Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • neath

    csendes tag

    Mi is belevágnánk a napelemes kalandba. Az erre alkalmas (DNY) tető részünk mérete és főleg alakja miatt azonban erősen limitált mennyiségű napelem fér fel. A villámhárító a gerincen és egy élen végig fut. Két céggel is szóba került ez, nagyjából az jött le hogy ha lehet legalább fél méter távol tenni a napelemeket akkor nincs gond, ha nem akkor is lehet de akkor tűzeseti leválasztókapcsoló is kell a megfelelő vezetékezés mellett.
    A tető 25fokos pontosan DNY fekvésű nem árnyékol semmi.
    Számítgatásom szerint maximum 11 napelem fér fel, de ekkor mind fekvő pozícióban lenne. A cég, akikkel legtovább jutottam eddig, adott egy 9 napelemes ajánlatot (így már elférnek álló helyzetben is).
    9db JA Solar JAM60S20-380/MR - 380 Wp (178x105cm)
    Fronius Primo 3.0-1 Light (2MPP)
    Az ára 1,5MFt => 448eFt/kWp (ami az 50%-os visszatérítés miatt fontos)

    A 9 napelem NOCT Vmp-je: 9x32,72V=294V
    Az inverter MPP tartománya: 200-800V

    Jó ez így? Vagy hogyan lehetne jobb? Nagyobb teljesítményű napelemekkel vagy másik inverterrel? Esetleg a több fekvő napelemmel?

  • neath

    csendes tag

    válasz #81475328 #10576 üzenetére

    A villámhárítós témára rákapcsolódva kérdezném, hogy mi történhet a napelemekkel (vagy a rendszer más elemeivel) villámcsapás esetén, ha helyszűke miatt nem lehet tartani az "s" távolságot a villámhárító vezetékétől? Meg lehet óvni a károsodástól?
    Elméletben láttam olyan cikket, amiben spéci szigetelt villámhárító vezetékről volt szó, viszont a gyakorlatban pár villámhárítós webshopot megnézve egyáltalán nem láttam ilyent a kínálatban. Vajon azért mert nem éri meg?

    Amúgy meg mennyi az a bizonyos "s" távolság? Egy hétköznapi példa lenne a legjobb. Kösz!

  • neath

    csendes tag

    válasz kardkovacsi #10701 üzenetére

    Megkerestem újra a cikket, amiben a szigetelt villámhárítóról olvastam:
    https://www.villanylap.hu/lapszamok/2018/november/4995-elszigetelt-villamvedelem-letesitese-es-felulvizsgalata

    A bajt elkerülni a legjobb, de ha nem okoz a villám tüzet a tetőn a napelemekbe átcsapva, akkor kösz a tippet, elegendő lehet a biztosítás.

    [ Szerkesztve ]

  • neath

    csendes tag

    Melyik inverter lenne előnyösebb 3,5kW-nyi napelemhez?

    Fronius Primo 3.0.1 => 1 fázisú
    vagy
    Huawei SUN2000 3KTL-M0 => 3 fázisú

    Az egy fázisút csak április végéig lehet ilyen teljesítménnyel. Később ez okozhat gondot?

  • neath

    csendes tag

    Mennyire zajos egy Fronius Primo 3.0-1 Light?

    A kamrába kerülne a dolgozószobámmal közös falra.

  • neath

    csendes tag

    Sziasztok!

    Vannak telepítő cégek, akik a villámhárítótól (és vezetékétől) való 50cm-es távolság nélkül is telepítenének, de inkább azokra a tanácsokra hajlok hallgatni, akik ragaszkodnak ezen távolság megtartásához. Viszon így nem 11 napelem fér fel a tetőre hanem csak 8 kb normál méretű (JA Solar JAM60S20 385Wp). Ehhez Huawei SUN2000-3KTL-M1 invertert ajánlanak.
    Jelenlegi éves fogyasztásunk 2600kWh, tehát a rendszer így is kicsit többet termelne (3080Wp => évi 3388kWh)

    Nagyon gondolkodok, hogy még így is megéri-e a jövőre is tekintve.

    Ez a teljesítmény már nagyon nehezen fér bele az 50%-os támogatás 450eFt/kWp limitébe, az ajánlattevőnek sem sikerült, így lenne pár dolog amit külön kellene fizetni (150eFt értékben). Ez másfél évvel tolná ki a megtérülést. Ezen felül ha nem közvetlenül a tető alatt a külső falon lenne az inverter, hanem kicsit távolabb a kamrában, akkor már kell +100eFt-ért tűzvédelmi leválasztó is, ami újabb +1 év a megtérülésnek.

    Most lehet még éves szaldós elszámolással szerződni. Viszont 10 év múlva, amikor nagyjából megtérülne a kezdeti befektetés és végre kezdene hasznot is termelni, az inverterre a garancia már épp lejár, azaz bármikor felmondhatja szolgálatot. Ekkor egy új invertert kell beszerezni, mivel valószínűleg már nem lehet kapni a elromlott modellt, a szaldós elszámolás átváltozik bruttóssá. A napelemek teljesítménye nem változik (pontosabban az amortizáció miatt kissé romlik), de így már, az én esetemben, az új inverter árát szintén kb 10év alatt hozná vissza. Persze egyszerűsített számolással ha a rendszer teljes hozamát energia áron venné meg a szolgáltató. Tudom ennél pozitívabb lenne az eredmény mert időnként a termelt áramot helyben azonnal el is fogyasztanám, de viszont a rendszerhasználati díjjal sem számoltam, ami ugye negatív hatással lenne. És mindez a nehezen előre látható tényezőtől függ, hogy mekkora fogyasztásom esik egybe az éppen megtermelttel.

    Az áram árakat és a szabályozás változását sem lehet előre megjósolni.
    Ami nekem logikusnak tűnik, hogy az energia díjnál az oda-vissza óra oda és vissza irányának különbözetét veszik az elszámolási időszakra, míg a rendszerhasználati díjnál a kettő összegét. Ami a jelenlegi energia és rendszerhasználati díjak esetében eléggé negatív számra jön ki.

    Nekem úgy tűnik, legalábbis az én esetemben, hogy a lehetséges előnyök messze nincsenek arányban a lehetséges kockázatokkal. Így kezdek letenni arról hogy nekem most lesz napelemes rendszerem, pedig kezdetben nagyon szerettem volna.
    Kérlek cáfoljatok meg!

Új hozzászólás Aktív témák