Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • peugeotmate

    őstag

    válasz katona.t #39 üzenetére

    Igen, ez reálisan hangzik! Köszönöm a kiegészítést! :R

    meg

  • peugeotmate

    őstag

    válasz katona.t #41 üzenetére

    Egy átlagos kézi vevőnél nem feltétlenül jelent nagyobb pontosságot, ha csak egy helyben állsz! Legalábbis tudomásom/tapasztalatom szerint! Meg miközben a mérést végzed a Föld és a műhold mozog egymáshoz képest (is), szóval soha nem lesz hosszabb időn át a vevő és a műhold között a távolság ugyanakkorra!
    Persze egy profibb (több "segéddel" is felszerelt, mint például A-GPS és DGPS jel vételére is képes készülékkel),több kód fogadására képes vevővel nagyobb pontosságot érhetsz el!
    De ebbe témába még egy kicsit jobban bele kéne merülnöm...

    [ Szerkesztve ]

    meg

  • joghurt

    addikt

    válasz katona.t #39 üzenetére

    Bizonyos valószínűséggel esik 3 m-en belül. Kommersz vevőknél az 50%-os valószínűséghez szokott 3 m tartozni. Ha azt adod meg, hogy mekkora körön belül lesz 90, 95, 99 stb. százalék eséllyel, egyre nagyobb távolságokat kapsz, de azok nem néznek ki olyan jól a prospektusban. De magából a technológiából adódik, hogy még a legprecízebb vevők is tévedhetnek egy nagyot. Ilyen volt (ha jól emlékszem) 2005. januárjában, amikor az egyik műhold atomórája elromlott, viszont nem kapcsolták át hibás állapotúra a státuszát. Ezen az éjszakán az összes, azt a holdat is használó vevő azt rögzítette, hogy kétszeres hangsebességgel elszállt Prágáig.

    Attól, hogy sokáig mérsz egy pontot, csak a véletlenszerű hibákat tudod átlagolással csökkenteni. Amit pár hozzászólással feljebb linkeltem, ott leírják, miből is áll össze a pontatlanság. A rendszeres hibákat hiába átlagolod, nem tudsz segíteni rajta:

    " * A műhold óráinak azon hiba részét, melyet a földi irányítóközpont nem korrigál. Ez az érték elérheti az 1,5 m-t;
    * A műhold pályahibájából adódó koordináta hibái szintén 1 ÷ 2,5 m körüli értékek;
    * Az atmoszféra alsó 8-13 km-es tartományában a troposzférában a jel terjedési sebessége függ az időjárási tényezőktől (hőmérséklet, légnyomás, páratartalom). Ha ezeket nem mérik, és nem veszik figyelembe a számítás során, úgy 0,5 ÷ 1 m-es szabályos hibát okozhatnak;
    * Az ionoszféra – az atmoszféra 50 km-től 500 km-ig terjedő tartománya – hatását a jel terjedési sebességére különböző modellekkel próbálják figyelembe venni. Mivel azonban ezek a modellek sem tökéletesek, bizonyos esetekben 5 ÷ 10 m körüli szabályos hibával terhelhetik a mérést;
    * A GPS jel nem csak közvetlenül a műholdról, de különböző tereptárgyakról visszaverődve is bejuthat a vevőantennába. Mivel a visszavert jel hosszabb utat tesz meg mint a közvetlenül terjedő, ez szabályos hibát eredményez, nagyságát 0,6 m-re becsülhetjük."

    A tej élet, erő, egészség.

Új hozzászólás Aktív témák