Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Somatom

    veterán

    válasz somogyib #38 üzenetére

    "Amennyiben a kütyü java scriptet futtat, máskülönben egy C#asszonyt kell felhívni."

    Nemááá! Majdnem félrenyeltem a kávét a röhögéstől. :C

    Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

  • Crus

    őstag

    válasz somogyib #38 üzenetére

    Bármennyire is furcsán hangzik meg akarom óvni rossz dolgoktól a sporttársat, mert én is átestem hasonló hibákon. Az alapok RENDKÍVÜL fontosak. A magas pulzustartomány a futó ellensége. Emiatt nagyon nagyon fontos, hogy pontosan képben legyél milyen pulzussal futsz. Eleve ha fáradtabb vagy már az alap pulzusod magasabb, így nem tudsz u.o. intenzitással edzeni, mint szoktál, hanem magasabban, ami már árthat. U.e. igaz akkor is ha melegben futsz... már pedig az ember képes túltolni a saját határait és milyen jó, amikor szól az óra/teló, hogy "hé haver 195-ös pulzussal futsz, rohadtul vegyél vissza!". Mert akármennyire furán hangzik a nagy hajtásban, meg az "én vagyok a fasza gyerek" adrenalintengerben ezt sokszor az ember észre sem veszi magán, csak akkor amikor elkezd rosszul lenni és ritka esetben ekkor lehet, hogy már késő... Ez nem játék!

    Nem vagyok komoly szinten, idén még csak 6 félmaraton vagy nagyobb távom volt (plusz nyilván a szokásos 5-10-15k és intervall, + dombos edzések). Ez mondjuk már nem a full kezdő szint, de sajna még amatőr level erősen.

    Amit én tanácsolni tudok már egy kezdő futónak is, az az, hogy pulzus alapon eddzen. Igen, ha nyomorék 5k-t kimegy futni akkor is, mert szólni fog neki a kütyü, hogy anaerob zónában van, vagy felette, ami már nem kívánatos. (Anaerob egyes esetekben rendben van, de felette már csak ritkán szabad próbálkozni intervalloknál 10-25 mp-re.)

    A kezdő futók amúgy is nagy hibája, hogy a szintjükhöz képest túl gyorsan futnak. Érdemes rákeresni "Hadd" módszerére és ráébredni, hogy a "lassan jársz, tovább érsz" elv mennyire igaz itt is. (Nagyon röviden: Igen, akkor leszel jó és gyors futó, ha eleinte lassan futsz.)

    A legolcsóbb és mégis nagyon pontos megoldás erre egy mellkaspántos öv, pl. a Polar H7. Nagyjából 18k-ért vihető idehaza, ez együtt tud működni sport órákkal, vagy telefonnal. A telefon mehet egy armbandbe és máris futás közben tudni fogja a futó, a pontos pulzusát. Sőt személyre szabott edzéseket is legenerálhat, stb.

    Akinek pedig telik rá, az ultimate megoldás egy futós óra... kintről akár 40k körül mehet egy GPS-es, Polar M400, amihez már JÁR a H7-es mellkaspántos öv, így gyak a GPS-es óra ára csak 23.000 Ft és ez nem gagyi Huami, meg Xiaomi. Ez az összeg egy jó futócipő ára, de akár életet menthet, és kiválóan megalapozza a jó állóképességet, melyre később is építeni lehet. Ezekben is van aktivitásmérő nyilván :-)

    És ahogy már írtam: Az Mi Band 2 szép dolog, hogy 180 BPM körül jelez, de mivel bőven téved futás közben 30-35 BPM-et is (főleg amikor izzadsz), ezért az eredményeit egyetlen percig sem lehet komolyan venni.

    Nekem pl. rendszeres, hogy futás közben kipendel az Mi Band HRM-je... áthúzott "X" gőze nincs mennyi a pulzusom. Minap domboztam, volt ott 190-es pulzus is rövid ideig, dobott egy 110-et... a H7 szerint akkor 192 volt a pulzusom. Ez már 82 BPM tévedés. És nem, ez nem csak az én Mi Band-em hibája, ismerősöké is ilyen. Ez van. Pár dologra jó, de sportoláshoz nem.

