Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • Yutani

    nagyúr

    válasz Bubu Kapitány #33 üzenetére

    Mint összefüggés, olyan nem igazán van:

    1. A monitor képfrissítése azt jelenti, hogy az elektronsugár annyiszor rajzolja újra a képet egy másodperc alatt a képernyőre. Ha tehát 85Hz a frissítés, akkor 85-ször megy végig az elektronsugár a képernyő belső felületés és rajzolja ki a videokártyától kapott képet. Teljesen mindegy, változik-e valamit is a VGA kárty által átadott képinformáció. Minél nagyobb a képfrissítés, annál kevésbé veszi igénybe az emberi szemet. Például a 60Hz-et tapasztaltabb számítógépesek ránézésre megállapítják, annyira zavaró, és mint mindenki tapasztalta, minden Windows 60Hz-es frekvenciára állítja kezdetben a monitort, mert ezt minden monitor tudja!
    Ami nagyon fontos, hogy a monitor képfrissítése során ahogy az elektronsugár elhalad a belső felületen, a képernyő pontja mindössze felvillan, és nem folyamatosan ég. Tehát felvillanásról van szó, nem folyamatos világításról (mint az LCD kijelzők esetében, ezért is veszti értelmét ott a képfrissítés mint olyan), és minél többször villan fel egy másodperc alatt a képernyő, annál kevésbé érzékeli az emberi szem a villogást.
    A monitoron beálltott frekvencia nem függ a gép teljesítményétől, csak annyiban, hogy a gépen állítod be a monitor frissítését.
    A monitor képfrissítését Hertz-ben szokásos megadni.

    2. A játékokban az FPS (frame per second = képkocka per másodperc) azt jelenti, hogy maga a gép ennyi képkockát tud generálni, kiszámolni és megjeleníteni másodpercenként. Mint tapasztaltad, a minél alacsonyabb az FPS, annál játszhatatlanab a játék, mivel két képkocka kiszámolása között sokminden történik a játéktérben, és ha nagyon alacsony az FPS, akkor a játékos nem is látja a történéseket.
    A képfrissítéstől eltérően itt nem felvillanásól van szó, hanem arról, hogy amíg a következő képkockát le nem generálja a számítógép, addig az előző kintmarad a képernyőn. Így szó sincs villogásról, és így nincs is hatással a szemre, mint ahogy azt a monitor frissítésénél láttuk.

    A fentiekből tehát látható, hogy egymástól független a két dolog, viszont azért van egymásra hatás. Ugye a monitor frissítése állandó, amit a user beállít a display properties-ben. Mondjuk 85 Hz.
    A user elindítja a játékot, és mondjuk nagyon magas FPS-sel fut a játék, a 85 FPS-t jóval meghaladóval. Ekkor látható egy érdekes jelenség, amikor is mintha szétcsúsznának a képernyőn a 3D-s tárgyak. Pl. CS alatt jól láthatóan a nagyobb konténerek oldala több darabban kicsit elcsúszik egymástól. Én legalább is ezt tapasztaltam.

    De a lényeg az, hogy amikor arról beszélünk, hogy a Doom3 csak max 60 FPS-sel fog futni, akkor arról van szó, hogy a játék motorja nem enged a gépnek több képkockát kiszámolni és kirakni a képernyőre. Attól még a te monitorod képfrissítése mondjuk 85 Hz marad, nem változik.

    Remélem érthető voltam...

    #tarcsad

  • Yutani

    nagyúr

    válasz Bubu Kapitány #48 üzenetére

    Nem gondolkodtam el rajta, de most hogy ezt leírtad, valami ilyen dolog történhet. Sőt!

    #tarcsad

  • Dozer

    tag

    válasz Bubu Kapitány #48 üzenetére

    Igen, mielőtt kirajzolna egy képet, már egy másikat kap a videokártyától, szal az előzőt nem tudja teljesen megjeleníteni. PL ha 100Hz-en megy a monitor, a játék meg stabilan 200 képet számol másodpercenként, akkor elvben minden páratlan képkockának csak a felső része látszódik, minden párosnak meg csak az alsó.

    ''ugy, hogy a vsync annyira alitja a monitor frissiteset, amennyi az fps.. illetve hat az ala alitja.. tehat ha 100hz-en akarod hajtani a monitorod q3 alatt, de neked uberfasza A64-ed van, ami 640x480-ban (jatszik igy egyaltalan valaki?) szakit, es bekapcsolod a vsync-et, akkor a maxfps-t leveszi neked 100-ra es igy fasza minden, es orvendezenk vala...''
    Ez nem egészen így van. A vsync-cel azt állítod be, hogy a videokártya addig nem küld egy újabb képet a monitornak, amíg az előző megjelenítését be nem fejezte, de ettől még kiszámolja azokat a képkockákat is, amiket nem küld el, szóval pl a Quake 3-ban ettől még menni fognak azok az ugrások, amik csak magasabb fps-nél érhetőek el, viszont ha az fps-nek állítasz be egy felső határt, akkor nem (ha ez a felső határ nem egyezik meg a fentebb felsoroltak valamelyikével).

  • Dozer

    tag

    válasz Bubu Kapitány #52 üzenetére

    Mit értesz darabos kép alatt?
    (amúgy nem fraim, hanem frame)

  • MaUser

    addikt

    válasz Bubu Kapitány #54 üzenetére

    Ha az elsőt és az ötödiket számolja ki egy Hz alatt mondjuk 100Hz-es képfrissítésnél az ugye 400fps. De ez nem számít, mert azt a mozgást amit te elvégzel egy másodperc alatt, mindegy hogy 25 részre bontjuk és minden képet 4* látsz vagy 400 képre bontjuk és minden 4. képet látsz egyszer. (Persze ha a framerate stabil 25 illetve 400 és neked sem érzékenyebb a látásod az átlagosnál)

    ''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

  • Yutani

    nagyúr

    válasz Bubu Kapitány #51 üzenetére

    A látható kép minőségének romlása miatt nem, de ezért van a VSYNC, ahogy egy kolléga fentebb leírta. OpenGL alatt kapcsolható be csak asszem.

    #tarcsad

Aktív témák