Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • modeller

    aktív tag

    válasz echo001 #1 üzenetére

    linuxra inkább nem mondok semmit nehogy flame legyen belőle, mindenestre aki ma novell 6.5-t használ azt nemigen tartom kompetensek a témában és erősen kétlem, hogy szakmai okok vezérelték a választást...

    A politikusokat hagyjuk most ki, én többek között bankban dolgozom, ott szerinted miért használnak több száz(!) windows szervert a több ezer(!) windows kliens mellett? Kényszerítik őket? Állami támogatást kapnak, hogy nagyobb költséggel kissebb profittal dolgozzanak? Hát nem. Több megvalósíthatósági projekt is zajlott tavaly pl. a linux bevezethetőségével kapcsolatban és olyan magas tco-k jöttek ki, hogy mégcsak tervbe sem került a bevezése. Egyrészt a programok hiánya miatt, másrészt a központosított menedzsment teljes hiánya miatt. (vö. wmi, wsh, sms, mom és társaival)

    Na csak azt akarom ezzel mondani, hogy nem kell mindig korrupcióra gondolni, ha valahol a ms nyer. Sőt. Nézd meg münchen esetét. Bár a sajtó szépen kussol róla a projekt felénél kifutottak a tervezett költségekből, hogy linuxra tegyék a rendszert, az alkalmazások felére mégsem sikerült linuxos alternativát találjanak, ezért vmware-ben windows alatt futtatják őket (tehát fizettek a linux-ért, a vmware licenseért, és a windows licenseért) saját bevallásuk szerint is még jópár évig így is marad, amig újjabb plusz euró milliókért kifejlesztik a szükséges linuxos alkalmazásokat, tehát komplett bukás. De presztízsből valószinűleg az ibm a saját zsebéből fogja a hiányzó összegeket kipótolni, hogy mégse essen akkora csorba a hírnevén.
    Kérdem akkor én, ez a döntés nem korrupción alapult?

    Szerintem ma a linux a kisvállalatok egy részének lehet megfelelő megoldás, ahol kicsi a létszám, nincs szükség közp. menedzsmentre, nem használnak komoly dokumentumokat, igy elég pl. az oo tudása stb.

    [Szerkesztve]

  • modeller

    aktív tag

    válasz L3zl13 #7 üzenetére

    Ja, hogy kókler... Biztos egy milliárdos müncheni buliban is kóklerek dolgoznak...
    De abban egyetértek, hogy létező jelenség, csak nem nagyvállalatoknál és bankoknál.

  • modeller

    aktív tag

    válasz echo001 #8 üzenetére

    '' 2 eves uptime utan ment nyugdijba
    ilyen win-t meg te meg senki mas nem tud mutatni.....''

    Már megint a nagy szavak, de mi van mögötte? :U
    http://uptime.netcraft.com/up/graph?site=www.byteandswitch.com

    Ennek pl. februárban több mint 2 éves uptimeja volt. Másrészt mondjuk banknál, ha fontos egy szolgáltatás rendelkezésre állása, akkor az klaszterben megy. Ez annyit jelent, hogy ha patch miatt vagy hardver hiba miatt restartolni kell, akkor node-onként patchelsz igy a szolgáltatás uptimeját az nem befolyálja. Igy van nekünk 4 éves uptime-ú windowsos szolgáltatásunk is...

    Az meg, hogy 48 órát bírt nektek egy w2k3 az csakis titeket minősít. Mit gondolsz, hogy használják ezt vállalatok milliói a világon? Vajon mi bankban hogy használjuk kiritikus szolgáltatásokara? Nálunk valahogy atomstabilak...

  • modeller

    aktív tag

    válasz Egon #12 üzenetére

    Mivel ott is dolgozok, van némi rálátásom a dologra...

  • modeller

    aktív tag

    válasz echo001 #13 üzenetére

    ''arp''

    Ez tetszett, ez ám a komoly szolgáltatás :DD
    Megnézném azt az smtp, pop3-at is mit is tud egy exchange-hez képest :))

    És hogyan osztasz ki a novellből a usereknek egy új office alkalmazást pl? (intelisense)
    Hogyan irsz nem pollozós triggert, ami mondjuk kiüzen a szerverre, ha adott gépeken tartósan 90% fölé megy a processzorterhelés? (wmi event sink)
    Hogyan készitesz szervezeti egységenként szoftver/hardver leltárt, keresed ki több ezer gép közül melyikben van adott tipusú alaplap amihez pl. frissités kellene? (adsi-wmi)
    Hogyan éred a cimtárat teljeskörűen egy webes alkalmazásból vagy konzolról? (adsi)
    Hogyan szabályozod csoportosan a gépek biztonsági beállitásait? (group policy)
    Hogyan szabályozod-szűröd a telephelyek közötti egyedi directory replikációs forgalmat? (site links, novell alatt szabályozhatatlan mindegyik ''DC'' midegyikkel leszinkronizál irdatlan forgalmat generálva)
    Hogyan nyújtasz a külső usereknek szabályozott vpn elérést karanténnal? (betárcsázás után ellenőrzés, hogy megfelelő virusvédelme van-e, fut-e rajta tűzfal stb-stb és csak ezután forgalmazhat)
    Hogyan valósitasz meg hierarchikus elosztott caching array-t nagyszámú usernek? (isa array CARP-al)

    és még oldalakon keresztül sorolhatnám, de minek...

