Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Alogonomus

    őstag

    válasz Petykemano #4 üzenetére

    Az Intel 4 a jelenlegi álláspont szerint a Meteor Lake processzorokban debütálhat talán már jövőre, viszont azoknak már a 3 nm-es Zen 5 processzorokkal kell versenyezniük majd. Az Intel 4 lesz nagyjából az utolsó esély az Intel számára, hogy ne csússzon vissza a második pozícióba, viszont sokat elmond, hogy az Intel állítólag bejelentkezett a TSMC 3 nm-es gyártósorára, vagyis az Intel 4 valószínűleg messze áll még a sorozatgyártástól.

    Látványos ugrás volt az Alder Lake az asztali kategóriában, ezért is várták sokan tőle az Intel új sikerkorszakának a kezdetét, de az is látszott, hogy az E-core ellenére - sok aktív mag esetén - nagyon megugrik a fogyasztása, ezért komolyabb szerverprocesszor nem készíthető belőle. A néhány magos asztali kategóriában még kezelhető volt a nagyjából másfélszeres fogyasztása, de már egy Zen 2 Threadripper is elérhetetlen távolságra volt a 12900KS számára. A remélhetőleg idén érkező Raptor Lake is még csak az Alder Lake továbbcsiszolása lesz, így várhatóan a Raptor Lake sem lesz valós ellenfél a Threadripper kategóriának, főleg nem az Epyc kategóriának.

    Az, hogy az Nvidia a Sapphire Rapids processzort ajánlja a saját gyorsítói mellé, az részben az "ellenségem ellensége a barátom" elv alapján történhet, részben pedig azért, mert aki AMD processzort vesz, az valószínűleg úgyis AMD gyorsítót is vesz, hogy az AMD saját belső megoldásait (például az Infinity Fabric valamelyik verziója) bevethesse a plusz teljesítmény érdekében. Szerverszinten az Nvidia csak az Intel erőre kapásában bízhat, mert az AMD biztosan a saját gyorsítóit fogja javasolni (akár bundle formájában is) a processzorai mellé. Az AMD ráadásul főleg a szerverek piacára koncentrál, mert ott lehet nagy haszonkulccsal értékesíteni.

  • arty

    veterán

    válasz Petykemano #11 üzenetére

    "Az Alder Lake remek architektúra (eltekintve esetleg a sokak által nem kedvelt hibrid megközelítéstől) Azért fogyaszt sokat, mert az Intel túlhajtja, kisajtolja belőle az utolsó százalékokat is. Ha nem hajtaná az Intel a csíkokat, akkor fogyasztás szempontjából is kellően jó lenne. Érdemes megnézni, hogy általános felhasználás, játék közben az ADL nem fogyaszt kiemelkedően sokat.
    Azért hajtják túl, hogy megfogja az 5950X-et. Szerintem kár az erőfeszítésért, de az azért megmosolyogtató kijelentés, hogy emiatt ne lenne alkalmas (a Golden Cove) szerverprocesszornak."

    Jah, "remek", ha nem hajtod egész használható :D Csak ne hajtsd meg.... node a/egy szerverprocesszor az nem a játékok alatti nudli terhelésen megy, hanem akár maxon, tartósan. Szóval nem teljesen értem a levezetésed, miért is lesz alkalmas akkor a "csak nem terhelve jó" intel cpu.

    Eleve: az 56 mag alapján arconcsúszást vizionálok (legalább a 64 meglehetett volna, de látszik hogy ígyis üveghangon hajtják amilyük van és lám, még 8 mag nem fért be sehova (vagy letiltás az ok?)).

    "ugyanitt hazájából elüldözött nigériai herceg aranybányájának tulajdonjogát megtestesítő NFT jegyezhető."

  • tasiadam

    veterán

    válasz Petykemano #11 üzenetére

    Az alder jo moka, de egyedul a jatekosok miatt hibrid. Nincs pl hibrid es nem is valoszinu, hogy pesz hibrid szerver proc. De siman lehetne akar nagyok sok e magos CPU ami hozza a regebbi scalable xeonok erejet (skylake IPC lenyegeben). Ehhez kepest csinalnak talan atomos jelolesu integralt xeonos lapokat e maggal, mig szerverben csak es kizarolag P lesz. Mi ertelme igy a hibridnek asztali gepekben, ha az ember nem tudja kihasznalni?

    Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

  • Alogonomus

    őstag

    válasz Petykemano #15 üzenetére

    "Ha az utolsó nehányszáz MHz-et (MT) elengedték volna, lehetett volna jó fogyasztása is, de akkor nem sikerült volna megszorongatni az 5950X-et."