    [ Szerkesztve ]

    Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc

  • Crus

    őstag

    válasz somogyib #42 üzenetére

    Én köszönöm, hogy elolvastad. :-)

    Az elmúlt években tényleg rendre azzal szembesültem, hogy a profi sportolók nem nagyon osztják meg azokat a tapasztalataikat, melyek odáig vezettek, hogy a versenyeken az élmezőnyben vannak. Arról rengeteg írnak, hogy az extrém helyzetekben mit és hogyan tettek, de az alapokról szinte semmit.

    Aztán jön a full kezdő, akiben megvan az akarat, hogy változtatna. Talál a neten egy edzéstervet 5k-ra, majd kimegy futni. Sok esetben az első edzése már egy őrültek háza, mert 190-200-as pulzussal halad és szenved, mint a kutya... mert az edzésterv egy büdös szót nem ír arról, hogy milyen pulzussal kéne mennie, meg a kezdő azt gondolja, hogy "én úgysem vagyok profi minek nekem pulzusmérés?". Sokan a kitaposott szar edzőcipőben kezdenek ráadásul neki az egésznek. Nem mellesleg jóval gyorsabban futnak mint kellene!

    Aztán 1-1.5 hónap múlva lefutja az 5k-t. Mit mondd ekkor? Jöhet a 10k! Meg is lesz neki 2-3 hónap múlva, de már jellemező, hogy "itt fáj kicsit/ott fáj jobban". De nem számít, azt hiszi ez a normális.

    Mi a köv. lépés? Hát a félmaraton! Közben végig túlterheli magát, az ízületeinek esélye sincs alkalmazkodni a megnövekedett terheléshez, de azt látja, hogy izmosabb a lába, így minden rendben. Nincs rendben. Olyan izmokat (fehér izomrostok) szedett fel, amik a nagy terhelés miatt relatív gyorsan alakultak ki (ha felhagy az edzéssel relatív hamar le is bomlanak!). Mi a helyzet a mitokondriumokkal? Hát azok esélyt se kaptak... Azok LASSÚ, fokozatos és idővel hosszabb, de könnyű terheléskor alakulnak ki. Már pedig sokat és jól futni azokkal lehet és nem az energiazabáló fehér izomrostokkal.

    Sok esetben igaz a kezdőkre, hogy hónapokig a futóedzések nagy része gyaloglásból kéne, hogy álljon... Ja, "de az ciki" -mondja a kezdő futó és hajtja magát. Majd lesérül, ha elég kitartó még egy jó kis porckopást is összeszed, végül sokan kijelentik: "A futás nem nekem való." Pedig zömében csak az bújik meg az egész probléma mögött, hogy túl sokat akar, túl gyorsan. Egy jó alapozás KETTŐ év!

    Nem ám mind a neten ezer helyen, hogy "Gyere készülj fel félmaratonra 6 hónap alatt!" Vagy ami bicskanyitogató: "Maratonra 1 év alatt." VICC! Felháborító!

    (És most kérem senki ne jöjjön a Lubics doktornővel, mert NEM az ő ritka és szerencsés genetikája az általános!)

    Egyszer egy edző azt mondta, hogy rengeteg kezdő jóval nagyobb terhet ró a szervezetére, mint egy olimpiai sportoló! A profi sportoló ugyanis már rég megszerezte az állóképességet, a kezdő viszont nagyon nem, emiatt szinte mindig túlterheli magát és úgy gondolja: "no pain, no gain". Ami meg nettó baromság.

    Végezetül csak annyit, hogy én szó szerint durva nagy pofonok és fájdalmak során tanultam meg, hogy futás = pulzus alapú edzések sora ÉS LASSÚ fokozatosság!. Más ne kövesse el ezt a hibát, tanuljon abból, hogy én hülye voltam, mert a futás egy gyönyörű sport, nem kell, hogy a szenvedésről szóljon.

    [ Szerkesztve ]

    Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc

  • Crus

    őstag

    válasz somogyib #46 üzenetére

    A sportolással kapcsolatos "kultúra" idehaza pont az alapoknál rohad, de nagyon. Az alapok ugyanis a testnevelés óra, ahol alapvetően mindent elkövetnek a tanárok azért, hogy megutáltassák a nebulókkal a mozgást. Már eleve nem fektetnek elég nagy hangsúlyt a bemelegítésre, a nyújtásra meg még kevésbé.

    Gyakran mindenféle értékelhető bemelegítés nélkül kizavarják a gyerekeket Coopert futni, ahol a többség megutálja a futást. Coopert eleve nem szabad edzetlen emberrel futtatni, mert baj lehet belőle. Nem mellesleg a Cooper pontosan az a teszt, aminek akkor van haszna ha már valaki legalább EGY éve rendszeresen(!) fut.

