Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dany007

    veterán

    válasz Depression #19 üzenetére

    Szerintem csak ez lenne az optimális tendencia. Hogy minden gépesítve lesz és már csak mérnökök meg irodisták dolgozzanak egy termelőüzemben.
    A valóság viszont azért nem teljesen így van. Amikor mutatják a nagy német autógyártó sorokat akkor azért ott jócskán van ember.
    De tény, hogy a technológia fejlődésével egyre inkább kiszorul a kétkezi munka erről a területről.
    Akkor vegyük példának az építőipart. Azért ott még nem épülnek meg maguktól a házak. (igen tudom van már kísérlet erre is :D )
    Szóval az a bizonyos tendencia, hogy egyre kevesebb a szakmunkás és ezzel arányosan jóval több a diplomás - szerintem - erősebb ütemben növekszik, mint a technológiai fejlődésből adódó kétkezi melóshelyek megszűnése.

    Ami itt a Veszprémi-n nagyon nagy divat az pl a turisztikai meg marketingszakok. Ontják magukból a diplomásokat - hiszen mégsem egy mérnöki szak, jóval könnyebb elvégezni - viszont nincs rá kereslet.
    Itt van a közelben az MTD, fűnyírókat gyártó cég, nem kicsi. Mind a két marketingesét ismerem - mivel dolgozunk nekik. Vagy ott volt a MasterPlast Goup International - nekik már nem dolgoznuk - egy cég ami vagy 6-7 országban van jelen, és hazánkban mindössze 3-4 marketingest foglalkoztat. Szóval ha ilyen nagy cégeknél ez van, akkor vajon mi lehet egy kisebbnél? Hiszen évente több százan végeznek ilyen és hasonló szakokon, fogalmam sincs, hogy ők hol és hogyan tudnak elhelyezkedni a szakmában.

    Épp nemrég olvastam egy cikket amiben kifejtették, hogy a nagyobb cégek a válság hatására elsősorban a HR részleget csökkentik vagy szüntetik meg teljesen (nyilván az általános leépítés után). Hiszen ők azok akik nem végeznek termelő munkát.
    Úgy értem, hogy ha már mindenképpen el kell bocsájtani még 1-2 embert akkor a cég inkább a HR-est küldi el, mint a melóst aki terméket állít elő. És inkább a HR-es munkát a kisebb cégeknél megoldják más emberek (titkárnők asszisztensek stb) bevonásával.

    Röhej, de nálunk pl már 4 éve nincs grafikus a cégnél. Reklámstúdióról van szó. Mert a főnökömék nem hajlandók kifizetni havi 140 nettót egy valamire való grafikusért. 140 alatt meg egy hozzáértő grafikus nem megy el dolgozni. Inkább kiosszák a kisebb melókat nekünk, nekem és a képfeldolgozó, tördelő srácnak és így megspórolnak egy rakat pénzt havonta. De ha például elküldenének egy dekoratőrt meg egy asztalost tőlünk (mert van asztalosüzemi rész is) akiknek a fizetéséből már kijönne egy jó grafikus, akkor már megállna a termelés, a cég nem tudná elvégezni az alapvető feladatait, munkáit sem.
    Mert van 2 dekoratőr, 4 asztalos és ha tovább csökkentenék a számukat, akkor már egyszerűen bizonyos nagyobb munkákat nem tudna elvállalni a cég, mert nem lenne aki megcsinálja.
    Így nálunk tökéletesen érződik ez a bizonyos tendencia. Inkább megtartanak két melósembert, mint felvegyenek egy magasan szakképzett tapasztalt grafikust.

    Ja, a köcsög főnökökről csak annyit, hogy a mieink - mert kettő is van - különösen azok.
    Az én helyemen például az elmúlt 5 évben 6 ember is volt úgy, hogy én már több, mint 5 éve dolgozok itt 2 részletben. Tehát volt olyan év, amikor 3 különböző ember váltotta egymást az én helyemen.
    Asztalosoknál volt, hogy 6-an mondtak fel egyszerre! Dekoratőröknél pedig szintén megfordult vagy 7-8 ember 5 év alatt, holott csak két dekoratőr van.
    Ja, és a poén, hogy ezek közül egyetlen egyet se rúgtak ki! Mind felmondott.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák