Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • skosa75

    újonc

    Sziasztok!

    Éves kb. 3500 kWh-s fogyasztáshoz gondolkodom napelemes rendszer kiépítésén, 3.6 .. 4 kWp-s rendszerben gondolkozom. Keleti tájolás, kb -75-80 azimut. Elolvastam az összefoglalót, megnéztem a videókat, és két évre visszamenőleg művelődöm itt a fórumon. Még nem jutottam a végére, elnézést, ha olyant kérdeznék, ami már volt.

    Kértem árajánlatot az MNNSZ honlapján keresztül, már kaptam is vagy 10-12-t, 3 telepítővel már telefonon is beszéltem.

    1. Tűzvédelmi kapcsoló

    Jót nem olvastam róla itt. Ez alapján két rossz közül kell választanom:

    a, Inverter a száraz, hűvös garázsban + tűzvédelmi kapcsoló
    b, Inverter bejárati ajtó mellett , fedett, esővédett falon. Északkeleti oldal, ahol csak reggel 1-2 órára éri a nap.

    Én az garázs mellett vagyok, mert pont a bejárati ajtó mellett nem szép, másrészt kapja a port, beköltöznek a poloskák, stb.

    A plusz költségtől eltekintve mennyire gáz a tűzvédelmi kapcsoló? Mi szokott vele a gond lenni? Nem megbízhatóan kapcsol vissza áramszünet után? Leold indoklás nélkül?
    Olvastam egyik hozzászólásban, hogy tüzet is okozott, ez mennyire reális veszély?
    Pont egy tűzvédelmi kapcsolótól ez durva lenne :-)

    2. Három fázisú Fronius inverter minimális napelem szám

    Olvastam Geresics mestertől, hogy nem szerencsés túlságosan a névleges feszültség alatt üzemeltetni.

    Az évi 3500 kWh-s fogyasztáshoz normál panelekből 9-10 darabra jönnek ajánlatok.
    Ehhez legtöbb helyen a Huawei SUN2000-3KTL-M1 -t, vagy a Huawei SUN2000-4KTL-M1 -t kapom az ajánlatban.

    Olvastam, hogy jó a Huawei, nincs vele gond, de én inkább a Fronius-t preferálom, mert annál talán kisebb a valószínűség, hogy 10 év múlva kiszáll az inverter bizniszből. Meg kicsit érzelmi alapon is a Fronius mellett vagyok.

    9-10 panellel jó párosítás a Fronius Symo 3.0-3-M vagy 3.7-3M ?
    Az adatlapon, amit letöltöttem, csak annyit találtam, hogy használható MPP tartomány: 150-800V.

    10 panel-el ez kb 300-320 DC lenne, ami kicsit karcsúnak tűnik a 380V AC-hoz.

    Van egy olyan variáció, hogy 14 panel Symo 5.0-3-M-el, ez már jó lehet?
    Ezzel elmennék 5 kWp-ig, amire igazából nincs most szükségem, de jó lehet későbbi fogyasztás-növekedés esetén.

    Ha ez sem igazán szerencsés, akkor elengedem a Fronius-t, mert max ennyi panel fér fel a tetőmre.

    3. Árak

    Olvastam, hogy elszaladtak az árak napelemeknél is. Chip-hiány, háború, munkaerőhiány, stb.

    A 4kWp-s rendszerre 500e Ft / kWp-s ajánlatok jönnek (Huawei inverterrel, félcellás neves panelekkel).

    Az 5 kWp-s 14 paneles Fronius inverteres ajánlat (Longi 375 W panelekkel) 535e / kWp.

    Mennyire reálisak ezek az árak manapság?

    Van egyetlen ajánlatom 3.6 kWp (Huawei, 11 panel Longi): 432e Ft / kWp
    A fentiek fényében nem tudom, hogy ez egy korrekt ár-e, vagy valahol mást kispórolnak.

    Nem ragaszkodom mindenáron a legolcsóbbhoz, mert 20 évre szól a beruházás. Minőségi rendszert szeretnék, de nem túlárazva.

    - szabi -

    [ Szerkesztve ]

  • skosa75

    újonc

    Sziasztok!

    Napelem telepítés előtt állok, 3 ajánlatra szűkült a választék. Elolvastam az összefoglalót, meg itt is visszaolvastam jó sokat.

    Olvastam, hogy a napelem típusán nem érdemes sokat rugózni, csak azért kérdezek itt hátha van olyan szempont, amiről nem tudok.

    Családi házra lenne, délkeleti tájolás, kb. 5 kWp teljesítmény, 3 fázis. Fronius Symo 5.0-3-M az inverter mindegyikben (ezt én kértem).

    1. Risen RSM144-6-400M
    14 panel, 5.6 kWp. Ez egy 144 cellás (félcellás, PERC) nagyobb méretű (2015x996) panel. Ha jól látom ez egy régebbi modell, nem tudom ennek van-e jelentősége. Plusz hátrány talán a nagyobbított méret. Az előnye a 120-as panelekhez képest a nagyobb munkaponti feszültség, és hogy emiatt az inverter optimálisabb tartományban dolgozna (NMOT-on 14 x 37 = 518 V).

    Fajlagos rendszer ár: 469e Ft / kWp

    2. Sharp NU-JC370
    14 panel, 5.18 kWp. Ez egy 120 cellás (félcellás, PERC) normál méretű panel. Az adatlapja írja, hogy 9 busbar-os, nem tudom ennek van-e nagy jelentősége. Előny a normál méret, és talán az, hogy ez egy újabb modell. Plusz előny, hogy Sharp. Olvastam, hogy ők is kínai kézben vannak, de talán nagyobb eséllyel lesz még a napelem bizniszben a Sharp 20 év múlva is. Vagy legalább a neve :)

    Fajlagos rendszer ár: kb. 450e Ft / kWp

    3. Longi LR4-60HPH 375M
    14 panel, 5.25 kWp. Szintén 120 cellás (félcellás, PERC) normál méretű panel.

    Fajlagos rendszer ár: kb. 535e Ft / kWp

    Ez fajlagosan jelentősen drágább a másik kettőnél, az üzletkötőjük ezt a prémium minőséggel indokolta. Ők voltak ez egyetlenek, akik konkrét tartószerkezet típust (Würth Zebra) is írtak az árajánlatba. Remélhetőleg a kivitelezés minősége is indokolja a magasabb árat.

    Mivel 20 évre tervezek, ezért nem vetettem el az ő ajánlatukat sem teljesen, esetleg próbálok majd alkudni kicsit, ha őket választanám.

  • skosa75

    újonc

    válasz Safranek #26417 üzenetére

    Kaptam ajánlatokat, ahol felpakoltak 16-17 panelt is (akár a nagyobb méretűből is) fektetve, viszont azt inkább nem szeretném. Egy tájolás és három tetősíkom van. Kontyolt tető, emiatt nem igazán van egybefüggő nagy felület. Van egy háromszög és két trapéz, ami eléggé behatárol.

    A kisebb panel miatt sem szabadul fel akkora plusz tér, maximum egyel többet tudok úgy feltenni, hogy lejjebb tolom az alsó napelemet az eresztől 20 cm-re. Most szellősen, 40 cm-re van tőle.

    Nagyobb Sharp-ok: Ezt kaptam árajánlatban, esetleg rákérdezek, hogy tudják-e szállítani nagyobb teljesítményűvel. Jópár vállalkozótól azt halottam, hogy napelemből is hiány van, lehet, hogy hónapokat kellene rá várni.

  • skosa75

    újonc

    válasz Safranek #26417 üzenetére

    Én hasonló teljesítményre és napelemszámra Fronius-al 450-530 közti árajánlatokat kaptam.
    Úgy látszik most ilyen árak vannak.

    A napelemekről csak annyit tudok, amit itt a fórumon összeszedtem. A márka talán mindegy, a Bauer is ugyanúgy kínai belül. Ami fontos lehet, hogy adják meg pontosan a típust, ne csak annyi, hogy Risen 400W, meg Tier 1.

    Amiből én nem engednék az a félcellás, mono, PERC. Nem néztem meg őket, de arra tippelek, ez ma már standard, hacsak nem valami régi elfekvő raktárkészlet.

  • skosa75

    újonc

    Nem tudom szabad-e ezt itt megkérdezni, ha nem, akkor bocsánat és törlöm:
    Van valakinek tapasztalata (pozitív / negatív) velük:

    - Energiatakarék
    - Innovatív Napelem

    Jöhet privátban is.

    Illetve még egy: A tartókat ugye sosem szabad a tetőléchez rögzíteni?

  • skosa75

    újonc

    válasz kardkovacsi #26453 üzenetére

    Köszi az infót!
    Volt itt a fórumon beszélgetés róla, ahol elhangzott, hogy tajvani kézben van.
    Nem emlékeztem, mert már nem követtem a szálat, mikor elment abba az irányba, hogy Tajvan az Kína-e vagy sem :).

    Igen sejtettem, hogy kifutó modell, mert már 400+ Wp-sek vannak. Nekem ez nem gond.

  • skosa75

    újonc

    válasz 7Heads Drago #26454 üzenetére

    Az MNNSZ oldalon kapott ajánlatokban még nagyobb szórások voltak. Azt még 4 kWp-s rendszerre kértem, és ott a többség Huawei inverterrel küldte (annak ellenére, hogy Fronius-t és SolarEdge-t preferáltam). Ott volt 423e-től 585e-ig minden.

    Miután kiválogattam, ami szóba jöhet akkor azért kb. ugyanaz jött ki, kivéve az 535-ös. Lehet, hogy a prémium minőség indokolja, plusz lehet, hogy a vállalkozás kevesebb munkával szeretné ugyanazt a pénzt megkeresni.

    Ezzel nincs gondom, piac van. Hajlandó vagyok némi felárat is fizetni, ha szükséges.

  • skosa75

    újonc

    válasz zolda #26443 üzenetére

    Szerintem nézz körül a biztosítóknál, és ha találsz kedvezőbbet, akkor válts évfordulóra.
    Van olyan biztosítás, amiben benne van a napelem is. Vagy ha nem, akkor ennél kedvezőbben beteszik.

    Tipp: A kiszámoló blogon pont most volt egy cikk erről, érdemes megnézni.

Új hozzászólás Aktív témák