  • modeller

    aktív tag

    válasz echo001 #18 üzenetére

    ''nalam es meg sokan masoknal az uptime folyamatos mukodes ujrainditas nelkul...''

    Elég buta felfogás, mert a hajadra kenheted az oprendszer uptimeját, mikor a userek szolgáltatásokat vesznek igénybe és nem kernel hivásokat. Az számit, hogy a userek a kérdéses szolgáltatást az év mekkora részében tudják igénybe venni, ennek pedig (klaszter esetén) semmi köze az egyes node-ok oprendszerének uptimejához...
    Na erről ennyit.

  • modeller

    aktív tag

    válasz szesz #20 üzenetére

    ''Mert ha igen megyek a bankba es kiveszem a lovemat...''

    Tedd azt nyugodtan...

    ''Max. a pultok mogott levo kisasszonyok altal hasznalt kliens programokra es ezek menedzselesere tudom elkepzelni a vindozt bankban.''

    Hogy te mit tudsz elkepzélni az egy jó dolog, csak nem biztos, hogy köszönőviszonyban van a valósággal, igy erről talán nem vitáznék.

    ''Tul sokba kerulne es tul sok ido lenne a sok ''jomunkasember'' atkepzese, s hat az ido penz...''

    Sajnos ebben is tévedsz az igazi probléma az alkalmazások hiánya (és az esetleges átírásukhoz szükséges végtelen mennyiségű pénz) és a közp. menedzsment hiánya még mindig...
    Előbb feltettem pár kérdés meg is adtam rá a technológiai választ, nyugodtan egészitsd ki linux esetén mivel is oldanád meg, hagy lássuk azt a kiforrott közp. menedzsmentet. Fizetős termék esetén (pl tivoli) kéretik az árát is megjeleölni. :D

  • modeller

    aktív tag

    válasz echo001 #24 üzenetére

    én nem mondtam, hogy a novell használhatatlan, ha valahol kicsi az igény (ti. kevés és egyszerű szolgáltatások) oda elég, de nem árt, ha tudod, hogy fényévekre van tőle egy windows server tudásban. Sajnos a fent felsorolt technológiák 90%-ról a ''guruk'' nem is hallottak eljutottak a kattintgatásig meg ami rájuk ragadt még a win98 idejéből és azt hiszik annyi a windows...

    Nálunk sun nincs, vms viszont van pl. a clearing rendszereknél, egyszerűen azért, mert nincs ilyen program windows-ra, és baromi drága lenne átirni, ráadásul tökéletesen működik, mivel kizárólag ezt az egy szolgáltatást nyújtja, nem kell távolról elérni, nem kell együttműködni újjabb technológiákkal stb-stb.

  • modeller

    aktív tag

    válasz szesz #26 üzenetére

    Te beszélsz nekem mentalitásról????? :Y
    Ember, te mondtad, hogy - függetlenül attól, hogy tökéletesen működik - te inkább kiveszed a pénzed, mert rájöttél, hogy windows-on (is) kezelik. Hát mi ez, ha nem begyöpösödött mentalitás???
    Elképesztő...

  • modeller

    aktív tag

    válasz echo001 #25 üzenetére

    Magyarázkodás? Én szépen leírtam neked miért téves a gondalatmenteted, hogy az oprendszer uptimeje számít. Nem értesz vele egyet. Miért nem cáfolod meg akkor az elmondottakat valami észérvvel? Nagyon kiváncsi lennék rá, miért gondolod, hogy az számit és nem a kérdéses szolgáltatás elérhetősége időben.

  • modeller

    aktív tag

    válasz echo001 #30 üzenetére

    nyugodtan keresd meg, biztosan találsz oprendszer uptime-ról is és szolgáltatás uptime-ról is irást, ezeknek nincs sok közük egymáshoz, és a userek szempontjából csakis a szolgáltatás uptime aminek jelentősége van.

    Hogy megértsd mondok egy egyszerű példát. Apache alatt ki akarod cserélni a host headert. Ehhez újra kell forditani az egészet (sic!) amihez le kell állítani a szolgáltatást, viszont az oprendszert nem kell hozzá újraindítani. Vegyük azt, hogy ez 10 percet vesz igénybe, minden elsőre sikerül.
    A te számitásod szerint a webszervered uptimeje adott napra pontosan 24 óra.
    Az én számításom szerint 23 óra 50 perc.
    Szerinted melyik az igaz?

