Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • djculture

    félisten

    Különben rádió aktív szennyezettségben a Karacsáj-tó a csúcstartó.1951-től 90-ig nyomatták oda a Majak vegyi kombinátból a magas besorolású rádióaktív hulladékot. Manapság már orosz fórumokon olvasni hogy atom tengeralattjáró alkatrészeket és komplett atommeghajtású hajókat is ott tárolnak.

    "Egy washingtoni jelentés szerint a Karacsáj-tó nukleáris szennyezés tekintetében a Föld legszennyezettebb pontjai közé tartozik. A tóban felgyülemlett szennyezés 4,44 EBq (exabecquerel) mennyiségű radioaktivitást bocsát ki. Ebből 3,6 EBq-t a cézium–137 és 0,74 EBq-t a stroncium–90 izotópok sugárzása teszi ki. Összehasonlításul, a csernobili reaktorbalesetnél 5–12 EBq radioaktív sugárzás szabadult fel, ami ráadásul nem koncentrálódott egy helyre.
    A sugárzási szint egy 1990-ben végzett mérés alapján a washingtoni jelentés szerint a tó partján 600 röntgen volt óránként. Ez több mint az egy óra alatt begyűjthető, az emberre halálos dózis."

    [ Szerkesztve ]

  • djculture

    félisten

    válasz Bluerainbow #5 üzenetére

    Hát sajnálatos dolog. Anyám az ÁFOR-nál dolgozott és ő is rákban hallt meg emiatt. Eleve mesélte hogy a határnál dolgozott és jöttek be a szállítógépek mosták őket veszettül mérték a sugárzásukat de mivel parancsba volt adva a végén tök mindegy mi volt a szint átengedték őket. Szállítottak az olajat benzint stb, nem volt mese. Ha nem engedik át őket kb az ország 1 héten belül megáll minden szinten.
    Rengeteg ilyen kamion vezető már rég meghall-t rákban. Az ott dolgozók közül se sok mindenki él már .

    [ Szerkesztve ]

  • djculture

    félisten

    De karacsáj tó helyzete mai napig is kilátástalan, Csernobil környéke meg már megoldott.

    2012-es orosz felmérés a karacsáj tóról:
    [link]
    Nem szeretnék a környékére se ellátogatni:) 2160-ra körülire várható az hogy egyáltalán meglehet a környékét közelíteni védelmi felszerelésekkel és elkezdhetik a hulladék felmérését.

    [ Szerkesztve ]

  • djculture

    félisten

    válasz McSpy #172 üzenetére

    Ja Sopron Szombathely Győr Tatabánya részen volt a legnagyobb Cs-137 radioizotóp kihullás.

  • djculture

    félisten

    válasz buherton #174 üzenetére

    Az elejével tökéletesen egyet értek az alsóval nem. Elég csak anyám Áforos munkatársait megnézni akik ott voltak kint a határnál akkoriban egyik se él már sajnos, mind rákba halálozott el érdekesen. Ennyit a több daganatos nem mutatható ki szövegről.

    [ Szerkesztve ]

  • djculture

    félisten

    válasz buherton #179 üzenetére

    Rá 5-10 évvel, de már előbb előjöttek sokuknál az áttétek és egyebek. Amúgy 45-nél egyik se ért meg nagyobb kort akiről tudok.

  • djculture

    félisten

    Mondjuk a karacsáj tó simán okozhat megint ilyen félelmeket még ha csak helyi szinten. Felmérések szerint a vízszintje felére apadt 20 év alatt. Ha végképp kiszárad mint 68-ba egyszer már, a benne lévő nem kicsit sugárzó hulladékkal terhelt port simán felkaphatja a szél. És kitudja hova teríti le.

    A szovjet tervek a kezdetektől fogva mellőzték a radioaktív anyagokra vonatkozó biztonsági előírásokat és figyelmeztetéseket. Ezzel emberek tízezreit tették ki a radioaktivitás veszélyeinek. A Tecsa folyó vizét közvetlenül a reaktormagba vezették annak hűtésére, majd súlyosan szennyezett formában visszavezették a radioaktívvá vált hűtővizet a folyóba. A Tecsa egy 120 000 fős régió ivóvízbázisa, és egyébként az Ob folyóba ömlik. Ez és egy másik körülmény vezetett egy hosszan elnyúló szennyezéshez.
    Később a szomszédos Karacsáj-tóba vezették a hűtővizet. Egy 1968-as évi kiszáradáskor a Karacsáj-tóban leülepedett kiszáradt súlyosan szennyezett iszapot felkapta a szél és kb. 25 000 km²-nyi területen szétszórta radioaktív szennyeződésével együtt.

    [ Szerkesztve ]

  • djculture

    félisten

    válasz x_o_n #219 üzenetére

    A bbc filmjébe vagy 1 órát foglalkoztak evvel. Beöltöztették az embereket ólomlemezekbe és a tetőn a sugárzó grafit darabokat nekik kellett ledobálni. /Mivel a robot amivel először csinálták amivel csinálták a sugárzás miatt tönkrement. /Alig bírtak mozogni és a pár percet lehetett csak ott tölteni különben végük. Korbeli felvételeket mutogattak (amelynél a filmen is megvolt a pulzálás)ahogy az egyik koma méri a sugárzást úgyis az se mindegy volt merről közelítenek. Azt mondja az egyik nézi a műszert itt 100000-szerese a szint ne erre menjünk. Brutális.

    Na meg még a helikopteres emberkék akik a jódos homok zsákokat dobálták a robbanás helyére. Pont felette repültek el, legnagyobb sugárzást kapták, Feláldozták magukat ugyanis pár nap múlva kínok között haltak meg .

    [ Szerkesztve ]

  • djculture

    félisten

    válasz x_o_n #221 üzenetére

    Ez a majak dolog is 1990-ben derült ki. Ember nem gondolta hogy a lökött ruszkik egy folyóval hűtenek egy atomreaktort és egyszerűen visszaengedik a sugár szennyezett vizet a mederbe.

    [ Szerkesztve ]

  • djculture

    félisten

    válasz Keeperv85 #232 üzenetére

    Mivel jód tablettákat kapott itthon minden gyerek, így a mi korosztályunkat nem nagyon érintette.

  • djculture

    félisten

    válasz SzlobiG #239 üzenetére

    "természetesen doziméterrel" Személyi sugárzás mérő nélkül be se engednek így ez nem kérdés:)

  • djculture

    félisten

    válasz Keeperv85 #237 üzenetére

    Én 10 éves voltam akkor, és a szüleim mesélték a dolgot. Először ment a kábitás hogy mindenki vigyázzon mert a napsütés miatt nem szabad a szabadba menni. Utána már elkezdték a környező országokban mérni és a szabad europa rádióban egyszerűen bemondták hogy milyen katasztrófa történhetett. a szovjeteknél. Még akkor mindig tagadták itthon de nyílt titok volt.

  • djculture

    félisten

    válasz SzlobiG #242 üzenetére

    Igen csak a személyi doziméterek sokkal több minden féle sugárzást/ gamma, béta neutron-sugárzás.../képesek mérni, kiolvasó berendezéssel utána szépen kielemzik.

    [ Szerkesztve ]

  • djculture

    félisten

    válasz sutszi #249 üzenetére

    "A baleset következményeit illetően ugyanúgy homályban tapogatózunk, mint amikor az okairól van szó. 1992-ben a nyugati tudósok is megerősítették, hogy a gomeli körzet gyermekei között nő a pajzsmirigyrákos megbetegedések aránya. Ez várható volt, de senki sem számított rá,hogy ilyen gyorsan megjelenik a betegség. 1986-1989 között négy ilyen esetről tudunk. Ez a szám 1991-ben ötvenötre emelkedett. 1992-benhatvan esetre számítunk. Hat esetben áttételes lett a rák. Leggyakrabban a tüdőt támadta meg. Egy gyermek meghalt, másik tíz komolyan megbetegedett. Azt is megjósolták, hogy nőni fog a rákos megbetegedések következtében elhunyt emberek száma. "

