Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Chaser

    titán

    elkezd blogolni - helytelen
    el kezd blogolni - helyes
    Ezeoccaz' lesz ( :
    Zarhato

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Chaser

    titán

    válasz Tetsuo #23 üzenetére

    kedves uram, igen szomorú a mai magyar oktatás színvonala
    három esettel lehet találkozni leggyakrabban, a spéciket nem mondom, nehogy ne tudj aludni ( :
    1. amikor az igekötő az ige előtt áll, egybeírjuk őket
    2. amikor az igekötő az ige után áll, külön írjuk őket
    3. amikor az igekötő és az ige között egy másik szó is áll, külön írjuk mindet - esetünkben erről van szó, elblogolni az ige, kezd a köztes szó - elblogolni mondjuk hülyén hangzik eleve -
    értelmesebb példa, pl. el kezd fáradni -> elfáradni kezd, ami nem túl magyaros, ezért használjuk a másik formában, de lehetne sorolni, el kezd szenesedni a parázs, stbstbstb, hiába ige a kezd, ebben az esetben köztes szóként funciónál, amihez már alapszintű mondatelemzés ismerete nem árt, hogy felismerd, ha ezt a három egész darab hatalmas szabályt nem tudod megtanulni
    ez most ingyé' volt ( :

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Chaser

    titán

    válasz Chaser #24 üzenetére

    külön ír*különír ( :

    szerk:
    VIC20
    szerinted...

    "131. Az igekötős igék sajátosan viselkedő összetett szavak.

    a) Ha az igekötő közvetlenül saját igéje (vagy igeneve) előtt áll, egybeírjuk vele: átad, benéz, felnyit v. fölnyit, lebecsül, visszaszerez; kiállítani, megtartó, eldobott, szembeszállva; stb. Hasonlóképpen: megtartás, szembeszállás stb. – Igekötők lehetnek a következők: abba-, agyon-, alá-, át-, be-, bele-, benn-, egybe-, el-, ellen-, elő-, előre-, fel- v. föl-, félbe-, félre-, felül- v. fölül-, fenn- v. fönn-, hátra-, haza-, helyre-, hozzá-, ide-, keresztül-, ketté-, ki-, körül-, közbe-, közre-, külön-, le-, meg-, mellé-, neki-, oda-, össze-, rá-, rajta-, széjjel-, szembe-, szerte-, szét-, tele-, tova-, tovább-, tönkre-, túl-, újjá-, újra-, utána-, végbe-, végig-, vissza- stb.

    b) Ha az igekötő követi az igét (vagy igenevet), különírjuk tőle: pihend ki (magad), hagyj fel (ezzel), üljünk bele, menjetek előre, ne sározd össze, nem nézve oda, (akkor) ültünk le, (ti már) mehettek vissza stb.

    c) Az igekötő külön szó marad, ha közte és igéje (vagy igeneve) között más szó is van: el ne késs, le nem tenné, újjá is építjük, közre kell bocsátani, haza szabad menni, föl sem véve stb. Hasonlóképpen: be nem avatkozás, meg nem értés stb.

    Az igekötők különírása vagy egybeírása gyakran értelmi különbségre is utal: annak jelölője, hogy az igekötő a közvetlenül utána álló igéhez tartozik-e, vagy az ezt követőhöz. Más és más tehát: megvan húszéves, de: meg van töltve; megfogom a lepkét, de: meg fogom nézni; leszokott a dohányzásról, de: le szokott utazni vidékre; beleszeretett a lányba, de: bele szeretett volna szólni; elleszek nélküle, de: el leszek fáradva; megtudták a hírt, de: meg tudták javítani; stb."

    forrás

    [ Szerkesztve ]

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Chaser

    titán

    válasz VIC20 #28 üzenetére

    sztem kicsit megelőztelek

    "A TSMC is elkezd blogolni a saját fejlesztéseiről..."
    a tsmc is blogolni kezd a fejlesztéseiről - ez így is helyes, vagy pedig el kezd blogolni, az elkezd blogolni helytelen
    amiről beszélünk, az a blogolás - írás - , nem a kezdés
    el kezd fáradni, nem elkezdesz fáradni, hanem el kezdesz fáradni, elfáradni kezdesz
    nem tudom egyértelműbben levezetni, a linkelt oldalon próbáld ki, melyiket fogja helyesnek mutatni

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Chaser

    titán

    válasz Tetsuo #31 üzenetére

    blogol - > ír, innen pedig: el kezd írni, valóban nem elírni kezd
    "A TSMC is elkezd blogolni a saját fejlesztéseiről" - > a tsmc is elkezdi a blogolást a saját fejlesztéseiről, ez így elég egyértelmű
    a blogol eleve nem magyar eredetű, nyilván hülyén tud kinézni általunk használatos formákban
    az el igekötő a sok igéhez társítható, nincs benne semmi félrevezetés
    elmegyek, el fogok menni
    elesek, el fogok esni
    elérkezik, el fog érkezni

    azóta párszor matekoztam rajta, elemezve így nézne ki:
    mit állítunk? elkezd
    ki kezdi el? a tsmc
    mit kezd el? blogolni, a blogolást
    ugyanakkor lehetne az állítmány az el kezd blogolni is

    megkérdezek egy nálam képzettebbet mit gondol eme csodás mondatról:)

    Reggie0
    büszkén mondhatom, h én soha nem tanultam a nyelvtant, max ott voltam az órákon, szóval esetemben az oktatás nyelvtani részének minősége nem releváns, ha jajbeszépen' akarom mondani ( :

    VIC20
    költői szabadság, arra nem adunk ( : de ha ezt benéztem megkövetem magam

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Chaser

    titán

    válasz VIC20 #35 üzenetére

    Meg nem jott valasz, kivancsi vagyok
    Kovess meg, neha en is lehetek faradt ( :

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

Új hozzászólás Aktív témák