Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Steve_Brown

    aktív tag

    válasz smc #2 üzenetére

    Félvezetőkkel meglehet építeni egy olyan eszközt amely pusztán az elektromosság által szállítja a hőt.
    Ez a peltier elem, egy lap amire ha feszültséget kapcsolsz az egyik oldaláról a hő áthalad a másikra, tehát az egyik oldala hűl, a másik melegszik. Az a probléma vele, hogy mivel elektromossággal működik ő sem tudja az összes energiát hőszállításra használni, alacsony a hatásfoka ezért maga is melegszik. Van aki használja processzor hűtésre a technológiát, én is próbáltam de csak egy duplakörös folyadékhűtő rendszerrel lehetne ésszerűen megcsinálni. Az alacsony hatásfokát ezen a példán keresztül tudom szemléltetni: Ugye tudod, hogy nem igazán tudjuk szimplán levegővel/vízhűtéssel a processzort a szoba hőmérséklete alá hűteni, ezzel meglehet csinálni. Tegyük azt van egy 65 wattos processzorod és rajta van egy brutál nagy hűtő ami még teljes terhelésen se engedi 40 fok fölé, de az idle hőmérsékletet fizikai képtelenség a szoba hőmérséklete alá vinni, ezt tudod orvosolni peltier elemmel. Csak, hogy a 65 wattnyi hőt termelő procihoz még hozzájön a peltier (tegyük azt) 90 wattos hőtermelése, így a te hűtődnek ezután 155 wattnyi hőt kell leadnia a szobának, ha ezt is letudja adni, visszatudja hűteni a peltier meleg oldalát ~20 fokra akkor a processzor akár a -40 fokot is elérheti.

    Egy fülhallgatóba ilyet tenni hülyeség, egyrészt borda kell a peltier meleg oldalára másrészt a szabvány USB által szolgáltatott áramerősségel nem lehet nagyobb hőkülönbséget létrehozni 2-5 fok (ez tapasztalat).

Új hozzászólás Aktív témák