Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • waccamár

    senior tag

    Sziasztok!

    Segítséget szeretnék kérni otthon hálózat témakörében. Valamennyire értek a témához, alap szinten (itthon is wifi routeren van megosztva a net, tudom konfigolni, tisztában vagyok az alap dolgokkal), viszont most lenne egy nagyobb projekt, ehhez szeretnék kikérni a véleményeteket.

    Szóval adva van egy 400m^2-es 3 szintes ház, ebbe kerül majd bevezetésre 25-50-80Mbit-es net (még nem döntöttük el melyikre lenne szükségünk.). Körülbelül 5-7 számítógép, és 3-4 mobiltelefon használna ezt a netet közösen, össze-vissza, minden szinten.

    Tehát:
    Véleményetek szerint elég lenne-e egy drágább, minőségibb router-el vezeték nélkül megosztani a netet? Ha igen, akkor milyen típusú router-t javasoltok?

    Vagy okosabb lenne kábelezni? A legtöbb gép fix helyen lesz, nem sok laptop lesz köztük, tehát annyira nem indokolt a wifi, inkább csak a telefonok miatt, illetve azért, mert kábelezni drágább, több idő, zavaró a kábelrengeteg körbe körbe a házban.

    Egy másik kérdés:
    Olyat lehet-e a routeren beállítani, hogy az X Mbit-es netet arányosan ossza szét a felkapcsolódott gépek között? Tehát pl. ne legyen az, hogy fent van 4 gép egy 50Mbit-es neten, az egyik elkezd tölteni valamit, lehúzza mind az 50Mbit-et, a többi pedig addig belassul, hiába a gyors net. Szóval lehet-e olyat, hogy ha 4 gép van fent, akkor mindenki kap 12.5Mbit-et, amivel ha tölt, akkor annyival tölt, a többit pedig nem zavarja? Ha többen csatlakoznak, ez a szám csökken, ha kevesebben, akkor nő.
    Ilyen dolog létezik, megvalósítható?

    Mi a véleményetek erről az egész helyzetről? Ti hogy oldanátok meg?
    Minden megoldási javaslatot, ötletet, tanácsot szívesen veszek.

    Köszönettel,
    waccamár

  • waccamár

    senior tag

    válasz club1 #14306 üzenetére

    Értem, köszönöm a választ.

    Rendben, akkor átgondolom a kábelezési módszert.

    Ahhoz ugye egy sokportos switch-t kell kötni a modemre, és onnan menne majd a kábel a gépekbe? Mivel elég nagy a lakás, szerintem valamelyik gép akár 100méteres távolságban is lehet a modemtől/switch-től. Ez mekkora sávszélesség-vesztéssel járhat? Ki lehet ezt védeni valamilyen speciális kábellel, vagy valamilyen jelerősítőt kellene felszerelni X méterenként?

    Protokoll háttérbe szorítását nem preferálom, mert aki tölteni akar, hagy töltsön, de IP helyett nem lenne jobb MAC-címre szűrni? Vagy úgy nem megoldható?

    Attól függetlenül hogy kábelezéssel lesz megoldva, az egyik kábel végére egy alap WiFi router-t ugye fel lehet tenni? Hogy legalább egy emeleten elérjük telóval a netet...

  • waccamár

    senior tag

    válasz club1 #14308 üzenetére

    Switch vásárlásánál mire kell figyelni? Sosem volt még dolgom olyan eszközzel, nem akarok mellényúlni. Nem konkrét márkát, típust kérdezek, hanem valami specifikációt, ami ehhez a feladathoz fontos lehet.

    Nekem gyanús ez a 100m+, szerintem túl fogunk csúszni, lévén hogy 3 szintes a ház ahova kell. Ha esetleg ez következik be, akkor úgy tudom van valamiféle jelerősítő, mi annak a pontos neve?

    Ezt a protokoll háttérbe szorítást akkor még átgondolom.

    A rögzített IP-t MAC címhez dolgot is köszönöm, nem tudtam hogy ilyet lehet (nem volt még szükségem ilyenre).

    Mivel van már egy wifi-router, ami szerintem arra a célra tökéletes, azért kérdeztem, de akkor ez nem befolyásol semmit, remélem.

  • waccamár

    senior tag

    válasz club1 #14310 üzenetére

    Rendben, köszönöm szépen a válaszaidat, sokat segítettél, most már letisztultak a dolgok!

    Elkezdem akkor majd tervezni a költségeket, és a telepítést, remélem meg fogom tudni csinálni :)

  • waccamár

    senior tag

    Sziasztok! Egy kis segítséget szeretnék kérni :)

    Tavaly vettünk lakást - felújítottunk. A komplett vezetékcserével kértem, hogy húzzunk be UTP-kábelt is. A villanyosokat kérdeztem, mondták, hogy ők CAT5 kábelt húznak be.

    Nem vagyok nagy expert a témában - elkövettem pár hibát :D

    Először is, gyors guglizással azt találtam ott hirtelen a szétbombázott lakás közepén a 8 hónapos terhes feleségem mellett, hogy az 1Gb-s telekom nethez kevés lesz a cat5 (hiba1?), így elmentem egy boltba, és vettem cat7 kábelt (hiba2) :D

    Hát rájöttem, hogy elég overkill a cat7 kábel :D Behúzták, de több probléma is van, ugyanis (aki ért hozzá azt ezt biztos tudja, én nem tudtam) a cat7 kábel sokkal vastagabb.

    2 kábel van behúzva, a nappali 2 részén jön ki a konnektoroknál.
    Ezt a részét bekötötték - de mint később kiderült, nem jól.
    Szenvedtek is vele, hogy beférjen.

    A másik vége, ami az előszobában van, és a routerbe kellene dugnom azóta is ott lóg :D Google Photos galéria

    Nem tudok vele mit kezdeni - egyszer egy telekomos szerelőt kértem meg, de nála sem volt szerszám hozzá - elvileg speckó krimpelő és speckó csatlakozó kell hozzá, de erről is kaptam már egymásnak ellentmondó infókat.

    A konkrét kérdésem az lenne, hogy pontosan milyen krimpelő és vég kellene rá? Ha pontos linket tudnátok adni, annak még jobban örülnék.
    Alternatív (és számomra optimálisabb) megoldásnak pedig az lenne a legjobb, ha valaki el tudna jönni a 13. kerületbe és megcsinálná - természetesen fizetnék érte. Ha akad jelentkező, priviben várom :)

    Köszönöm előre is a segítséget!

  • waccamár

    senior tag

    válasz user12 #57837 üzenetére

    Igen utólag én is rájöttem ahogy írtam, hogy overkill volt, de elég stresszes időszak volt, és hirtelen kellett döntenem, így nem tudtam kellően átgondolni ezt a lépést.

    Ilyen a fali aljzat. Ebbe be van már kötve de a telekomos tag bemérte és hát hibásan van bekötve, szóval ezt is újra kell csinálni :(

Új hozzászólás Aktív témák