  • djculture

    félisten

    Amit linkeltem könyvből rengeteg dolog kiderül amúgy pl az oroszok próbáltak ezt azt tenni de a lehetőségük a nulla fele közelített. Érdekes a burgonya nem lett sugárszennyezett azt írjak, minden más igen.

    1986 júniusában időlegesen meghatározták huszonnégyfajta élelmiszer radioaktív küszöbét.
    Az Egészségügyi Minisztérium külön csoportokathozott létre ennek ellenőrzésére.
    A radiológusok gondosan ellenőrizték a tejet, a húst, a vizet, a gyümöcsöt, a bogyókat, a krumplit, azöldségféléket, a halat, a gombát és a kenyeret.
    Amelyik élelmiszerben a megengedett határ felett lévő radioaktivitást mértek, azt emberi fogyasztásra alkalmatlannak ítélték.
    1986-ban a gyümölcsök tíz, a bogyók és zöldségfélék harminc százalékát vonták ki a forgalomból az érintett területeken. A tej is gyakran fertőzöttnek bizonyult.

    Csupán a burgonya maradt százszázalékosan tiszta.
    A rendeletet nagy nehézségek árán lehetett betartani. Nem volt elegendő sugárzásmérő. A radiológusok nem egy esetben képzetlennekbizonyultak. Az élelmiszer-ellátás is akadozott.
    Ráadásul a falusiak nemigen törődtek a láthatatlan veszéllyel. Igaz, a fiatalabbak, főleg ha gyerekükvolt, még az evakuálás előtt elhagyták az érintett zónát, de szüleik és nagyszüleik sokszor csak vonakodva mentek
    . Az a tény, hogy hosszú évekmúlva esetleg megbetegedhetnek, csöppet sem riasztotta azokat, akiknek amúgy is kevés idejük volt hátra. Néhányuk, mint a már említett Ivan ésIrina Avramenko, Opacsicsiben elbújt a milicisták elől, és tovább művelte földjét.
    A kitelepítettek közül többen visszaszöktek. Még kisgyerekescsaládok is akadtak közöttük. A fiatalokkal sokszor úgy viselkedtek új iskolájukban, mintha valami ragályt terjesztenének.Kezdetben a milícia, ha kellett, erőszakkal telepítette ki az öregeket. De a helyi hatóságok részvétből vagy egyszerűen mert tehetetlenek voltak,nem zaklatták azokat, akik visszatértek.
    A rendelkezések betartása még a szigorúan ellenőrzött zónában is hálátlan feladatnak bizonyult.Rettenetes lehetett abban a tudatban dolgozni, hogy betakarítás után megsemmisítik a termést. Az új rendelkezések teljesen szétdúlták azévszázadok óta megszokott falusi életformát.
    A bogyógyűjtés, gombászás és a háztáji zöldségtermesztés időtlen idők óta a mindennapok feladatai közé tartozott. Hogyan lehetne elvárni azemberektől, hogy most egy csapásra felhagyjanak ezzel? Télen kimentek fáért az erdőre. A kandallók megannyi miniatűr Csernobilként ontották aradioaktív részecskéket.

    A parasztokat szinte lehetetlen volt rávenni, hogy kiöntsék saját tehenük tejét, amikor a boltokban legfeljebb tejport kaptak,ha kaptak. Néhányan tovább itták a fertőzött tejet. Ezeknél a soron következő vizsgálaton komoly sugárdózist állapítottak meg.Számtalan hivatalnokot feljelentettek, hogy nem képviselik kellő eréllyel a törvényt. 1986-87 között huszonháromezer embert bírságoltak meg.Ötezer-ötszáz hivatalnokot bocsátottak el, további kétezer ellen pedig eljárás indult.
    De az érintett terület lakossága így is teljesen demoralizálódott.Néhány pártvezető felhasználta kapcsolatait, és elköltözött. Számos orvos ugyanígy tett. Sok falu nemcsak a fiatalokat veszítette el, hanem azt apár értelmiségit is, akik esetleg tanácsokkal láthatták volna el őket. A kijevi és minszki egészségügyi csapatok időről időre megjelentek, hogy ellenőrizzék a lakosság állapotát, de csupán a debilek szokatlanulmagas arányát figyelték meg. Ennek viszont semmi köze sem volt a radioaktív sugárzáshoz.

    1986 decemberében Knyijnyikov kollégái jelentették,hogy a gomeli körzetben élő gyermekek pajzsmirigye feltehetően komolyan károsodott. Erre egy hatvan szakértőből álló csoportot rendeltek ahelyszínre. Huszonnégy órát kaptak, hogy kivizsgálják a problémát és jelentést tegyenek. Megállapították, hogy valóban gond van a gyerekekpajzsmirigyével, ezt azonban nem a radioaktív jód okozza, hanem a stabil jód hiánya

    [ Szerkesztve ]

  • djculture

    félisten

    Iszrael professzor Hidrometeorológiai Bizottságának és Knyijnyikovbiofizikai intézetbeli laboratóriumának adatai alapján a kormánybizottság az alábbi övezetekre osztotta a területet
    :1. Tiltott zóna, ahonnan mindenkit kitelepítettek.
    2. Ideiglenesen kitelepített zóna, ahová a hivatalos szervek javaslata ellenére mintegy ezer ember visszaköltözött.
    3. Állandóan ellenőrzött zóna,
    4. Időszakonként ellenőrzött zóna. Itt százhetvenhat faluban mintegy nyolcvanezer ember él. A talaj cézium 137-es szennyezettsége meghaladja a négyzetkilométerenkénti tizenöt curie-t, ami azt jelenti, hogy az élelmiszert máshonnan kell hozatni.Minderre csupán 1989-ben derült fény.

    Az orosz kormányzat – még az 1917 előtti hagyományokra támaszkodva – elvárta az emberektől, hogy kérdés és ellenvetés nélkül teljesítsék a parancsot.
    De ez sem akadályozhatta meg az orvosokat abban, hogy felhívják a figyelmet a nagyszámú megbetegedésre. Nemcsak pajzsmirigy-rendellenességekről volt szó – erre a gyerekek esetében számítani lehetett hanem szürke hályogról, légúti és emésztőrendszeri megbetegedések szokatlanul nagy arányáról és az olyan nehezen megfogható tünetekről, mint a fáradékonyság, a fejfájás és a depresszió.

    [ Szerkesztve ]

  • djculture

    félisten

    válasz remington2 #276 üzenetére

    A maghasadásból származó energia több formában nyilvánul meg:
    Lökéshullám (40–60%)
    Elektromágneses impulzus (40–60%) A hősugárzástól kezdve a látható fényen keresztül egészen a röntgensugarakig minden frekvencia megtalálható a spektrumában.
    Radioaktív sugárzás (10–20%) Főként neutron- és gamma-sugárzás. Ide tartozik a radioaktív kihullás is.
    A három összetevő hatásának mértéke erősen függ a bomba hatóerejétől. Nagyjából 2,5 kt körül a három tényező nagyjából egyenrangú. Az EM-sugárzás hatótávolsága elméletileg a hatóerő négyzetgyökével arányosan nő (valójában a növekedés ettől valamivel kisebb), a lökéshullám által érintett terület a hatóerő köbgyökével, míg a primer radioaktivitás növekedése ettől is kisebb. Így egy megatonna hatóerő körüli robbanófej okozta kár szinte teljes egészét az általa létrehozott hőhatás okozza.
    Az energiamegoszlásból látszik, hogy a nukleáris fegyver nem sokban különbözik a klasszikus bombáktól: jelentős romboló hatása a lökéshullámának és a hősugárzásának van. A primer radioaktív sugárzás ebből a szempontból sok esetben elhanyagolható. Lényeges különbség a felszabaduló energia mennyiségében van: egy atombomba sokkal több energiát szabadít föl sokkal rövidebb idő alatt, mint egy hagyományos kémiai alapú.

    Úgy hogy ebből te is leszűrheted maga az atombomba főleg a hőhatással és romboló lökéshullámmal pusztít.
    Persze igy is voltak akik a kísérleti atomrobbantáskor, pl a castle bravónál rossz helyen voltak rossz időben és megégtek plusz sugárbetegséget kaptak.

    [ Szerkesztve ]

  • djculture

    félisten

    válasz SzlobiG #285 üzenetére

    Az a vicc hogy elolvassátok a könyvet pont benne van hogy sok orosz atomszaki a VVER-eket tartotta veszélyesnek amiket drábban is lehetett gyártani üzemeltetni. RBMK-t ezért terjed el akkoriban.

    A kolszki atomerőműben az egyik operátor véletlenül észrevette, hogy az egyik csőből gomolyog a gőz. Azonnal leállították a reaktort, és megvizsgálták a csövet. Az egyik csatlakozón repedést találtak. Az ezt követő ellenőrzéssorán tizenkét hibás hegesztési pontot számláltak össze, noha a korábbi vizsgálat megfelelőnek minősítette a munkát.
    Az ilyen típusú hibák különösen veszélyesek a nyomott vizes VVER típusú reaktorok esetében és azoknál az újabban kifejlesztett gyorsreaktoroknál, ahol a hűtés folyékony nátriummal történik. Ha megsérül a hűtőcső, és víz kerül a rendszerbe, az nagy valószínűségge lrobbanást és tüzet okozhat. A későbbi VVER-reaktorokat épp ezért rendkívül bonyolult és költséges biztonsági rendszerrel látták el, hogy balesetesetén megakadályozzák a radioaktív anyag kiszóródását. Amikor felmérték a VVER-ek és gyorsreaktorok kifejlesztésekor várható nehézségeket, Alekszandrovnak és a Középgépipari Minisztériumnak szembe kellett néznie azzal a ténnyel, hogy bizonyos szempontból kényelmesebb elővenni a Majákban és Obnyinszkban már tesztelt és kipróbáltelső reaktorok terveit/RBMK/. Hogyha a VVER-eket az atomenergetika gazelláinak tekintjük, ezeket a régi, kipróbált reaktorokat nyugodtan nevezhetjükigáslovaknak. Rendkívül biztonságosak és megbízhatóak voltak. Ráadásul nem igényeltek különösebben költséges biztonsági rendszert, és azelőállításukhoz szükséges háttéripar gyakorlatilag már a háború óta megvolt. Csupán a teljesítményüket kellett valahogy növelni, de ez is megoldható volt azzal, hogy nagyobbra építik.

    [ Szerkesztve ]

  • djculture

    félisten

    válasz luke. #321 üzenetére

    Valaki említette a teljesítmény növelést. Elég sok mindent átalakítottak hogy biztonságosan lehessen üzemeltetni.
    108% teljesítmény növelési TN program körében elvégzett feladatok Pakson:

    Új üzemanyag bevezetése két lépésben
    – Első fázis: A 3,82 %‑os átlagos U-235 dúsítású, normál üzemanyag kazetta pálca-rácsosztása 12,2 mm-ről 12,3 mm-re változott, a szabályzó és biztonságvédelmi (SZBV) kazetták üzemanyagrészének felső végén egyenletesebb a teljesítményeloszlás.
    – Második fázis: Az üzemanyag-gazdálkodás optimalizálása 4,20 % átlagdúsítású, három darab kiégő mérget (Gd2O3) tartalmazó elnyelő pálcával. 2009-ben 18 teszt kazetta kerül berakásra a 4. blokkon. Várhatóan 2010-től a modernizált kazetták üzemi alkalmazására kerül sor.

