Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • janos666

    nagyúr

    válasz Robi BALBOA #37569 üzenetére

    Ez egy nagyon régi kérdés, ami túl későn kapott választ, így sohasem lesz már igazán tiszta. Már a küszöbön volt a HDR, mire megjelent a Rec1886, ami lényegében kimondta végre, hogy 2.4 az SDR decode gamma (valódi fekete mellett: [link], LCD-n kap egy korrekciót, a sötétszürkéket 2.2 felé húzva). A megelőző évtizedekben ez állandó hitvita volt. Volt, aki 2.2-re, volt aki 2.35-re, volt aki 2.4-re esküdött (a 2.35 azt hiszem a referencia szintűnek tekintett, régi Barco CRT monitorok méréseiből jön, ahol ez még nem gyári kalibráció volt, hanem egyszerűen ezt adta a fizika azzal a technológiával), és ezen szerintem már nem fog változtatni a korábban linkelt doksi (ha valaki 20 évig 2.2-t használt, emiatt nem valószínű, hogy még átállt, főleg ha mondjuk már amúgy is a HDR izgatta jobban, mint az SDR). Az is tovább bonyolítja most ezt, hogy azt hiszem sokan 2.2-t vettek alapul a HDR->SDR konverzióhoz is.

    Én személy szerint a 2010-es évek nagy részében 2.4-et használtam filmre PDP-kkel sötét szobában (azoknak még nem volt ilyen jó tükröződésgátló bevonata), de az OLED-ek óta áttértem a 2.2-re és gyenge háttérfényre (mert az OLED fekete már nem világlik fel tőle).
    HDR filmhez/sorozathoz viszont lelövöm a fényt, sötétben nézem. HDR játékhoz nem izgat ennyire, hogy elvileg pontos legyen, így akkor általában marad a gyenge lámpa.
    Az LCD-ket a doksi megjelenése óta és ma is a Rec1886 szerint kalibrálom SDR-ra.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • chros

    őstag

    válasz Robi BALBOA #37569 üzenetére

    Ez mar pedig igy van. Az mas kerdes, hogy te hogyan hasznalod.

    SDR relativ szabvany, ezert van tobb gamma lehetoseg, hogy a kornyezeti viszonyoknak megfeleloen lehessen beallitani.
    Minel nagyobb a gamma, annal nagyobb kep melyseget eredmenyez. Azaz a 2.4 lenne jo mindenkor. De nappal nagy napfenynel elvesznek a sotet reszletek, igy lentebb kell menni, 2.2 vagy 1.9.

    Nalam a B8-on nincs problema a feketevel a regi 4.10.25-os firmware-rel (brightness 50, contrast 85, azaz mindketto alapon). Igy meg nappal is 2.4-t hasznalok, ha nem tuz hetagra a nap. Ha igen, akkor terek at bright room-ra 2.2-es gamma-val.
    A valtogatas pedig nem nagy gond, 3 kattintas, ha szukseg van ra.

    Janos: mivel az elozo TV-m LG IPS volt 0.14 nits-es feketevel (gamma 2.4-en), igy a rec.1886 abszolute hasznalhatatlan volt rajta. Azota ruhellem ezt a szabvanyt :) es mint kiderult, nem vagyok vele egyedul. Igy soha nem hasznalom, nem latom ertelmet a gammak mellett.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák