Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz neooen #986 üzenetére

    Sajnos egy egér tipikusan olyan fogyasztó, amelybe nem való NiMH, de hát ez van. Teljes töltés-kisütés ciklust csak úgy lehet elérni az akkujával, ha valóban addig meríted, ameddig működik, aztán akkucsere / töltés. De ezt a gyakorlatban kivitelezni nehéz. Ha lemerüléskor felteszed töltőre és használod, az elfogadható (ezek szerint nem dokkolója van?).
    A belinkelt töltő egy teljesen alap áramgenerátor, mindenféle intelligencia nélkül. Elvileg nem sorosan kezeli a cellákat, mivel egy és két akkuval is használható. Ha különböző kapacitású (továbbra sem mA, hanem mAh) akkukat töltesz, akkor a töltési időre neked kell odafigyelned. A töltőárama roppant kicsi, 170mA körüli (esetedben C/10-nél is kisebb), így a 2100 mAh-s akku töltése még az adatlap szerint is 13h, bár szerintem inkább több, akár 15-16 órán keresztül is rajta lehet hagyni. Ha nem lemerült akkukat kezdesz tölteni, akkor előbb-utóbb memóriaeffektustól fognak szenvedni, és ez minden töltővel így lesz, kivéve ha tud előtte kisütni. Ez viszont nem tud.
    #984: "De azt nem tudtam, hogy az érzékenysége ugyanúgy megmarad a töltőnek a magasabb kisütőáramnál."
    Ezt a töltő "érzékenységet" továbbra sem teljesen értem, de azt hidd el, hogy - természetesen bizonyos határok között - teljesen mindegy, hogy mekkora a kisütőáram. Jelen esetben C/8...C/6 áramértékekről beszélhetünk, ez nem sok mindent befolyásol. Extrém áramú - az előzőeknél minimum egy nagyságrenddel nagyobb - kisütésnél jöhet a képbe, hogy egy relatív nagy belső ellenállású cella feszültsége hamarabb eléri a kisütési végfeszültséget. De neked is ajánlom az eneloop cella kismilliószor belinkelt adatlapját tanulmányozásra, azon is a kisütési karakterisztikákat. Azokból látható, hogy még 2*C kisütőáramnál is kb. 1,75Ah töltés vehető ki belőle, és ez egyébként sem azt jelenti, hogy 250mAh benne marad, hanem azt, hogy nagyobb terhelés esetén a kapacitás valamennyit csökken, ami minden akkura igaz. A ledes példa nem igazán jó, mert ugye a kisütési végfeszültség elérése nem azt jelenti, hogy abszolút nulla töltés maradt vissza az akkuban, hanem azt, hogy ekkor a gyártó szerint már kisütöttnek tekinthető. Igen, tovább is lehet meríteni, ezt hívjuk mélykisütésnek. Ha egy leddel még (C/100..C/200 vagy kisebb nagyságrendű árammal) órákon keresztül kiveszünk belőle töltést, akkor elégedettek lehetünk magunkkal, hogy az utolsó néhány ezreléket is kifacsartuk az akkuból, de ennek nincs jelentősége.

Új hozzászólás Aktív témák