    A primerköri nyomásszabályozó átalakítása
    A szabályzó rendszer teljes cseréje történik folytonos szabályzó alkalmazásával. Az új nyomásszabályozó működésével a korábbi 122-124 bar primerköri nyomás helyett az aktív zóna feletti nyomás 123,6±0,4 bar (túlnyomás) értéken tartható. A pontosabb nyomástartáshoz a zónaellenőrző rendszer az aktuális értékből számítja a telítési hőmérsékletet, így a TN-hez felhasználható tartalék szabadul fel.
    A zónaellenőrző rendszer rekonstrukciója
    Az aktív zóna, az üzemanyag kazetták állapotát és bizonyos technológiai paramétereket ellenőrző PDA-Verona rendszer az átalakítás után biztosítja a magasabb reaktorteljesítményhez szükséges nagyobb pontosságot és adatforgalom kezelést, az adatfeldolgozási ciklusok csökkentését, az aktuális primerköri nyomásfüggő telítési hőmérséklet figyelembe vételét.

    A Reaktorvédelmi Rendszer (RVR) átalakítása
    A rendszerben három üzemzavari védelmi jel, valamint a neutronfluxus konverziós tényező és a teljesítménytényező módosult az új, 108 % teljesítményértéknek megfelelően.

    Hidroakkumulátorok (HA) paraméter változtatása
    Az üzemzavari zónahűtést passzívan szolgáló HA paraméterei 58 bar nyomás és 40 m3 tárolt hűtővíz mennyiség helyett 35 bar és 50 m3 értékre módosulnak, így az esetleges üzemzavar alatt a hidroakkumulátorok jobb időpontban és több hűtővizet tudnak táplálni a reaktorba. A változás miatt szükségessé vált a szintmérés és a leürülést megakadályozó zárógömb rudazatának átalakítása is.
    2. blokki fő keringtető szivattyúk (FKSZ) átalakítása

    A paksi atomerőmű blokkjain a primerköri hűtőközeg forgalmak eltérnek egymástól. A legkisebb hűtőközeg forgalmú 2. blokk primerköri forgalmát meg kellett növelni az FKSZ járókerekének cseréjével. A modernizált járókerekeket új, kovácsolt és hegesztett technológiával gyártották. A gyárban a járókerekek a kívánt karakterisztikára kerültek beszabályozásra. A járókerekek beépítése a blokk 2008. évi nagyjavítása alatt megtörtént.

    Turbina átalakítása
    A frissgőz tömegáramlásának megnövelése miatt növelni kell a turbina átáramlási részének áteresztő képességét, amely a nagynyomású házban nagyobb keresztmetszettel rendelkező fúvókakoszorú alkalmazását teszi szükségessé. Szintén szükséges a szabályzó rendszer átalakítása a biztonságos, gazdaságos, megbízható gőzelosztás érdekében.
    Az üzemzavari rendszerek bórsav koncentrációjának növelése
    Az azonos kampányhosszal jellemzett zónának az eddiginél nagyobb tartalék-reaktivitással kell rendelkeznie, amit a kampány elején csak a mostaninál magasabb bórsav-koncentráció képes lekötni. A maximális kritikus bórsav koncentráció 12 g/kg-ra nő, az üzemzavari rendszerek minimális bórsav koncentrációja és a leállási bórsav-koncentráció 12 g/kg-ról 13,5 g/kg-ra nő.

    [ Szerkesztve ]

  • djculture

    félisten

    Ez 3 évvel a robbanás után készült: [link]

    Ekkor még működtek a sérült melletti rektor blokkok is.

    [ Szerkesztve ]

  • djculture

    félisten

    Az új szarkofág francia építő munkásait evakuálták: [link]

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák