Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bit_vector

    tag

    hmm... van egy kis marketingszaga, dehát valahogy be kell jönni Mo-ra. (pl. már van magyar nyelvű oldaluk is - Bővebben: link ).

    Ami a villámvédelmet illeti, kétféle működési módot szoktak kombinálni:
    Ideiglenes rövidzár a túláram/túlfeszültség idejére vagy pedig a villámvédelmi eszköz öngyilkosságot követ el -ez utóbbinál általában az eszközt cserélni kell. Fontos tudni, hogy ezeknek az eszközöknek is van egy bekapcsolási ideje, de ez általában kissebb, mint az az idő amely alatt a hálózatról jövő impulzus kártékony nagyságrendre növekedne. Azért lényeges, mert nagyon kis idejű tűimpulzusok ellen még nem találtak ki hatékony védelmet.

    Szeretik a földelt hálózatot, ez igaz. Csakhogy, mivel a szabvány nem tiltja, tervezésükkor figyelembe kell venni a földelés esetleges hiányát is. Egy villámvédelmi eszköz nem csak a föld fele kell hogy védelmezzen, hanem a vonal fázis -0 vezető közt is!

    Az öngyilkosság mechanizmusa pedig egy olyan dolog, hogy maga a tényleges villámvédő olyan kialakítású, hogy kisebb áramimpulzusokat elvisel károsodás nélkül, feladatát ezek után továbbra is elvégzi. Ha azonban a kialakuló áramimpulzus nagyra nő, akkor a villámvédő pólusai általában összeolvadással rövidzárat képeznek, így a védett oldalon kialakuló áramimpulzus közel nulla értéket vesz fel (azért nem nulla, mert di/dt nem lesz nulla a vezetékek induktív jellege miatt), majd ténylegesen nulla lesz. Ilyenkor ált. biztosítékokat is cserélni kell, vagy pedig a kismegszakítót bekapcsolni - az eszköz cseréje mellett.

    üdv.

    Mondd el és elfelejtem; Mutasd meg és megjegyzem; Engedd, hogy csináljam és megértem. /Kung Fu-Ce/

  • bit_vector

    tag

    válasz velizare #41 üzenetére

    na ez azért sokmindentől függ (pl. légnyomás, páratartalom, ionizáló hatás stb.). Általában 22kV/CM a mezei szobalégtér átütési szilárdsága (legalábbis ennyire méretezik. Különben 3 méterig egy mezei moncsi is simán levinné az ember búráját (pl. 21''-os moncsikban némelyikben 32kV-os a nagyfesz). De -ebben a formájában- eléggé hihetetlennek tűnik nekem is a sztori. Az általad előadott történet csak úgy lehet igaz, ha aszoba légterébe csapott be a villám, mert olyankor a légtér minden egyes pontján -kvázi- statikus feszültség van. Ez igaz a monitorra, de még a parkettára is. Ilyenkor a légtér egy magasabb potenciálon található pontját vezeti le a monitor kábele. Vagyis, nem a konnektor rázta a monitort, hanem fordítva. (azárt nézem statikus oldalról a dolgot, mert a jelenség ugyan dinamikus, de kicsiny dt esetében a folyamat statikusan is vizsgálható
    )

    Ez hasonlatos ahhoz, mint ami a nagyfeszütésgű vezetékek környékén tapasytalható: hiába földeled le a berendezéseket, bizonyos magasságban ráznak, ha jól szigetelő ruházatban dolgozol. De itt sem a berendezés az ami ráz, hanem te rázod a berendezést (igaz mindkettő érzékleti élménye ugyanaz marad). Főleg azért me' ráz.... :DDD

    üdv.

    Mondd el és elfelejtem; Mutasd meg és megjegyzem; Engedd, hogy csináljam és megértem. /Kung Fu-Ce/

  • bit_vector

    tag

    nem teljesen ide tartozik, de volt régebben egy érdekes tanulmány eset:

    Anno a kábles szakasznak ki kellett vonulnia az egyik vonalkábelhez, mert kissé elromlott, -a szakadás rövid és tömör állapotát mutatva - nem engedett át semmit ami elektromos jelenségek kategórájába sorolható a fizika és a tudomány történelmének és tényállásának keresztmetszetébe helyezve az azon a kábelen jeleket továbbítani akaró berendezéeseket felügyelő dolgozó epés és legalább annyira velős ténymegállapítását.

    A kivonuló kábeles szakasz a feltárás után cca. 5 m hosszban nem talált jelvezetésre alkalmatos Cu (réz) érpárat a kábelben, minekután az dolgozó eredeti epés és legalább annyira velős megállapítása - nevezetesen: ''a jel nem érkezik meg sem itt és sem a túloldalt, ba** meg, ez k**va s**r!'' - alátámasztásra került, továbbá a hiba elhárítására tett törekvéseknek eleget téve a hiba elhárítása folyamatában volt és elhárítás után -a kábel hibás szakaszát kicserélve- a kábelben a vezető érpárak száma konvergált az eredeti állapothoz, majd a berendezések működőképességének vizsgálata után a dolgozó ismételt ujjongások közepette nyugtázván a kábel megfelelőségét és jóságát, elment a kocsmába két sörért -egyet magának, egyet nekem- ami után elment haza aludni.

    A helyszíni szemle további csemegéket is tartogatva megállapította, hogy az nevezetes mozdony a sínen várakozva leengedte magasfeszültségű áramszedőjét, melynek során a keletkezett elektromos ív okozta elektromos tér és indukcióvonalainak hatásától az kábelnek elektromos vezetésre alkalmas Cu (réz ) érpárjai a világ minden égtája felé pánikszerű menekülési kényszert érezvén a kábel folytonosságát megszakítva köddé váltak, folyományaként pedig a kábelen alapvető feladatként megjelölt jeltovábbításra használt berendezéseket felügyelő dolgozó epés és legalább annyira lényegretörő megjegyzést tett, mégpedig idézve: ''a jel nem érkezik meg sem itt és sem a túloldalt, ba** meg, ez k**va s**r!''.

    lényegre törve, a mozdony áramszedője és a felsővewzeték közt keletkezett villamos ív okozta indukció elpárologtatta a kábelben található összes réz érpárat kb. 5m. hosszon...

    ehhez képest egy villám 10E+6x durvább dolgokat tud csinálni - láttam már pár nyomot:)

    üdv.

    Mondd el és elfelejtem; Mutasd meg és megjegyzem; Engedd, hogy csináljam és megértem. /Kung Fu-Ce/

Új hozzászólás Aktív témák