    Nem csak a csúcskategóriában fogyaszt többet az Alder Lake. Az alsóbb kategóriákban is az az utolsó néhányszáz MHz kell az erősorrend élére jutáshoz, viszont attól nagyon elszalad a fogyasztása is. Non-K modellek gyengébbek a versenytársnál, K modellek pedig többet esznek a versenytársnál.
    Asztali viszonyok között nem akkora gond a fogyasztás, csak komolyabb hűtőt kell rátenni. Komolyabb szinteken viszont fix hűtési kapacitáshoz kell igazítani a processzort. Ezért már a Threadripper termékek is magszámtól függetlenül fixen 280 wattosak. Korlátozott fogyasztás esetén pedig az Alder Lake a Zen 3 modellekhez képest gyengébben teljesít.

  • sb

    veterán

    válasz Petykemano #9 üzenetére

    FP vagy más, intenzív terhelésnél a TDP miatt vesznek vissza órajelben, nem? Ez ST tesztre nem hiszem, hogy reális. Már ha ST tesztből mérik az ST teljesítményt, de az is úgy normális.

    Biztos, hogy van vmi szűk keresztmetszet, a többi érvben ami inkább marketing oldalú, én nem hiszek. Szerintem irreális, hogy az "upto"-nál jóval gyengébb értéket mondjanak be bármilyen okból.
    Akár azért mert mondjuk 1db teszt (CB) kevésbé jól reagál, akár pont fordítva: mert egy sw csomagon tesztelik és nagyobb az eredmény szórása több sw-n. Akár azért amit S_x96x_S írt: ha termékből fednek le többféle paraméterűt a mérésekkel.
    Szerintem egyik esetben sem menne senki legalább egy átlag, de inkább vmi szebb eredmény prezentálásától a rosszabb irányba.

    @Alogonomus
    Én nem láttam, hogy a nem K-s Alder gyengébb lenne. A K valóban túl van tolva, ott elszáll a fogyasztás, alatta 4-500MHz-el már rendben van az Alder. Sőt, ha jobban megnézzük még a P és E magok hatékonysága is nagyon közel van. Ott sem az a fő indok az E magokra, hogy jobb a hatásfok, hanem, hogy elfértek a plusz magok (ill. a cpu-n kívüli rész jóval kevesebbet eszik, az még konkrét előny).
    De gyárilag így az AMD-t közelíti normál felhasználású fogyasztási tesztekben.

    Az már más kérdés, hogy full load, AVX, stb... megint hátrányban vannak. Ill. hogy ha az AMD-t is lentebb tolod TDP-ben akkor még a gyáriról is ugrik egy jó nagyot a hatásfoka. Legalábbis a nagyobb TDP-s modelleknek mindenképp. De igazából 15-25W-ig lefelé folyamatosan javul.

  • tasiadam

    veterán

    válasz Petykemano #16 üzenetére

    Ugy ertem, hogy a hibrid design most annyira volt jo hogy az 5950et utolertek, mobilban jobbak lettek, de ennek nem a jateknal kene elojonniuk. Ha en a civilization kivetelevel barmi mast jatszom, oda IPC kell es orajel, nem 100 mag.
    Jatekra a nyers ero es az IPC+freki kell foleg.

    Nos, szerverre meg a sok szal es thread kell. Pl VM host eseteben senkit nem erdekel hogy mit tud eroben a gep, ha 2 vCPU-n elmegy a win10, vagy 1core elvisz egy DC-t.
    Ahol csak pcie sav kell, ott eleg lehet egy 20 magos 1ghz-n is mert nem fog a proci porogni, hogy dolgozzon. Tehat a szerverek nagyreszenel ahol a tobb szalas ero jobban szamit tobbet ernenek egy sok magos, am gyengebb 1 szalas procival, mint egy kevesebb magos de 1 szalon erosebbel. Oke, ezt az ESXi ugy oldja meg (bar valszeg tudod), hogy 1 core-bol , vagy akar threadbol, kvazi csinalnak 2-3-4-5 vCPU-t.

    No de akkor a kerdes ezek tudataban, mikor elvezi az asztali gamer gep a hibrid designt? Tenyleg csak a P magokon fut az AVX, es minden mas az E magokon? Tenyleg van kulonbseg FPS-ben ugyan azon frekin egy 12600 es egy 12400 kozott?
    Nem vagyok ellene, de a mobil gepekben es jobban latom ertelmet, meg integralt procis gepekben inkabb latnek 8e magot, mint 4p-t. A cerka es pentium gep is lehetett volna tisztan 4e magos, mintsem 2p.

    Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

Új hozzászólás Aktív témák