Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #00137984

    törölt tag

    válasz bot1978 #118 üzenetére

    Nem kell a hőmérsékleti "hot spot" pontok fogalmát ide keverni. Videókártyáknál a GPU és jó esetben a VRM hőmérsékletátadása egyből a hűtőbordára kerül, de hogy ezt vizhűtéssel vagy léggel mozgatod meg az mindegy. A keletkezett hőt szétteritik a hűtési felületen, hogy a GPU egyes részei ne melegedjenek túl. Ha nem igy tennék, akkor a GPU órajeleket nem birnák tartani és a videókártya grafikai hibákat dobálna. A videókártya egyes részei mégis melegebbek és ezért kell olyan VGA-t választani ahol jó hűtés van. Több példát meglehetne emliteni a hibásan kivitelezett videókártya hűtésekre, ami miatt temérdek bejegyzés íródott a PH! topikokban.

    [ Szerkesztve ]

  • #16939776

    törölt tag

    válasz bot1978 #118 üzenetére

    A blower is tud ilyet, de, mint te is írod, az nem 100%-osan tolja ki a meleget (egy része még a kilépés előtt a házba kerül vissza, illetve a kártya/gép mögül képes visszaszívni azt) ezért kell, hogy mellette, körülötte áramoljon - közel azonos tempóban - a levegő kifelé.
    Ha a légsugár a falra(közelre) van irányítva, akkor nem származik előnye annak a képességnek, hogy messzire lenne képes elvinni a meleget.
    Igen, minél nagyobb hőleadó felülettel meg lehet oldani, hogy a kilépő levegő csak alig pár fokkal legyen melegebb mint a belépő, de a felülethez hely kell és pénz, sok watt esetén meg sok hely és sok pénz.
    A szélzajtól leredukálásának igényének térfogat-ár növelő hatásától most inkább eltekintek.
    Nekem a mostani előtt volt egy 28L-es mATX házam, 200x200-as radiátorral, 800-at forgó 200mm-es ventilátorral, VGA+CPU loopal, 13-14C°-os DeltaT-vel és 400W körüli disszipációval. És az is a plafonra volt irányítva.
    Nem mondom, hogy nem fűtötte a szobát, mert az egész lakást fűtöttem vele télen, de nem volt vészes nyáron sem, csak nyitva kellett hagyni az ajtókat. ;]
    Most egy br.: 17L, net.: 10,8L térfogatú, ITX házban, Blower-es kártya+140mm-es ventilátorral megtámogatva megy a plafonnak 300W körüli hő. Igaz nincs olyan altató hatású hangja, mint az előzőnek, de játék közben, ebből a szempontból sem zavar, levett hanggal játszok vagy tízen-x éve, mert még mindig illúzió rombolónak, unalmasnak, fárasztónak találom a játék hangokat.
    És amúgy, mellékesen teljesen néma gépeim is vannak, tudom milyen a teljes zajmentesség, és szeretem is, és törekszem is rá, ott ahol akadályoz.

    Nekem blower-es 5870 CF-em volt, az is adta a meleget. :DD

  • Cifu

    nagyúr

    válasz bot1978 #118 üzenetére

    Biztosan meg lehet oldani léggel is jól, ha nem ragaszkodsz a házadhoz és cserélgeted azt is, de szerintem baromi körülményes léghűtéssel jól megoldani vízhez képest, ahol tényleg oda és akkora radit teszel amekkorát akarsz és annyi rendszerlöttyöt használsz amennyit akarsz, akkora felületet fújsz amekkorát akarsz. Sokkal kezelhetőbb az egész, mert te mondod meg hol legyen a radi és nem az determinálja, hogy éppen hová forrasztottak egy socketet az alaplapra és a lap hol van a gépházban.

    Nem is pici önellentmondást érzek. Egy jó vízhűtéshez való ház (ahol oda pakolod az adott és általad választott radit, ahova akarod) semmivel sem egyszerűbb vagy olcsóbb, mint egy jó léghűtéshez való ház. Levegővel sem nehéz megoldani, hogy felfele vagy akár előre menjen ki a levegő mondjuk, és ne hátra. Már a legtöbb középkategóriás léghűtést lehet 90 vagy akár 180°-al elforgatni. Innen kezdve semmivel sem bonyolultabb a dolog, mint vízhűtésnél. Sőt...

    Igen ezzel hoztad az átlagos fórum népe nézőpontot. Engem nem a szoba átlaghőmérséklete izgat. Neked is azt tudom mondani, hogy nem mindegy, hogy egy 75W-os páka mellett ülsz, vagy egy 75W-os hajszárító van rádirányítva. A levegő másképpen hőszigetel, mert annak hőszigetelése az áramlástól függ, nem a disszipált teljesítménytől.

    Csakhogy a léghűtés és a vízhűtés között nincs ilyen különbség. Mindkét esetben egy radiátor fűtesz fel, csak az egyiknél (általában) hőcsövekkel jut a hő a proci felszínéről a radihoz, míg vízhűtésnél víz a hőközvetítő közeg. A különbség max. a radiátor mérete és elhelyezése. A levegő áramlása teljesen más dolog, azt úgy változtathatod, ahogy a házad és az adott hűtés elhelyezése lehetővé teszi.

    De ismét: léghűtésnél is nagyjából bármerre lehet terelni a levegőt. Szóval igen, továbbra is tartom, hogy tök mindegy, hogy egy átlagos gamer gép 300-400W-ot hőtermelését vízzel vagy levegővel hűtöd. A hőérzetedet nem ez befolyásolja...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák