Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    válasz mephi666 #28 üzenetére

    Alaposan csalnak az emlékeid. Egy optikai szál áteresztő képességének gyakorlatilag az aktuális technológia fejlettséggel elérhető aktív eszközök maximuma szab gátat, nem pedig maga az optikai szál. Az elmúlt 10 évben a 10 Gbps technológia szolgálta ki a gerinchálózatokat, a 40 Gbps is már jó ideje elérhető, a 100 Gbps-es pedig mostanában kezdi meg a terjedését. A 400/1000 Gbps-es technológiák pedig fejlesztés alatt állnak.

    Egyetlen optikai szálon pedig nem egy, hanem DWDM technológiával akár 80-160 hullámhossz csatornán, 80-160x nagyobb kapacitást is át lehet vinni. Tehát pl. 80 csatornán 40 Gbps-es technológiával 3200 Gbps-et. Ilyen rendszerek már évek óta üzemelnek nagyobb városok közötti kapcsolódásoknál. És ahogy írod egyetlen kábelben több szál is elfér, akár több tucat is és persze két pont között több kábel is ki lehet építeni.

    Egy optikai szálban az átvitel iránya nem csak egyirányú lehet, eltérő hullámhosszon lehet ellentétes is. Ilyen technológiák is már hosszú ideje elterjedtek.

    Amerikiába 6000km-re számolni elég alulbecsült érték. Még egy Bp-New York távolság légvonalban is 7000km. És természetesen a kábelek nem légvonalban vannak lefektetve hanem érintik a nagyobb városokat, csomópontokat. Szóval egy Bp-New York távolságra érdemes inkább 10e km-rel számol. Az adatcsomagnak oda és vissza is kell mennie, az már 20e km. Optikai szálban a fény terjedési sebessége 200e km/s. Szóval optimális esetben 100 ms körüli késleltetést tesznek lehetővé a fizika korlátai ekkora távolságra. Ekkora késleltetést pedig a gyakorlatban is el lehet érni ezen a távolságon, már elég régóta.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz mrhitoshi #20 üzenetére

    Mi máson menne az adat mint kábelen? Műholdas technológia már jó tíz éve a múlt, maximum tartalék rendszernek jó, ha minden kötél szakad, de akkor is erősen ki fog ütközni a szűkös átviteli kapacitása pl. egy optikai kábelhez képest. Teleportáció még nem igazán működik a gyakorlatban, így marad a jó öreg kábel.

    Tessék itt egy térkép 111 jelenlegi és 19 jővő év végéig elékészülő tenger alatti kábelről. [link] Természetesen a szárazföldeken is ugyanígy optikai kábelek garmadája teszi lehetővé a nagyobb városok közötti gerinc kapcsolódást és ugyanúgy optika visz tovább az egyre kisebb városok/települések felé is. Vagy akár egészen az otthonokig is. Persze ma még az előfizetőkig elérő utolsó szakaszok döntően rézkábel alapúak, de ez világszerte az elkövetkezendő 1-2 évtizedben szép lassan meg fog változni az optika térnyerésével.

    A tenger alatti kábelek potenciális kapacitása úgy 150 Tbps(1 Tbps = 1000 Gbps) körül lehet, amiből úgy 30-35 Tbps van beélesítve. Természetesen a valós terheltség még ennél is kisebb, nincsenek csúcsra járat ezek a kábelek. Szóval tartalék van bőven és az újabb kábelek fektetésével és újabb generációs, nagyobb sebességet biztosító technológiák adaptálásával a kapacitások még tovább bővíthetők.

Új hozzászólás Aktív témák