Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz Dr. Akula #27 üzenetére

    Szerintem a skálázódás kérdése legfeljebb a workstation szinten merülhet fel. De erre a problémára szerintem az Intel és az AMD is egy kisebb platformmal fog reagálni. Nemrég megjelent pár AMD roadmap amin végre megjelent egy 6 csatornás max 64 magos platform - ilyesmit Abu már régóta pedzeget, hogy jön.

    Szerverek terén TCO-ban gondolkodnak. Ebben benne van a "compute density", vagyis hogy a szerverterem fizikai kiterjedése, amihez mindenféle infratstuktúra szükséges, az sem végtelen. És persze a fogyasztás is. Itt igenis számít, hogy ugyanakkor fogyasztásból és ugyanakkora helyen 40 (vagy 56) helyett 96 magot tudsz kihozni, mert arra pont kétszer annyi cloud ügyfelet tudsz bepakolni, vagy adabszurdum, alá tudsz ajánlani a konkurenciának.

    Nekem úgy tűnt, hogy a nagyobb ügyfelek (hyperscalers) számára meggyőző volt a 64 magos Rome-tól kezdve az AMD kínálata. És ez persze nem jelenti azt, hogy Intelt nem vesznek, de hát azért az Intel adatközponti bevételei csökkentek. az AMD negyedéves jelentése a napokban jön ki, meglátjuk, hogy ott megjelenik-e, ami az inteltől elpárolgott.

    Én személy szerint nagyon nem vagyok odáig azért, hogy az Intel és most már az AMD is emelte a processzorok fogyasztási keretét, de ettől függetlenül én csak azt kérdeztem, hogy mi lehet a konkrét oka, hogy a Sapphire rapids már a sokadik (12.) stepping után is még mindig kiadhatatlan, hibás.

    Ami a rezsiemelést illeti.
    Én még mindig várnék egyrészt egy Uniós és USA szabályozást ezeknek a hardvereknek a teljesítményére és a teljesítménygörbéjére. Szerintem ebben az energiaválságban, amikor elővesszük a fát meg a lignitet, egyszerűen nem megengedhető, hogy néhány százalék többlet-teljesítményt dupla (50-100W) többletfogyasztás mellett facsarjunk ki a hardverekből gyárilag.
    Azon is csodálkozom picit, hogy az energiaválság közben, amikor arról beszélünk, hogy globális éhínség veszélye forog fenn és euróövezet hanyatlása (gondolok itt az egész euróövezetet érintő külkereskedelmi mérleg leromlásra), hogyhogy nem merült még fel a kriptovaluta bányászat komplett betiltása? Az egész technológia lényege az, hogy a tranzakció azért biztonságos és megbízható, mert a végrehajtása nehéz és energiaigényes. Eközben Londonban állítólag pont az adatközpontok miatt várható energiahiány.

    #28 Joci10 Áh, igen, ez lehet.
    Mondjuk az Alder Lake vs Raptor Lake-re is azt tudnám mondani, hogy szerintem indokolt az iparkodás, mert Client computing téren az Intel $2.5b bevételkiesést könyvelhetett el, aminek nem tudjuk, hogy mekkora részben oka az, hogy általánosságban csökkent a kereslet a PC-k iránt, és/vagy mekkora részt vitt el a tortából az Apple (M1) valamint az AMD.
    Mindenesetre úgy tűnik, hogy a piac szerint az Alder Lake nem elég jó és ennek valószínűleg része, hogy az elszabadított fogyasztás pont nem magabiztosságról, hanem izzadságszagról árulkodik. "Szerencsére" az AMD is emel.

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák