, hogy mindenki azt várja, hogy majd a másik figyel. Ez igaz sok autósra is. De a közlekedés társasjáték, ha autóval vagy, ha gyalog, akkor is oda kell figyelni.
    És hogy a fel nem tett kérdésre is válaszoljak: meg szoktam állni zebránál. Viszont gyalogos jött már nekem... Amihez nem tudom mennyire kell hülyének lenni. Természetesen föl volt háborodva. Csak, hogy tiszta legyen: háttal állt a zebrának, én el haladtam.... volna, ha az az észlény nem koppan a hátsó ajtón. Se lát, se hall dömötör módon. Ésssss.... Tádám: Szabálysértési bírság lett a vége, amit a T szülő fizethetett ki.
    Magyarázat lejjebb.
    Nem követem napi szinten a KRESZ változásait. De egy apróság (2018-as állapot szerint, és tudtommal ez nem módosult): jogszabály szerint a kijelölt gyalogos-átkelőhely előtt álló és várakozó gyalogossal szemben nincs elsőbbségadási kötelezettsége a jármű vezetőjének csak abban az esetben, ha a gyalogos lelépett a kijelölt gyalogos-átkelőhelyre.
    A gyalogos addig nem léphet le a kijelölt gyalogos-átkelőhelyre, amíg a lelépést és az áthaladást veszélyesnek ítéli meg ( gondolom ez a rész jelenti azt, hogy illene körül nézni).
    A kijelölt gyalogos-átkelőhelyet a jármű vezetője olyan tempóval kell megközelítse, hogy a gyalogos részére egyértelmű legyen, ha a zebrára lép, akkor a jármű vezetője meg fog tudni állni, elsőbbségadási kötelezettségének eleget téve. A megközelítés tempójának mértéke jól kell mutassa az elsőbbségadási szándékot. A gyalogosok kötelesek a lelépés előtt az áthaladás veszélytelenségéről meggyőződni. A jármű vezetője, ha kell, megállással ad elsőbbséget a kijelölt gyalogos-átkelőhelyre lelépett gyalogos részére.
    Örülök, hogy segíthettem hazánk közlekedési szabályait illetően :R

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz dabadab #23 üzenetére

    Neked is javaslom elolvasni az iménti kisregényem! Remélem át megy belőle az az apróság, hogy mely esetekben van a gyalogosnak elsőbbsége zebránál, és mikor nincs!
    Én vagyok balkáni, mikor Ti nem ismeritek a KRESZ vonatkozó részét? :DDD
    Ezt próbáltam elmagyarázni, hogy a gyalogosnak is van kötelezettsége egy kb@szott zebránál IS, mikor át szándékozik kelni. A zebra nem mentesít.
    Azon lehet vitatkozni, hogy mennyire jó ez a szabályozás, de jelenleg ez a helyzet. Tudtommal pár éve volt indítvány, hogy a zebráknál kötelezően 30 legyen a maximum megengedett sebesség. De ezt végül elkaszálták.
    Elég sokat vezetek, igyekszem követni a jelentősebb változásokat.

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz nuke7 #26 üzenetére

    Akkor neked is, még egyszer: A zebrán akkor vagy köteles elsőbbséget adni a gyalogosnak, ha az le lép az úttestre. Autósként úgy kell megközelítened, hogy ennek eleget tudj tenni. A gyalogosnak nincs elsőbbsége, ha ott ácsorog, vagy közelít felé, oda sem figyelve. A gyalogosnak is meg kell győződnie, hogy biztonságosan meg tudjon állni az autós. Tehát kurvára nem sétálhatsz ki, fel sem nézve a telefonodból például egy autó elé 1-2 méterre, mert bármennyire körültekintő valaki, akkor már nem fog tudni megállni. A vészfékezésre kényszerítés balesetveszélyt okozhat és szabálysértésnek minősül legjobb tudomásom szerint. Ez igaz minden esetre( büntető fékezés, zebra, stb). És a telefonját kiszámíthatóan nyomkodó balf@szra is. Neki is meg kell győződnie a biztonságos átkelés lehetőségéről. Én simán le tudok mondani néhány like-ról, hogy mondjuk meg maradjon egyben a lábam.... :U
    Való igaz, hogy a zebrán történő gázolások java az autósok sara. De az is, hogy a szülők felelőssége lenne a gyerekeik fejébe verni, hogy attól még nincs elsőbbsége a gyalogosnak, hogy birka módján sétál a zebra felé. A szülők vezetnek, nekik van jogosítványuk, nekik kéne azt a tévhitet eloszlatni a gyerekek fejében, hogy az az ő játszóterük. Simán csak azért, mert jelenleg ezt nálunk semmi nem írja elő! Egy gyalogos az úttesten kb vendég, ha tetszik, ha nem.
    Nincs olyan, hogy nem látja? De, képzeld, van. Iskola elött sövény, nem alacsony, a zebrán kívül semmit nem lehetett látni évekig, pláne nem kisgyereket, egészen addig, míg eléd nem lépett. Amikor persze elsőbbsége van. Azt a kis apróságot nem számítva, hogy gyalogosként neki sem volt lehetősége meggyőződni, hogy biztonságosan át kelhet. Ugyanis 6-7 éves gyerekek egyszerűen semmit nem láttak az útból semelyik irányba.
    A történet vége, hogy több évi huzavona után, és végül rendőrségi nyomásra az iskolát üzemeltető önkormányzat hajlandó volt a sövényt megfelelően alakítani. A mélyen tisztelt illetékes polgármester szintén csak azt tudta szajkózni, hogy dehátazazebraaholazautósnakkussvan.... Érdekes módon, miután fel lett világosítva, még tábla is ki lett téve a gyerekeknek, hogy figyelmesen kelljenek át.

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz dabadab #35 üzenetére

    Én olvastam, de Te szerintem nem.... A zebrán van elsőbbsége a gyalogosnak, nem a járdán, vagy a zebra mellett ácsorogva. Tehát nincs olyan, hogy zebránál. Zebrán van. Ennek melyik része a nem világos?
    A cikk alapján lett el indítva a gondolatmenet, hogy a gyalogos a telefonjából fel sem nézve szabályosan jár e el, ha simán lelép a zebrára. Röviden: nem.

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    A kijelölt gyalogosátkelőhelyen áthaladó gyalogosnak a járművekkel szemben elsőbbsége van. Ugyancsak elsőbbsége van - kijelölt gyalogosátkelőhely hiányában is - az útkereszteződésnél áthaladó gyalogosnak azokkal a járművekkel szemben, amelyek arra az útra kanyarodnak be, amelyen a gyalogos áthalad. A megkülönböztető jelzéseket használó gépjárművekkel szemben azonban a gyalogosnak elsőbbsége ezeken a helyeken sincs.
    Ezt egy az egyben másoltam ki. Fel hívnám a figyelmet az áthaladó szóra.

    [ Szerkesztve ]

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz janeszgol #38 üzenetére

    A gyalogos az úttestre akkor léphet, ha meggyőződött annak veszélytelenségéről. Az úttestre váratlanul nem léphet, köteles az úttesten késedelem nélkül átmenni és tartózkodni minden olyan magatartástól, amely a járművek vezetőit megzavarhatja vagy megtévesztheti.
    Szintén copy-paste.... :R
    Amúgy, de azt jelenti. A gyalogosnak addig nincs elsőbbsége, míg nem tartózkodik a zebrán. Már írtam, hogy azon lehet vitatkozni, hogy ez mennyire jó szabályozás, de jobban bele gondolva valahol logikus, hiszen a járda eleve a gyalogosoké, ott nem kell külön szabály. Egész addig saját "térfélen" tartózkodik, míg ott van. Elsőbbsége az autóssal szemben nem is lehet csak akkor, ha már az úttesten tartózkodik. Így még ha ez nem is tetszik itt úgy látom sokaknak, a jelenleg hatályos KRESZ értelmében a gyalogosnak csak és kizárólag akkor van, lehet elsőbbsége, ha már a zebrán tartózkodik.

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    Na akkor minden itt bőszen kardoskodó kollégának: Jogilag nem is lehet elsőbbsége valakinek, aki az út mellett áll, hiszen nem tartózkodik az úttesten. Ha egy autós meg áll úgy, hogy a gyalogos az úttest mellett tartózkodik, akkor gyakorlatilag lemond az elsőbbségéről. Az autósnak a zebrát úgy kell megközelítenie, hogy adott esetben (ugyebár mikor Marika néni lelép az úttestre) elsőbbség adási kötelezettségének eleget tudjon tenni. Tehát Marika néninek a zebrán áthaladva elsőbbsége van. Aki természetesen előtte meggyőződött róla, hogy ezen cselekedetével nem okoz veszélyhelyzetet, illedelmesen átkel a túloldalra, mindenki halad tovább és boldog.
    Akkor kérdezem én, tudatlan hülye: hol van olyan a KRESZ-ben megfogalmazva, hogy mondjuk ráutaló magatartás? Mert én bizony nem találtam. Elég jó eséllyel, mert nincs benne.
    Próbáljuk meg külön választani az etikus vagy épp előzékeny magatartást és a hatályos jogszabályokat. A baj ott van, hogy az estleges megszokott közlekedési magatartás ( meg állok a zebránál, mert áll MELETTE valaki), nem egyenlő a KRESZ hatályos szabályozásával, hiába hiszi azt valaki (itt olvasva szinte mindenki). De ezen megszokás alapján kell a gyerekeket közlekedni tanítani? Nem kell körülnézni? Lehet telefont olvasni, lehet zenét hallgatni, szarni az autósokra? Holott a gyalogos felelősségére is direkt kitér a már emlegetett KRESZ?
    Gondolom a bizalmi elv még rémlik itt talán néhányaknak.
    Szintén kiollózva mindenkinek:
    Úgy közlekedni, hogy a személy- és vagyonbiztonságot ne veszélyeztesse, másokat közlekedésükben indokolatlanul ne akadályozzon, és ne zavarjon.

    A "bizalmi elv" alkalmazása a biztonságos közlekedés feltétele. A "bizalmi elv" lényege, hogy minden közlekedő ismeri és betartja a közlekedés szabályait.

    A minden közlekedőbe bele tartoznak gyalogosok, motorosok, autósok, biciklisek, bárki, aki részt vesz a közlekedésben. Ismerni kéne a szabályokat, nem megszokásokra alapozva balkáninak titulálni valakit....

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz janeszgol #45 üzenetére

    De még mindig ott tartunk, hogy a gyalogos át mehet e birka módjára, fel sem nézve a telefonjából.
    Mert ha már az illetékes KRESZ doktor szerint a készülő megfogalmazás ott van, akkor józan paraszti ésszel élve és figyelembe véve a gyalogosokra vonatkozó kitételt, még mindig ott tartunk, hogy nem. Hiszen semmit nem teljesít a biztonságos átkelésre vonatkozó szabályozás rá eső részéből.
    Meg ha már itt tartunk, mi minősül átkelésre készülésnek? Mondjuk, hogy Marika néni körülnéz? Ezt el tudom fogadni, bár akkor ilyen tekintetben a szabályozás még mindig lukas, hiszen a ráutaló magatartás még mindig nem szerepel a KRESZ-ben. Így az ügyvéd megfogalmazása is vélemény, valószínűleg a bevett szokásjog alapján. Mivel konkrét szabály nincs leírva ezzel kapcsolatban.
    Egy szóval nem írtam olyat, hogy nem az autósok felelősek javarészt a zebrán történő balesetekért.
    De Te arra tanítod a gyereked, hogy vakon, süketen is mehet a zebra felé vagy azon át? Neki nem kell figyelembe venni semmit?
    Szerinted miért nem engem bírságoltak meg, mikor a gyerek simán neki jött az autónak? Ő is, meg az apja is azt mondta, hogy meg kellett volna állnom a zebra elött. Mert ő ott állt, nem mellesleg félig háttal, mert épp beszélgetett.
    Közúti baleset, 112 annak rendje, módja szerint, hogy még véletlenül se lehessen cserbenhagyás. A Te olvasatodban ezek szerint engem ki kellett volna végezni a helyszínen. Hiszen a zebra mellett volt, mikor elhaladtam. Szerinted miért nem engem marasztaltak el mégsem?

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz janeszgol #48 üzenetére

    Így van, de meg sem álltam a zebra elött, pedig láttam, hogy ott állnak ketten, és beszélgetnek. Mégsem vétettem semmilyen szabály ellen. Most akkor hogy is van ez? Akkor a kötelezettség mégis annak szól, hogy meg kell tudnom állni, ha valaki át kel?
    Ok, azt aláírom, hogy ez elég szélsőséges eset. De ahogy itt olvasom a vélemények alapján nekem meg kellett volna állnom, és meg várni, hogy a delikvens elhatározza magát. Tudom, szörnyű, mert nem tettem meg. Épp csak ezzel semmilyen szabályt nem szegtem meg mégsem. Ellenben neki gyalogosként sikerült zebránál szabálytalannak lenni. :R

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz janeszgol #51 üzenetére

    Bírósági ügy lett belőle. A rendőr a helyszínen elmarasztalta a srácot egy csekk kíséretében ( személyi sérülés alapvetően nem történt, azon túl, hogy gyakorlatilag, ahogy meg álltam a fejét beverte a csomagtérfedélbe, és vérzett az orra). De a T édesapja ezt nehezen kezelte, így feljelentettek. Mert szerinte is meg kellett volna állnom a zebra elött, mert ők ott álltak mellette....
    Amit írsz is azt támasztja alá, hogy közös a felelősség, egymásra kell figyelni és vigyázni. Nem mindig elég, ha csak az egyik fél van észnél.

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz Synthwave #53 üzenetére

    Ezért írsz Te, és nem én ;] :DDD
    Ha hibázok, és erre figyelmeztetnek, nem okoz rozsdás kaszát :R :D Polírozom.... :D

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz kisfurko #56 üzenetére

    Az adott szituban eleve úgy közelítettem meg. Bár gondoltam ez világos, ha a szerencsétlen hülye a csomifedelet fejelte le a már gyakorlatilag álló autón. Mikor koppant az ajtón ez annyit jelent, hogy cirka 1 méteren belül állt a kocsi. Szerinted mégis mit kellett volna tegyek? Álljak meg, szálljak ki a kocsiból és szépen kérjem meg, hogy méltóztasson eldönteni mégis mit szeretne tenni? Esetleg ugorjak el egy kávéért, gyújtsak rá, és tereljem a forgalmat, amíg ökelme méltóztatik át menni, miután kellően megbeszélt valami az életénél is fontosabb dolgot? Legyen lelkiismeret furdalásom, mert valaki egyszerűen életképtelen, bamba, balfék egy adott szituációban? Mert a szavaidból azt érzem, hogy szerinted én hibáztam. Léptek már ki elém busz mögül, az emlegetett sövény mögül és még sorolhatnám. Senkire még csak a frászt sem nagyon hoztam. Igyekszem figyelni, de mint a mellékelt példa mutatja, ez néha kevés. Lehet, hogy ez fájni fog: de örüljön, hogy egy vérző orr, meg valamennyi pénz árán megúszta az esetet. És egy cseppnyi bűntudatom sincs miatta.... Sőt, megelőzve a kérdést: Ha komolyabb baja lett volna sem lenne. Mivel a szándék megvolt, hogy át engedjem, ha menni akar, akarnak. Azzal nem tudok mit kezdeni, ha valaki neki megy egy kocsinak gyalogosként. Akár zebra, akár nem. Hülyeség ellen nincs orvosság.

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz arnyekxxx #66 üzenetére

    Neked is csak javasolni tudom az értő olvasást. Meg nuke7 kollégának is. Sokat segít, hidd el. Nem szégyen az, ha valamivel nincs tisztában az ember. De ha sikerült végig olvasni, az összes hsz-t a témában talán már világos, hogy miért írtam.
    Remélem ha van is gyereked, nem tanítod olyan f@szságra, hogy bátran ugráljon kocsik elé, minden körülnézés nélkül, mert Te úgy gondolod, hogy neki akkor is elsőbbsége van, ha a kocsi elé lép ki közvetlen, vagy épp neki megy oldalról.
    És vígasztallak benneteket, de rengeteget vezetek, baleset mentesen. De gondolom ez most ebben a formában komoly traumaként ér... :W

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz Synthwave #73 üzenetére

    Gyorsan kell végig olvasni.... Ne tartson 2 órán át... :DDD

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz genlog #75 üzenetére

    Hol írtam én általánosságot??? Valószínűleg neked sem sétált még senki, mikor autóval elhaladtál. De a szavaiddal élve engedjük el nagyvonalúan azt az apróságot, hogy én az itthoni KRESZ-ről beszéltem, és kezdtem firtatni a szülők felelősségét a rengeteg figyelmetlen, zenét hallgató, telefonját bújó idiótáról. Erre Te mondod nekem, hogy nincs igazam? Drága egyetlen, tanult, világlátott barátom! Ezennel szeretnélek megkérni, hogy mutass rá nekem arra az ÍROTT szabályra a KRESZ-ben ami azt taglalja, hogy nekem meg KELL állnom, ha valaki a járdán közelít a zebrához. Nem tudom végig olvastad e a többit, és a véleményemet adott esetben az írott szabályokat illetően. Nem fogom megint leírni.
    De, ha sikerül a végére jutnod, netán rá keresel a jelenleg hatályos jogszabályokra a témát illetően, akkor kénytelen leszel belátni, hogy DE, igazam van. Ugyanis egyetlen írott szabály sem tér ki sem ráutaló magatartásra, sem semmi egyébre( zebra mellett álló, várakozó, dumáló, olvasó, stb). Viszont kitér az úttestre való lelépés szabályaira a gyalogosokra vonatkozóan. Féktávolságon kívül lelépsz? Bravó, elsőbbséged van, nincs ezzel gond. És itt csatolnék vissza arra az apróságra, hogy ami elindította ezt a vihart egy biliben( nem mellesleg kiderült, hogy ámbár én vagyok a hülye és renitens, mégis sokaknak lövésük nincs a KRESZ vonatkozó szabályairól), az az volt, hogy szabályosan jár e el egy gyalogos, ha a körülmények mérlegelése nélkül lelép egy zebrára, vagy bárhol az úttestre.
    Nem az autósok felelősségét vitattam, hanem azt a tényt közöltem, hogy a gyalogosokra IS vonatkoznak szabályok.
    A zebrán előzők meg egy külön állatfaj.... Legalább valamiben egyet is értünk.

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz genlog #77 üzenetére

    Ha vissza olvasol én sem írtam olyat, hogy ez így feltétlen jó. Igazából csak azt nem értem, miért fáj mindenkinek, ha le merem írni azt az egyszerű tényt, hogy a közlekedés társasjáték. És mivel a szülők( elvileg) vizsgáztak, nem igazán értem hogy a f@szba nem verik a gyerek fejébe, hogy nézz körül.... Biztosan velem van a baj, amikor egy nyilvánvaló problémáról beszélek. Lehet ezt csavarni a végtelenségig, de a tény attól még az marad írott és íratlan szabályok szerint is, hogy figyelni kéne egymásra. Mindegy mivel veszel részt a közlekedésben. Gyalogosként is vannak szabályok, pont úgy mint járművel.
    Engem gyerekként még a szüleim arra tanítottak, hogy mindig nézzek körül, ha át kell mennem az úton. Nem nagy dolog, nem tudom, hogy ugyanez valami légből kapott agymenés alapján miért nincs így most is. Lehet, hogy a f@szbúk meg az insta nem tanít meg tiszteletben tartani a szabályokat?

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    Csak jelzem, hogy az itthoni szabályozás is elegendő ahhoz, hogy ne történjenek balesetek. HA azokat mindenki betartja. A büntetési tételek mértékén lehet vitatkozni, hogy mi a megfelelő, kevés, vagy épp túlzó. Ez a része a nagy nyugathoz viszonyítva erősen szubjektív. Tény, hogy a nagyobb büntetésnek nagyobb visszatartó ereje kéne legyen. Mégis vannak balesetek mindenhol. Miért? Mert mindenhol vannak emberek, akik nem foglalkoznak a szabályokkal. És nem autó függő.... Audim van, abból sem A3, ráadásnak nagy, benzines motorral. Érdekes módon mégsem kaptam csekket pl gyorshajtásért. Pedig az rs Oktáviát bármikor sarokba teszem vele.... Az összes csekk, amit kaptam évi 40-50 ezer km átlaggal ( nem vagyok hivatásos sofőr, sem taxis), az egy behajtani tilos táblánál volt, amit benéztem, meg egy várakozni tilosnál, míg ki pakoltunk a kocsiból áruszállítós helyen, hogy tudjunk melózni És mindezt egy szép, nagy a6-ossal. Ja, és egyszer egyszer forgalomba dobtam el kocsit jobb első durrdefekt miatt. Azért a sztereotípiák alapján vezetni, ítélkezni sem kell. Találkoztam már paraszt Suzukissal is, meg előzékeny Bmw-sel is.
    Itt ahogy nézem sokaknak azzal van baja, hogy a gyalogosnak is figyelni kéne. Nem értem a problémát.... De komolyan. Miért olyan baszott nagy teher adott esetben felnézni a telefonból? Szóba került pl a jelzés dolog. Ha valaki körül néz, akkor az autós tudja, hogy a delikvens mit is szeretne. De mégis, aki kocsiban ül, honnan tudja, hogy a zebra mellett ácsorgó 2-3 ember mondjuk mikor akar át menni, amikor már mondjuk 100méterről hamarabb láthatóan semmit nem csinálnak, mint pofáznak. Vagy épp valaki ott ír posztot, majd gondol egyet és megindul... Holott lehetősége lett volna. Vagy az idióta kismama, aki a babakocsira támaszkodva pötyög fél percet, majd gondol egyet és neki indul.... És a hasonlókat a végtelenségig lehetne sorolni. A kedvencem, mikor valaki 20 métert lusta odébb sétálni egy zebrához. Sokakban, akik gyalogolnak él az a tévhit, hogy ha nincs zebra, bárhol átmehetnek az úton lakott területen belül. Holott ez sem igaz. Mi alapján várja el a társadalom gyalogos része, hogy kiemelt figyelmet kapjanak, cserébe semmit nem hajlandók megtenni abból a minimálisból sem, ami rájuk vonatkozik? Pedig figyelmesnek lenni nem nagy dolog. Nem az ilyenek fognak úgy vezetni, hogy nekem mindent lehet?

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz dabadab #90 üzenetére

    A magyar KRESZ azt is elő írja, hogy a gyalogosnak is meg kell győződnie az átkelés veszélytelenségéről. Az meg nem a telefont baszogatok közben szinonímája.
    Nem az a túlzás, hogy az autósnak be kell tartani a szabályokat, hanem az, hogy a gyalogosok azt sem tudják, hogy vannak szabályok.

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz dabadab #99 üzenetére

    Akkor, hogy tényleg az elejét taglaljuk: Szerinted azok a gyerekek, akiknek a szülei vezetnek, miért csak a jogaikkal vannak tisztában egy zebrára levetítve? Holott a jogok kötelezettségekkel is járnak. Amit a szülők felelőssége lenne bele nevelni a gyerekekbe. Vagy az oktatási rendszerben kéne nyomatékosítani, hogy illene figyelni egymásra, ha ki tesszük a lábunkat az utcára.
    Nem a zebrán átkelő gyalogossal meg annak az elsőbbségével van bajom! A ti nyugati olvasatotok szerint nekem úgy jön le, hogy teszem a zebra mellett beszélgető embereket meg kéne kérdezzem mit is szeretnének. Védjük a gyalogosokat, mert ők a sérülékenyek. Nem gond, tök normális dolog. De nem előjog gyalogosnak lenni!
    Már megbocsáss, de a szabályok ismeretét, illetve nem ismeretét kritizálni pont tőled olvasni kicsit érdekes... Mert ha jól emlékszem Te voltál az egyik első, aki a fejemet akarta, csak mert az amúgy leírt szabályokra hivatkoztam...
    Lehet, hogy kint igazad is lett volna, de itthon nincs. :R

