Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • frescho

    addikt

    válasz Kansas #41 üzenetére

    Csak magának a vasnak az ár/teljesítmény mutatója csak pár százalékkal jobb a saját méréseink alapján. Mondjuk egy 600ezer EUR-os rendelésnél nagy összeg, de a homogenitásból adódó előnyt nem győzi le. Egy VMware szervernél, ahol a license mondjuk 3000 EUR/ foglalat ezzel szemben már a gép árának 20%-át is kiteheti az előny. Annyiért már érdemes gondolkozni.

    Az ARM-nak is legalább ekkora előnyt kellene felmutatnia TCO téren, vagy még magasabbat. Linux és web kiszolgálás esetén az architecturális különbség nem számít, mert nagy valószínűséggel úgyis valami script nyelvben írják meg a futó programot. Ami erősen az ARM ellen dolgozik az az egy szálas teljesítmény (latency) és a teljesen új géppark. Ez utóbbi alatt azt értem, hogyha van mondjuk két fajta géped, akkor egyszerűen tudsz hozzájuk "fogyó készletet" vásárolni és fenntartani. Mondjuk fél-fét tucat SSD és BBU a gépekhez. 1-2 komplett tartalék gép, esetleg PSU. 300-400 gépnél ez eloszlik, de ha valami teljesen újat hozol be, akkor az elején ezt is hozzá kell csapni a beszerzéshez.

    schawo: MS csak egy cég, van ott még sok cég ami nem váltott.

    [ Szerkesztve ]

    https://frescho.hu

  • robohw

    aktív tag

    válasz Kansas #83 üzenetére

    "csakhogy ugyanannyi órajelciklus kell nekik a végrehajtáshoz, vagy tovább szöszmötölnek vele és pörgetik a villanyórát?"

    Nem kell ugyanannyi. Téves elképzelés, hogy adott feladatot minden proci ugyanannyi órajelciklus alatt végez el. A különbség szemléltetéséhez elég ha két régi, de valaha nagy utat befutott procit hasonlítunk össze.

    Az egyik a 6502, ami az apple gépekben és a commodore számítógépekben volt használatos. Jellemzően 1 Mhz környékén volt járatva, felépítését tekintve risc jellegű arcihetektúra, egyébként.
    Nagyjából ugyanezt a teljesítményt hozta a z80 proci. Ez utóbbinak jellemzője a cisc utasításkészlet volt és az, hogy a teljesítményt, amit a 6502 tudott 1 Mz-en, a z80 csak 4 mhz környékén volt képes nyújtani.

    Az sem véletlen, hogy a z80-at az Inteltől kivált mérnökök alkották, a 6502 pedig alapul szolgált a RISC acorn (ma ARM) processzorok tervezésénél.

    My own programming language: http://www.robomax.online

  • robohw

    aktív tag

    válasz Kansas #85 üzenetére

    A mikroprogramozott vezérlés megjelenésének következtében növekedett az utasítások bonyolultsága. Ez azért következett be, mert a ROM-ban elhelyezett mikroprogram végrehajtása gyorsabb, mint a központi tárak által biztosított sebesség, másrészről befolyásolta az összetett utasításkészlet megjelenését a magas szintű programozási nyelvek széleskörű elterjedése is. Történelmileg a számítógépiparban a CISC architektúrájú gépek domináltak.
    A piac nyomására, hogy megőrizzék a kompatibilitást, megtartva a régi utasításkészletet, egyre bonyolultabb gépi instrukciókat vezettek be a CPU családokon belül, ahol is a sokféle instrukcióval kényelmes gépi kódú programozás lehetséges, és megfelelő hatékonyságú kódot lehet generálni a magas szintű nyelveken írt programokhoz is. A nagy instrukciókészlet viszont nagy belső mikroprogramtárat igényel.

    Újabb felfogás szerint a teljesítmény növelhető redukált instrukciószámú processzorokkal, ahol viszont a hardver és szoftver között sokkal kifinomultabb és igényesebb együttműködés lehetséges. A koncepció statisztikai felmérések alapján merült fel, amikori azt vizsgálták, hogy a szoftverek hogyan használják a processzor erőforrásait.
    Kiderült, hogy az egyszerűbb instrukciók túlnyomórészt dominálnak még a CISC architektúrákban is. Hiába implementálták a komplex instrukciókat, azokat ritkán használják. Egy csökkentett utasításkészletű processzor, ami tipikusan 50-80 instrukciót jelent, és amelynél szemben a CISC felépítéssel az instrukciók dekódolására fix logikát alkalmaznak, nagyságrenddel nagyobb ütemezési sebességgel tud dolgozni. Az amúgy is domináló egyszerű instrukciók mellet a felmerülő komplexebb feladatok - kicsivel több kóddal, de optimált fordítással segítve - azért elvégezhetőek maradnak (!!!).
    Valószínűleg hosszabb lesz a kód, de a cache memória ezen is segíthet, a háttértároló kapacitás pedig egyre kevesebb gond a fejlődés során. A RISC fejlődést teszi lehetővé az a tény is, hogy a gyorsító memóriák is fejlődnek, a processzor mikrokód helyettesíthető az egyre gyorsabb cache memóriákkal.

    A benchmarkok ritkán nyújtanak valós képet. Az igazi megmérettetés maga a feladat, annak implementálása és a teljesítmény egzakt mérése, valós környezetben.

    Ezért hoztam példának a 6502-t párhuzamba állítva a zilog z80-as processzorával. Szerintem megfogható a markáns előny a risc jellegű processzor (56 utasítás) javára, szemben a z80 194 utasításával, amely a 6502 órajelének négyszeresén hozza a 6502 teljesítményét, azonos feladat esetén.
    Igaz, hogy a z80 ALU-ja csak 4 bites, míg a 6502-é nyolc, de az is sokat elárul, hogy az intel mai processzoraiban már van risc core, a cisc utasítások (legalábbis ezek egy része) fel van bontva risc-ekre még a végrehajtás előtt.

    Azt még érdemes megemlíteni, hogy a szerver piac is fregmentált. Ahogy a nagy teljesítményű szerverekre, úgy a kisebbekre (kis terheltségű szolgáltató vagy adat-gyújtő szerverek, dedikált stream szerverek, pont-pont kiszolgálók) is konstans igény mutatkozik már egy jó ideje.
    Az, hogy a szerverek piacán az intel alapú procik a keresettebbek, sokkal inkább a rögzült szokásoknak, mintsem az ésszerű, jól átgondolt döntéseknek tudható be. Legalábbis ma még.

    My own programming language: http://www.robomax.online

Új hozzászólás Aktív témák