Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    Üdv,

    A 6.5 éves GTX 760 VGA-m pár napja működés közben meghibásodott, azóta [ilyen] képet ad (már a BIOS-ban is, de aztán képes vele a windows bootolni, csak 43-as hibára hivatkozva "félig" letiltja a VGA-t, és persze végig durván szemcsés / zavaros a kép). Próbáltam kifújkodni, másik slotba átrakni, de a hiba változatlanul megmaradt.

    A VGA valszeg meghibásodott, ez a része nem erre a topicra tartozik. Ide azért írok, mert (pusztán ötletként, mindenféle alap nélkül) felmerült, hogy esetleg nem magától hibásodhatott meg, hanem valamilyen külső tényező játszhatott ebben közre, ami akár éppen a tápegység is lehetett. Erre semmi bizonyíték nincs, egy ilyen öreg VGA (ha jól tudom) simán tönkre tud menni magától is.

    A tápom egy szintén 6.5 éves FSP Raider 550W (PPA5502314), anno egyszerre vettem a két alkatrészt. A tápra a gyártó 5 év garanciát adott, ezen a táp életkora már túllépett.

    A PC-ben semmi egyéb problémát nem tapasztaltam, hardver hibákra semmi sem panaszkodik, a táp se zörög, nincs fagyás, végeztem memória tesztet, semmi sem melegszik, stb... hibáról nem tudok, hiba látható jelét nem látom. Jelenleg is ezt a PC-t, ezzel a táppal használom (csak átmenetileg az alaplapi VGA-val).

    A kérdésem, érdemes ezt a tápot vakon, pusztán elővigyázatosságból cserélni, vagy mindenféle félelem nélkül nyugodtan használhatom tovább ? Ma érkezik a csere VGA-m, azt nyugodtan bele rakhatom, vagy érdemes előtte a tápot megvizsgálni / cserélni ?

    Előre is köszi a segítséget ! :R

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    Üdv,

    Komplett PC cserét tervezek, ennek során két tápegység között próbálok választani.

    Ezek között :
    - FSP Hydro G PRO 650W [link]
    - FSP Hydro G Pro 750W [link]

    Ezt a konfigot kéne kiszolgálnia :
    - Asus TUF GAMING B660M-PLUS D4
    - Intel i5-12400 6-Core 2.50GHz LGA1700
    - 2x Kingston FURY Beast 16GB DDR4 3600MHz KF436C18BB/16
    - ASUS GeForce RTX 3060 12GB GDDR6 V2 OC LHR (TUF-RTX3060-O12G-V2-GAMING)
    - Samsung EVO Plus 970 1TB M.2 PCIe (MZ-V7S1T0BW)
    - 2x Samsung 860 EVO SATA 2.5" SSD 1 TB
    - Be Quiet Pure Base 500DX
    - Átlagos perifériák (semmi extra, 1 egér, 1 billentyűzet, egy külső USB audio interface, és néha 1-1 USB-s külső vinyó). A gyáriakon felül további ventilátorokat sem tervezek a házba szerelni, de ez még később változhat.

    A kérdésem :
    - Elegendő a 650-es, vagy ha az ár különbség nem szempont (számomra nem az, 4.000 Ft-ról beszélünk, nem számít), jobban járok a 750-el ?
    - A PC-t kb 6-7 évig nem tervezem cserélni, de ennek során lehet, hogy fogom bővíteni. Nem tudom, emiatt van-e esetleg értelme a 750-t választani.
    - Van bármi hátránya annak, ha az ember "biztos, ami biztos" alapon, kvázi feleslegesen a nagyobb tápot választja, vagy ezzel csak jobban bebiztosítja magát a jövőre ?
    - Az elsődleges szempont a megbízhatóság, és a hosszú élettartam.
    - Vagy ha esetleg tudtok ezeknél jobb tápegységet ajánlani, természetesen azt is megköszönöm (korábbi személyes tapasztaltaim miatt elsősorban csak FSP tápban gondolkozom).

    Előre is köszönöm a választ ! :R

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz Cs1csó #142949 üzenetére

    Köszi !

    A VGA-t nagy valószínűséggel fogom cserélni (kb 2-3 év múlva), de nem tudom, mire, és hogy annak milyen szükségletei lesznek. Majd kiderül,. hogy mennyire fog a feje tetején állni akkor a piac. A 3060 egy átmenetileg visszafogott választás.

    Általánosságban a 3 elhangzott tápegység közül melyiket tartjátok a legmegbízhatóbbnak, és a leghosszabb várható élettartamúnak ?
    - FSP Hydro G PRO 650W [link]
    - Corsair RM650x [link]
    - Seasonic FOCUS GX-650W Gold [link]

    Van ezek között a tápegységek között lényeges minőségi különbség ? Nem ragaszkodom egyik gyártóhoz se, és a pénzt se sajnálom rá, csak ne legyen vele 7-8 évig probléma.

    A fenti leírásokban az FSP-re 10 év "korlátozott" (?) jótállást látok, a Corsair-re 7 évet, a Seasonic-ra pedig 10 évet.

    A kiszemelt magyar forgalmazónál ugyanez mindegyik tápegység esetén 3 év (legalábbis az ő helyi leírásuk ennyit ír).

