Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • doooo

    veterán

    válasz doooo #38 üzenetére

    Ja és ha már eljutottunk odáig, hogy van egy nyamvadt reaktorunk, akkor a "tiszta energiáját" a lakosság javára fordítjuk. Nem pedig egy rohadt, értelmetlen, "bolygóromboló" kriptobányát nyomunk a szomszédságába.

  • NomadND1

    senior tag

    válasz doooo #38 üzenetére

    :R
    Rettentően kevesen gondolnak bele, vagy tudják/akarják felfogni a használt fűtőanyagok és a működéssel kapcsolatos kockázatokat. Jelenleg három olyan potenciális hely van, ami hosszútávú környezeti katasztrófát okozhat. Az első kettőt szerintem mindenki ismeri, a harmadik [ez] Itt nem is fűtőanyag, hanem a kísérleti atomrobbantások után a szennyezett talaj egy része van elraktározva. 25 éven belül két atomerőmű katasztrófa volt. Ez rengeteg.

    Átlagosan 20 évente foglalkozni kell(ene) mindhárommal, de az emberek nagy része csak az orra tövéig lát. Lemegy a generációja és gond megoldva, majd foglalkozik vele más.
    Lehet viccesnek hangzik (pedig nem az), de a végítélet órája nem véletlenül áll 23:58-on.

    #35: Igen, a földben jó helyen van, természetes környezetében. A felvilágosult országok nem véletlenül állítják le az atomerőműveket és állnak át alternatív áramtermelésre.

  • dkess

    őstag

    válasz doooo #38 üzenetére

    Az atomenergia pont az egyik legkiforottabb dolog - vagy 7 évtizedes tapasztalat van mögötte. Nem ideális - nem, nem az. A Paks 2 mitől is lenne elavult? Milyen alternatívájuk lenne? Csupa még sokkal jobban "elavult" dolog - ráadásul "heroinárban" ...

    Miért is nincs rájuk szükség? A tervezett befejezésük pillanatában vagy 9,6 GW (ez bődületesen sok) beépített erőművi teljesítmény fog hiányozni a rendszerből. Legalábbis akkor, ha az elektromos autózást kivesszük a képletből. Amennyiben lesz (és úgy néz ki lesz), akkor sokkal több. Gyakorlatilag Paks 2 -n túllépve már valahogy erre kellene koncentrálni, hogy ezt miből oldjuk meg. A másik sajnálatos tény, hogy adottságainkból kifolyólag az atomenergián kívül olyan sokminden egyéb lehetőségünk meg nincsen. Hidd el, én lennék a legboldogabb, ha nem így lenne ...

  • dabadab

    titán

    válasz doooo #38 üzenetére

    CO2-t mindig ki lehet vonni a levegőből

    Aha, tökre látszik, hogy ez milyen remekül sikerül.

    a többi sem olyan, aminek olyan hosszú távú, és olyan komolyságú következményei lennének, mint a radioaktív hulladékoknak

    Igen, az, hogy ott a nem túl sok hulladék a földben és nem csinál semmit, az tényleg sokkal komolyabb, minthogy a komplett bolygó klímáját sikerült felrúgni.

    Komolyan, hogy a fenébe lehet ENNYIRE elszakadni a nyilvánvaló tényektől?

    DRM is theft

  • dabadab

    titán

    válasz doooo #54 üzenetére

    Ha az a feltételezési alap, hogy mágikusan előkerül valami módszer, amivel megkötjük a CO2-t, akkor azt is simán lehet feltételezni, hogy csinálunk breeder reaktorokat, amikben feldolgozzuk a nukleáris hulladékot.

    Sőt, ez lényegesen hihetőbb feltételezés, sőt, arról sincs szó, hogy amíg nem sikerül megoldani, addig folyamatos környezeti katasztrófa van.

    Az a helyzet, hogy a nukleáris energia Csernobillal együtt is sokkal-sokkal-sokkal környezetbarátabb, mint kb. bármi más, amit ismerünk.

    DRM is theft

  • fatal`

    titán

    válasz doooo #54 üzenetére

    A szénerőművek miatt évente több ember hal meg, mint az atom miatt eddig összesen.

    A hatékonyságról nem is beszélve. Jelenleg nincs értelmes alternatív az atomenergiára, ami ki tudná elégíteni az egyre növekvő energiaigényt (és nem számoltam a bányászkodós agyament baromsággal és az elektromos autókkal a fosszilis helyett).

