Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz zoltanz #22022 üzenetére

    Ja, ezt ismerem, de nem baj, hogy betetted ide, hátha valaki talál rajta kedvére valót. Igen, idegen nyelvű, de hát a szakirodalmak is azok. Magyarul időpocsékolás bármit is olvasni, főleg informatikai témában. Nem csak informatika van rajta, hanem főleg tudományos könyvek, egyetemi jegyzetek, nyelvkönyvek, bármi, ami szakmai, bár azért van szépirodalom is, de az kisebb számban van képviselve. Főleg angol nyelvű, de mindenféle nyelvű könyv van, francia, német, orosz, stb..

    Annyi még, hogy ez a libgen egy ilyen központi warez valami, mindig változik az elérhetősége, ahogy a nagyobb torrentrackereknek is (piratebey, kickass). A libgen mindig benne van a nevében, de változik a domain, végződés, stb., ezért ha nem működik, akkor a keresőben a libgen vagy library genesis és proxy nevekre kell keresni, úgy mindig lehet hozzá működő oldalt találni. Jogvédők állandóan szüntetnek meg elérhetőséget hozzá, persze szélmalomharc.

    Plusz torrenten letölthető az egész libgen is, összes könyv, adatbázis, webes felület, de elég sok giga. Szóval offline másolat is csinálható belőle, ha valakinek sok giga helye van, meg ez a fetisizmusa.

    Néha az archive.org-on is vannak letölthető könyvek, meg a Google Bookson is trükközve el lehet pár könyvet olvasni (bár nem egyben, hanem részletekben rákeresve, meg nem lehet letölteni).

    Annyi még, hogy Linuxot nem érdemes könyvből tanulni, mert ahhoz túl gyorsan változik. De pl. unixos könyvek játszanak, amik alap parancsokat, alap toolokat tanítanak, vi, emacs, ed, grep, sed, awk, nroff, Bourne-shell parancsai, stb., ezek ma is használhatók linuxos terminálban. A régi, X11-ről szóló könyvek is helytállóak még (bár azért az Xfree86-hoz kiadott anyagok modern X.org-on nem minden vonatkozásban működnek). Csak egész Linuxot egészében nem szabad tanulni könyvből, mert disztrók, initrendszerek, audioserverek, asztali környezetek, csomagkezelők jönnek-mennek, a könyveket meg nem update-elik hozzá elég gyorsan. Tehát egy mintes vagy ubuntus telepítést senki ne egy 2000-ben meg 2005-ben, meg véletlenül se egy 1995-ben kiadott könyv alapján kezdjen el patkolni, mert nem lesz jó vége.

    Ugyanez van prognyelveknél, azok is tanulhatók, de általában régi verziókat tanítanak. C-ből, Fortranból pl. az 1990-es szabványverziót, mikor C-ből van 2020-as, Fortranból 2018-as, és COBOL 2013 vs. 1968, stb. esetében is ugyanez van. Bár szerencsére általában visszafelé kompatibilis, ha valaki könyvből tanul ilyeneket, simán működik a benne lévő kód, legfeljebb a gcc-nek, g++-nak, gfortrannak meg kell mondani, hogy 90-es verzióval dolgozzon, és simán fordulni fog a kód, maximum annyi, hogy az új szabványok szerinti OOP, többszálúság, egyéb feature-öket nem használja valaki, de ezeket amúgy is opcionális használni, nem kötelező.

    Annyi, hogy az ősi prognyelvekből a nagyon régi verziókat kell kerülni, Fortran IV, 77, Cobol 60, mert ezek még lyukkártyás formátumra készültek (nem text fájlban lévő szabad formázású, blokkokban strukturált kódra), meg pl. az ősi C könyveken lévő kódok sem fordulnak, mivel az ISO/ANSI C-ben, meg a későbbi szabványaiban azért voltak módosítások az eredetihez képest. Tehát ilyen 1960-80 között írott könyveknél erre figyelni kell, mert akkoriban még mentek mainframe-ek, amiken még lyukkártyát toltak, azóta meg kicsit változott a világ, már az 1990-es évekre is nagyot, most meg 2021 van. De ennek ellenére ezekben a régi könyvekben sok minden használható még, az ember el se hinné. Ez a jó a unixos világban, már 50+ éve egy kaptafára megy, aki anno egyszer jól megtanulta, akár a Unixot, akár a C, az elég sok ideje hasznosítani tudja már, kisebb módosításokkal, utánképzéssel persze. Ezek már anno is olyan hatékonyra lettek kitalálva, hogy azóta se kellett bennük újra feltalálni a kereket.

Új hozzászólás Aktív témák