    Soha nem felejtem el, hogy középsuliban úgy küldtek el futóversenyre, hogy előtte SEMMILYEN tanácsot és felkészítést NEM kaptam! A tanár el sem jött a versenyre, pedig 2km-re volt az iskolától. Hab a tortán, hogy egy agyonhasznált futócipőt adott, hogy mégse tornacipőben menjek oda.

    Nem is értettem mit keresek én ott. Amikor odaértem már ment a futás, de mondták, hogy semmi gond, csak fussak. Futottam... aztán kintről szóltak egyszer csak, hogy elég lesz, majd elköszöntek tőlem. WTF?

    A mai napig azt sem tudom, hogy hány km-t futottam, azt sem tudom milyen verseny volt, azt sem tudom, hogy hányadik lettem. A tanár utána azt mondta, hogy lesznek még ilyen versenyek, jó lenne, ha mennék rájuk én meg kvázi elzavartam a picsába... évekig nem is futottam utána, mert annyira értelmetlennek és céltalannak tűnt az egész, hogy feldolgozni sem tudtam. Ja és a verseny végén, jól le is esett a vércukrom, lószar frissítést se kaptam, se tanácsot, se semmit... utána szakkörön már a látásom kezdett elmenni, meg zsibbadtam keményen. Hipoglikémia erősen elkezdődött.

    Röviden: Nem motiváltak, nem törődtek velem, ugyanakkor elvárták volna, hogy vegyék részt valamiben, ami valamiért nekem kellett volna, hogy fontos legyen. Nem adtak semmit. Se célt, se elvárást, se limitet, se értelmet. Rémes volt.

    Igen, a hozzáértő edző nagyon jó dolog, de csak ritkán kivitelezhető. Vagy drága, vagy túl elfoglalt, vagy kapzsi és túl sokat vállal, így rád nem marad elég idő és figyelem.

    Ezért volt nagyon jó az Adidas miCoach telós appja... az mindent tudott, amíg az idióták fel nem vásárolták a Runtastic-ot, mely fapadosabb, szarabb és közölték, hogy a miCoach megszűnik. Pedig az tényleg egy személyi edzőt kiváltott!

    Én már csak tudom... szó szerint 0-ról felhúzott odáig, hogy 2 deci vízzel dobálom egymásra a félmaratonokat.

    [ Szerkesztve ]

    Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc

  • somogyib

    őstag

    válasz somogyib #48 üzenetére

    Összegezve:

    Nagyon sok edző/tornatanár csak a maga régen elfeledett sztereotípiáit vetíti ki a tanulókra - aminek semmi értelme - és nevelés szempontjából ez rossz hatással van a sportolni vágyó gyerekekre.

  • Crus

    őstag

    válasz somogyib #49 üzenetére

    Teljesen egyetértek, valóban ez történik még mindig testnevelés órákon.

    Vagy a másik véglet, amikor "menjetek ki és focizzatok"... na abból aztán tényleg fejlődik a gyerek. Mit is? Sokat nem, max csapatjátékosként. Nyilván nem a focival lenne ott sem a gond, hanem azzal, hogy a jó focit is meg kell alapozni erőnléti, állóképességi edzésekkel. Bár ez a hazai felnőtt "profi" focicsapatoknak sem megy, mit is akarunk akkor a gyerekektől. :-/

    Viszont azért nem megy, mert nem jók az alapok. Múltkor valahol olvastam, hogy az egyik német csatár a cipőjére tett számláló alapján egy héten letolt meccseken összesen annyit futkosott, hogy egy teljes maratoni táv kövéren kijött belőle. Bírta? Naná! Megvolt hozzá az erőnlét/állóképesség? De meg ám! Ütős a német foci? Erősen az!

    Idehaza még mindig az az elv él, hogy ha nem fáj, nem fejlődsz. "No pain, no gain." Ez iszonyat nagy tévút, fentebb írtam erről, hogy miért.

    A visszahúzódó, kövérkés gyermekkel is meg lehet szerettetni a sportot, csak nem kell túlterhelni, ennyi az egész, de a tornatanárok eddig nem jutottak el. Feltolhatják oda a kamu diplomájukat, ahová gondolom... egy nemzetet tesznek tönkre és fel sem fogják mekkora felelősségük van. :(((

    Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc

Új hozzászólás Aktív témák