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    Üdv,

    Komplett PC cserét tervezek, a tápegység kiválasztásával nem jutok dűlőre, ebben szeretném a segítségeteket kérni. Bocs a dupla kérdésért, egyszer már jártam itt emiatt, csak nem világos számomra a helyzet.

    A teljes konfig :
    - Alaplap: ASUS TUF B660M-PLUS D4
    - CPU: Intel i5-12400 6-Core 2.50GHz LGA1700
    - VGA: ASUS GeForce RTX 3060 12GB GDDR6 192bit LHR (ROG-STRIX-RTX3060-O12G-V2-GAMING)
    - RAM: 2x Kingston FURY Beast 16GB DDR4 3600MHz (KF436C18BB/16)
    - M.2 SSD: 1x Samsung 970 EVO Plus 1TB M.2 SSD (MZ-V7S1T0BW)
    - SATA SSD: 2x Samsung 870 EVO 1TB SSD (MZ-77E1T0B/EU)
    - Ház: Be Quiet Pure Base 500DX Fekete (BGW37)
    - Táp: FSP Hydro G PRO 650W Gold (PPA6505001) - Ez a kérdés, elég a 650, vagy kell a 750 ?

    A problémám, hogy a VGA (ROG-STRIX-RTX3060-O12G-V2-GAMING) minden létező netes leírásában tisztán látom feltüntetve, hogy "Ajánlott tápegység 750 W". Ha viszont bármilyen tápegység kalkulátorba ezt a fenti konfigot beírom, az ennél kisebb tápot ajánl, és ebben a topic-ban is megkérdeztem ezt egyszer, itt is a 650W-t ajánlották.

    Hogyan kell kezelni a VGA leírásában ezt az "ajánlott tápegység" adatot ? Egészen egyszerűen hibás / eltúlzott az adat, és minden forgalmazó / specifikáció azt onnan lemásolta, vagy ehhez valóban igazodni is érdemes ?

    Köszi előre is ! :R

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    Üdv,

    Van egy [ilyen] konfigom, minden alkatrész új benne, kb 1 hónapja használom.

    Ebben egy FSP Hydro G PRO 650W Gold (PPA6505001) tápegység hajt egy ROG-STRIX-RTX3060-O12G-V2 VGA-t.

    A problémám :
    - A VGA tápcsatlakozója feletti LED néha (100 indításból eddig 2 alkalom) rendszer indításkor pirosan villog, ami tápellátási hibát jelent. Ez a jelzés a VGA supportja szerint sok esetben téves, de nem feltétlenül téves.
    - A VGA erős terhelés alatt hangos coil whine-t produkál, V-Sync mellett ,144 fps-en, holott ennek a típusnak ilyet nem kéne csinálnia, több teszt és felhasználói beszámoló is azt írja, ez a VGA alapvetően csendben van, nem jellemző rá a coil whine (többek közt ezért is választottam ezt a konkrét típust).

    Több helyen is javasolták, hogy próbáljam ki a rendszert egy másik tápegységgel. Ehhez szeretném a segítségeteket kérni.
    - Milyen tápegységet érdemes ehhez szereznem ?
    - Érdemes esetleg a teljesítményben szándékosan jóval fölé lőni a szükségesnek (értsd: mondjuk 750W), vagy itt csak a tápegység "minősége" számít ?
    - Létezik olyan tápegység, ami kifejezetten hajlamos coil whine-t okozni ? Ha igen, akkor a fenti FSP ilyennek nevezhető ?
    - Létezik olyan tápegység, ami kifejezetten képes csökkenteni hasonló coil whine problémákat ? Ha igen, akkor melyik tápegység ilyen ?

    Az [ajánlóban] az "FSP Hydro G PRO 650W"-t nem is találom, illetve a vásárlás előtt többen említették, hogy nem annyira ajánlott táp ez. Lehet, hogy nekik volt igazuk, egyelőre semmi se biztos. Mennyire lehet valószínű, hogy a fenti problémák megfejtése a tápegység, és hogy azok annak cseréjével meg fognak szűnni ?

    Köszi előre is az infót ! :R

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz _Atesz #143804 üzenetére

    Kösz a választ !

    Ha jól értem, akkor [erről] a tápról van szó.

    Ez a tápegység moduláris (a mostani FSP-m nem), vagyis ha jól értem, cserélhető mellette a VGA tápkábele. Egy coil whine-al foglalkozó cikkben olvastam, hogy volt, akinek a VGA coil whine-ját a kábel cseréje reprodukálhatóan megoldotta / visszahozta. Érdemes (illetve lehet-e egyáltalán) ilyen kábelt is direkt beszerezni, vagy a kábelek között csak nagyon ritkán van gyakorlati különbség ?

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz _Atesz #143806 üzenetére

    Kösz még egyszer, bocs a fárasztó kérdésekért. De lenne még egy. :))

    "nem elég szűrt a tápból kimenő egyenfesz"

    Ilyen, és ehhez hasonló hibákat lehet esetleg szoftveresen monitorozni, vagyis kimutatható két tápegység között az ilyen fajta eltérés ? Arra gondolok, hogy egyértelműen "lebuktatható"-e egy tápegység valamiféle méréssel, vagy az ember egyszerűen csak a fülére hagyatkozhat, hogy "az egyik táppal zenélt a VGA, a másikkal meg nem" ?

Új hozzászólás Aktív témák