Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Faby

    senior tag

    Sziasztok!

    Nas vásárlás előtt kérnék némi segítséget, tanácsot.
    Jelenleg egy elég khm, nem túl acélos NAS üzemel otthon, egy PlanetNAS 7201 2*1,5 TB winyóval, raid1 tömbben.

    Ennek a helyére keresnék valamit, nagyjából a következőket kellene tudnia:
    - dokumentumok, képek biztonságos tárolása
    - filmek, zenék tárolása, elérhetővé tétele belső hálón médialejátszó, tv, tablet, telefon számára
    - nyomtató szerver
    - 120/10 UPC net kiszolgálása torrenten 24/7 ben
    - FTP szerver
    - összesen kb max 30, egyidejűleg max 5 felhasználó
    - stabil, megbízható működés
    jelenleg nem, de később
    - kamera vagy kamerák kezelése
    - filmek streamelése kifelé, interneten keresztül (ehhez vajon elég a /10 MBit net?)

    Árban a két lentebb említett típus ára körül, valahol a 90.000 Ft környékén hdd nélkül.

    Egyelőre marad a két jelenlegi hdd, később ezeket is tervezem cserélni nagyobbakra.

    Olvastam valamit a Synology hibrid megoldásáról, ahol nem muszáj a teljes hdd-t raidbe tenni, lehet egy részét csak, a többit pedig összfűzni. Mennyire járható, ajánlott ez a dolog? Példámnál maradva, most a raid1 miatt 1,5 TB helyem van. Ha meg lehetne azt csinálni, hogy 500GB-ot rakni raidbe, a fennmaradó kapacitást meg összevonni, akkor nyernék némi helyet a jelenlegihez képest. Lenne 500GB +2TB helyem.

    Két típus maradt fent elsőre a rostán: a Synology ds216play és a Qnap ts 251

    Kettő közül melyik az ajánlott, esetleg valami más alternatíva?

    [ Szerkesztve ]

    A barátok azok, akik jól ismernek és mégis szeretnek Téged!

  • Faby

    senior tag

    Sziasztok!

    Erre (16810 hsz) nem nagyon kaptam direkt választ, de nagyon sok új ismerettel gazdagodtam az itt folyó eszmecseréből.
    Ennek fényében kérdezném újra, kicsit kibővítve:

    Synology ds216play vagy Qnap ts251?

    Erre a feladat körre kellene:
    - dokumentumok, képek biztonságos tárolása
    - filmek, zenék tárolása, elérhetővé tétele belső hálón médialejátszó, tv, tablet, telefon számára
    - nyomtató szerver
    - 120/10 UPC net kiszolgálása torrenten 24/7 ben
    - FTP szerver
    - összesen kb max 30, egyidejűleg max 5 felhasználó
    - stabil, megbízható működés
    jelenleg nem, de később
    - kamera vagy kamerák kezelése
    - filmek streamelése kifelé, interneten keresztül (ehhez vajon elég a /10 MBit net?)

    Kezdetben a ds216play volt a favorit, mostanra kicsit meginogtam. És itt jön a képbe az utóbbi napok eszmecseréje az épített NAS-okról.
    Nem áll tőlem távol a házi barkács, de pl Linuxban nagyon gyenge vagyok. Ellenben ha valaki segítene egy kész recepttel, HW és SW fronton, azt valszeg le tudnám követni, meg tudnám csinálni.
    Kérdezném a szakiktól, kihez fordulhatnék akár privátban is, hogy egy bevált, jól működő megoldást követhessek, kvázi a know-how-t szeretném megszerezni.
    Nézegettem pl a HP microserverét, tetszene a 4 lemezes kialakítás, de egyedül nem merek belevágni.
    Nagyon billeg a dolog az épített és a kész NAS-ok között, de egyelőre nem tudok dönteni.
    Ha valaki megtámogatna akár egyik, akár másik irányba, azt megköszönném.

    A barátok azok, akik jól ismernek és mégis szeretnek Téged!

  • Faby

    senior tag

    válasz Hyena #16939 üzenetére

    @Hyena:
    Hogy érted, hogy a ds216play procija nem elég az átkódoláshoz? Hiszen pont ezzel reklámozzák, sőt, a 4k átkódolás az egyik selling pointja!

    Nagyon halványan egyébként most már, hogy egyre többet olvasgatok, a Qnap felé billen a mérleg nyelve.

    @giorgio:
    HDMI kimenet most nem érdekes (másik szobában van a nas, nem a tv mellett) de ki tudja, mit hoz a jövő?
    Streamre megmondom őszintén azért gondoltam, mert a 216playnél ezt kifejezetten hangsúlyozzák, ergo eddig a gyári megoldásban gondolkodtam. Az, hogy milyen TV-re menne, még nem tudom, nincs még meg a TV, de ez lehet szempont a vásárlásnál, adott esetben.
    Kamera egyelőre csak ötlet szintjén mozog, de miért ne, ha a lehetőség adott?

    Építést nem várom senkitől, hogy helyettem megcsinálja, ha van egy step-by-step how-to, az alapján menni fog. Csak annyi kell, hogy kezdjek hozzá.

    Summa summarum, Qnap lesz ebből... :DD

    Kösz a segítséget, infókat :R

    A barátok azok, akik jól ismernek és mégis szeretnek Téged!

  • Faby

    senior tag

    Sziasztok!
    Hosszú lesz, és nagyon szenvedősnek hangzik, előre is elnézést.

    Néhány hónap kihagyás után visszatértem a NAS kérdéshez. Kérdeztem már itt a topikban is, azóta csak rosszabb lett a helyzet, dönteni nem tudtam. :F

    Időtálló, hosszútávú megoldást keresek, egy barátomnál láttam működés közben egy Synology DS 214-t, megtetszett a gyorsasága, kezelhetősége, ill ő is jókat mondott róla.
    Elkezdtem ebben az ár kategóriában gondolkodni, most ha jól látom a DS216/216play az, ami terítéken van. Illetve nézegettem a Qnap TS251 /251c-t is.

    Olvasgattam sűrűn az összefoglalót, illetve a fórumot, így képbekerült az épített NAS HP microserver alapon.
    Itt végleg elvesztem, árban talán ez utóbbi lenne a megfelelő, mert a fentebb említett kész nasok áráért itt már beleférhet a 2 db HDD is. (vagy nem lóg nagyon túl rajta)

    Igény, amit tudnia kell:

    • Min 2 db HDD, raid1
    • Fájl szerver otthonra, mindenféle eszköz (PC, laptop, androidos telefon, tablet) elérhesse a tárolt doksikat, képeket, videókat stb
    • Torrent kliens, 240/20 UPC net mögé
    • FTP szerver
    • Nyomtatószerver (mindenféle extra bohóckodás nélkül, rádugok egy USB-s HP lézernyomtatót, és azt hálózati nyomtatóként tudjam telepíteni/használni mindenhonnan. TP-Link routerrel van ezirányú kellemetlen tapasztalat)
    • Tárolt filmek elérése médialejátszóval (SMB vagy NFS megosztáson keresztül), médiaszerver másik TV-nek
    • Ezeken kívül persze nem baj, ha tud extrákat, de pl virtualizáció, filmek átkódolása, streamelése hálózaton kívülre nem igény.

    Nagyjából két irányt látok:

    1. Veszek egy kész NAS-t a drágább kategóriából (kérdés, megéri-e a felárat? Most is 2 db olcsó, régebbi NAS-sal szívok, szeretnék jól működő rendszert végre) Itt mi az ajánlott? Synology vagy Qnap?
    2. Építek egyet, itt annyira nem a hardver a kérdéses (az nagyjából adott, ha jól olvasom a leírásokat, max a proci és a RAM mennyisége a variálható), inkább a szoftver az, ami aggaszt egy kicsit. A mostani NAS-okat gond nélkül beüzemeltem, routert is testre szabtam, de a Linux mint olyan eléggé távol áll tőlem.

