Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ezophus

    csendes újonc

    válasz Ferdzsoo #83179 üzenetére

    Nemrég hallgattam egy előadást amiben pont volt szó a pénznyomtatásról. Máig vita, hogy van-e összefüggés az infláció és a pénznyomtatás között. Én ezt mondom, hogy a mostani inflációt nem a pénznyomtatás okozza.

  • ezophus

    csendes újonc

    válasz mgabi #83185 üzenetére

    Nem tudtam megtalálni milyen régi a videó de min 10 éves. Nem azt állítom hogy az inflációhoz egyáltalán nincs köze, azt állítottam hogy a mostanihoz nincs. Egyébként, elhangzik egy mondat bocs nem szó szerint de így hangzik hogy az árak emelkedéséért nem az egyén a felelős hanem a kormány ... -> ez egy nagyon könnyen támadható feltevés. Magas inflációs környezetben, minden piaci szereplő könyebben emel árat, mivel maga a környezet engedékenyebb. Magyarán emelkednek az árak mert egyes piaci szereplők kénytelenek emelni, akkor én ( mint olyan vállalat aki amúgy nem lenne kénytelen emelni ) is emelek az áramon, hisz a fogyasztók azt érzékelik, hogy mindennek megy fel az ára, ergo én is emelhetek akkor ( könyebb elbújni) -> . Ez pont hogy egyéni döntés, nem pedig kormányzati, és talán ez az emberiség legnagyobb problémája.

    Egyébként ha most konkrétan arra a pénznyomtatásra gondolunk amit mondjuk amerika csinált covid alatt, akkor arra pont azt kell mondjam, hogy jó lépés volt, elvárt lépés volt. Ha nem lépik meg olyan mértékü elbocsátás lett volna, hogy konkrétan beledöglik a világ.

  • ezophus

    csendes újonc

    válasz koko52 #83189 üzenetére

    Méhész példádnál maradva, látod te sem azt hozod fel hogy drágább lesz a kaptár, vagy a méhekre drágább lesz költeni, konkrétan az egyéni költségeket nézed, mármint hogy maga a méhész roszabbul él ezért emel, hogy megtartsa a saját életszinvonalát. Ez egyéni döntés, emelek, mert minden drágább, holott lehet a méhek konkrétan nem kérnének több kaptárt, vagy több gyógyszert, és emiatt kénytelen a méhész emelni, mert az alapanyag költség több. A szintetikus méz készítő akinek még méhecskéje sincs az is emelni fog mert emelt a méz készítő akkor én is emelek.-> így megy minden szépen sorba, emelve az inflációt folyamatosan addig míg beszakad a fogyasztás. Ergo egyéni döntések IS duzzasztják az inflációt. De ez se a kiváltó oka most. Ez csak az infláció megfékezésének egy problémája.

    De vegyünk mondjuk más példát. Légkondi. A légkondi használat ugye káros a környezetre, nő az üvegházhatás -> melegebb van. Az egyén döntés elé áll, hogy akkor eltűröm a meleget és majd évek során talán jobb lesz, talán nem is az én életemben de jobb lesz VAGY veszek egy légkondit mert rohadt meleg van, és mi történik, az emberek nagy része vesz légkondit -> ördögi kör.

  • ezophus

    csendes újonc

    válasz dobolan #83193 üzenetére



    Csak egy gyors válasz. Nem ilyen egyszerű ahogy leírod. Tökéletes példa. Ábrán látod, covid, beszakadt a fogyasztás, Trump 2x Biden meg 1x osztott pénzt ( ha jól tudom ), de a fogyasztás csak 2022-bent tért vissza arra a trendvonalra amit bejelöltem neked, holott ugye "rengeteg" pénz került az emberekhez, mégse lőtt ki a fogyasztás, helyreállt de azt is csak lassan.

    forrás: [link]

    [ Szerkesztve ]

  • ezophus

    csendes újonc

    válasz kzkz #83196 üzenetére

    Ahogy látod volt azért fogyasztás, pont amiatt mert kapott költeni való pénzt az ember, de nyilván volt aki kicsit ült a pénzen ( ilyen mindig lesz, ezért ad az álam leggyakrabban célcsoportoknak pénzt pl vendéglátó szektor, hogy nehogy beragadjon az embereknél). Alapvetően muszáj volt pénzt önteni a gazdaságba, mert ahogy látod beszakadt a fogyasztás és emiatt a vállalatok a földbe álltak volna teljesen ( így is egyes szektorok ugye beleálltak a földbe, de nem minden, ez mentett meg minket. )

    Pont a kovid volt ami berobbantotta a piaci problémákat ami már rég benne volt a rendszerben, de eddig nem volt ami kihozza, hosszú távon előjött volna, de most robbant -> ezek a piaci sokkok amik az inflációt okozzák egyrészt. Nevezzük külső okoknak
    mint pl:
    - chiphiány: 1 azaz 1 gyár gyárt high end chippeket!!!????!!!!!
    - szállítási problémák ( konténerhiány)
    - mindent kinában gyártanak -> zero kovid rendszer -> gyakorlatilag nincs kínálat.
    ++ ugye kínából kell elszállítani

    erre jönnek rá más külső okok
    - energiaválság - már háború előtt is elkezdődött.
    - aszály
    - háború - energiaválság berobbanása, szankciók, élelmiszer ellátási problémák
    - maga az unió monetáris politikája sem kedvez nekünk - euro\dollár paritás
    - az unió már korábban elkezdte az energia beszerzési reformokat, de nem volt elég gyors, most meg kb letolja a torkunkon is ha beledöglünk is.

    belső okok:
    - mi sajnos borzasztóan függünk az orosz olajtól\földgáztól ezért minket a szankciók meg az energiaválság nagyon nagyon érint.
    ( ++ eu-s energiapolitika változás szintén rosszul érint minket. )
    ( egyébként elkezdődött ugye korábban már nálunk a zöldítés az energiában, de nem elégséges még... )
    - extraprofit adó áthárítása az emberekre, amit mindenki előre látott.. de ugye meg is történt.
    - presztízs beruházások, cimborák zsebébe pénzadás
    - ugye a beruházásokat most állítják le, felfüggesztik, de azért ami már elkezdődött ki kell fizetni.
    - szja visszatérítés. (Ami egyébként egy bujtatott 2 kulcsos szja ugye - amit az ellenzék már kezdetek óta szajkóz, hát most lett, át lett kicsit politizálva - belesimították a család támogatásba, ami alapvetően kellett, mert szinte biztos hogy voltak közte olyan emberek( családok ) akiknek nagyon jól jött, meg mint mindig, olyanok is akiknek nem kellett volna annyira. Összességében, fogyasztás lett belőle ami a gazdaságnak jó... jöhetett volna hamarabb is.
    - 13 havi nyugdíj - lsd pepitában szja.

    szja + 13 havi nyugdíj témakörrel kapcsolatban hosszasan lehetne vitázni, hogy kellett-e, így kellett volna-e. Szerintem a pénz kellett, kellene is, de lehetne igazságosabb a rendszer.

    infláció tekintetében év elején olyan 70.-30 volt az inflációs fűtés oka ( tehát ezt pörgette az inflációt ) . Külső okok 70, belső 30.
    mostanra már olyan 60-40, mert ugye a külső okok annyira nem változtak, de ugye pl extrapofit adó az beesett a rendszerbe, de még mindig a külső okok vannak többségben.

    Bocsi lehet kicsit kicsapongó, remélem érthető azért

Új hozzászólás Aktív témák