Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Crus

    őstag

    válasz somogyib #38 üzenetére

    Bármennyire is furcsán hangzik meg akarom óvni rossz dolgoktól a sporttársat, mert én is átestem hasonló hibákon. Az alapok RENDKÍVÜL fontosak. A magas pulzustartomány a futó ellensége. Emiatt nagyon nagyon fontos, hogy pontosan képben legyél milyen pulzussal futsz. Eleve ha fáradtabb vagy már az alap pulzusod magasabb, így nem tudsz u.o. intenzitással edzeni, mint szoktál, hanem magasabban, ami már árthat. U.e. igaz akkor is ha melegben futsz... már pedig az ember képes túltolni a saját határait és milyen jó, amikor szól az óra/teló, hogy "hé haver 195-ös pulzussal futsz, rohadtul vegyél vissza!". Mert akármennyire furán hangzik a nagy hajtásban, meg az "én vagyok a fasza gyerek" adrenalintengerben ezt sokszor az ember észre sem veszi magán, csak akkor amikor elkezd rosszul lenni és ritka esetben ekkor lehet, hogy már késő... Ez nem játék!

    Nem vagyok komoly szinten, idén még csak 6 félmaraton vagy nagyobb távom volt (plusz nyilván a szokásos 5-10-15k és intervall, + dombos edzések). Ez mondjuk már nem a full kezdő szint, de sajna még amatőr level erősen.

    Amit én tanácsolni tudok már egy kezdő futónak is, az az, hogy pulzus alapon eddzen. Igen, ha nyomorék 5k-t kimegy futni akkor is, mert szólni fog neki a kütyü, hogy anaerob zónában van, vagy felette, ami már nem kívánatos. (Anaerob egyes esetekben rendben van, de felette már csak ritkán szabad próbálkozni intervalloknál 10-25 mp-re.)

    A kezdő futók amúgy is nagy hibája, hogy a szintjükhöz képest túl gyorsan futnak. Érdemes rákeresni "Hadd" módszerére és ráébredni, hogy a "lassan jársz, tovább érsz" elv mennyire igaz itt is. (Nagyon röviden: Igen, akkor leszel jó és gyors futó, ha eleinte lassan futsz.)

    A legolcsóbb és mégis nagyon pontos megoldás erre egy mellkaspántos öv, pl. a Polar H7. Nagyjából 18k-ért vihető idehaza, ez együtt tud működni sport órákkal, vagy telefonnal. A telefon mehet egy armbandbe és máris futás közben tudni fogja a futó, a pontos pulzusát. Sőt személyre szabott edzéseket is legenerálhat, stb.

    Akinek pedig telik rá, az ultimate megoldás egy futós óra... kintről akár 40k körül mehet egy GPS-es, Polar M400, amihez már JÁR a H7-es mellkaspántos öv, így gyak a GPS-es óra ára csak 23.000 Ft és ez nem gagyi Huami, meg Xiaomi. Ez az összeg egy jó futócipő ára, de akár életet menthet, és kiválóan megalapozza a jó állóképességet, melyre később is építeni lehet. Ezekben is van aktivitásmérő nyilván :-)

    És ahogy már írtam: Az Mi Band 2 szép dolog, hogy 180 BPM körül jelez, de mivel bőven téved futás közben 30-35 BPM-et is (főleg amikor izzadsz), ezért az eredményeit egyetlen percig sem lehet komolyan venni.

    Nekem pl. rendszeres, hogy futás közben kipendel az Mi Band HRM-je... áthúzott "X" gőze nincs mennyi a pulzusom. Minap domboztam, volt ott 190-es pulzus is rövid ideig, dobott egy 110-et... a H7 szerint akkor 192 volt a pulzusom. Ez már 82 BPM tévedés. És nem, ez nem csak az én Mi Band-em hibája, ismerősöké is ilyen. Ez van. Pár dologra jó, de sportoláshoz nem.

    [ Szerkesztve ]

    Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc

Új hozzászólás Aktív témák