Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    Azért ez már elég régi hír.

    Egyébként az Intel eddig is igénybe vette a TSMC szolgáltatásait, ha az érdekei úgy kívánták, szóval ebben azért nincs olyan nagy újdonság. Nagy valószínűséggel a 945-ös északi hídakat és az ich7-es déli hídakat is a TSMC gyártja már jó ideje, nem túl valószínű hogy az Intelnek még lennének 90 vagy 130nm-es gyártósorai.

    A Langwell déli híddal kapcsolatban pedig nem a gyártástechnológia az oka hogy az Intel a TSMC-t választotta, 65nm-es gyártósokkal még rendelkeznek, van bőven kapacitás. Viszont a SoC-eknél a megrendelők egyedi igényeit is ki akarja elégíteni. A Langwell-nek egyes részei üresen vannak hagyva hogy a megrendelők oda pakolhassák egyéni igényeik szerint kiválasztott ASIC komponenseiket.

    Ezért fordult az Intel egy foundryhoz, mert ez tipikusan az ő szakterületük. Az Intel ahogy az AMD is kevés számú chipet gyárt igen nagy gyártásási volumenben. Ezzel szemben egy foundry szakterülete ennél jóval szélesebb kört fed le. Ott igen nagy számú chip gyártása folyik, közülük van olyan is aminek a gyártása viszonylag kis volumenű. Szintén meg kell felelni annak a követelménynek hogy a megrendelő hozza magával az ASIC IP-ket amiket rajta szeretne látni a legyártandó chipeket és ezeket az igényeket is ki kell tudni elégíteni. Ez igen komoly infrastuktrális háttért kíván és ennek megfelelő szakértelmet.

    Mivel az Intel tipikusan egy nagy volumenű sorozatgyártó, nem éri meg nekik az hogy forrásokat és szakembereket különítsenek el olyan kisebb voluemenben gyártandó chipekre, ami számukra sosem térülne meg. Ilyenkor kell egy foundry szolgáltatásait igénybe venni, akik erre szakosodtak és ebből élnek.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Male #4 üzenetére

    Több oka is van. Az első és legfontosabb, a GF nem rendelkezik 65nm-es bulk gyártástechnológiával, sőt még 45nm-essel sem fog 2011-ig. A TSMC viszont 500 nm-tól 40 nm-ig igen széles repertoáron elégíti ki a megrendelői igényeit. A másik az a tapasztalat és szakértelem ami az ilyen igény szerinti chipek gyártásához kell. E téren a TSMC-nek évtizedes tapasztala van, míg a GF-nek gyakorlatilag semmi. Ők még zöldfűlűk, akiknek bele kell még tanulnia ebbe a szakmába és tapasztalakot szereztni.

    Látszik is a GF üzletpolitikáján hogy nem is igazán akarnak olyan foundryvá válni mint a TSMC, igen kiterjedt ügyfélkörre aki nagyon sokféle chipet gyártat. Inkább úgy néz ki hogy szeretnék hogy inkább nagyobb AMD méretű szerződéses partnerek gyártassanak náluk hasonlóan nagy volumenben kevés variációt felvonultató termék kínálatot. Vagyis gyakorlatilag inkább azt szeretnék inkább folytatni, amit eddig is tettek, ezért inkább olyan ügyfélkört szeretnének a megrendelők táborában látni akik hasonló módon gyártatnak chipeket mint ahogy az AMD is tette. Így kevésbé kell igazán foundrysodni.

    Nagy valószínűséggel azért is voltak anno hírek arról hogy a GF meg akarja venni a Charteredet mert jól jött volna nekik egy tapasztalatokkal rendelkező foundry, ahol azért a kisebb volumenű, egyedibb megrendeléseket is el tudták volna végeztetni. Meg azért is jó lett volna mert így három kontinensen is ott tudnának lennie gyártókapacitással, miután a USA gyár már felépült. Persze azóta már a TSMC részéről is olvasni a hajlandóságot hogy megvenné a Charteredet. Ők szerintem ezt inkább csak azért tennék hogy megakadályozzák a GF-et az előbb vázolt terjeszkedési terveiben, persze hasonlóan piacot is vennének vele ahogy a GF is szeretné. A Chartered pedig gondban van, a harmadik számú foundry anyagilag nem túl erős, a jővőbeli gyártástechnológia fejlesztések beruházásai is akadoznak. Elég nagy az esély hogy idővel a piaci konszolidáció áldozatává válik.

  • shabbarulez

    őstag

    A 3. generációs Atom chipeknél(Medfield) pedig már nem lesz különálló déli híd, hanem minden egyetlen chipbe lesz integrálva. Az Intel 18 féle ilyen 32nm SoC változatot fejleszt különböző piaci területeket megcélozva. Gondolom ezen chip variációknál előzetesen felmérték hogy lesz-e kellő volumenű kereslet, ami mellett megéri a saját fejlesztés és gyártás. Az ezektől eltérő, megrendelői igény szerinti kialakításokkal viszont már nem akar az Intel saját maga foglalkozni, azokra már nem akar többlet erőforrásokat áldozni. Ezért azok a chipek átkerülnek a TSMC-hez bérgyártásba. Persze ez a legyártott Atom chipeknek egy kisebb részét fogja jelenti, a legtöbb Atom chipet továbbra is az Intel maga fogja gyártani. Akár még az is megtörténhet hogy ezen ügyfél által összeállított SoC-eknél a TSMC pl. 28nm half nodeot fog alkalmazni, ha ezt sikerül megoldaniuk.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Tifosi87 #11 üzenetére

    Elég széles egy nagyobb foundy megrendelőinek köre. A szórakoztató elektronikai eszközöktől: távirányó, tv, hifi, dvd lejátszó, mp3 player, a háztartási eszközök: mosógép, micro elektronikai részie, a hálózati eszközök: switch, router, wireless a sohotól a core networkig, mobilnál ugyanígy a bázisállomástól a mobilkészülékeig, gyógyászat, energetika, gépjárműipar, stb,stb. IC-k sok mindenbe kellhet. Van ahol a versenyképességhez a legmodernebb gyártástechnológiát kell alkalmazniuk a gyártóknak, van ahol elég a régebbi is, van ahol pedig a sokkal régebbi is elegendő. A gyártóknak versenyképes terméket kell gyártaniuk, ami az erős piaci versenyben megállja a helyét, de e mellett ugyailyen fontos szempont a költségek minél alacsonyabb szinten tartása. Ha ez egy sokkal régebbi, olcsóbban hozzáférhető gyártástechnológiával is kivitelezhető, akkor azt fogják választani, nem erőltetik a legmodernebbet.

    A TSMC-nek a legutóbbi 2009Q2-es eredményei szerint így oszlott meg a bevétele, egyes gyártástechnológiák szerint csoportosítva.

    45nm 1%
    65m 28%
    90nm 23%
    110/130nm 13%
    150/180nm 23%
    250/350nm 9%
    500+nm 3%

    Főbb almazási területek között meg ilyen a megoszlás:

    számítástechnika(computer) 28%
    távközlés, kommunikáció(communications) 45%
    szórakoztató elektornika, háztartás(consumer) 21%
    ipari, egyéb(industrial/others) 6%

Új hozzászólás Aktív témák