Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bteebi

    veterán

    20 nm már jövőre? Kíváncsi leszek... :U Remélem könnyebben megy majd az átállás, mint anno 40 nm-nél. Azt hiszem azzal jobban megszenvedtek, mint nemrég a 28 nm-rel.

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    válasz Möhe #46 üzenetére

    Nem vagyok túlzottan pro a témában, úgyhogy remélem nem írok (túl) nagy hülyeséget. Legfeljebb majd kijavítanak az okosok :).

    A "fény" hullámhossza/fókuszálhatósága igen erős korlát, emellett rendkívül stabil (rezgésmentes) környezet kell a selejtarány minimalizálására - nyilván ezt is egyre nehezebb elérni. Ezért lesz majd jó az extrém UV litográfia, csak marha drága - sok milliárd dollár. Nem véletlenül akadozik a bevezetése... persze nem pusztán anyagi kihívás egy ilyen gyártósor beindítása.

    Képzeld el úgy, hogy mondjuk egy marha nagy, vastag, hajlékony szalagfűrésszel kellene század milliméter pontossággal kivágnod egy fakorongból egy nagyon bonyolult figurát - elég nehézkes lenne, ha már maga a fűrész is több mint 1 mm vastag, és még "holtjátéka" is van...

    Egyébként már nem túl sok atomból áll egy-egy tranzisztor. Az atomi méret első körben biztosan korlátot fog jelenteni :). Más anyagokat kell majd keresni, nincs mese, a szilíciumnak lassan már elérik a fizikai korlátait.

    #43: Nekem egyébként azt magyarázta az egyik tanár, hogy a kvantumszámítógép úgy ahogy van, baromság. Maga az ötlet persze jó, de - a tanár szerint - nem lehet megcsinálni. Szerintem se, de majd kiderül :). Mindenesetre ha valaha lesz is, az se igen 50 éven belül lesz... Valahol olyan ez, mint a szabályozott fúziós erőmű. Évtizedek óta azt mondják, hogy 10-15 év múlva már működni fog :DDD.

    [ Szerkesztve ]

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

Új hozzászólás Aktív témák