Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tcp

    tag

    "A szűk blende előnye a jó mélységélesség (DoF: Depth of Field) elérése is, hisz minél szűkebb a rekesz, annál kevesebb rész éles a képből, így könnyen kiemelhetünk részleteket a képünkön."

    ezt újra kellene gondolni így ugyanis kicsit félreérthető, zavaros. A szűk blendénél (pl f8) ugyanis pont, hogy nagy DOF-ot kapunk, a nyitott blendénél (mondjuk f2) kapjuk a kicsi DOF-ot.

    Főleg azzal együtt félreérthető, hogy előtte a Luminákat dicséred, hogy milyen jók este a tág blende miatt.

    Tehát tág blende (pl f2) tökéletes sötétben, cserébe kicsi a mélységélesség, így pl DSLR-en 1.4-es blendével eláll simán az a helyzet, hogy a szemek élesek az orr meg a fülek már kívül esnek az élességen (tehát mégis muszáj rekeszelni, és ezzel együtt ISO-t növelni, vakut használni, hiába hangzik jól az f1.4-es objektív)
    Szűk blende (kis nyílás): nagy mélységélesség, de cserébe kevesebb fény jut be, hosszabb záridőt, magasabb ISO-t vagy vakut igényel, és este még úgy sem biztos, hogy menni fog vele a fotózás.

    "A rekesz a telefonoknál nem állítható vagy csak külön programmal." -- igazából a telefonokban sőt gyakran a nagyon olcsó fényképezőgépekben nincs hagyományos, állítható rekesz (tudomásom szerint a mobiloknál egyikben sem, de ez ügyben lehet, hogy tévedek), tehát a rekesz állítására valójában lehetetlen. Létezik mégis két trükk rá, az egyik egy elektronosan vezérelhető ND szűrő használata, a másik pedig puszta digitális (szoftveres) játék, ez az amikor a gyártó nem engedi, mégis léteznek appok, amik azt állítják, hogy velük működni fog. Pont ezért van az, hogy egy igazi rekesszel rendelkező gépen f2 és f8 között durva mélység élesség változást fogsz tapasztalni, az ND szűrős vagy szoftveres megoldás viszont inkább csak a bejutó fény mennyiségére van hatással (mintha az objektív elé tennél egy sötétebb üveget) a mélység élességre viszont nem.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák