Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Petya25 #185 üzenetére

    Fót, Rét utca déli oldala:

    Van itt néhány ház. Egybefüggő felületet mondtál, tehát a tieteken nincs tetőablak, ugye? A tetőablak miatt kell sokszor "darabolni" az elrendezést, ami drágító tényező.
    A hullámos cserépre való rögzítés valamivel drágább (kialakítása miatt) a hódfarkú cserépénél.
    Nincs árnyék, csak a kéményé (a képen reggeli órákban készült árnyékhatást láthatunk).
    Néhol a szomszéd ház egy sávot árnyékol nap közben, erre figyelni kell. Az utca közepén van egy dög nagy fa, ami jelentős árnyékot ad nap közben! Mivel nálatok ez nincs, így gondolom nem középtájon laktok.
    A tető tájolása kb. 45° nyugat felé. A tető dőlésszöge kb. 30°, így a monokristályos napelem éves szinten valamivel több energiát termel.Ezek alapján Nálatok egy napelemes rendszer kb. 1060 kWh/kWp mennyiségű energiát tud előállítani, HA minden megfelelően van méretezve! Ez nagyon-nagyon fontos, mert ha a napelemek feszültségértékét szarul méretezik az inverterhez (nem a névleges bemeneti feszültségszintre számolnják a napelemek munkaponti feszültségét (Vmpp)), akkor az inverter névleges 95-96%-os hatásfoka helyett simán lehet, hogy csak 80-85%-kal tud működni!
    Ezek alapján én 3,5 kWp méretű rendszert ajánlanék. Ezzel viszont az a baj, hogy a 14db 250Wp körüli napelem üresjárati sztringfeszültsége (Voc) nagyobb, mint 500V. A legtöbb inverter ilyen méretben 500V-ig jó, talán a Fronius Galvo 550V-os, ami még belefér!
    Rossz megoldás az 1000V-os inverter - pl. Fronius Primo és Symo -, mert ott a névleges feszültség - ahol az inverter jó hatásfokkal tud dolgozni - 710V ill. 595V, mert rosz hatásfokkal dolgozna a rendszer. Szintén ugyan ilyen rossz megoldás 2 sztringből felépíteni a rendszert, mert a munkaponti feszültség (Vmpp) nagyon alacsony lenne, és ismét rossz hatásfokkal dolgozna az inverter.
    A Growatt és sok másik gyártó invertere ebben a méretben Voc=max.500V, tehát kiesnek, vagy max. 13db 250Wp körüli napelemmel működhetnek.
    Éves szaldós elszámolásról beszélünk.
    Ha a lehető legnagyobb mértékű kiváltást szeretnéd, akkor a 3,5kWp lesz a nyerő egy magasabb feszültségű inverterrel.
    Ha a legjobb ár/érték arányra törekszünk, akkor 13 napelemes rendszert javaslok, ahol Voc<500V, mert így nem kell felárat fizetni az inverternél. Ennek hátránya, hogy nem lesz éves szaldó esetén teljesen kinullázva az energiafogyasztás, hanem marad egy minimális villanyszámla, kb. 3-400 kWh évente.
    Én az utóbbit választanám, de igazából Neked kell döntened!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

Új hozzászólás Aktív témák