Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    Azért megérne egy utánajárást az is, hogy az ilyen gyártó oldali korlátozás, főleg a már korábban megjelent termékek esetén mennyire legális. Az usa-ban is tört már bele az nvidia bicskája a profitéhség miatt bevezetett korlátozásokba [link].

    Európában lehet egyáltalán nem érvényes az ilyen jogi ügyeskedés. Más kérdés, hogy valószínűleg a legtöbb gyártó amerikai tulajdonú, így nálunk is szívnak miatta.

    Hogy a klasszikust idézzem

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Abu85 #15 üzenetére

    A sima otthoni piacra szánt kártyák driverében szerintem eddig sem volt semmi garancia arra, hogy bármilyen hibát javítanának rajta, ahogy a win és a legtöbb szoftver esetén sem garantálják azt, hogy bármire is használható a termék. Szóval eddig sem kellett semmilyen hibát javítaniuk, amihez nem volt kedvük. Az üzleti kártyák driveréhez és markáns felárához szokott járni valódi terméktámogatás.

    (#19) berVi
    szerintem kevered a dolgokat. Az OEM termékre kötött szerződésnél, ami az nvidia és mondjuk a hp vagy más szerver építő cég között van, ott fektethettek le olyan szabályokat, hogy mire vállal garanciát a cég, esetleg vállalást arra, hogy mire nem használják. De ezeknél a végfelhasználó nem is mehet az nvidiához, hanem az összeszerelő céggel kerül kapcsolatba. És a két cég közötti garanciális, elszámolási kérdéseket befolyásolja a szerződésük.

    Véleményem szerint, garanciális esetekre, visszárura ez megálhatja a helyét. Viszont mindenféle (nem garanciális) felhasználással vonatkozó korlátozás versenyellenes és visszaélés a monopól jellegű helyzettel. Ez így volt az intel féle termékkapcsolások és más esetek kapcsán is. Az usa jog sokmindenben más, ezért is gonolom, hogy érdemes lenne európai jogrend szerint is vizsgálni a kérdést.

    Az, hogy most beépítették a driverek eulájába is ezt a korlátozást, egy másik irányból próbálja kikényszeríteni a gyakorlatot. Szét kéne perelnie az összeszerelő cégeknek az ilyen gyártót. A probléma csak az, hogy a jobb árazás kedvéért elvállalják a nagyok a korlátozásokat. A kicsik pedig nem választhatnak más, értelmes gyártótól, mivel már nem maradt több gpu gyártó.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz berVi #23 üzenetére

    ha visszavettél a nagy arcodból, akkor talán fogj hozzá az értő olvasáshoz. A szerver olyan alakú, amilyenre a gyártó gyártja. Az nvidia meg próbál fizikailag is inkompatibilis terméket készíteni. De ennek semmi köze a mostani problémához, hogy jogilag nem szabad beletenni.

    (#25) berVi
    ugyanazt tudom most is mondani, amit a korábbi balhénál is. Majd meglátjuk, hogy a class action per belengetésére visszalépnek -e a jogi trükközéstől. Azért még mindig nem a vadnyugaton vagyunk, ahol bármit meg lehetne tenni következmények nélkül.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz shortcutme #27 üzenetére

    Ez azért sánít. Persze a média ferdített rajta. A még el sem érhető önvezető funkcióról van szó, ami senkinél sincs még aktiválva. Külön megvehető extra lesz. Azt nem akarják, hogy bárki az önjáró autóval üzemeltessen taxi szolgáltatást.

    Még nem ismerjük a funkció szerződését. Nem is teljesen szabályozott a terület. Emberéletekről és felelősségről is szó kell legyen benne. Közel sem azonos kategória, mint egy videokártya. Egyedül az a közös pont, hogy most még nvidia gpu -t használnak fedélzeti számítógépként. :U

    És igen, az újabb autók esetén az üzleti célú ingyen töltést is tiltják. Mivel nem akarják ők állni az üzemanyagot más cégek profitszerzéséhez. De ez sem összehasonlítható a videokártyákkal, mert nem az nvidia szervertermében használják őket ingyen áramon.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Egon #34 üzenetére

    picit más, hogy nincs valamire garancia vagy pedig beperelhetnek a végfelhaszánlói licensz megsértéséért, mert ők nem akarják, hogy valamire használják a cuccot.

    A vásárló akar valamit, ami számára megfelelő. Ezt megkapja a kommersz hardvertől is, amihez a kommersz szoftver jár és nincs garantált támogatás. De a gyártó a szoftverlicensz segítségével arra akar kényszeríteni, hogy csak azért vegyél egy sokkal drágább eszközt, hogy több profitja legyen a gyártónak.

    Ráadásul álszentek is, mert ha az éppen menő coin bányászathoz akarod használni, amiben mintha most az amd kártyák lennének inkább nyerők, arra viszont lehet használni.

    Inkább foglalkoznának a virtualizáció támogatásának fejlesztésével. Persze véletlenül azt is csak az ipari headless kártyáknál engedik. Pedig a desktop kártyák is képesek lennének rá [link]

    (#40) b.
    bányászni lehet vele 24/7, adatközpontban.
    Továbbra sem jár semmilyen garancia a desktop kártya működőképességével kapcsolatban. Lehet, hogy kivizsgálnak minden bejelentést (ez azért elég marketingesen hangzik), de deskotop kártyához nem jár támogatás. Ráadásul nem is tudja ugyanazt, mint az ipari kártya, de nem is akar mindenki ipari számításokat végezni vele. Azt meg pont engedik... mert az a pénz nem büdös.

    Ha megveszed a kártyát, többé semmi közük hozzá, hogy mire használod. A mocskos szoftverszabadalmi rendszerük visszaütése az, hogy azzal lehet zsarolni a hardvervásárlókat.

    (#41) Egon
    egyértelmű, hogy a profit áll a háttérben, ez nem kérdéses. De egy normális világban a megrendelő diktál, nem pedig a gyártó kényszerít, hogy mire használhatod. Akár fel is gyújthatod, beteheted a darálóba. A szoftvert védi a visszafejtés és egyéb szerzői jogi védelem. De, hogy földrajzi megkötéseket tegyen a gyártó, az vicces. Nem törvény általi export korlátozásról van szó.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Egon #41 üzenetére

    Azért, mert rettentően bosszant a butaság. És, hogy sokan habzó szájjal könyörögnek sorbanállva, hogy vegyék el a jogaikat, büntessék őket, kérik, hogy mondják meg nekik mit csinálhassanak. Szükségük van rá és ez a helyes. Esetleg néha abból élnek, hogy drága cuccokat adjanak el olyanoknak, akiknek nincs rá szükségük, s ha nem működnek együtt a vevők, akkor örülnek a jogi ellehetetlenítési problálkozásnak.

    Én pedig a józan észt képviselem, ha már a szívlapát nem elég PC manapság. ;]

    Amúgy meg hogyne érintene. A 10x-es árú hardvereket talán a télapó hozza vagy a végfelhasználók fizetik meg végül, akik az őket használó szolgáltatásokat igénybeveszik. Közvetetten is begyűrűzhet a hétköznapokba, amikor már minden gépesítve van. Ráadásul az amcsi precedensjogban egy dolog térnyerése esetén ezt ráhúzhatják később az élet bármely területére. Ráadásul az ő hülyeségeiket az európai megrendelőkkel is kifizettetik, hiába nincs itt rá jogalapjuk, mert nincs verseny, nincs alternatíva.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz [Newman] #54 üzenetére

    Ha jól sejtem itt az sr-iov kulcsszó és a gpu virtualizáció és grid, megosztás több rendszer vagy user közt.
    Azt hiszem, hogy ehhez külön drivereket csinálnak és külön lehet licenszelni. Meg mintha headless kártya változatokat csinált volna ehhez az nvidia, a sima driverében lehet nincs bekapcsolva ez a lehetőség.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz b. #69 üzenetére

    Külön beleírták, hogy bányászni lehet a kommersz kártyával is datacenterben.
    Aki geforce-ot vesz 700 dollárért darabját, az tudja, hogy nem jár hozzá szerver hotline, mert az csak a többszörös árú teslákhoz jár.

    Mi a túróért fizetne bárki 800-2300 dollár felárat, ha tudja, hogy nem fogja igénybevenni a támogatást, tudja, hogy az ő igényéhez, szoftverjéhez a teslához sincsen támogatás, mert nincs benne a felsorolt alkalmazások listájában. Ki lenne olyan bolond, hogy a számára azonos képességet nyújtó két eszköz közül poénból a többszörös árút nenné, ahelyett, hogy ugyanabból a pénzből venne inkább 4 darab kommersz kártyát, ami számára így sokkal több teljesítményt nyújt azonos költséggel.

    Ha én vagyok a kicseszett megrendelő, én fizetek, akkor nem a gyártó fog nekem diktálni, hogy márpedig mit kell megvennem, ahelyett, ami számomra megfelelő.

    Tudod mit, van egy tápkábelem, ragasztottam rá egy post it matricát. Kötelező ezt használnod, 100 forint helyett 10000 utalást kérek ezért. Ha az kell, hogy valaki lehúzzon, akkor miért ne legyek én. Nekem is jól jön a pénzed.

    Én sem veszem meg pontosan ugyanazt a kínai kacatot a magyar boltban 4-10x áron, amit megvehetek 1x áron. Kit érdekel a garancia, mikor vehetek helyette másikat ha elromlik és még mindig olcsóbban jövök ki. Vagy vehetek helyette 4-10 darabot és még mindig nem drágább. Ha erre azt mondaná valami magyar bolt, hogy márpedig neki isten adta joga, hogy én nekifizessek többszörös árat és jogilag akar erre kényszeríteni, akkor hamarabb fogomn felgyújtani a szemetét és a szemébe röhögni, minthogy engedjek a zsarolásának. Persze, ha muszáj azt használni, akkor rövid távon lehet, hogy engedek, de amit lehet más megoldást nézek, hogy soha többé ne kelljen olyan suttyóval üzleti kapcsolatba kerülnöm.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz b. #72 üzenetére

    Ok, de ki akar szerver támogatást a kommersz kártyákhoz? Olyasmin akadsz fenn, amit nem létező probléma.

    Nem jár, nem kapnak. Abu úgy tudja, hogy minden bejelentéssel foglalkoznak, de ez sántít azért, erősen marketing szöveges mondás. Még a játékok esetén sem feltételen oldanak meg bármilyen problémát. Bár nem mai példa, de a gt210 ismert bugját sem javították meg sosem, ami két kijelzővel jelentkezik, pedig triviális lett volna.

    szerk (#74) b.
    Az usában meg nem kell kitalálni, hogy mit gondolsz a szerző, mert simán beperelik a kisembereket is akár, ha az érdek úgy kívánja. Ott nem lehet szórakozni a szerződésekkel, mint itthon.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz [Newman] #76 üzenetére

    Lehet tájékozatlan vagyok, de ha sima terminal server jellegű a dolog, akkor ott kb nem számít a videokártya. Akár headeless is lehet a szerver. Régebben is csak minimál (ezeréves sima framebufferes, semmi extrát nem tudó videokártya volt integrálva a szerverekre, az is csak helyi debuggoláshoz, telepítéshez). Persze, manapság már vannak olyan területek, ahol hardveres gyorsítás is kellhet (remote fx), ahhoz van a griddel gyorsított megoldás.

    Szóval, ha nem tévedek nagyot, akkro sima terminal szerveres használatkor, irodai jellegű feladatokhoz sima szoftveres renderelés van, nem használ videokártyát hozzá.

    https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server/remote/remote-desktop-services/rds-graphics-virtualization

    Ha tévedek, akkor lehet kell valami példa, hogyan vagy milyen hardveren megy, amire gondolsz.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz [Newman] #93 üzenetére

    Értem, hát ez tényleg érdekes. Nem emlékszem, hogy a win update által telepített nvidia driver kért-e bármi licensz elfogadást. A WU általában valamilyen szempontból butított változatot szokott feltenni (régen opengl hiányzott belőle, manapság meg lehet a számolós, physicses cumók hiányoznak talán abból).

Új hozzászólás Aktív témák