    [ Szerkesztve ]

  • ukornel

    aktív tag

    válasz doooo #54 üzenetére

    "Ott a fúziós reaktor pl. "

    Őőő....
    Pontosan hol is, kérném szépen? :F
    Sajnos még annyira K+F fázisban van a téma, hogy 2035-40 előtt biztosan nem is fog kiderülni, hogy valaha túl fog-e jutni ezen :(

  • dkess

    őstag

    válasz doooo #52 üzenetére

    A Dunánál nem is az alacsony vízállás a gond, hanem a változó vízállás. Még annak ellenére is, hogy e szempontból elméletileg ez lenne a "legstabilabb folyónk". Ugye nyáron kevesebb a víz meg melegebb is - egyik sem kedvez túlzottan hűtés szempontjából ... Ugyanakkor nem "mission impossible" a megoldása.

    Igen, én is hallottam, hogy amennyiben másik EU tagállamban (pl. finnek) valósul meg ugyanilyen reaktor akkor az egyenlő: "demokrata erőmű". Amennyiben nálunk, akkor az nem is lehet más csak: "diktatúra erőmű" ... :) Amennyiben a másik EU tagállamban a megvalósulást követően az a Roszatom tulajdonába kerül akkor az nem okoz oroszfüggést - sőt nagyban segíti az energiasemlegességet, ha nálunk az erőmű saját tulajdonba kerül, akkor az viszont oroszfüggést okoz ...

    Komolyan, pont mint a gáznál. Északi áramlat 2 -n demokrata gáz jön és azt elégetve a tervezett gázerőművekben az orosz függést nem okoz, meg különben is annyira zöld. Amennyiben hozzánk jön gáz, akkor oroszfüggés, meg diktatúra gáz ... Komolyan mondom - hagyjuk ezt a gondolatmenetet ...

    Igen, importra szorulunk áramból. Nem is kevéssel. A jövőben is így lesz ez még Paks 2 -vel együtt is. Ezt írtam is a hsz -emben amire válaszoltál. Ugyanakkor pont az okozna nemzetbiztonsági meg energiafüggetlenségi problémákat, ha nem foglalkoznánk ezzel illetve további megoldásokkal is ...

    Szél. Mekkora szél is van most ebben a pillanatban? 5 km/h (megnéztem). Érzésre ennyi sincs ... Januárban, februárban még ez sincs. Úgy nagy általánosságban pedig a "nudli" kategória. Mondjuk abban igazat kell adnom, hogy a madarakat viszont frankón darálja lefele folyamatosan. Azaz "szélnagyhatalom" sem vagyunk. A megújulókkal kapcsolatosan az összes problémát fel sem sorolnám (igen, a grid -re gyakorolt hatásaival egyetemben), mert regény lenne belőle ... A geotermikus arra jó, hogy egy-egy párezres kisváros melegvizére és fűtésére rásegítsen - másra nem. Másfelől a talajra a visszahatása brutális - csak mértékkel szabad. Nap: este nem süt. Télen sem. Általánosságban amikor kellene akkor sosem, amikor meg baromira nem kellene, akkor meg nagyon. Stb. stb.

    CO2 kivonás légkörből. Ilyen nincs. Legalábbis jelenleg értelmezhető mértékben. A növénytakaróval (+ planktonok egyebek) ezt nem oldod meg. Ui. ez maximum pufferelni képes a dolgokat - azt is csak egy kis keretek között. Másfelől nem is tűnik úgy, mintha a világban lenne előrelépés e tekintetben. Mivel a CO2 témában a fosszilis eredet jelenti a problémát, akkor adja is a megoldás, hogy oxigéntől elzárt módon (pl. ha egy fa szabadon korhad el, akkor exoterm reakció eredményeként CO2 visszakerül a légkörbe) pl. kőolajt állítunk elő és visszapumpáljuk a földbe (fun fact - a gáztározók hasonló elven működnek, persze csak a pumpálás része). Ha már szóba kerültek a felezési idők, akkor összehasonlításként: csak 1–2 millió év és készen is vagyunk a megoldással. Ugyanakkor ez a szituáció? Dehogyis - mindenki gőzerővel bányássza az olajat meg a gázt.

    Ugye szóba került (más által), hogy a pazarlást kellene megszüntetni. Az egy dolog, hogy a fejlődő világra semmilyen ráhatásunk nincs. Nomeg a nagyhatalmakra se sok. Ugyanakkor mégiscsak "pikáns" dolog ezzel jönni egy "bányászással" kapcsolatos cikk alatt. Persze kétségkívül ez lenne a megoldás - a legzöldebb energia a fel nem használt energia. Nincs új a nap alatt ...

  • dabadab

    titán

    válasz doooo #88 üzenetére

    Tudsz-e bármi más, kicsit is alátámasztott számot mondani ahelyett, hogy hőbörögsz?

    DRM is theft

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz doooo #54 üzenetére

    Lassan befejeződik az ITER építése és elkezdődhet a komoly tesztelés, fúziós kutatás benne. Az ottani eredmények alapján lesz majd egy újabb fúziós kísérleti reaktor tervezve és megépítve ahol már a folyamatos üzem tesztelése fog zajlani. De ezek évtizedes átfutású dolgok, aki most fiatal, az még talán megéri a fúziós kor hajnalát.

    Addig is mire bármi is lesz a fúziós dolgokból, addig továbbra is nukleáris reaktorok lesznek, mert nincs alternatívájuk. - De több országban zajlanak építkezések és kutatások a tórium alapú reaktorok üzembe állítására (már az 50-es években működött ilyen kísérleti reaktor, csak utána a polcra került a téma), mert bár vannak pl. anyagtechnológiai kihívásai a technológiának, de számos komoly előnnyel rendelkezik a hagyományos reaktorokhoz képest, pl. nem tud egy újabb Csernobilt okozni és nagyságrendileg kevesebb nukleáris hulladékot termel. Ha érdekelnek a részletek, akkor pl. Kirk Sorrensen nevére keress rá a youtube-on.
    Elég biztos vagyok benne, hogy ezek a reaktorok előbb jönnek be a képbe, mint a fúziós reaktorok, amiknél még nem is biztos, hogy rentábilis módon kivitelezhetőek.

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • dkess

    őstag

    válasz doooo #82 üzenetére

    Bár ezt "biológiai/kémiai/fizikai" témakörrel kapcsolatosan nem fejezted be a mondatot, de javaslom akkor olvasd el a hsz -emet még egyszer. Adott esetben a témában is olvasgathatnál - úgy könnyebb lenne ...

    Pont az ország érdekérvényesítési képességei miatt szükséges a diverz forrásokból álló energiapolitika. Ezt csináljuk most. Úgy ahogy tudjuk - úgy ahogy engedik. Az amit korábbi hsz -edben említettél, hogy kizárólag importból fedezzük az áramigényt (vagy akár a gázt is vehetnénk a németektől), akkor instant lehúzhatnánk a rolót. A legkisebb gondunk lenne, hogy az első áram- és gázszámla x5 lenne ...

    Az atomerőművet jelentős orosz többséggel természetesen Ők viteleznénk ki természetesen. Amennyiben pl. egy-az-egyben meg tudnánk építeni magunk, akkor persze mi csinálnánk. Mi ezzel a gond? Amennyiben francia vagy USA erőmű lenne, akkor nem így lenne? A finanszorással kapcsolatban - ha tudsz jobbat írd le. Nyilván akik kimaradtak, azoknak az volt a bajuk vele. Pl. amint kizsarolták, hogy legyen nyugati részvétel is - máris elfogadottabb lett a dolog ott nyugaton is. Az osztrákoknak is az volt a gondjuk, hogy túl olcsón termel és ilyenformán t@kön rúgja a zöld projektjeiket. Persze nem is attól féltek elsősorban, hogy külföldre adjuk, hanem, hogy nem kényszerülünk átvenni Tőlük a "szarjukat" ...

    Mátrai Erőműt hagyjuk ki az atom témából. Miért hogy tudod, hogy lesz a Paks 2? Talán Roszatom tulajdonban lesz és az oroszoktól veszünk áramot?

    Továbbá külön tetszenek ezek a "tiltsuk be az atomerőműveket" mentalitás meg az ehhez hasonló "megoldások". Ugye ezeknek konkrétan nulla realitása van. Alternatíva nulla. MAradjunk a realitások talaján ...

  • ukornel

    aktív tag

    válasz doooo #67 üzenetére

    Nem tudom, mennyire vagy képben, ezért lehetséges, hogy nem ment át, hogy mire céloztam.
    Értem én, hogy "jobb", meg "ez a jövő", de az a kérdés, hogy reális-e?

    Dióhéjban:
    1.) A lézeres magfúzió útja több évtizedig őrületes tudományos és pénzügyi erőfeszítés után úgy tűnik zsákutcának bizonyult. Senki sem bízik már abban, hogy az alapkutatás szakaszon valaha is túljutna.
    2. a) A legígéretesebb fúziós technológiának már több évtizede a tokamak látszik. "Hamarosan" megépül az ITER, ami akár több 100 MW (hő)teljesítményt is le fog adni. A baj csak annyi, hogy az ITER fő küldetése továbbra is K+F, pl. annak felderítése, hogy ebben a léptékben tudják-e kezelni a mágneses plazma instabilitás problémáját. Ha nem, akkor sajnos ez az ígéretes technológia is megy a kukába a lézeres után. Ha viszont sikerül, akkor a következő lépés annak demonstrálása, hogy lehetséges folyamatos, termelési célú erőművet építeni (DEMO). Ehhez számos anyagtudományi problémát kell megoldani, hiszen a szerkentyűnek 365/24-ben kell majd állnia a rendkívüli röntgen- és neutronfluxust. Ezen problémák megoldása szintén még alapkísérlet fázisban botorkál...
    De legyünk optimisták, mondjuk hogy a DEMO is sikeresen vizsgázik, és kijelenthetjük, hogy létezik működőképes fúziós technológia. Ezután következik az utolsó buktató, az üzleti versenyképesség kérdése. Ha nem sikerül elfogadható költségszintre faragni a technológiát, akkor senki sem fog ilyen erőművet építeni.
    A további probléma az egész vízió időbeli kifutása. A jelenlegi, optimista ütemtervek (melyekben már most is fél évtizedes csúszás van) szerint is csak 2050 után kezdődhet meg az első kereskedelmi fúziós reaktorok építése, tehát kb. 2070 előtt semmilyen számottevő hatásuk nem lesz az áramtermelés szerkezetére. Ennél sokkal hamarabb, és sokkal megbízhatóbb módon kellene valamilyen karbonsemleges megoldás.
    2. b) Az egyéb mágneses összetartáson alapuló technológiák (sztellarátor, és tsai) a tokamakhoz képest jelentős lemaradásban állnak a K+F fázisban.
    3.) A hidegfúzióra és az egyéb csodamódszerekre nem is érdemes szavakat vesztegetni, ugye?
    . Összefoglalva: félő, hogy a békés fúziós energiatermelés az örök, megvalósulatlan ígéret marad. De még ha minden jól is menne, innentől számítva még legalább háromnegyed évszázadig nem fog jelentősen hozzájárulni az áramtermelés "kizöldítéséhez".
    Ez így ábrándnak tűnik, mintsem reális jövőképnek. :O

    A magam részéről sokkal járhatóbb útnak tartom a gyorsreaktorokat (fissziós, szaporító). Előrehaladott K+F, viszonylag olcsóbb üzemanyag (tórium, vagy akár U238), a jelenlegi technológiák jelentős része kis módosítással újrahasznosítható, stb. Ezzel viszont talán a pénzügyi szakaszban van a legnagyobb probléma. Senki sem mer jelentős összeget invesztálni a fejlesztésbe/építésbe, mert a politikai/PR/biztonsági ingoványon olyan nagy a bizonytalanság. :((
    Az amcsik a világ legnagyobb U238 készletén ülnek, amiből kb. az emberiség teljes energiaigényét ezer évig fedezni lehetne gyorsreaktorokkal, ők meg lőszer, meg páncélzat anyagaként (szegényített urán úgymond) "hasznosítják" :W

    A napkohós hidrogéntermelésen alapuló H2 gazdaságban ugyancsak több fantáziát látok, mint a fúzióban. Nem kell hozzá új fizikát, meg űranyagokat felfedezni.

    A legértelmesebb, legjobb (nyilván járhatatlan) út persze a fogyasztás mérséklése lenne. Erre a "Homo Sapiens Sapiens" (a teremtés koronája, a törzsfejlődés csúcsa, ahogy tetszik)
    sajnos képtelen.

  • arnyekxxx

    veterán

    válasz doooo #88 üzenetére

    Nagyon aranyos az a 9000-es szám Csernobil mellett.

    gondolom tudod cáfolni (greenpeaces mindenki csernobil miatt hal meg 86 óta nem ér)

    Persze, tudom, minden ennél nagyobb csak becslés...

    a 9000 is becslés, a közvetlen halál nemzetközi felmérések szerint 59 fő.

  • arabus

    addikt

    válasz doooo #88 üzenetére

    Igen,ők nem számolják azt a 60000 sugárfertőzöttet amit csernobil okozott Európában és azt a 160000+ sugárfertőzöttet akik 100 mSv-nél nagyobb dózist kaptak Fukusimánál.
    És még a vizet csak most engedik ki.
    A keletkezett kórium pedig majd a jövő nemzedékek gondja,amit a természetnek nem sikerült előállitani de az embernek sikerült.Úgy is hivhatjuk az örökkévalóságig folyó halál.

    Xeon Platinum 8468,Ryzen 7500F,Gigabyte B650M K,Xeon Phi,i9 7960X,i9 7920X,Xeon w2135,Gskill royal 4400,Gskill Trident Z,Pico 4,Red Devil 7900XTX,Asrock W790 WS,Fury Pro RDIMM 6000,Z590,Intel Cryo,Intel 11900F,Ryzen 5600,Radeon 7600,Radeon 6800...

  • dkess

    őstag

    válasz doooo #119 üzenetére

    "Azt írtad, hogy újra (m)agyar tulajdonban lesz (az a valami, amiről beszéltél)."

    Na ilyet nem írtam. Még csak hasonlót sem - még a leghalványabb "ráutalást" sem. Innentől vérzik az érvelésed a Mátrai Erőmű idecitálásával egyetemben ...

    " "Az amit korábbi hsz -edben említettél, hogy kizárólag importból fedezzük az áramigényt (vagy akár a gázt is vehetnénk a németektől), akkor instant lehúzhatnánk a rolót."

    Ilyet nem írtam szerencsére."

    Nem pontosan ezt írtad - e tekintetben megkövetlek. Ugyanakkor írtál egy ilyet:

    "Így is, úgy is importra szorul az ország, ez nem fog hirtelen energia-nagyhatalommá tenni itt senkit sem. Másrészről viszont igenis van lehetőség egyéb dolgokra is. Például a jelenleg szinte betiltott szélerőművek építésére."

    Ebből viszont lényegében levezethető amit írtam. Ui. igen, jelenleg is jelentős importra szorul az ország. Amiről szintén volt szó, hogy Paks 2 megépülését követően - amennyiben elektromos autózással nem számolunk akkor - 9,6 GW beépített erőművi teljesítmény hiányozna ...

    Namost, a "nem kell Paks", mert így is, úgy is importra szorulunk az azt jelentené, hogy 2038 -ra amikor mind a négy jelenlegi Paks blokk terv szerint elbontásra kerül és nem lenne helyette semmi. Ehhez hozzáadva az áramigény jelentős növekedését, akár elektromos autózással (zárójelben: ki tudja, hogy mi lesz akkor a Mátrai Erőművel stb.), akkor eljutunk oda, hogy amennyiben nem az "utolsó kapcsolja le a villanyt" esetét akarjuk gyakorlatilag csak az import marad. Ami érthető okokból ultra-gáz lenne. A szélkerekek (meg egyebek) meg semmilyen tekintetben nem képesek kiváltani egy ekkora teljesítményű zsinórerőművet. Nálunk meg pláne nem ...

  • arnyekxxx

    veterán

    válasz doooo #125 üzenetére

    Nem igazán olvastam tőled megválaszolandó kérdést. Azon, hogy játszod az értetlent nincs mit megválaszolni. Én adatokat számokat irok te/ti meg beszéltek minden másról forrás nélkül hit alapon.

    Ez viszont elkerülte korábban a figyelmem
    Például a jelenleg szinte betiltott szélerőművek építésére.

    Persze lehetne még jobban szétbaszni a hálózatot teljesen összevissza termelő erőművekkel, elvégre az ablakos tótnak is hiányzik a hanyattesés.

    Így termeltek az áramtermelésre legkevésbé alkalmatlan helyre telepített szélerőművek Magyarországon az elmúlt héten/hónapban

    ismétlem, ezek a LEGJOBB helyre telepített magyar erőművek, ennél csak szarabb adottságú területek vannak az országban. Komolyan úgy gondolod, hogy ezekre kellene az ország áramellátását bízni? Még egy adat, telepitve kb 350MW szélerőmű van, ehhez képest egy hónap alatt pár percre szaladt fel a teljesitményük 200 fölé, legszebbek azok a szakaszok amikor negativban vannak mert szélcsendben a szélerőmű áramot fogyaszt.

    [ Szerkesztve ]

  • dkess

    őstag

    válasz doooo #124 üzenetére

    Akkor az "újrát" te raktad hozzá ... Értem. A kérdés már csak az mi alapján illetve miért gondolod "másképp abszolút értelmezhetetlen" -nek? Neked ugye nem magyar az anyanyelved illetve még nem régóta tanulod a nyelvet?

    Ezzel kapcsolatban nem kérdeztél semmit - pláne nem szépen. Ezt mégis, hogy gondoltad - kétszer kerül magyar tulajdonba?

    "Nem kerül semmi saját (mármint magyar/magyar állami) tulajdonba, mert semmi sem volt eddig más tulajdonában."

    Ezt kielemzed magadnak, hogy miért gáz ez a mondatod? Akár a vessző előtti rész önmagában? Avagy a vessző utáni résszel együtt értve, mint indoklás? Most hagyjuk a Paks -ot kicsit és gondoljunk egy zöldmezős beruházásra - mondjuk ekkor nem kerülhet valaki/valami tulajdonába a megvalósult projekt eredménye, mert előtte nem volt más tulajdonában? Avagy hogy érted ezt?

    "Az orosz függésnek az nem feltétele, hogy még névlegesen is az ő tulajdonukban legyen az adott objektum."

    Ezzel ellentétes értelmű dologra a leghalványabb utalást sem tettem - ugyanakkor nem tudom, hogy ez hogy kerül ide ...

  • arnyekxxx

    veterán

    válasz doooo #136 üzenetére

    ekkora hatalmuk van ezeknek a "sötétzöldeknek"

    Bős-Nagymaros mond valamit? Vagy a nem megépített Nato lokátor? Vagy a nem létező zempléni tárolós erőmű?

  • dkess

    őstag

    válasz doooo #135 üzenetére

    Nos, ha én személyeskedni kezdek, akkor azt észre fogod venni - azt garantálom. Úgy egyébként, amikor jól belekevered magadat valami bődületes marhaságba, akkor melyikünk is kezd neki "fröcsögni"? Hát nem én - ugye?

    Az. hogy "tulajdonba kerül" valami az nem jelenti feltétlenül sem azt, hogy "kétszer kerül tulajdonba" vagy, hogy "újra tulajdonba kerül" ...

    Egyfelől tud úgy valami "tulajdonba kerülni", hogy volt előzőleg más tulajdonosa - pl. veszel egy zsemlét a boltban. Ugyanakkor pl. egy zöldmezős projektet követően hogy kerül tulajdonba a projekt eredménye? Majd nézz utána ...

    Milyen atomlobbi? Az, hogy valaki rámutat itt-ott a sok sületlenségre amit leírsz, attól senki nem lesz atomlobbista. Egész egyszerűen azt kell tudomásul venni, hogy nálunk nincsenek se hegyek (pl. nagy esésű folyók), se szén, se kőolaj- és földgáz, se semennyi erdők (több GW -os fatüzelésű erőműnek például) stb. Megújulókból is igen korlátozottak a lehetőségeink, másfelől ezek nem is használhatóak mindenre. Ráadásul már a jelenlegi nagy arányú import mellett még hamarosan megszűnik a 2 GW -os Paks 1 ... Amikor 10 GW -os nagyságrendről beszélünk (aminek "szabad szemmel is észrevehető" részének zsinóráramnak kellene lennie) - oda nem lesz elég pár napelem, meg szélkerék ... Egyébként megújulókból egészen jól állunk jelenleg is a természeti adottságainkhoz viszonyítva. Persze azt is érdemes lenne érteni, hogy mire jó és mire nem ...

    A "szélerőművek betiltása" sem azt jelenti, hogy akkor "megújulóból, akkor "senki sehova". Egyszerűen annyi, hogy kategórián belül máshova lett tolva a hangsúly. Pl. a nagy tiltások közepette épült pár "emberes" naperőmű stb. stb.. Örülök, hogy segíthettem ...

    A "tározó erőművekről" pár gondolat. Ezek nem erőművek tulajdonképpen. Brutális veszteségek árán (nesze neked "energiahatékonyság") képes nemzetgazdasági szinten minimális, elhanyagolható mértékben némi pufferhatást (tüskéken simítani nagyon picit) kifejteni. Adott esetben jókora negatív környezeti hatással. Annyi pénzből amennyibe egy ilyen kerülne meg lehetne "normális" erőművet is építeni, mely elektromos energiát (stb.) termel és e mellett szabályozó szerepkört is vállalhat hatékonyan. Akkor melyik legyen főnök?

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák