Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • F34R

    nagyúr

    válasz Frawly #14380 üzenetére

    Reszben igaz, reszben nem. SysVinit a disztrok 90%-n volt, az egzotikusokon meg bsd-init, vagy mas, akkor meg gyerekcipoben jaro szolgaltatas. Amit mondasz, mar regen letezett minden inditoscript egysegesen mukodott: Debian, Arch, Fedora, Ubuntu stb kozott. Majd jott egy barom aki ugy gondolta hogy feltalalta a spanyolviaszt... elsok kozott voltam mikor az Arch rakerdezett, az akkori init rendszert latba dobva hogy systemd-re valtod-e ami a core-ban volt.. Sok valasztasod nem volt, vagy lefrissitetted, vagy beraktad ignorepkg-re, de elobb utobb az osszes csomagot ugy maintaineltek hogy ne legyen mas dontesed, mint hogy valts. Semmi problema nem tortent mindaddig amig az init es az udev meg a naplozorendszer ossze nem olvadt.. Ez egy turheto harmas volt keves buggal es egyszeruen mint ahogy te is mondod sokat javult a betoltes. Meg ugy altalaban a parallel szolgaltatasinditas. Valtozasok tortentek, Potstering mindig alkotokedveben jart, es elkezdte a zabalast (consume) mindenre.
    Ez egy eleg regi GIF, de akkoriban is nagyon igaz volt ra.

    Nem tudom most hol tarthat, de sok galadsagot elkovetett mar a regi rendszerrel szemben. Egyebkent nekem is egy ex Gentoo-s (meg a kivancsisagom) nyitotta fel a szememet (kezdett el jobban erdekelni a dolog.)

    A curses, cli, tui egy masik tortenet, init-tol fuggetlen dolgok.
    GUI-t kikerulni ugy sem tudod, csak csokkenteni. En is azt teszem a legelso Linux hasznalasom ota. Mondhatni en CLI-vel kezdtem. :P

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz Frawly #14380 üzenetére

    Tudom, hogy nem bonyolult ez, nagy vonalakban értem is egy részét annak, amit írtatok eddig 8 milliószor, legfeljebb totál értelmetlen nyekergésnek tűnik számomra ez már így.....
    No de attól, hogy valamennyire értem, még nem érzékelem az én home user szintemen, de lehet, ha érzékelem is a hatását, nem tudom, minek a hatását érzékelem. Érted így?

    Olyan ez kicsit, mint ha megnézel egy mostani katonai térképet, meg 2000 előttit, aztán nézed még egy hétig....nem biztos, hogy érteni fogod, miért tartott 3 évig és miért kellett lecserélni az összeset az országban. Ugyanúgy vannak vízszintes meg függőleges vonalak rajta.
    No, ez esetben én vagyok az egyszerű harcos, aki csak használja a térképet és nem érdekli a különbség, nem is látja azt. ;)

  • bambano

    titán

    válasz Frawly #14380 üzenetére

    te miről beszélsz?
    "Pedig maga a szándék jó a systemd mögött.": semmi értelmes szándék nincs mögötte. egy unatkozó programozó ki akarja élni a hülye mániáit, és ahelyett, hogy a legrégebbi játékával játszana, más emberek életével szórakozik.

    "Szabványosítani akarta az initrendszert": mit akart szabványosítani egy szabványos initen?

    "meg szabványos réteget tenni a kernel és userspace közé, ezzel elfedve a kernelek és disztrók közötti különbségeket": milyen "szabványos" réteget akart tenni a kernel és az userspace közé? a linuxban NINCS rés a kernel és az userspace között, bár lehetne, de nem használják. Tehát ahol nincs hely, oda nem tud beszúrni semmit. Ráadásul mi a bánatos francnak újabb réteget meg apit tenni oda, ahol semmi szükség rá? nem hagyma ez, hogy egymáson legyen a sok vacak. így is túl sok réteg van egymáson.

    "a fejlesztőknek könnyebb dolga legyen, minden rendszer egységes interface-t használjon": úgy hívják: POSIX. ha már valakinek az SVR4 nem felel meg. önjelölt hülyegyerekek ne okoskodjanak bele a szabványosítási szervezetek munkájába.

    "Kicsit ez lenne a lényege a snap, flatpak, stb. csomagkezelésnek is": ebben igazad van, pontosan ugyanez a lényege. mindkettő egy marhaság, azért csinálják, mert az ő fórumukban nem posztol soha senki hugi segget :P

    "Maga az ötlet jó, meg lett a szabványosságon kívül is pozitív hozadéka, pl. gyorsabb bootolás.": maga az ötlet is egy horror baromság. Például az, hogy valamit hónapok alatt se lehet megcsinálni systemd-vel, mert egy rakás sz.r az egész, bőven elviszi az összes időt, amit a bootolásonként megtakarított 1-2 másodpercből összejön.

    "legfőképp ezért utálják, nem a unixos filozófia meg egyebek miatt.": én azért utálom, mert egy önjelölt diktátor marhaságokat csinál, ami veszélyezteti a munkámat.

    "Viszont cserébe ahány unixlike rendszer, ahány Linux disztró, annyiféle initrendszer volt": egy szabványos initrendszer volt. amelyik disztró nem olyan volt, az ugyanolyan tévedés, mint most a systemd. tehát ha te véletlenül nem azt láttad, akkor amit láttál, nem hivatkozási alap a szabványos init területén. például a debian initje pont ugyanolyan volt, mint a solarisé.

    "arra mind máshogy kellett daemonokat, szolgáltatásokat telepíteni": mit kellett másképp telepíteni??

    "Egyébként magamon tapasztalatom, hogy mióta tiling WM-et és minimalista, terminálos programokat használok mindenre, visszahozott egyfajta rég elvesztett kontrollérzést a rendszer felett, amit utoljára a DOS korszakban éreztem": miért nem használsz karakteres konzolt?

    "igaz ennek az az ára, hogy konfigfájlok tömkelegét kell szerkeszteni kézzel, meg scripteket hegeszteni": ezzel szemben systemd alatt konfigfájlok tömkelegét kell szerkeszteni kézzel, meg scripteket hegeszteni, amik sosem fognak rendesen működni, mert a systemd egy rakás szar.

    "A GUI-nak pont az a lényege, hogy elfedje a rendszer működésének részleteit, te csak egy szabványos grafikus interface-t lássál,": a gui egy FELHASZNÁLÓI PROGRAM. tehát a gui-t nem a rendszer működésének elrejtésére csinálták. azért csinálták, hogyha grafikus eredményre van szükséged, megnézhesd. a web megjelenése előtt sok értelme nem volt, mert minden működött konzolon is.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • Apollyon

    Korrektor

    válasz Frawly #14380 üzenetére

    Hehe, jól megfogalmaztad, amit leírtál kb. a windowsról áttérő linuxer evolution. Először dóz, aztán hátulgombolós linux, végül a cli hatékonysága ugyanazon megoldásokra.)

    #1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

Új hozzászólás Aktív témák