  • modeller

    aktív tag

    válasz moonman #33 üzenetére

    semmit se fényezzünk túl, maradjunk a tényeknél :)

  • modeller

    aktív tag

    válasz echo001 #37 üzenetére

    ''de mi szerver uptimerol kezdtunk vitatkozni es nem 1 adott szolgaltatas uptimejerol csak itt tartunk ''

    tényleg? pedig te erőltetted az oprendszer uptime-ot, és ''microsoft féle uptime-nak'' nevezted a service alapú uptime-ot, amire be is bizonyitottam, hogy csak utóbbinak van értelme az előbbinek gyakorlatilag semmi. De nem is vártam, hogy beismerjed a szakmai bakidat, csak leírtam mi is a helyzet.

    ''ha nem akkor kapva kap az alkalmon ''je ezt ingyen adjak'' felkialtassal elrendelik az atalast es nem erdekli oket hogy eddig is jo volt az adott rendszer vagy nem
    pont ezt latom sajnos egy szomszedos iskolaba....''

    Érdekes, nekem a fentiekről 100%-ban a linux jut eszembe... Nem baj, ha tized annyit sem tud, mint egy windows (lásd fentebb a felsorolást ami linuxra ugyanúgy vonatkozik mint novellre) de ingyen van, nosza kényszerítsük rá a mostani rendszerre, több marad a döntéshozók zsebében, az meg kit érdekel, hogy többször annyit dolgoznak az adminisztrátorok, hátmég a help desket ellátó kollégák. De ez már nagyon offtopic, lényeg, hogy az érem megint két oldalú...

    ''az mas kerdes hogy a hardvernek semmi baja
    mas megy rajta tokeletesen ''

    mert egy másik oprendszer-en nem jön elő hiba? júúj, ez megint egy szakmai baki... Ezer oka lehet, nem használ adott megszakítást, adatot tárol pl. egy hibás memóriacimen ahol win alatt éppen kód juttott (vagy éppen semmit nem ir oda a linux, mert tized annyi szolgáltatást sem nyújt) stb-stb...

  • modeller

    aktív tag

    válasz L3zl13 #38 üzenetére

    ''Ugye ok nélkül nyilván nem fordítgatunk apache-ot...''

    ezek után kénytelen vagyok megkérdezni... tudod mi az a host header? Tudod miért cserélgetik? Ha igen, akkor tudnád, hogy nem befolyásolja a szerver működését, csak tehermentesíti felesleges forgalomtól (pl. féreg próbálkozástól) igy tökéletesen működik előtte is utána is a szervered mégis újra kell forditsad az apache-t. (de ha már ezen lovagolunk, akkor megemlítem, hogy ez iis alatt nemhogy újraforditást nem igényel, hanem 3 kattintással (vagy pár sorral) elintézhető...)

    ''akkor a clusterben a webszolgáltatása uptime-ja kurvajó lesz, de amíg nem frissítetted a webszervereket, addig szarul működtek, tehát éljen a fantasztikus uptime a'la windows''

    ezt ugye te és érzed, hogy butaság a köbön?
    Megjelenik egy patch, fel kell rakni a gépre, mert előbb-utóbb támadás lehet belőle. Felrakom egyik node-ra, másikra még nem. Kérdezem szépen a másik hibásan működik? Dehogy...

    ''Ha meg clusterekről beszélünk, akkor clusterekről legyen szó mindkét oldalon...''

    Ki állította ennek ellenkezőjét? Ha megnézed a legelső mondatom ezügyben az volt, hogy ha valahol fontos a rendelkezésre állás (gyk uptime, csak éppen service és nem os uptime) ott a klaszter alapkellék. Win alatt is linux alatt is, örülök, hogy te is levezetted, hogy semmi értelme az os uptimenak önmagában...

  • modeller

    aktív tag

    válasz L3zl13 #38 üzenetére

    ''tehát éljen a fantasztikus uptime a'la windows.''

    Nincs kedved ezt a serivce uptime=microsoft uptime gondolatot feldobni egy security listára? Hagy nevessenek ők is egy nagyot... ;]

  • modeller

    aktív tag

    válasz L3zl13 #42 üzenetére

    ''Szóval igen is, van olyan eset, hogy te javában patchelgeted sorra a node-okat, a szolgáltatásod javában megy, és 3 éves uptime-ot jelez a statisztikád, de közben egy ideig mégsem működött rendesen a szolgáltatás a szerver(ek) hibájából. Nos akkor ebben az esetben már a service uptime sem jelent semmit.''

    Le is írtad a lényeget (bár konkrét példát nem említettél) lehet olyan eset amikor a service uptime sem 100% pontos. De még mindig jóval pontosabb mint az os uptime, ami az eléhetőségről semmit nem mond...

    ''mert legalábbis jelzi, hogy a karbantartásra több időt kell fordítani''

    Ezzel nem értek egyet, mert akár 2x annyit elvacakolhatsz álló service-el is

    ''és a rendszer teljesítményét is csökkenti valamelyest.''

    Ez viszont igaz, de szerintem elhanyagolható. (ahhoz a ''hazugsághoz'' képest legalábbis biztosan amivel egyesek az os uptimejával próbálják megmutatni milyen jó is a rendszerük)

Aktív témák