    Illetve talán van egy 1.5 irány is, egy olcsóbb gyári NAS az ár/érték bajnok, ajánlott Zyxelek közül. (egy 520-ról lemaradtam a Hardveraprón) Ettől csak azért fázok egy kicsit, mert ahogy írtam, elegem van az olcsó de legalább megbízhatatlan cuccokból. Ha ez nem ilyen, készséggel elhiszem, hagyom magam meggyőzni.
    És hogy tovább bonyolítsam a helyzetet, a Thecus, mint gyártó mennyire ajánlott, pl a Thecus N2520?

    Tudom, hogy nem tud senki helyettem dönteni, de tapasztalatokat, infókat, bármilyen segítséget nagyon szívesen fogadok, eléggé elveszettnek érzem magam most.

    A barátok azok, akik jól ismernek és mégis szeretnek Téged!

  • Faby

    senior tag

    Kis segítség kellene.

    Rendeltem egy HP Gen8 mikroszervert, kérdezném, milyen HDD-t érdemes NAS-nak használni?, Úgy láttam, WD Red a sláger, vagy van más, ami ajánlott?

    Illetve kérdezném, van-e rossz tapasztalat a 2TB vagy 3TB WD Redekkel?
    Melyiket érdemesebb választani? Jó, tudom, inkább a nagyobbat, de ha az problémásabb, akkor talán mégse... :F

    Illetve érdemesebb-e két külön helyről rendelni a HDD-ket, hogy ne egy szériából legyenek, vagy ez már paranoia? :)

    A barátok azok, akik jól ismernek és mégis szeretnek Téged!

  • Faby

    senior tag

    válasz MaCS_70 #19505 üzenetére

    Hitachinak van kifejezetten NAS-ba szánt termékvonala? WD-nél ott a RED, Seagate-nél is láttam NAS-hoz ajánlott típust, de a Hitachi-nál nem találtam.

    Arról nem beszélve, hogy ez pl jóval olcsóbb is, mint egy WD Red! Csak egy év a garancia, a 7200-as fordulat nem hangos? Szabad ilyet venni?

    A barátok azok, akik jól ismernek és mégis szeretnek Téged!

  • Faby

    senior tag

    válasz delibab #19686 üzenetére

    Xbox one volt 100 helyett 50-ért, 7-kor indult, 7:01-kor már nem volt.
    Nagy kamu az egész.

    A barátok azok, akik jól ismernek és mégis szeretnek Téged!

  • Faby

    senior tag

    Sziasztok, gyors kérdésem lenne Synology vs Qnap kérdésben. Egy barátomnak kell NAST választanom abszolút alap felhasználásra, fotók tárolása, elérése hálón belül és kívül a legfőbb feladat, plusz alap bizt mentés felhőbe. Ezen felül szinte nem is lenne másra használva.
    Használtan néztem ki 2 NAS-t innen az apróról:
    Syno DS214+ és Qnap TS231+

    Kettő közül otthoni alap felhasználásra melyik az ajánlott? Eltekintve a lemezektől természetesen. Árban a Qnap picivel jobban jöhet ki, ha egy 2 TB-s HDD- t számolok mellé, de nem ez a fő szempont.
    Ami a felhős mentéssel kapcsolatban érdekel, az a MS OneDrive támogatás, ez mindenképpen kell, ide van előfizetés.
    Esetleg külön telepíthető Duplicati is szóba jöhet (én azt használom)

    Melyik lenne a jobb vétel? Akár HW miatt, akár a software támogatottság miatt.

    Köszönöm.

    A barátok azok, akik jól ismernek és mégis szeretnek Téged!

  • Faby

    senior tag

    válasz AiRLAC #30548 üzenetére

    Köszönöm, és #30547Golota neked is, ismerkedem a kezelőfelületekkel (tök jó ez a demo), és eldöntjük.

    A barátok azok, akik jól ismernek és mégis szeretnek Téged!

Új hozzászólás Aktív témák