Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lapa

    veterán

    válasz DeFranco #41 üzenetére

    persze a 9 óra elég húzós, de főzögéld olyan 2-3 órát, az is jó lesz, érted megszúrod a villával hogy áll. szerintem nyugodtan lehet bátornak lenni. úgy értem azért csak van egy alapvető elképzelés mitől mi fog történni, illetve hogy mit kell csinálni, hogy az történjen, amit kívánsz. alaplénél ki akarod áztatni a csontból meg a zöldségből az összesmindent. a húst meg csontot tovább kell főzni, mint a zöldséget. ebbe kb a legócskább csontos hús megy, mert jó bele az is.

    ennyi az rtfm. innen filozofálhatsz milyen zöldség ad neki ízt, de nagyjából ez a piros meg fehérrépa, hagyma, zeller vonal az, aminek értelme van. hogy tolsz-e bele fokhagymát ésvagy borsot és azt teatojásban vagy simán, az már egyéni ízlelés kérdése. azt is látod ránézésre, hogy mennyi húshoz mennyi zöldséghez mennyi víz és ahhoz mennyi só.

    zilahy néni még tetet a húslevesbe karalábét meg pár szem borsót is, de alaplébe szerintem nem olyan lényeges a karaláb. meg ha nitrogéníze van az se nyert.

    [ Szerkesztve ]

  • lapa

    veterán

    válasz DeFranco #41 üzenetére

    annyit, hogy nem titkoltan most olvastam életemben először alaplé receptet, mikor neked kigugliztam a bűvösszakácsot. ennyi az én tudásom az ügyben.

    de szerintem tényleg az van, hogy kitalálsz valami létező ételt amit főznél. ezzel el kell tudnod képzelni milyen ízt szeretnél elérni, milyen állagban. nagyjából levezeted magadban hogy mik lennének szerinted a hozzávalók, és hogy hogyan készülhet. utána még ráguglizol, elolvasol pár receptet, hátha van valami extra trükk, meg végiggondolod, hogy az vajon jobb-e valamiért, mint amit te kitaláltál. ezekből összegondoltál egy többé-kevésbé konkrét feladatsort, hogy akkor hogyan. utána ezt végrehajtod és hammbekapod.

    fontos az olvasás meg a tanulás, de szerintem megérteni fontosabb, mint bemagolni. persze, süteménytésztánál előveszed a receptet és méricskélsz, mert ott egy ekzakt minőséget kell reprodukálnod.

  • Viszlát

    addikt

    válasz DeFranco #41 üzenetére

    Az én édesanyám engem így tanított: a jó erős alapléhez annyi vizet öntünk a csontra, hogy éppen ellepje. A zöldség aránya legalább a csont súlyának a harmada, tehát 1 kg csonthoz 30-40 dkg leveszöldség szükséges (sárgarépa, fehérrépa, petrezselyem, zeller vegyesen, ízlés szerint*). Hagymából kilónként 1-1,5 fej méretétől függően, de nyilván ha szereted jó hagymásan, akkor nem gond ha többet teszel bele. Só ugye érzésre megy, borsból az egész a legjobb, 7-8 szem/kg. Extrának esetleg egy csipetnyi őrölt szerecsendiót.

    Ezt mindet összeborítod és csak annyi kakaót adsz rá, hogy semmiképpen ne forrjon, mert akkor zavaros lesz és az nem jó. Magára hagyni csak rövidebb időre szabad, amikor felhabosodik a teteje, a habot le kell szedni róla, mert attól is zavaros lesz a lé. 2,5-3 óráig főzöd, fedő alatt, lassú tűzön, majd leszűröd és örülsz.

    * Én nem annyira szeretem a petrezselyem ízét, ezért abból kevesebbet teszek, sárgarépából meg többet, mert annak az édeskés íze meg bejön.

    "How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

Új hozzászólás Aktív témák