Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • scarabaeus

    őstag

    válasz Ati1979 #51 üzenetére

    1700 mm a fókusztávolság.
    Most tekintsünk el attól, hogy a Mars, a Vénusszal egyetemben, jelenleg a Nap másik oldalán van. Várjunk egy évet gondolatban, legyen most 2014. tavasza. A Mars látszólagos átmérője akkor 13,1 ívmásodperc lesz (szemben a mostani 3,9 ívmásodperccel). A telihold, akárcsak a Nap, kb. fél fok, tehát több, mint 137-szer olyan látszólagos átmérőjű, mint a Mars akkori, átlagosnak mondható korongja.
    Számolhatunk úgy, hogy full frame gép esetén a vízszintes látószög 1700 mm fókusztávolság esetén olyan 1,2°, ami félfokos Holddal tehát 2,4-szer rakható végig, vagy van egy másik ökölszabály, osszuk a fókusztávot 110-zel, annyi mm-es lesz a full frame-re vetülő telihold átmérője. Egy 16 MP-es Nikon D4 van a cikkben, vízszintesen 4928 pixel, tehát tekintélyes 2050 pixeles Holdat kapunk a szóban forgó objektívvel. Összeraktam egy képet egy wikis holdképpel, hogy hogyan nézne ki a végeredmény full frame-en Hold esetén:

    Nna. És akkor most visszatérve a Marsra: arra egy olyan 15 pixel átmérőjű korong adódik a 16 MP-es szenzoron.
    Szóba került a Plútó törpebolygó is. Na, az ő 0,1"-ével bőven-bőven pixel alatti látszólagos átmérőjű gyenge fénypont. Hogy lehessen valamihez kötni, 15-ös magnitúdójával olyan halvány, hogy ha ma este megkeresi az illető a Jupitert (-1,8 magnitúdó), majd' 200 ezerszer fényesebbnek fogja látni...

    Quoth the Raven "Nevermore."

Új hozzászólás Aktív témák