Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz kolopele #157110 üzenetére

    Kicsit összemosod a szándékkal nehezen javítható tervezést, a gyenge gyártással. A gyenge gyártásnak környezetvédelmi okai és nyersanyag gazdálkodási és életciklus tervezés miatt van + stb.... Sajna nincsen végtelen nyersanyag a földön, a nyersanyag nincsen ingyen.
    A villanykörte effektus sem úgy igaz, ahogy azt a "dokufilm" előadja, ezért halamos a köznép benyalni és egy nagy összeesküvésben hinni. Nem. Az okok nem csak a nyereségre vezethetőek vissza, hanem vannak más paraméterek is, mint pl. limitált erőforrások és növekvő vásárlói igények. Ebből fakad egy további paraméter, egy termék várható életciklusa. Ezért gazdaságosság, nyersanyag gazdálkodás, stb miatt nem robosztusra terveznek valamit, hanem úgy, hogy kiszolgálja az élettartamot. Egy autót sem érdemes 20 éves életciklusra tervezni, ha 15 év múlva elavult lesz, mert olyan környezetvédelmi normákat vezetnek majd be várhatóan. A műanyag elemek is elöregednek és nem lesz rentábilis a javítása sem a növekedő anyagárak és bérköltségek miatt. Ez tökéletesen látszódik azon, hogy a roncstelepre/bontóba kerülő öreg autók átlag életkora, ha jól emlékszem valahol 15-20 év között van valahol. És ez igaz mind már termékre. Egy serpenyőt van értelme robosztusra, drágára megcsinálni, mert azt használhatod 30 évig, de akkor fizesd meg. Egy IT terméket nincs értelme, mert el fog avulni a fejlődés miatt. Ellenben nem érdemes masszívra megcsinálni, mert csak áll benne a nyersanyag, az élete végén a reciklikálás folyamán pedig nehéz és költséges, energiaigényes újra kinyerni belőle a nyersanyagot, miközben a minősége sem lesz olyan, mint az új nyersanyagnak. (A papírt is tök jó, hogy újra lehet használni, de az újrafeldolgozás technológiája miatt, egyre csak romlik az állaga és nem lehet bármire felhasználni. kb. 20 reciklikálás után már használhatatlan a papír, ha jól emlékszem a szakemberi infóról. Fémeknél is hasonlóan igaz ez, hiszen alig van anyag, terület, ami 100% tisztaságú anyag és nem kevert vagy kompozit...)
    Nincsen ebben semmi ördögi. Pusztán ésszerű, mérnöki és gazdasági, környezeti tervezés. Amit buta módon a hozzá nem értéssel és a megértés vágyának hiányával forgatnak ki egyesek. (Jó most, nem az eldobható, ipari hulladékokra gondolok, amik már a boltok polcain is egy becsomagolt hulladék. Azt sajna a fullra nem gondolkodó, kis pénzű embereknek gyártják. Az tényleg probléma. De erről sajna a nem gondolkodó emberek tehetnek, mert arra sem hajlamosak, hogy kiszámolják, mennyire éri meg megvenni a legolcsóbbat és a közepes árszínvonalat. vagy csak megveszik, mert vásárlási ingerük van. De ezen termékeket jogilag és egyéb módokon rohadt nehéz szabályozni egy szabad, kapitalista piacon. Vagy közel lehetetlen.)

    Jevons paradox

Új hozzászólás Aktív témák