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz dabadab #101 üzenetére

    Baszki.... Még mindig itt tartasz?? Értsd már meg, hogy a magyar írott jog szerint rohadtul nincs olyan, hogy zebránál! Zebrán van, ha már lelépett a gyalogos! Amit autósként úgy kell megközelítened, hogy HA lelép, meg tudj állni! Mondat vége, pont.
    Hol a f@szba írtam én olyat, hogy nem kell elsőbbséget adni valakinek, vagy el kell ütni azt aki át megy a zebrán???? Azon a baromságon Ti kezdtetek lovagolni, hogy a gyalogosnak körül sem kell néznie, nem kell mérlegelnie, mert nyugaton, meg a tököm tudja hol így van. De ez itt még mindig kicsiny hazánk, ahol tetszik vagy nem a gyalogosra is vonatkoznak szabályok! Ti meg ezen háborogtok? Mégis ennek melyik része bántó és kire nézve? Hogy leidiótázom a szülőket, mert olyan alap dologra nem képesek megtanítani a kölykeiket, hogy tartsuk tiszteletben egymás jogait? Le hát, barom az összes aki az alap emberi interakciókat nem veri a hülye gyereke fejébe, azon túl, hogy a tantóbáécsi nem verhet, mert megyünk az ombdusman bácsihoz, Te vagy a leg szebb, Te kapod anyutól a legtöbb lájkot, ja és nem mellesleg az a kib@szott zebra csakis a Te kurva játszótered. És ha valakinek ez nem tetszik, akkor apu irgumburgum! De tényleg.... Az ember egy cikk és egy hozzászólás nyomán neki áll ekézni elhülyülő( pardon, digitalizálódó) társadalmunkat- nem mellesleg egy létező jelenség alapján-, Ti meg mint kutya a csontba, márpedig a gyalogos át mehet a zebrán! Hurrá! Bár nem tudom állítottam e az ellenkezőjét.... :U Ti állítjátok, hogy persze, figyelnie sem kell, és én vagyok a hülye, mikor azt merem állítani, hogy de? A rohadt KRESZ-t nem ismeritek, de pálcát törni más felett az nagyon megy.
    Nem mellesleg a KRESZ elviekben igazítva van az úniós szabályozáshoz, így kétlem, hogy nagyságrendi eltérések lennének a szabályok megalkotásában.

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz arnyekxxx #102 üzenetére

    Magyaráztam, nyertem. Igaz, hogy nem elém lépett, hanem neki jött a kocsinak oldalról. De tudod mit? Neked van igazad! Felőlem úgy tanítod a gyerekedet bármire, ahogy akarod. De azért egy apró dologra felhívnám szíves figyelmed: a szabályok nem ismerete nem mentesít alóluk! És ez igaz az esetleges gyerekedre is. Az meg a Te, Én, Jóska, meg minden szülő felelőssége, hogy megismerjék azt, ami rájuk vonatkozik. Bár ahhoz nem ártana ismerni azt, amiről beszél az ember.... :U Tudom, szörnyű.... De nem elég leültetni a gép elé meg a kezébe nyomni az elérhető leg drágább telefont. Szocializációnak hívják a folyamatot, ha minden igaz. És a f@szbúk és társai simán csak alkalmatlanok erre.

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz arnyekxxx #107 üzenetére

    És? Nem értem hol ezzel a baj? Technikailag hogyan adsz elsőbbséget valakinek vagy valaminek, ami, aki nem tartózkodik ott? Bingó! Sehogy! Viszont úgy kell megközelítsd, hogy eleget tudj tenni az elsőbbségadási kötelezettségednek. És autósként egyenrangú kereszteződésben ezt hogyan teszed meg? El fordítod a fejed jobbra, hogy jön e valaki, akinek esetlegesen elsőbbséget kell adnod. Ha jön, meg állsz. Ha messze van, haladsz tovább, hogy még véletlenül se tartsd föl, ne kényszerítsd fékezésre, stb. Röviden: figyelsz, és mérlegeled a lehetőségeket. Pont úgy, mint egy zebránál gyalogosként. Egyéb esetleg?

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz dabadab #109 üzenetére

    Macisajtnál meg körülnézel... Pont úgy mint gyalogosként kéne egy zebránál.

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz arnyekxxx #108 üzenetére

    Akkor légyszives konkrétan írd le nekem, hogy melyik része a szalmabáb?
    Egy nem égő lámpából nem lesz bírósági tárgyalás.
    De, annyiban kapcsolódik, hogy a hülye gyerek meg a jó édes apukája szerint meg kellett volna állnom, mert zebra. Amit meg is tettem volna, ha le lép. De nem tette, csak pofázott a haverjával, félig háttal. De nem kell figyelni, ha lelépünk az útra, akár egy kocsinak is neki lehet menni, mert semmi keresni valója a zebrán. Gondolom :W :DDD

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz arnyekxxx #114 üzenetére

    Aha, értem.... Nem képesség, hanem rendellenesség, pont úgy, mint nálad drága barátom, ha már a személyeskedést próbálod erőltetni.
    Akkor csak, hogy maradjunk az eredeti példánál: miért kéne elsőbbséget adnom egy járdán lévő gyalogosnak, ha egyszer ott autóval semmi keresni valóm? Csak akkor tudom azt a bizonyos elsőbbséget biztosítani számára, ha már az úttesten tartózkodik. Minden egyéb esetben maximum a lehetőségét adom meg, hogy élhessen elsőbbségi jogával( lassítás, esetleg megállás és társai). Ugyan ez igaz a kereszteződésre is. Csak lehetőséget kell biztosítsak arra, hogy a jobbról jövő élhessen az áthaladás előjogával. Úgyhogy remélem megbocsájtod, hogy tudatlan mivoltomban kénytelen vagyok kiigazítani, azt amit írsz és rosszul értelmezel.
    Na, de vissza a témához: és ezt honnan tudja az egyszeri sofőr? Onnan, hogy oda néz, és lehetősége van eldönteni, hogy a másik előbb/ együtt ér e az adott kereszteződésbe, avagy simán tovább tud haladni. Nem kell megállni pusztán azért, mert valaki jön. Kizárólag stop táblánál, de az ugye más történet.
    És a stop tábla a maga nemében jobban hasonlít a zebrára, ha innen nézzük. Mindenképp meg kell állnod és fel kell mérned, hogy ki/át tudsz e haladni anélkül, hogy más( szabályosan közlekedő) kollégára a frászt hozod.
    És elérkeztünk a csúcsponthoz: Én a gyalogosok figyelmét kértem számon az eleje óta. Nem a jogaikat vitattam a zebrán való átkelésre. És pont a saját példámból kiindulva: miszerint amíg vannak olyan barmok, akik képesek egy autónak neki menni gyalog, addig lesznek olyanok is, akik eléd lépnek 10 centivel, elé lépnek a mentőnek, stb. Ezzel kapcsolatban kezdtem firtatni a szülők felelősségét, amire azt kaptam, hogy a haladó nyugaton fel sem kell nézni, mert átengedik. Erre válaszoltam azt, hogy, de nálunk elő van írva a gyalogosnak IS, hogy mi a helyes eljárás úttestre lépésnél. A bedugott fül, telefon nyomkodás pont nem szerepel köztük...
    Szalmabáb, mi? Melyik része a felfoghatatlan annak, hogy azt pofázom, hogy a közlekedés is közös felelősség? Erre Te jössz nekem kamionnal? Márpedig meg fogok állni.... Meg, de képzeld egy biciklisnek is, sőt gyalogosnak is. Ha kell! De hidd el, hogy csak azért mert egy kamion jön, még önmagában nem fogok megállni, ha szükségtelen.

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz arnyekxxx #115 üzenetére

    Tudod ez tipikus esete annak, hogy érvelés helyett jön az értelmi képességek kétségbe vonása, személyeskedés és hasonlók. Tudod mit? Béke veled pajtás :R Élj boldogan, abban a hitben, hogy igazad csak neked lehet. Igazából nem zavar. Mondhatni mulattató... :)

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz nuke7 #118 üzenetére

    A példa annak szólt, hogy ha autót vezetsz is figyelsz a társaidra, és mérlegelsz. Ez az amit a gyalogosnak is meg kéne tennie, a párhuzamot ennél a résznél vontam meg, és nem azt írtam, hogy a gyalogos kvázi adjon elsőbbséget egy zebránál.
    Amúgy meg egyenrangú kereszteződésről volt szó, ahol mindenki jobbra figyel :U Pont ez volna a bizalmi elv lényege, amit már emlegettem. Ha ez valóban jól működne, akkor az embereknek nem kéne balra is benézni egy ilyen helyzetben.
    De, kurva sokat vezetek, remélem ez elrémíszt ;] :DDD De talán pont ezért foglalkozom a szabályokkal, meg igyekszem követni, ha változik valami... :W

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz arnyekxxx #120 üzenetére

    Te nem érted még mindig... :U Mi a kereszteződés? Az én értelmezésemben, ahol az egymást keresztező utak találkoznak. Az elsőbbség arra vonatkozik, hogy az arra jogosult az adott kereszteződésben hamarabb haladhat át. Eddig gondolom érthető a megközelítés.
    A kötelezettség része szintén a kereszteződésre vonatkozik. Az, hogy Te jobbra nézel annyit jelent, hogy felkészülsz arra az eshetőségre, hogy ennek a kötelezettségednek eleget tudj tenni. A kötelezettség része a kereszteződésre vonatkozik, hiszen ott keresztezi egymás útját a két jármű. Ott lesz baleset, ha valaki nem tartja be a rá eső részt. Nem előtte vagy utána.
    De tök mindegy, hogyan értelmezed Te vagy bárki, amíg ennek eleget is tesz.
    Elrémíszt? Miért? Buzdítottam bárkit arra, hogy szabálytalanul közlekedjen? Vagy amit leírtam számodra azt jelenti, hogy én azt teszem? Azzal, hogy igenis elvárom, hogy a gyalogos is figyeljen oda? Azt nem én találtam ki, hogy szabályok rájuk is vonatkoznak! Te magad írtad, hogy azzal szórakoznak gyerekek, hogy be állnak a zebra közepére. A többiek meg videózzák az autósokat. Holott tudod Te is, Én is, hogy ez alapból szabálytalan, még zebrán is. A szülők felelősségét ecseteltem az egész gyalogos átkelés témával kapcsolatban. Ha józan paraszti ész nem működik, akkor vannak rá egyértelmű, írott szabályok. De, mint kiderült a jogsival rendelkezők jó része sem ismeri. Én vagyok a problémás, mikor bőszen amellett kardoskodtok, hogy demárpedig a gyalogos? Hol vitattam én a jogait? Nem írtam olyat, hogy nem mehet át, vagy nem engedem át. Azt írtam, hogy ne agyatlanul tegye.
    Nem tudom mi a rémisztőbb.... Az hogy valaki igyekszik a szabályoknak megfelelően közlekedni, vagy az, hogy sokan megszokásból közlekednek, és vannak szabályok, amikről lövésük sincs....
    És ehhez hozzá tenném, hogy valószínűleg 42 éves koromra többet vezettem önhibás balesetmentesen, mint az itt kommentelők java egész életében fog. 6 éves korom óta vezetek. Gokartoztam, rallyztunk, pályázni jártam autóval is, motorral is.... Ebből adódóan ismerem a saját és az autóm korlátait is a közúton. Biztosan nem vagyok tökéletes. Viszont én legalább a szabályokat ismerem, és annak megfelelően közlekedek. Úgyhogy gyanítom, hogy nem én vagyok az, akitől rémüldözni kéne....
    További balesetmenteset :R

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz arnyekxxx #120 üzenetére

    "A gyalogos addig nem léphet le a kijelölt gyalogos-átkelőhelyre, amíg a lelépést és az áthaladást veszélyesnek ítéli meg – mondta el lapunk megkeresésére Dobókői György.

    A tájékoztatásból az is kiderült, jogszabály szerint a kijelölt gyalogos-átkelőhely előtt álló és várakozó gyalogossal szemben nincs elsőbbségadási kötelezettsége a jármű vezetőjének csak abban az esetben, ha a gyalogos lelépett a kijelölt gyalogos-átkelőhelyre."

    Részlet egy a BEOL 2018.09.15.-ei keltezésű riportjából. Szerintem ennyit arról, hogy helyileg mi tartozik a kötelezettség alá eső területnek.
    Ja, és a nyilatkozó úriember megkapta a Közlekedésért érdemérmet. De gondolom Ő is szellemileg visszamaradott, mint én....

    Két órán túl, tényleg káros a fórum olvasgatás :DDD

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    Még egy kis csemege: [link]
    Egy gyors matek alapján pl 2020-ban Budapesten magasabb, mint 9% arányban a gyalogosok okoztak közúti balesetet. Az országos átlag ettől elmarad. A statisztika az okokra nem terjed ki, mindenesetre szerintem elgondolkodtató...

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz arnyekxxx #127 üzenetére

    Amúgy tulajdonképpen mi is a vita tárgya? Van véleményed, nem baj. Az sem az, hogy nem értünk egyet. De azt nem igazán értem, hogy érvelés helyett miért a személyeskedésbe menekülsz. Írd le bátran, hogy szerinted én közveszélyes vagyok, szellemi fogyatékos, meg ami úgy eszedbe jut. Igazából nem zavar. Mulattat....Magadat teszed nevetségessé. Felőlem azt csinálsz amit akarsz. Remélem elnézed nekem, de igazából nem tudlak komolyan venni. Semmi okot nem adtál rá.... :U
    Tudod én be tudom látni, ha tévedek. Neked még ez sem megy. Te kergetsz szalmabábokat, pajtás! Napok óta senki nem írt ide, most meg ide böfögsz valamit, csak azért hogy tiéd legyen az utolsó szó? Hátha nem reagálok rá mondjuk? Megtehetném.... De megadom a lehetőséget, hogy önként kapitulálj. Ne itt éld ki a komplexusaidat... Szerintem. :R

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz arnyekxxx #129 üzenetére

    A személyeskedés részét? Valóban nem.... :U

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

  • tomcat78

    őstag

    válasz arnyekxxx #131 üzenetére

    Tudod, ott b@sztad el, hogy kiszámíthatóan csak azért sem engeded el a dolgot. Na, akkor hol is van az a kutyus? :D
    Tényleg nem tudom mi a f@sz bajod van velem. Biztosan nem vagy tök hülye, de pont ezért kicsit ( nagyon) olyan személyes hadjárat szaga van a dolognak, hisz a témához hozzászólni nem megy.... Ennyire fáj, hogy valamiben tévedhetsz is? Magadat járatod le. Persze ez nem gond. Valószínűleg a kutya sem olvassa már.... Vagyis................................ :U
    Most is vársz néhány hetet, hogy valami elméset sikerüljön a fejemhez vágni, csak azért hogy a Tiéd legyen az utolsó szó? Nem gond, bár kicsit betegesnek tartom.
    De csak a Te kedvedért hagyom a kis témáim közt. Ha neked ez okoz örömet, hajrá :C Én jól el szórakozom rajtad. Csináld még, lééééééégyszi :))

    "Adjatok hatalmat, hogy elvehessem tőletek. Rakjátok a fegyvert a szátokba, aztán lőjetek!" Tkyd...

Új hozzászólás Aktív témák